Fałszerka obrazów

Okładka książki Fałszerka obrazów Barbara Shapiro
Okładka książki Fałszerka obrazów
Barbara Shapiro Wydawnictwo: Wydawnictwo LeTra literatura piękna
The Art Forger
Wydawnictwo LeTra
2021-10-01
2021-10-01
Dagmara Budzbon-Szymańska
dzieła sztuki fałszerstwa obrazy malarstwo

Lubię takie książki o malarzach i ich obrazach oraz o fałszerstwach znanych dzieł.
Czytałam jakiś czas temu między innymi: "Córkę fałszerza" J. Jax i "Muzeum falsyfikatów" M. Salskiego- obie mnie zachwyciły. Podobnie było i teraz, bo chociaż dużo już wiedziałam na ten temat, to pogłębiłam swoją wiedzę.
Książka mogłaby być , oczywiście moim zdaniem, poradnikiem :) dla początkujących kopistów obrazów.
Poznałam nieznane mi nazwiska fałszerzy i techniki które stosowali w swojej pracy.
W książce fikcja splata się z rzeczywistością. Przewijają się w niej nazwiska znanych malarzy , głównie Edgara Degasa oraz obrazy, które wyszły spod ich pędzla.
Czy na pewno obrazy wiszące od wielu lat w muzeach na całym świecie nie są kopiami , lub falsyfikatami?
Myślę, że to wciąż aktualne pytanie.
Na pewno przeczytam kolejną książkę Barbary Shapiro.
Dzięki lekturze "Fałszerki obrazów" doskonale się bawiłam.
Polecam :)

Książka mogłaby być , oczywiście moim zdaniem, poradnikiem :) dla...

Bardzo ciekawa historia, chociaż fikcyjna, świetnie osadzona w rzeczywistości. Przy okazji mnóstwo informacji współczesnych i historycznych o malarstwie i kopiowaniu oraz fałszowaniu obrazów. Do tego żywe postacie i całkiem dynamiczna akcja. Czego chcieć więcej?

Moje ścieżki literackie wiją się w różnych środowiskach i płaszczyznach, przekrój tematyczny mam szeroki, ale przewijają się tematycznie, powtarzają, dając ogląd na to, co lubię i czym cieszę. Niewątpliwie jedną ze słabości jest historia i powiązana z nią sztuka. Uwielbiam muzea, pozostałości czasu, tajemnice zaklęte w przedmiotach, mogłabym słuchać i oglądać całymi dniami. Zatem uznałam, że #fałszerkaobrazów będzie idealną rozrywką. Pierwszy raz czytam książkę @bashapiro i z całą odpowiedzialnością uznaję, spotkanie za udane i ekscytujące. Nawet teraz zamiast zamieniać myśli w słowo pisane, poczytuję fragmenty, ponieważ płynność wersów mnie uwodzi.
Powieść toczy się powoli, ma swój nieśpieszny rytm wydarzeń, które kumulują się i dają wyjaśnienie wcześniejszym sytuacjom. Bohaterka od razu przypadła mi do gustu, pisarka trafiła we mnie idealnie, nadając Claire cechy, które lubię u kobiet. Obdarzyła ją talentem, który został zepchnięty na boczny tor w świecie artystycznym z powodu błędu i okoliczności. Jednak każdą porażkę można przekuć w sukces, trzeba tylko dać sobie szansę lub skorzystać z propozycji, tak właśnie się dzieje, prowadzi to do wielu nieporozumień, tajemnic, żądzy posiadania i władzy.
Przez powieść przewija się rozsądek i świadomość konsekwencji, ale pod wpływem wszelkich zaistniałych okoliczności, zostaje zepchnięty na margines, lekko czai się pod powierzchnią światła dziennego i obserwuje.
Autorka zastosowała połączenie kryminału z historią sztuki, ale nie przemęcza czytelnika, żadnym z tych zjawisk. Śledztwo jest, obrazy są – wszystko podane z rozwagą, wyważone w proporcjach. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, ma bardzo duży wpływ na toczące się fakty, zbiera żniwo decyzji i czynów.
Opowieść o kłamstwach, ukrytych motywach, ogromnych pieniądzach, wielkim talencie i miłości, a wszystko ukryte w obrazach.

Na wstępie muszę przyznać, że do tego tytułu podeszłam z wysokimi oczekiwaniami. Styl autorki był mi już bowiem znany z powieści „Uczennica mistrza”. Zawiodłam się, czy zachwyciłam jeszcze mocniej? Zdecydowanie to drugie! Porównując obie powieści, stwierdzam, że ta wciągnęła mnie znacznie bardziej i niemal od pierwszych stron nie mogłam oderwać się od lektury.

Powieść opowiada o młodej artystce – Claire Roth, która pewnego dnia zgadza się przyjąć propozycję sfałszowania skradzionego w 1990 roku z Gardner Musem obrazu Degasa. W zamian za to ma otrzymać nie tylko spore pieniądze, których obecnie bardzo potrzebuje, ale także indywidualną wystawę swoich prac w prestiżowej galerii sztuki. Taka wystawa to spełnienie jej marzeń i furtka do zrobienia kariery. Historia nabiera rumieńców, gdy dziewczyna zaczyna podejrzewać, że płótno Degasa, które ma przed sobą we własnej pracowni, może również być fałszerstwem. Czy to jednak możliwe, by w muzeum przez prawie sto lat wisiało fałszerstwo?

Otrzymałam tu doskonałą, wielowymiarową historię. Obfitującą w retrospekcje i  dającą szeroki widok na losy głównej bohaterki. Autorka po raz kolejny malowała słowem tuż przed oczami czytelnika, zabierając mnie w cudowny świat impresjonizmu i innych nurtów. Uderzająco realistyczne opisy dzieł sztuki pozwalały mi sięgnąć w najmniej widoczne zakamarki płótna i blejtramu. Przyglądałam się pociągnięciom pędzla z dokładnością wprawionego detektywa. Skradzione dzieło Degasa niemal na moich oczach znowu ujrzało światło dzienne i biło z kart powieści soczystymi barwami.

Misternie utkany plan fałszerstwa. Ciekawy pomysł. Klimat niewielkiej pracowni artystycznej, a przede wszystkim szczegółowe przedstawienie procesu powstawania kopii. Tym autorka urzekła mnie chyba najbardziej. Emocje jakie czułam podczas lektury, sprawiły, że czułam się tak, jak gdybym sama miała uczestniczyć w tym przestępczym procederze. Jest to historia z bardzo mocno zaakcentowanym motywem sztuki, jednak podana w taki sposób, że osoba niezainteresowana tematem nie powinna nudzić się podczas czytania. Zdecydowanie polecam!

Powieść...

Już dawno nie postawiłam 8 gwiazdek.
Ta książka jest rewelacyjna. Nie ma w niej trupów, nagłych i zaskakujących zwrotów akcji czy szybkiego jej biegu.
Jest natomiast sztuka i to potraktowana wielowymiarowo. Z jednej strony zbiory znanego muzeum i nazwiska, które każdy z nas zna z podręczników szkolnych. Z drugiej strony - „wizyta” w Paryżu czasu Degas’a i Moneta. No i jeszcze trzeci - najważniejsza strona - czyli wszystko, co związane z fałszowaniem obrazów.
Polecam gorąco!

Już dawno nie postawiłam 8 gwiazdek.

Świetna książka na relaks dla wszystkich miłośników sztuki i nie tylko

Świetna książka na relaks dla wszystkich miłośników sztuki i nie tylko

Kolejna książka zasługująca na notę pomiędzy 7 a 8. Świetna przygoda pośród dzieł sztuki, artystów, krytyków i handlarzy. Sensowna mieszanka fikcji i faktów tworzy zgrabną opowieść, pokazującą ludzkie charaktery, motywacje, ale też tajniki warsztatowe malarzy, fałszerzy i kopistów. Całość połączona intrygą. Sprawia to, że lektura jest przyjemna i fascynująca. Polecam 👍

Genialna! Dawno, naprawę dawno nie czytałam czegoś tak rewelacyjnego ;) Ostatnio żadna książka mnie tak mocno nie wciągnęła. Z jednej strony chciałam przeczytać ją całą od razu, z drugiej... chciałam rozłożyć to w czasie, żeby ekscytować się dłużej czytaniem :D
Przyznam, że początek nudny (za to odpadł 1 pkt w ocenie),dość wolno rozpędzała się akcja, ale mimo to i tak warto przez to przebrać, żeby doczekać finału.
Nie mogę doczekać się kolejnej powieści Autorki oraz innych książek wydawnictwa z historią sztuki w tle :)
Gorąco polecam!

Świetny kryminał, wciągająca wręcz hipnotyzująca fabuła, napięcie, intrygi, tajemnice - idealne zestawienie....

Jakaż to była piękna książka zachwyciły mnie etapy i opisy malowania obrazu. Przenikanie się barw nakładanie jednej warstwy na drugą, no coś pięknego co rozbudziło moją artystyczną duszę. Ostatnie 80 stron czyta się jednym tchem bo wkracza ostro wątek kryminalny. Super książka dla fanów malarstwa i małych tajemnic.

Nie zawsze sięgam po typowe kryminały i thrillery, w których trup ściele się gęsto, a grono podejrzanych jest potężne. Lubię też zaczytywać się w nieszablonowych kryminałach z wątkiem obyczajowo - sensacyjnym, w których fabuła osnuta jest wokół sztuki. Tym razem sięgnęłam po Fałszerkę obrazów z dziełami Degasa w roli głównej.

Claire po aferze ze swoim mentorem mimo ukończenia studiów malarskich została wykluczona z artystycznego świata i cienko przędzie. Niespodziewanie dla niej samej w jej pracowni zjawia się znany i potężny handlarz sztuki. W zamian za indywidualną wystawę w jego światowej sławy i prestiżowej galerii proponuje kobiecie sfałszowanie obrazu namalowanego przez Degasa. Po krótkim wahaniu i niepełnej zgodzie z sumieniem niespełniona malarka wyraża zgodę. Claire jest zafascynowana dziełami mistrza i w jego obrazie z lat 90’ XIX dostrzega niepokojące szczegóły. Rozpoczyna ciche dochodzenie.
Czy aby nie fałszuje fałszywki?
Czy oszust nie nabija w butelkę oszusta?
A może intryga sięga czasów samego Degasa?

Intryga skonstruowana jest wokół autentycznych wydarzeń. 18 marca 1990 miało miejsce włamanie do Isabella Stewart Gardner Museum w Bostonie, w wyniku którego złodzieje udający policjantów ukradli 13 dzieł sztuki warte 500 milionów dolarów. Swoje ramy opuściły obrazy Vermeera, Rembrandta, Maneta i właśnie 5 prac Degasa. Barbara Shapiro przedstawiła własne fikcyjne (a może nie mijała się z prawdą) rozwiązanie zagadki zuchwałej kradzieży jednego z obrazów. Prace nigdy nie zostały odnalezione, ale czy na pewno? Autorka zachęciła do samodzielnego poszukiwania wiadomości na ten temat oraz snucia własnych spekulacji.

Lektura uczy odmiennego patrzenia na sztukę, na obraz jako taki, na jego kompozycję, warstwy, strukturę, grę świateł i cieni, paletę barw. Zapoznałam się z malarstwem olejnym, wykonywanych przez rzeczoznawców testach autentyczności. Można było też się sporo dowiedzieć o życiu i twórczości Edgara Degasa, działalności patronki artystów Isabelli Stewart Gardner, która stworzyła słynne bostońskie muzeum z dziełami sztuki z własnej kolekcji oraz o najsłynniejszych fałszerzach.

Początkowo akcja rozwijała się w żółwim tempie, co wcale nie oznaczało, że lektura była nudna, ale wystarczył jeden niespodziewany zwrot akcji i książki już nie dało się odłożyć. Atmosfera gęstniała, a bohaterom mocno kibicowałam, mimo iż nie wszystko, co robili, było moralne, a główna bohaterka czasem drażniła mnie swoją naiwnością, szczególnie w retrospekcjach, w których poznawaliśmy jej życie 3 lata wstecz. Niestety i tym razem trafiły się literówki, jednak nie aż tak często by mocno zirytować. Reasumując, fikcyjna fabuła mieszała się z faktami, a mało znany mi świat artystów, muzealnych i galeryjnych wystaw i handlarzy sztuką wciągnął i zaciekawił.

Za możliwość zapoznania się z teścia książki dziękuje Wydawnictwu Arkady.

Claire po aferze ze swoim mentorem mimo...

• Ze sztuką w tle

Dodaj cytat z książki Fałszerka obrazów