Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy

Okładka książki Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy Katarzyna Łoza
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy
Katarzyna Łoza Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Podróżnicza reportaż
reportaż
Seria Podróżnicza
Wydawnictwo Poznańskie
2022-04-13
2022-04-13
Ukraina podróże reportaż literatura podróżnicza

Okładka książki Znak nr 813 (02/2023) Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Emilia Dłużewska, Joanna Erbel, Olga Gitkiewicz, Ewa Habrat-Pragłowska, Urszula Kozioł, Dominika Kozłowska, Katarzyna Łoza, Marek Maraszek, Piotr Oczko, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Błażej Popławski, Karolina Rychter, Filip Springer, Ewa Woydyłło, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Bogdan de Barbaro
Znak nr 813 (0... Wojciech Bonowicz, ...

Ukraina to nie tylko kraj w stanie ciągłego kryzysu

Bardzo ciekawa książka opisująca po krótce Ukrainę oraz zwyczaje w niej panujące. Trochę dziwnie się ją słuchało bo książka zachaczała o politykę i autorka zastanawiała się czy eskalacja przemocy popchnie ruskich w kierunku wojny. Teraz już wiemy że tak się stało. Polecam.

Oglądałam na TVN Style odcinek „Jestem z Polski”, gdzie autorka książki pokazywała Ukrainę. Zarówno w programie, jak i w reportażu czuć miłość Łozy do Ukrainy. Książkę polecam ✋

Najpierw reportaż o Syberii teraz o Ukrainie. Wiem, że nie można porównywać, ale nam Polakom zarzuca się picie. To oby dwa te kraje co robią? Sami odpowiedzcie sobie na to pytanie. Reportaż jest napisany bardzo przystępnie. Kolejny kraj, który bardzo wierzy w zabobony. Autorka również mieszka we Lwowie. Nie wiem jak teraz bo w epilogu dowiadujemy się o wojnie. Co mnie najbardziej zdziwiło to ukraińcy chodzą do wróżki. Kiszony arbuz ... nie chcę sobie wyobrażać ... Jednak wśród starszych osób ta uprawa ziemniaków ... o losie. Autorka pokazuje nam różnicę między starszym, a młodszym pokoleniem. Ukazuje nam też piękno tego kraju, ale również to co działo się na tak zwanym Majdanie i dlaczego. Sama byłam we Lwowie. Czy mnie zachwycił? Nie. Jednak każdy może mieć inne zdanie, ale cmentarz Łyczakowski już tak. Piękny! Książka ma śliczną wklejkę. Jest pięknie wydana. Czy przeczytacie? Wybór należy do Was.

Ciekawa i wartościowa książka. Można dużo dowiedzieć się o tle ukraińskiej mentalności, historii i codzienności. Autorka w bardzo wyważony sposób przestawia osobistą perspektywę i doświadczenia oraz fakty i historie innych.
Bardzo podobał mi się spacer po różnych obszarach i miastach Ukrainy. To daje szersze spojrzenie na to, czym tak naprawdę jest byt państwowy Ukrainy, skąd podziały, skąd połączenia. I dlaczego to wszystko nie jest takie proste i oczywiste, a czasami trzeba się cofnąć o kilkaset lat. Ile jest historii Polski sprzężonej z ukraińską i dlaczego to nie tylko Lwów oraz trudne momenty.
Jeśli ktoś chce lepiej zrozumieć Ukrainę, jej trudności, pracę jaką wykonała i jeszcze musi wykonać, czemu jest tak ważna dla Rosji i dlaczego powinna być ważna dla Zachodu - to dla niego lektura obowiązkowa. A przy tym w narracji cały czas obecny jest aspekt ludzki, społeczny, relacyjny. To nie jest podręcznik, tylko bardzo dobry reportaż.

Polecam

Polecam

Książki skupiające się na tematach ukraińskich i rosyjskich, boryka się z dostarczeniem bezstronnej opinii ze względu na obecny klimat polityczny. Ta książka wydana w 2022 roku, ale odnosząca się do sytuacji przed wojną, ma mniej wartości z powodu obecnej sytuacji. Narracja, mimo że szczegółowa, nie dostarcza oczekiwanych informacji o społeczeństwie, skupiając się bardziej na perspektywie autorki jako Polki wśród Ukraińców niż na pogłębionych dyskusjach. Ogólnie rzecz biorąc, książka nie spełniła moich oczekiwań wszechstronnego spojrzenie.

Dużo ciekawostek, książka napisana bardzo subiektywnie (nie postrzegam tego jako wady, taka ot obserwacja) najbardziej zszokował mnie fragment o korupcji.

1958

Polka od lat mieszkająca w Ukrainie, ciekawie opowiada o tym pięknym kraju.

Polka od lat mieszkająca w Ukrainie, ciekawie opowiada o tym pięknym kraju.

Niezwykle zasmuciło mnie zakończenie tej książki.

Niezwykle zasmuciło mnie zakończenie tej książki.

Cześć!

Jak wszyscy wiemy, w związku z wojną toczącą się na Ukrainie 🇺🇦, w Polsce zwiększyła się liczba imigrantów z tego pięknego i ciekawego kraju. Żeby bliżej przyjrzeć się kulturze osób pochodzących z Ukrainy, postanowiliśmy obaj sięgnąć po pozycję "Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy" Katarzyny Łozy @lwow.info . Jest to książka, która przenosi czytelnika w piękny i pełen kontrastów świat Ukrainy. Katarzyna Łoza, polska autorka, która od lat mieszka we Lwowie, dzieli się swoimi obserwacjami i doświadczeniami związanymi z życiem na Ukrainie.

Książka składa się z kilkunastu esejów, które ukazują różne aspekty codzienności na Ukrainie, począwszy od kultury picia kwasu chlebowego i jedzenia kiszonych arbuzów 🍉, a kończąc na analizie sytuacji politycznej i ekonomicznej kraju. Autorka w ciekawy sposób łączy reportaż z osobistymi przemyśleniami, co pozwala na lepsze zrozumienie kultury i mentalności Ukrainy.

Książka ta jest niezwykle przyjemna w słuchaniu/czytaniu dzięki lekkiej i dowcipnej narracji autorki. Jednocześnie jednak, ukazuje ona ciemne strony ukraińskiej rzeczywistości, takie jak korupcja, niesprawiedliwość społeczna i trudne relacje z Rosją.

"Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy" to książka, którą polecamy każdemu, kto chce lepiej zrozumieć Ukrainę, jej kulturę i historię, a także sytuację współczesną. Katarzyna Łoza w interesujący sposób ukazuje różnice między Polską i Ukrainą, co pozwala na lepsze poznanie naszych wschodnich sąsiadów i ich unikalnej kultury. 😊

Cześć!

• Reportaż