Ekoliski. Misja ratowania Ziemi.

Okładka książki Ekoliski. Misja ratowania Ziemi.
Marek MarcinowskiMartyna Nejman Wydawnictwo: Anatta literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Anatta
2021-05-25
2021-05-25
32 min.
Ekoliski ekologia przyroda

Ta edukacyjna podróż sprawia, że dzieci chłoną ciekawostki poprzez zabawę, a barwne ilustracje przyciągają ich uwagę. Poza tym nie znajdziemy tutaj ciężkiego słownictwa, język dostosowany jest do wieku dziecka. Jak dla nas można zacząć czytać tę książkę już 3-latkom.

Więcej w recenzji:

Więcej w recenzji:

Jak ważne jest dbanie o naszą planetę chyba każdy wie, niestety od posiadania wiedzy do działania daleka droga.
Edukacja dzieci w tym kierunku jest bardzo ważna, musimy starać się by nabrały odpowiednich nawyków, a także by uświadomić im że każdy z nas, nawet dzieci, mamy duży wpływ na to jaka przyszłość nas czeka.
Z pomocą przychodzą przychodzą nam książki, takie jak ta.
Kiedy rodzeństwo - Zuzia i Wojtuś zasypiają, śnią im się sympatyczne listki, które potrafią mówić i zabierają ich w magiczną podróż.
Miłek i Miłka pokazują dzieciom jak piękny jest świat który nas otacza, by za chwilę zmienić obraz na taki który ukazuje Ziemię po niszczycielskiej działalności człowieka. Skażone rzeki, zanieczyszczone, trujące powietrze, mnóstwo śmieci, płonące lasy. Grozi nam katastrofa! Dzieci są przerażone, nie chcą na to patrzeć.
Co możemy zrobić by do tego nie dopuścić?
Czy możemy tak po prostu spakować walizki i szukać nowego miejsca do życia?
Dzieci przekonają się, że to nie takie proste.
Magiczne istoty zabierają dzieci w kosmos, by sprawdzić czy któraś z planet nadaje się do zamieszkania. A jeśli nie to dlaczego.
Musimy zadbać o Matkę Ziemię już dziś! Czasem naprawdę nie trzeba wiele by zrobić dobry uczynek, a da nam to satysfakcję. Dajmy dzieciom dobry przykład!
Z książeczki dowiemy się co możemy zrobić na co dzień by choć trochę odciążyć Matkę Naturę.
Na końcu znajdziemy ekozadania dla dzieci oraz quiz.
Autor w ciekawy i przystępny sposób przekazuje wiedzę , zadbał by dzieci nie czuły się przytłoczone wiadomościami, znużone czy zniechęcone. Tekstu nie jest bardzo dużo na stronach, czcionka jest odpowiednia by dzieci mogły same próbować czytać. Książeczka jest pięknie wydana - twarda oprawa, a piękne ilustracje zachęcają do wyruszenia ku przygodzie wraz z bohaterami.
Myślę, że dzięki tej publikacji zmieni myślenie nie tylko dzieci ale i dorosłych którzy przeczytają tę książkę swoim pociechom.
"To tylko małe kroki, ale małe kroki wielu ludzi potrafią zdziałać cuda"
"[...]nie ma w pobliżu drugiej planety jak Ziemia, więc nie wolno niszczyć miejsca, na którym mieszkacie[...]".
"Ziemię możemy, ocalić, jeśli sami zaczniemy działać".
Wraz z synem mieliśmy przyjemność czytać Kosmoliski , więc kiedy tylko dowiedzieliśmy się o drugiej książeczce wydanej przez autora bardzo chcieliśmy ją również poznać.
W Tomku ta lektura obudziła chęci do działania już dziś! Od razu ruszył na zwiedzanie domu, by sprawdzić czy wtyczki urządzeń zostały usunięte z gniazdek i czy gdzieś nie zostawiliśmy nie potrzebnie włączonego światła.
Gorąco polecamy oba tytuły.

Z pomocą przychodzą przychodzą nam książki, takie jak ta....

Recenzja - EKOLISKI
Misja ratowania świata

#ekoliski to kolejna po #kosmoliskach edukacyjna bajka dla dzieci.

Tym razem autor skupił się na ekologii. Oczywiście na ekologi na całym świecie. Nasz ukochany układ słoneczny też tu znajdziecie. Lisek pokazuje Zuzi i Wojtkowi planety, na których nie możemy żyć, nie możena oddychać. Zostaje nam nasza Ziemia. A jak nie będziemy o nią dbać? To gdzie będziemy mieszkać?

Temat w 100% trafiony. Dzieci od małego uczą się segregacji, rozróżniają kolory koszy, co do którego należy wrzucić. Moja córka już od najmłodszych lat pyta czy to do kosza czy do segregacji?

I to jest super. Potrzeba nam takiej edukacji, bo pamiętajcie, to, że ja segreguje, to nie znaczy, że wszyscy. Kiedyś myślałam, że to normalne. Plastik do plastiku, papier do papieru, szkło do szkła.
Ale niestety to nie jest normalne dla wszystkich. Kiedyś usłyszałam od sąsiadki, że dla dwóch złotych to ona nie będzie segregować. Dwa złote więcej do rachunku to nic. Na szczęście teraz w Poslce już każdy mus segregować śmieci. Ale czy każdy to robi?
Nie sądzę.

Dlatego ważne jest alby od małego uczyć, wpajać to dzieciom. Mam przykład po mojej już prawie 7 latce. Ma już to tak poukladane w głowie, że w życiu nie wrzuci foli do śmieci tylko osobno do segregacji. To jak nawyk. Jeden z tych zdrowych nawyków.
Pomijając segregacji, zwykle zaśmiecanie. Śmieci wyrzucamy do specjalnie przygotowanych do tego pojemników. A nie do wody, nie na ulicy. Jakby każdy tak robił, to mielibyśmy wokół jedno wielkie wysypisko śmieci.
Nie możemy do tego dopuścić 💪💪💪

Polecam, ksążka przepiękna, edukacyjna a zarazem bardzo przystępna dla dzieci. Kolejna ulubiona mojej córki.

Recenzja - EKOLISKI
Misja ratowania świata

#ekoliski to kolejna po #kosmoliskach edukacyjna bajka dla dzieci.

Piękna książeczka napisana z myślą o najmłodszych ale i nie tylko, z pewnością i my dorośli znajdziemy w niej ciekawe i nieznane wszystkim ciekawostki z kosmosu.
Dwa przesympatyczne liski w ciekawy a przede wszystkim czytelny i przejrzysty sposób tłumaczą młodemu czytelnikowi dlaczego tak ważne jest dbanie o naszą planetę. Nie mniej ważną rolę spełniają zamieszczone w książce ilustracje, które pięknie obrazują przekazywane informacje o poszczególnych planetach, dzięki czemu są one łatwiejsze do zapamiętania.
"Ekoliski" to niezwykle mądra książka, która powinna znaleźć się w każdej domowej biblioteczce i z pewnością będzie równie wartościowym prezentem.

Gdy byłam mała w mojej szkole, co roku szliśmy na sprzątanie świata. Lubiliśmy na nie chodzić, nie dość, że nie było lekcji, to wiedzieliśmy, że robimy coś dobrego. Zuzia i Wojtek z książki "Ekoliski" też sprzątają naszą planetę, a w nocy strudzone, zapadają w niezwykły i pouczający sen.

Miłka i Miłek, dwa magiczne liski pokazują małym bohaterom Ziemię, na której nie można żyć, ponieważ jest zanieczyszczona. Liski wraz z dziećmi postanawiają sprawdzić, czy będą mogły opuścić naszą planetę, aby zamieszkać gdzieś indziej. Zuzia i Wojtuś po kolei odwiedzają planety z układu słonecznego, dowiadując się przy tym mądrych i ciekawych informacji.

Pan Marek w przyjemny i prosty sposób uświadamia maluchy, że póki, co nie ma innej planety, na której moglibyśmy się osiedlić, więc powinniśmy dbać o tę, którą mamy.
Cieszę się, że książka porusza tak ważny temat, jakim jest dbanie o środowisko. Od małego powinniśmy wiedzieć, co musimy robić, aby ratować Ziemię. W końcu czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Proste czynności, które uczymy nasze dzieci, mają duże znaczenie, więc ekozadania znajdujące się na końcu książki są dla dzieciaków super pomysłem.

Kolorowe ilustracje, duża czcionka i mądry przekaz na pewno spodoba się dzieciom i ich rodzicom. Polecam.

W moje ręce trafiła niezwykle kolorowa, poruszająca bardzo ważne i na czasie tematy, książeczka skierowana dla dzieci od lat 4 do 10. Córka przyjaciółki była zachwycona, gdy wraz z mamą przeczytałyśmy jej tą pozycje. Musiałyśmy jej czytać kilka razy, bo historia w niej przedstawiona bardzo spodobała się Nadii. Dziewczynka z entuzjazmem przyswajała wszystkie informacje i zadawała mnóstwo pytań.

Muszę przyznać, że ta lektura jest przepięknie dopracowana graficznie, czcionka jest duża, wyraźna i łatwa do odczytania dla dzieci umiejących już czytać.

Milka i Miłek to liski, które w „Ekoliski. Misja ratowania Ziemii” w łatwy i przejrzysty sposób, uświadamiają najmłodszym pociechom czym grozi zanieczyszczanie planety. Dzięki tej mądrej dwójce, nasi milusińscy przemierzają Układ Słoneczny, opisują poszczególne planety i wyjaśniają dlaczego nie możemy na nich mieszkać. Znajdziemy też tu wiele cennych rad, które mogą pomóc chronić Ziemię.

Ekoedukacja jest bardzo ważna i dobrze zacząć ją już od najmłodszych lat, gdyż nawyki jakie dzieci nabiorą w dzieciństwie będą stosować w późniejszym życiu. Miejmy nadzieję, że najmłodsi wezmą sobie do serca te wskazówki i będą dbali o ekosystem, gdyż tylko to jest nadzieją na długą żywotność naszej planety.

Uważam, że tego typu treści są potrzebne naszym milusińskim. Wiele wyjaśniają, pobudzają wyobraźnię, zmuszają do myślenia i zadawania pytań. Z czasem zawarta tu treść tak wyryje się w ich pamięć, że będą miały w późniejszym czasie wielkie ułatwienie na lekcjach z geografii i fizyki.

Jeśli do tej pory mało interesowaliśmy się tymi zagadnieniami to po lekturze tej książeczki, bez problemu odpowiemy dziecku, na każde pytanie.

Śmiało stwierdzam, że książeczki pana Marka Marcinowskiego idealnie nadają się na prezent dla każdego dziecka. Uważam, że wydane pieniądze na zakup takich lektur nie będą zmarnowanymi i w błoto wyrzuconymi pieniędzmi. Zdecydowanie to dobra inwestycja na edukację i świetną zabawę dla najmłodszych. Polecam!

Dziś przybywam z książką, która jest głównie skierowana dla naszych pociech, choć nie tylko. Jako mama dwóch urwisów, sama chętnie sięgam po książki dla dzieci.

"Ekoliski. Misja ratowania ziemi" autorstwa Marka Marcinkowskiego jest bardzo ciekawą i pouczającą historyjką, nie tylko dla dzieci, ale również dla nas dorosłych. Na przykładzie tej opowieści autor podsuwa pomysły co możemy zrobić, by chronić i ratować naszą piękną planetę, dbając o ekologię. Ukazuje drobne rzeczy, na które my w codziennym pędzie nie zwracamy uwagi, a które możemy robić by przysłużyć się naszej matce ziemi.

Książka jest pięknie wydana, z kolorowymi ilustracjami, a cała historia jest bardzo przystępna zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Fajnym pomysłem jest quiz, zawarty na końcu książki, który sprawdza ile dziecko zapamiętało z przeczytanej historii.
Mogę tylko dodać że mój pięciolatek i ośmiolatek z wielką ochotą dorwali się do niej, a po przeczytaniu głośno o niej dyskutowali. Sama również chętnie ją przeczytałam i też co nieco się dowiedziałam (w końcu mamy nie znają wszystkich odpowiedzi🙈😉, a tu jest fajnie wyjaśnione co to są chociażby gazy cieplarniane).

Polecam i dziękuję @pisarzmarek za tą piękną książkę 🙂.

Wczoraj pokazałam Wam pierwszą książeczkę z serii bajek edukacyjnych związanych z kosmosem i Układem Słonecznym, dziś pora przyszła kolej na drugą- nakierowaną na ekologię i dbanie o przyszłość naszej planety. (Zobacz tutaj recenzja "Kosmolisków")

Tym razem nasi kosmiczni przyjaciele zabierają rodzeństwo na wycieczkę po planetach. Dzieci podróżując między innymi po Wenus, Merkurym czy Marsie, dowiadują się, dlaczego życie jest możliwe tylko na Ziemi.
Liski uświadamiają dzieciom, jak ważne jest dbanie o środowisko, segregacja śmieci i dbanie o planetę. Dzieci dowiadują się, że każdy może przyczynić się do tego, aby wszystkim żyło nam się lepiej...

Czytając moją poprzednią opinię, dowiedzieliście się, na co z synem szczególnie zwracamy uwagę, wybierając książeczkę. Wiecie również, jak wielkie wrażenie wywarła na nas poprzednia książka. Dokładnie takie same odczucia mamy i tym razem.
Pięknie wydana, niesamowicie pouczająca książeczka. Opatrzona wieloma pięknymi, wyrazistymi i bardzo kolorowymi ilustracjami przyciągającymi wzrok.
Tekst przejrzysty i wydaje mi się, że zrozumiały nawet dla przedszkolaków.
Sporo merytorycznej wiedzy i wskazówek jak zadbać o swoje otoczenie, czego unikać co propagować, jak zadbać o przyszłość planety.
Doskonałym pomysłem jest umieszczenie na końcu książeczki kilku zadań, które dzieci mogą wykonać przy pomocy rodziców, oraz tak jak poprzednio quiz, w którym możemy sprawdzić swoją wiedzę.

Podtrzymuję zdanie, że zarówno "Kosmoliski" jak i "Ekoliski" to będzie mądry i trafiony prezent dla każdego młodego czytelnika.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak.
W moim odczuciu kolejna mądra i wartościowa książka dla młodszych dzieci i nie tylko

POLECAM...

Eko tematy są obecnie na czasie, także nie dziwi mnie, że odkryłam kolejną książkę dla dzieci o ratowaniu środowiska – „Ekoliski. Misja ratowania Ziemi”. Patrzę właśnie na jej okładkę i nie mogę oprzeć się wrażenie, że te rude stworzona to jedne najsympatyczniejszych istot we wszechświecie. Kochani, mam przyjemność pokazać Wam jedną z piękniej zilustrowanych publikacji dla młodych czytelników.

Fabuła tej książki opiera się na kosmicznej podróży. Miłka i Miłek, czyli tytułowe Ekoliski, przyśnili się dwójcie dzieci. Być może umysły naszych śpiących bohaterów były zaprzątnięte ekozmartwieniami, bo dzień spędzili na sprzątaniu lasu. Dzieci i zwierzątka dyskutują o zagrożeniach związanych z zaśmiecaniem planety, aż pada ważne pytanie” (…) jeśli doprowadzimy Ziemię do takiego stany, to czy wystarczy się spakować i wyruszyć na inną planetę?”[*] Chcemy wierzyć, że w razie katastrofy znajdziemy dobre miejsce do kolonizacji. Tylko, gdzie to „dobre miejsce” się znajduje. Bohaterowie przemierzają nasz układ słoneczny, odwiedzają różne planety szukając tej, na której jest w stanie przetrwać życie.

Podobny motyw – szukania życia – znajdziemy w powieści dla dzieci autorstwa Lucy i Stephena Hawkingów „George i poszukiwanie kosmicznego skarbu”. Co prawda, dużo bardziej rozwinięty, bo i książka jest dłuższa i jej bohaterowie wędrują dalej, jednak obie pozycje są godne uwagi. Skupmy się na „Ekoliskach”. Po wstępie o zagrożeniach (śmiechach, ściekach, pyłach itp.) ekipa rusza w kosmos. Rewelacyjna jest kompozycja książki – jedna strona to ilustracja, a obok tekst. Dzięki temu mamy opisane wszystkie sąsiadujące z Ziemią planety, a do tego ich cechy szczególne zostały narysowane. Już młodsze dzieci szybko zwrócą uwagę, dlaczego to miejsce nie nadaje się do zamieszkania. Moja czterolatka z entuzjazmem wykrzykiwała: „ale tu zimno”, „skąd tu tyle dziur” - cudowne zaangażowanie dziecka w czytanie.

W ramach podsumowania Liski dają dzieciom rady, jak chronić Ziemię w skali mikro, czyli we własnym domu. Redukcja odpadów, kable odłączane od kontaktu itd. - media trąbią o tym nie od wczoraj. Ja zawsze chwalę edukację od najwcześniejszych lat, tylko w przypadku ekologii mam obawy, że przykład idzie z góry. Jeżeli rodzice nie będą współpracować, to dziecko samo nie przeorganizuje domowego gospodarstwa. Próbować warto. Motywować do działania mają ekozadania, zamieszczone na kocu publikacji. Może wspólna zabawa jest kluczem do zmian? Może zaproponowane „misje” tak się spodobają, że staną się rutyną?

Nie wspomniałam jeszcze o tym, jak prowadzona jest narracja – a to też jest świetne. Liski podejmują z dziećmi dialog. Pokazują najważniejsze rzeczy, ale przy tym zachęcają do samodzielnego wyciągania wniosków. Można to fajnie wykorzystać przy wspólnym czytaniu, dając małemu słuchaczowi chwilę na własne przemyślenia.

Takie książki dla dzieci chcę mieć w domowej biblioteczce. I pomijam temat, który jest ważny, ale to inne elementy zadecydowały, że jest wspaniale przedstawiony. Kompozycja, narracja, ilustracje – ta trójca sprawia, że „Ekoliski” są doskonałe.

[*] Marek Marcinowski, „Ekoliski. Misja ratowania ziemi”, wyd. Anatta, 2021, s. 7.

Książka pięknie wydana (brawa dla ilustratorki), niebanalna i podejmująca niezwykle ważny temat. Z drugiej strony stosunkowo krótka - raptem około 15 stron tekstu. Do przeczytania na jeden raz, do pół godziny. Przy cenie katalogowej 35 zł atrakcyjność tej pozycji literackiej niestety mocno spada.

Marek Marcinowski Ekoliski. Misja ratowania Ziemi. Zobacz więcej