Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony

Okładka książki Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony Anne Glenconner
Okładka książki Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony
Anne Glenconner Wydawnictwo: Rebis biografia, autobiografia, pamiętnik
Lady in Waiting. My Extraordinary Life in the Shadow of the Crown
Rebis
2022-02-22
2022-02-22
2019-01-01
Mirosław P. Jabłoński
księżniczka Małgorzata monarchia Wielka Brytania arystokraci brytyjskie wychowanie

17/52/2024

17/52/2024

1962

Autobiografia, która pokazuje, że tytuł i pieniądze, nie gwarantują szczęśliwego życia. Trochę mało o rodzinie królewskiej.

Fenomenalna

Fenomenalna

Bajkowy świat. Świat, w którym suknia balowa ze spadochronu (jedwab!!!) jest wspominana przez całe życie jako ujma na rzecz "wysiłku wojennego". Świat, w którym lokalnie wytworzona ceramika jest sprzedawana w Nowym Jorku w prestiżowych miejscach dzięki koneksjom towarzyskim. Świat, w którym brak marynarki w stroju etnicznym urasta do wielkiego, wspominanego latami problemu p.t. "do czego przypiąć order?" Świat, w którym "wymagające obowiązki" damy dworu nie przeszkadzają w lataniu na Karaiby tak, jak inni dojeżdżają do innej dzielnicy tego samego miasta.
Świat, w którym kupuje się wyspę, słonia, obrazy Turnera, spędza czas na niestannym przemieszczaniu się pomiędzy posiadłościami w Indiach, Anglii i Ameryce Południowej.
Świat niedostępny 99% populacji ludzkiej, a jednak błękitna krew też jest czerwona! Angielska flegma i stoicyzm nie zastąpi pomocy psychiatrycznej dla dziecka i nie są remedium na nałóg.
Pomimo ludzkich dramatów, dotyczących trójki z pięciorga dzieci Autorki - liczne wpływowe znajomości i brak limitów finansowych w dalszym ciągu powodują, ze wybrańcy dryfują po jaśniejszych stronach życia. Najlepsze szpitale, najlepsza opieka, prywatne loty, sztab wykwalifikowanych pomocników.
Czytało się tę książkę szybko i łatwo; widoczna jest ogromna rezerwa w opisach, nie mówiąc już o ocenach członków rodziny królewskiej, za to dość szczerze, jak mi się wydaje, lady Glenconner opisała swoje życie. Życie w bajkowej banieczce.

Po przeczytaniu tej książki jestem szczęśliwa, że nie żyję w tamtych czasach wśród takiej arystokracji :) Z każdą niemal stroną książki czułam coraz większe zniesmaczenie i dziwiłam się autorce, że tak szczerze i bez skrępowania postanowiła podzielić się z innymi żenującymi szczegółami życia swojej rodziny i znajomych, czyli mówiąc wprost nierobów, których głównym celem życia było bezsensowne wydawanie pieniędzy na dziwaczne rozrywki. Szkoda mi tylko tych kobiet, których jedynym zadaniem było całkowite podporządkowanie mężowi oraz dzieci, które były piątym kołem u wozu i dorastały bez kompletnego zainteresowania ze strony rodziców. Ale generalnie książkę polecam - dla tych, którzy naiwnie uważają, że to właśnie obecnie żyją w dziwnych czasach :):)

Audiobook. Początek książki bardzo fajny, słuchałam z zaciekawieniem. Fragmenty z rodziną królewską były interesujące. Końcówka książki trochę mnie rozczarowała.

Książka to biografia kobiety, której los nie oszczędzał. Nieszczęściami , które Ją spotkały można obdzielić kilka osób.
Ona cały czas wierzyła i walczyła o to aby było lepiej.

W książce nie brakuje wątków związanych z księżniczką Małgorzatą, która była barwnym ptakiem brytyjskiej rodziny królewskiej.

Ona cały czas wierzyła i walczyła o to aby było lepiej.

Biografia Anne Glenconner to opowieść kobiety, której los nie oszczędzał. Mimo to ostatecznie bohaterka podsumowuje swoje życie jako nadzwyczajne i dobre.

W książce o tematyce królewskiej można spodziewać się historii wspaniałego i beztroskiego życia. Ta biografia pokazuje jednak, że żadne bogactwa i wysokie pozycje społeczne nie mają znaczenia wobec nieubłaganego losu.

Anne Glenconner pochodzi z angielskiej rodziny arystokratycznej. Ze względu na bliskie stosunki z rodziną królewską, Anne miała zaszczyt być jedną z druhen na koronacji królowej Elżbiety II. Relacja osoby uczestniczącej w tak ważnym wydarzeniu wywiera ogromne wrażenie na czytelniku.

Anne poślubiła Colina Tennanta i niestety dopiero po ślubie uświadomiła sobie, jak wybuchowy charakter ma jej mąż. Mimo jego nietuzinkowych pomysłów, ciągłych zmian miejsca zamieszkania, romansów, Anne trwała przy nim aż do jego śmierci.

Anne i Colin mieli pięcioro dzieci. I w kwestii rodzicielstwa ich życie też nie okazało się sielanką. Najstarszy Charlie miał problemy z narkotykami. Henry zarazil się wirusem HIV, a następnie zmarł na AIDS. Christopherowi w wyniku wypadku motocyklowego groził paraliż i śpiączka do końca życia. Na szczęście Anne - uparta i zawzięta, imała się wszelkich metod ratowania syna, dzięki czemu Christopher wyzdrowiał.

Między tymi wydarzeniami księżniczka Małgorzata - siostra królowej Elżbiety II - proponuje Anne, aby ta została jej damą dworu. Anne przyjmuje to wyróżnienie, i staje się dla Małgorzaty nie tylko towarzyszką, ale i przyjaciółką. Ich sympatia była obustronna, Anne zawsze mogła liczyć na księżniczkę.

Dzięki świadectwu Anne Glenconner, spoglądamy na księżniczkę Małgorzatę okiem bliskiej jej osoby, przy której była po prostu sobą - ze wszystkimi zaletami i przywarami. Dużo czasu spędzały razem na wyspie Mustique należącej do męża Anne. To dzięki Tennantom Małgorzata poznaje tam Roddego Llewellyna, z którym nawiązuje romans.

Biografię dołączam do mojej listy ulubionych książek o tematyce królewskiej. Choć momentami jest bardzo smutna, to barwność wydarzeń bardzo wciąga. 👑

Najlepsza książka jaką czytałam od kilku lat i chyba najbardziej intersująca jaką w ogóle czytałam. Zaskakująca, świetnie napisana, niesamowita i dodatkowo opisuje prawdziwe życie.

• Dynastia Windsorów

Anne Glenconner Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony Zobacz więcej