Podróże Julki i Krzysia. Zamki Polski Południowej.

"Przygody Julki i Krzysia. Zamki Polski Południowej" to kolejna kontynuacja po Koronie Gór Polski dla dzieci. Tym razem główni bohaterowie Julka i Krzysiu zwiedzają najpiękniejsze zamki na południu Polski. Najwięcej znajduje się na Dolnym Śląsku oraz w Małopolsce.
Książka posiada quiz oraz propozycje zadań ale przede wszystkim zachęca dzieci do odkrywania tajemniczych miejsc, najlepiej z rodzicami czy dziadkami.

Dzisiaj u mnie trochę inaczej. Dzisiaj książki dla dzieci w wieku 6-10 lat. Podróże Julki i Krzysia to do tej pory dwie części: Korona Gór Polski (szczyty poniżej 1000 m n.p.m.) oraz Zamki Polski Południowej. Ptaszki ćwierkały, że autor pracuje nad kolejną częścią, coś mi się wydaje, że będzie o Zamkach Polski środkowej lub północnej 😉
Książki opowiadają o rodzeństwie, które wraz z rodzicami zwiedza Polskę. Każda strona to kolejny zamek lub kolejna góra, do tego mamy ciekawe ilustracje. Informacje o zwiedzanych obiektach są dostosowane do wieku dzieci, nie są przeładowane szczegółami, których dzieci i tak nie zapamiętają. Można jednak czegoś sie dowiedzieć, troszkę posmakować i nabrać ochoty na osobiste odwiedzenie opisywanych miejsc. Do tego każda Książka ma na ostatniej stronie specjalne miejsce, w którym można zbierać pieczątki na pamiątkę i dowód zdobycia góry lub zamku. Pomaga to rozbudzić w dzieciach ciekawość świata i zachęcić całe rodziny do aktywnego spędzania czasu.
Opisywane przygody są na tyle krótkie, że dzieci mogą ćwiczyć samodzielne czytanie i nie męczą się przy tym za bardzo 😉
Na końcu książek znajdziemy też quiz, odpowiedzi na pytania znajdziemy czytając o przygodach Julki i Krzysia np. Jaką figurkę pozostawili po sobie Celtowie na Ślęży? Z jakim zamkiem związana jest Błekitna Dama? Halo dorośli! Wy wiecie? Ja już tak, bo przeczytałam książki z córką 😁 Do tego znajdują się tam też pomysły na kreatywne spędzanie czasu razem z dziećmi. Można wykonywać zadania np. Ulep z plasteliny basztę, a następnie otocz ją murem. Który zamek najbardziej przypomina twoja praca?
Teraz już nie pozostaje nic innego, jak tylko wsiąść w auto i w drogę 🙃

Książki opowiadają o rodzeństwie,...

"Zamki Polskiej Południowej" Marka Marcinowskiego mają w sobie trochę historii, tajemniczości, legend i piękne obrazki zamków. Na ich widok  Zachwyt, podziw i zdziwienie dzieci  dały znać, że książka jest interesująca. Zagadki były ciut łatwiejsze niż w "Koronie Gór Polski- szczyty po niżej 1000 m n.p.m.". Tą książką, jestem zachwycona i mam nadzieję, że seria się tak szybko nie skończy. Przynajmniej ja z dziećmi jestem chętna na dalsze podróże i wędrówki rodzinki.

Zamki Południowej Polski pokazuje nam piękne zamki, jednak muszę przyznać że w porównaniu do innych książek autora ta przekazuje mniej istotne informacje, wydaje mi się mniej pedagogiczna. Jedna z ilustracji nieco wzbudziła moje kontrowersje chyba wolałbym żeby dzieci na rowerach miały kaski

Czekam na kolejną część.... To chyba moja całościowa opinia. :-) a czekam dlatego, że podróż z całą rodziną Julki i Krzysia znowu wprawiła mnie w doskonały nastrój.
W tej pięknie wydanej i świetnie rozplanowanej książkowej podróży po południowej Polsce, poznajemy tajemnicze i rozbudzające wyobraźnię niezwykłe miejsca. Niektóre z nich już znamy, kilka z nich może nas zaskoczyć, o wielu słyszeliśmy, ale ta książka zachęca do wypraw, odkrywania i poznawania skarbów historii i geografii naszego kraju.
Ogromnym plusem są główni bohaterowie - cała rodzina, która spędza razem czas, zdobywa wiedzę i rozwija umiejętności niezbędne w bezpiecznym podróżowaniu i odkrywaniu niezwykłości pięknych zabytków południowej Polski. Z tą książką i rodzice i dzieci przeżyją niezwykłą przygodę i zaplanują własną wyprawę. Polecam ogromnie.

Ten, kto miał już przyjemność przeczytać ,,Kosmoliski" czy też ,,Ekoliski" pana Marka Marcinowskiego już wie, że w jego kolekcji nie może zabraknąć również tej pozycji. Julka i Krzysiu zabiorą was w niezapomnianą podróż po zamkach Polski Południowej. To ich wymarzona wyprawa wakacyjna, więc uważajcie, bo naprawdę wszystko może się wydarzyć:-)
Pierwszym obiektem odwiedzonym przez dzieci będzie kamienny zamek w Bolkowie. Uważajcie przy ważnych informacjach, gdyż pod koniec książki znajdują się pytania, gdzie właśnie w tej miejscowości będzie odpowiedź:-) Przy zamku Grodzieckim poznacie legendę o szkarłatnym rycerzu siejącym postrach w okolicy. Czy wierzycie, że jako kościotrup w bogatej zbroi i ciemnoczerwonej opończy wciąż pojawia się na zamku? A może ciekawi was dlaczego tak jest?
Mnie osobiście zainteresował zamek Czocha leżący nad Jeziorem Leśniańskim. Podobno tam nie odkryto jeszcze wszystkich tajemnych korytarzy. Jednak nie rozpowiadajcie o tym wokoło, bo w razie gdybyście sami kiedyś tam pojechali, to może wam uda się odkryć jedno z tajemnych przejść. Czyż to nie kusząca perspektywa?
Wiecie, zazwyczaj kiedy ktoś hoduje owce, to ma na celu pozyskanie wełny. Nawet nie przypuszczałam, że ktoś może ich zaangażować do całkiem odmiennego zajęcia. Jedno miejsce jest tam pod ścisłą ochroną. Czy jesteście ciekawi dlaczego tak jest i co to za miejsce?
Pięknie był również opisany jeden z największych zamków w Polsce. Te ukryte tunele sama chciałabym zobaczyć:-) Podróż z Julką i Krzysiem naprawdę jest fascynująca. Dzieci są nad wyraz mądre, choć zdarza im się czegoś nie wiedzieć. Wtedy z pomocą przychodzą ich rodzice, którzy wręcz zachęcają do zadawania pytań. Wiedzą, że nie wszystko wystarczy ujrzeć. Czasem trzeba też dotknąć, powąchać i czasem nawet podnieść, gdyż Krzyś coś tam kolekcjonował.
Na każdej stronie piękne obrazki rozbudzające wyobraźnię. Dzięki nim łatwiej jest przyswoić wiedzę, która na każdej stronie zdobiła ich podróż. Każda opowieść jest ciekawa i warta poznania:-)

Pierwszym obiektem odwiedzonym...

Jesteśmy dumnymi mieszkańcami Dolnego Śląska - polskiej Doliny Loary. Mamy tu najwięcej w Polsce zabytków - pałaców i zamków. Z książką Pana Marka Marcinowskiego odkrywamy kolejne zamki Południowej Polski i planujemy własną podróż śladami Julki i Krzysia. Ta książka dla dzieci rozbudza ciekawość i inspiruje do zwiedzania. Najlepiej całą rodziną! To kto wyrusza z nami?

Dzisiejsza recenzja dotyczy książeczki dla dzieci. Jako mama dwóch małych dżentelmenów, zawsze z chęcią sięgam po tytuły, które mogłyby moje latorośle zainteresować. Poprzednie książeczki autora zdecydowanie przypadły nam do gustu, więc z ochotą sięgnęliśmy po kolejną książeczkę od @pisarzmarek. Tym razem jest ona związana z historią i dotyczy zamków występujących w południowej części Polski. Przedstawia czternaście zamków, które możemy zwiedzić na terenie naszego kraju. Dowiadujemy się mniej więcej kiedy były wybudowane, z czyjej inicjatywy, czy gdzie dokładnie są położone. Niewątpliwie przyciągające są także ciekawostki i legendy z nimi związane. Książka ma piękne ilustracje, odzwierciedlające wręcz prawdziwe zdjęcia zamków. Wielkim jej atutem jest to, że każdy zamek jest opisany oddzielnie i ma swoją ilustrację, więc książka jest niezwykle przejrzysta dla najmłodszych czytelników. Zawiera także mapkę, pokazującą gdzie dokładnie leżą zamki oraz quiz z pytaniami - można więc sprawdzić, ile informacji przyswoiliśmy. Całość jest w formie opowiadania o przygodach rodzeństwa i ich rodziców. Dodam, że ta książeczka nie tylko bawi i uczy, ale jest także fajną ściągawką, gdzie można się wybrać z dziećmi 😉, a na końcu znajduje się miejsce, gdzie możemy wkleić zdjęcia z każdego zamku. Po jej przeczytaniu sama nabrałam ochoty, by wybrać się w kilka miejsc😉. Polecam, bo ta lektura jest ciekawa, a jej tematyka rzadko spotykana.

www.feminadomi.pl
(...) "Podróże Julki i Krzysia. Zamki Polski Południowej" to książka, która może stać się swoistym przewodnikiem oraz drogowskazem, wskazującym ciekawe miejsca na mapie naszego pięknego i chyba nadal niedocenianego kraju. Może warto rozważyć podróż śladami książkowych bohaterów? Wszyscy wiemy, jak wielki walor edukacyjny mają wszelkie wycieczki i podróże. Z pewnością taka forma nauki jest przez dzieci nie tylko akceptowalna, ale i pożądana, a gdy dołożymy do tego sekrety kryjące się w murach zamków, tajemnice i niewyjaśnione zjawiska z nimi związane to chyba mamy przepis na udane wakacje.

Niezaprzeczalnym walorem książki Marka Marcinowskiego jest to, iż pomaga rozbudzić w dzieciach ciekawość naszym pięknym krajem, co mam nadzieję, będzie procentowało chęcią poznania kolejnych interesujących miejsc i historii z nimi związanych.

www.feminadomi.pl

Julka i Krzyś są rodzeństwem. W wakacje rodzice zabierają ich na wycieczkę. W planie mają zwiedzanie zamków🏰 Polski Południowej. Rodzina po kolei odwiedza zamki, w niektórych nawet nocuje. Dla dzieci to niesamowita przygoda. A przy okazji też dowiadują się ciekawostek o poszczególnych budowlach.

Marek Marcinowski po raz kolejny edukuje dzieci przez ciekawą opowieść. Wraz z Julką i Krzysiem dzieci wybierają się w podróż po południowej Polsce i odkrywają tajemnice tamtejszych zamków. Odwiedzają m.in. zamek w Bolkowie, zamek Grodziec, zamek Czocha, zamek Książ, Wawel.

Autor w bardzo przystępny i ciekawy sposób przekazuje sporą garść wiedzy i ciekawostek. Może to też być pomysł na rodzinną wakacyjną przygodę.
My akurat w tym roku mieliśmy okazję zobaczyć Zamek Książ. Luca był zaskoczony widząc w książce ilustracje miejsca, w którym też ma zdjęcie. Przy okazji następnego pobytu w tamtej okolicy, będziemy odwiedzać kolejne zamki.

Oczywiście, tak jak w poprzednich książkach autora, na końcu znajduje się quiz. Nie wiem jak Wasze dzieci, ale mój syn uwielbia tę część. W "Zamkach Polski Południowej" poza quizem, znajdują się również pomysły zadań do wykonania wspólnie z dziećmi.

Książkę wzbogacają piękne ilustracje.

• Patronat medialny
  • Dla dzieci
  • M
  • Serie
  • PRZECZYTANE 2021
  • Posiadam, Wydawnictwo Anatta

Dodaj cytat z książki Podróże Julki i Krzysia. Zamki Polski Południowej.