Uczennica mistrza

2022-05-01
2022-05-01
Dagmara Budzbon-Szymańska
Paryż sztuka oszustwo

Poprzednia książka autorki podobała mi się bardzo. Ta jest sporo słabsza. Nadal mamy wiele informacji o sztuce i historii ludzi z nią związanych w okresie międzywojennym we Francji i USA. Sama jednak historia głównej bohaterki, czyli intryga kryminalna, jest nieco rozwlekła i momentami nużąca. W tej sytuacji książka spodoba się przede wszystkim miłośnikom malarstwa.

Paulien Mertens trafia do Paryża, gdzie oczekuje na swojego narzeczonego. Zwiedza galerie, ogląda dzieła mistrzów malarstwa, zabija czas. Wie, że niedługo jej ukochany wróci i naprawi wszystkie błędy. Tymczasem dziewczyna dowiaduje się, że jest podejrzana o współudział w oszustwie narzeczonego, który zabrał pieniądze jej rodziny i znajomych i zniknął. Przybiera nową tożsamość, by się ukryć, zaczyna pracować, a w końcu trafia na bogatego kolekcjonera, który zatrudnia ją w roli asystentki. Czy dziewczyna zacznie nowe życie z dala od problemów?

Uczennica mistrza jest powieścią Barbary Shapiro. Autorka przenosi nas do Paryża lat 20. XX w., gdzie tworzą Picasso i Matisse. W książce znajdziemy dwoje bohaterów, którzy mają swoje rozdziały, oraz dwa typy narracja. Akcja tocząca się w latach 30. XX w. prezentowana jest z perspektywy pierwszoosobowej. To monolog głównej bohaterki i sporadyczne rozmowy z jej prawnikiem. Dziewczyna zwraca się często w myślach do pewnego mężczyzny, jakby zwierzając mu się z wydarzeń i uczuć. Oprócz tego mamy dwoje bohaterów, o których opowiada trzecioosobowy narrator.

Główną bohaterkę poznajemy w czasie, gdy jest już po przejściach. Nie opowiada o tym, co się wydarzyło zbyt wiele. Więcej na ten temat dowiadujemy się nieco później, z rozdziałów przenoszących nas w czasie do lat 20. Wtedy to Paulien jest młodziutka i naiwna, wierzy, że jej narzeczony to godny zaufania mężczyzna, a jej bliscy uratują ją z każdej opresji. Wychowana w dobrym, bogatym domu, zna się na sztuce, która ją interesuje. Nie boi się jednak podjąć pracy, gdy bieda zajrzy jej w oczy. Dziewczyna z miesiąca na miesiąc uczy się życia, którego wcześniej nie znała. Jest też coraz bardziej sprytna i przebiegła. Potrafi wykorzystać swoją inteligencję i wdzięki, by zdobyć to, czego chce. Jest jednak przy tym ostrożna, nie chce zniweczyć swoich dalekosiężnych planów.

Od pierwszego rozdziału wiemy, że bohaterka wpakowała się w jakieś kłopoty. By dowiedzieć się, co się stało, musimy cofnąć się w czasie. Relacja trzecioosobowa jest szczegółowa, a wydarzenia pokazują, jak kobieta upadła na dno i próbowała się podnieść, budując swoje życie od nowa.

W treści znajdziemy wiele informacji na temat sztuki. Malarstwo jest dla głównej bohaterki ważną częścią życia. Obserwujemy wraz z nią nie tylko obrazy w galeriach, lecz mamy też okazję poczytać o tym, jak opisuje ona dzieła. Pojawia się wiele emocji, a opis nie dotyczy jedynie wyglądu obrazów, lecz także uczuć, jakie wywołują w oglądającym. To prawdziwa przyjemność czytać właśnie takie relacje.

Zaskoczyło mnie zakończenie powieści. Byłam zadowolona z takiego obrotu spraw i przyznam, że się go nie spodziewałam. Cała książka była wciągająca, intrygująca, bohaterka była wykreowana w świetny sposób. Mogliśmy obserwować zmiany, jakie w niej zachodziły. Jej wrażliwość na sztukę była zachwycająca.

Uczennica mistrza jest powieścią historyczną, która spodoba się nie tylko fanom gatunku. Także miłośnicy malarstwa, sztuki i zaskakujących zwrotów akcji będą zadowoleni z lektury tego tytułu.

Uczennica Mistrza jest to misternie utkana przez autorkę (B.A. Shapiro) powieść o kobiecie, która wplątana zostaje w sam środek poważnej afery. Paulien Mertens, oskarżona zostaje bowiem o kradzież dzieł sztuki, co diametralnie zmienia jej życie. Zmuszona do ucieczki i ukrywania się pod maską nowej tożsamości podejmuje próby znalezienia pracy. Z tyłu głowy przyświeca jej zaś tylko jeden cel – zemsta i wymierzenie sprawiedliwości. Wyobraźcie sobie, jak trudno jest żyć, gdy nazwisko staje się waszym przekleństwem.

Cała historia osnuta została charakterystyczną atmosferą lat 20-tych XX wieku, a dodatkowo akcja toczy się w Paryżu. Jest to historia w której sztuka, miłość, samotność, nienawiść i niepewność mieszają się ze sobą, aż do samego końca. Perfekcyjnie wykreowani bohaterowie, przemyślana intryga, szerokie spojrzenie na postać głównej bohaterki – dla mnie mistrzostwo. Autorka pozwoliła nam spojrzeć na tę historię z kilku perspektyw, co w książkach uwielbiam – podobnie jak to, że teraźniejszość miesza się tu ze wspomnieniami głównej bohaterki. Szczególnie zaciekawiły mnie rozdziały napisane z perspektywy narzeczonego Paulien – George’a przez wzgląd na jego mroczną naturę. W książce dość mocno została również opisana relacja Paulien z ojcem, dzięki czemu poznajemy wydarzenia, które determinowały to, kim obecnie jest główna bohaterka.

Uważam, że jest to książka, której nie da się napisać bez uprzedniego przygotowania, co dodaje jej w moich oczach jeszcze większej wartości. To wysublimowana fabuła wymagająca od autora odpowiedniego zaplanowania, przemyślenia, stworzenia specyficznego klimatu. Dodatkowo, wisienkę na torcie stanowi fakt, że cała historia prócz fikcji, ma w sobie również ziarenko prawdy. Jak tylko ujrzałam tę książkę, wiedziałam, że to musi być świetny tytuł, którego nie może zabraknąć w mojej biblioteczce. I nie myliłam się! Kolejny raz przekonałam się, że połączenie thrillera i sztuki to perfekcyjnie działająca na emocje mieszanka. Polecam!

Jak ja zazdroszczę Paulien/Vivienne - obrazów, Paryża lat 20.XX wieku, Matisse’a, Gertrudy...wszystkiego.
No dobrze, chyba tylko tego pseudo-narzeczonego nie zazdroszczę ale przecież nie można mieć wszystkiego. Szczególnie, gdy ma się już „Radość życia”.
Polecam

Polecam

Obserwowałem kiedyś łabędzia wzbijającego się do lotu. Piękny królewski ptak leciał w stronę słońca. A może chciał dostrzec Ledę… Dumny trwaniem w swoim majestacie…

Szukał ją… Oto ona… Ich WDZIĘK, seksualność widać w każdym skręcie ciała. Przez kilka minut trwałem w wyobrażeniu, że podziwiam DZIEŁO MISTRZA Rubensa w galerii.

Zatrzymałem w pamięci opisywany obraz „Radość życia” Henri Matisse’a, który jest wyjątkowy, wypełniony barwami. Wzrok przyciągają łuki i krągłości naturalnie delikatne jak kobiece kształty. Jedno jest tylko zupełnie proste w tym ujęciu – PROSTA LINIA horyzontu. Kiedy Vivienne podziwiała te pracę, miała świadomość uroku jej TWÓRCY. Ta BLISKOŚĆ sztuki i mężczyzny sprawiała, że powietrze wokół nich wibrowało.

„Pragnienie, jakie czuje Vivienne, jest tak silne, ze niemal bolesne”

Są uczucia, które uskrzydlają. Czy w takiej chwili kobieta czuje, że u ramion wyrastają jej skrzydła, jak w rzeźbie Lipchitza? Być może…

W pamięci młodej kobiety zrodziły się powidoki rodzinnego domu. A w nim galeria i cudowna siódemka, bezcenna, bo ukochana. Do niej chciała Paulien wracać. Do niej wracać z podróży. To PRAGNIENIE zauważyły zupełnie obce, przyjazne współlokatorki w nędznym paryskim lokum.

„Każda z nich widzie, że Vivienne pochodzi z innego świata, ale żadna nie zadaje pytań, za co Vivienne jest im niezmiernie wdzięczna”

Pytania i domysły to domena ludzi ciekawych świata. Gertruda Stein nie miała obiekcji, ale też dostrzegła niezwykłą siłę swojego gościa. Dla odmiany nie zadawał pytań doktor Edwin Bradley. Kiedy zatrudnił Vivienne w swoje szkole i galeriach, nie pytał o drobiazgi. Ufał jej instynktowi, wnikliwości i WYCZUCIU PIĘKNA. Wymagał i komplementował… siebie. Ów kolekcjoner wpadł na pomysł niezwykły: wokół obrazów postanowił powiesić kłódki, klucze, chochle… Miał rację. SZTUKĘ warto otwierać dla widza, zamykać w symbolach prawdziwe ich znaczenia, czerpać z dzieła najlepsze smaki… Co z tego zdążył zrealizować, nim zginął w wypadku? Co nakręcało emocje ludzi zazdrosnych o jego pasję, majątek, lotność umysłu?

„Chciwość sprawia, że nawet najbogatsi i najmądrzejsi ludzie stają się głupcami”

Kiedy coraz lepiej poznawałem „Uczennicę mistrza”, moje oczarowanie przeniosło się na sny. To było piękne. Czerń, biel i odcienie szarości życia przemieniały się w bajeczne barwy. Nad książką odkrywałem PIĘKNO godnego znoszenia cierpienia. Doceniłem radość czucia domowego kurzu, wytęsknionego po trudnym czasie i beznadziei. Skorzystałem z wnikliwych sugestii odbioru detali, tworzących nastrój opowieści. Pani B. A. Shapiro zaprosiła czytelników na spotkanie z WIELKĄ SZTUKĄ i jej twórcami. Autorka równie dynamicznie poprowadziła pozostałe nici fabuły. Tytułowy wątek kryminalny przewija się przez całą powieść i zadziwia złożonością chorej zazdrości. A stąd do zbrodni już nie daleko. Koniecznie sięgnijcie po tę książkę zamkniętą w bardzo obiecujących okładkach.

Zatrzymałem w pamięci opisywany obraz „Radość...

⭐⭐⭐⭐/5

"Mówić jest rzeczą łatwą - słowa same płyną z ust mężczyzn pragnących więcej, niż przyznają, a jednocześnie gotowych dać znacznie mniej niż obiecują."

Paulien Mertens ucieka do Francji po tym, jak zostaje oskarżona o współudział w kradzieży fortuny rodziny oraz kolekcji sztuki swojego ojca. Tam przybiera nową tożsamość, a jako Vivienne Gregsby zaczyna pracę dla kolekcjonera sztuki. Tym samym chroni się przed zemstą ludzi, którzy wiele przez nią stracili, a także samą policją. Dziewczyna szybko znajduje dla siebie miejsce w kręgach kosmopolitycznych artystów i intelektualistów. Wykorzystując obecną pozycję, stara się udowodnić swoją niewinność, odzyskać kolekcję ojca oraz... zemścić się na byłym narzeczonym. Plan wydaje się prosty, jednak czy jego zrealizowanie okaże się równie łatwe?

W tym roku jakoś ciągnie mnie do książek, które posiadają elementy sztuki i już teraz mogę przyznać, iż nie jest to ostatnia napisana przeze mnie recenzja pozycji o takiej tematyce. W moim odczuciu dostarczają one powiewu świeżości do całej literatury. To zdecydowany plus!
"Uczennica mistrza" to druga książka tej autorki, którą miałam okazję przeczytać i nadal jestem pod wrażeniem wiedzy, którą posiada ona na tematy, o których pisze. Dodatkowo widać, iż nie jest to wiedza jedynie zaczerpnięta z Internetu i wklejona w tekst książki, a pozyskana z pasji, w sposób niewymuszony. Dzięki temu pani Shapiro w lekkiej formie przekazuje czytelnikom wszystko, co wie. A przyswajanie wiedzy w taki sposób jest bardzo łatwe i przyjemne!
Co do fabuły, to ciężko jednoznacznie ją określić. Pomysł świetny, zawierający nie tylko pasję oraz wątek romantyczny, ale także motyw zemsty oraz nienawiści. Bardzo ciekawa mieszanka, która nigdy nie wychodzi z mody. Zabrakło mi tutaj jednak jakiegoś plot twistu, czegoś co mogłoby mnie zaskoczyć. Od jakiejś połowy książki domyślałam się jej możliwego zakończenia i (w tym przypadku niestety) moje przypuszczenia okazały się trafne. Mimo to pozycję czytało mi się naprawdę dobrze, okazała się lekką i niewymagająca lekturą. A przede wszystkim oryginalną.
*współpraca*

⭐⭐⭐⭐/5

Wiecie, że lubię książki, których akcja toczy się np. w XIX czy XX wieku, wiecie, że interesuje się sztuką i wiecie, że kocham kryminały. To słuchajcie! Mamy tutaj 3w1!

„Uczennica mistrza” to intrygująca historia, której akcja toczy się w latach 20. XX wieku. Opowieść, która fascynowała mnie zarówno przez lekki styl pisania autorki, ale przede wszystkim przez samą fabułę. Główna bohaterka, zafascynowana sztuką, zostaje oskarżona o pomoc w kradzieży rodzinnej fortuny i utratę kolekcji dzieł sztuki właśnie. Zmuszona do ucieczki, zmienia swoją tożsamość i rozpoczyna nowe życie, nie mogąc jednak zapomnieć o rodzinie i narzeczonym, który to winien jest całej tej sytuacji.

To mroczna i powiedziałabym taka słodko-gorzka historia. Wciąż przeplatają się w niej skrajne emocje. Z jednej strony ogromna krzywda, która spotkała główną bohaterkę. Z drugiej zaś motyle w brzuchu i pożądanie. Miłość i nienawiść. A to wszystko z wielką sztuką w tle. Paulien wciąż próbuje uciec od przeszłości, od poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę czuje, a w rzeczywistości wciąż tlą się w niej żywe emocje.

I te emocje, ta niepewność, co finalnie zrobi główna bohaterka, a także historia sztuki w tle, były tu najbardziej fascynujące przez co, nie mogłam się od tej historii oderwać.

Bardzo przyjemna lektura, polecam serdecznie!

Jeśli ktokolwiek z was uwielbia sztukę lub też czuje smykałkę do interesów i rzeczy pięknych, to trafił tu idealnie. Autorka w wysublimowany sposób opisała historię pewnej kobiety, która została oskarżona o kradzież wielkich dzieł sztuki oraz rodzinnego majątku. Abyśmy bardziej wdrożyli się w wersję wydarzeń, poznamy plany tego, który specjalnie, choć nie bezpośrednio ją w to wciągnął. Jej rodzina wyrzeka się jej, więc zrozpaczona ucieka z kraju. Przyuczona do życia w wysokich standardach z paroma groszami w portfelu rozpoczyna walkę o pracę. Chciałaby powielać zainteresowania ojca, dlatego pragnie pracować wśród dzieł sztuki. Niestety z pewnych względów rodzinnych zostaje z tego świata wykluczona. Zmienia zatem tożsamość ledwo wiążąc koniec z końcem i dzięki wrodzonym wdziękom, oraz wyuczonym językiem bogaczy, dostaje posadę asystentki. Pracodawca spostrzega, że zna się na dziełach sztuki, więc wspólnie korzystają z pewnych rzeczy. Nagle na horyzoncie pojawia się jej miłość o którą bardzo prosiła. W wyniku pewnych zdarzeń jej przyszłość zaczyna zależeć tylko od niej samej. Czy jednak jako młoda kobieta poradzi sobie w świecie przekrętów i matactw? Jej rodzina jest na drodze bankructwa, czy zatem pomimo chowanej urazy będzie w stanie im pomóc? Czy zdoła wytłumaczyć ludziom kto był i nadal jest największym złodziejem dzieł sztuki?
Oj, nawet nie macie pojęcia jak bardzo mnie ta książka pochłonęła! Wielbię jej każdą stronicę, każdy ślicznie opisany detal i niebanalną fabułę. Jest to kryminał pomieszany z thrillerem ze sztuką w tle. Dzięki niemu przypomniałam sobie nazwiska wielu znawców oraz autorów dzieł sztuki. Wiem już na czym polega licytacja i dlaczego ludzie kolekcjonują obrazy. Podobno sztuka musi być na widoku, bo tylko wtedy wzrasta jej wartość. Dostałam na to tyle przykładów, że niemal sama zaczynam uważać się znawcą:-) Jeszcze nie spotkałam się z książką Wydawnictwa Letra, która nie skradła by mojego poetyckiego serca. Czytając ją i każdą inną, delektowałam się treścią i wielkim światem w którym jednych stać na dostatnie życie, a drudzy muszą sobie na nie zapracować. Dobro miesza się ze złem, dlatego pod koniec czytamy ją w głębokim napięciu i nawet wzruszeniu. Według mnie zasługuje na uznanie:-)

Świat sztuki, podobnie jak wiele innych, przyciąga wszelkiej maści oszustów. Historia zna w tej materii nie tylko oszustwa finansowe, ale przede wszystkim takie, które polegają na fałszowaniu dzieł sztuki lub też ich kradzieży. Straty wyceniane są na miliony, choć tak naprawdę nie sposób podać kwotę, na jaką opiewają, bowiem niektóre z dzieł, które przepadły na zawsze, były bezcenne.
Paulien Mertens – córka zamożnego belgijskiego przemysłowca, właściciela fabryki włókienniczej Mertens, największego producenta bawełny w kraju, a także znanego kolekcjonera sztuki, wie doskonale, ile kosztują dzieła sztuki. Dlatego jej marzeniem jest stworzenie Muzeum Postimpresjonizmu Martensów, największego centrum postimpresjonizmu na świecie, dostępnego dla wszystkich, nawet tych mniej zamożnych. Jej życie przypomina bajkę, szczególnie że ma możliwość robienia tego, co kocha – studia na artystycznym kierunku, praca w galerii, wizyty w muzeach, podróże. Wisienką na torcie tego idealnego życia jest mężczyzna, za którego ma niedługo wyjść, George Everard. Nie tylko ją ubóstwia, ale też zapewnia jej życie na takim poziomie, jak ojciec. A na dodatek umożliwia znajomym jej rodziny zwielokrotnienie majątku. Tyle tylko, że inwestycje finansowe okazują się być jednym wielkim oszustwem, podobnie zresztą, jak miłość do Paulien. Kiedy Everard znika, a wraz z nim majątki wielu rodzin, niemal wszyscy odwracają się od dziewczyny oraz jej ojca. Własna matka ją nienawidzi, bowiem nic bardziej jej nie boli, niż utrata pozycji, a co gorsza, niemal wszyscy są przekonani, że Paulien dobrze wiedziała o oszustwach narzeczonego. Co więcej, zostaje nawet wystawiony nakaz aresztowania, bowiem śledczy są przekonani, że ona również jest winna, cień podejrzenia pada również na jej ojca.
Zanim jednak śledczy uniemożliwili jej wyjazd z kraju, ojciec wysłał ją do Paryża, gdzie musi poradzić sobie z nikłą ilością środków finansowych. Mimo iż marzy o pracy w galeriach szybko zdaje sobie sprawę, że świat kolekcjonerów jest bardzo mały, zaś jej nazwisko zna każdy, szczególnie ci, których znajomi również zostali oszukani. Nie ma zatem innego wyjścia, jak znaleźć pracę znacznie poniżej jej kompetencji i aspiracji, ale zapewniającą jej anonimowość. Mieszkanie w luksusowym hotelu zamienia na pokój w ubogiej dzielnicy, zaś praca u modystki, pomaganie w restauracji oraz pozowanie, pomagają jej przeżyć. Dodatkowo postanawia zmienić tożsamość, i tak staje się Viviene Gregsby.
Już z nowym nazwiskiem dostaje pracę u amerykańskiego kolekcjonera dzieł sztuki, biznesmena, wizjonera, doktora Edwina Bradley`a, który nie tylko dzieli z nią marzenie o stworzeniu muzeum, ale i szkoły, w której nauczano by sztuki. Praca ta otwiera Viviene wrota do świata który kocha, a cały Paryż lat 20. XX wieku leży niemal u jej stóp. Obcuje z największymi nazwiskami tamtego okresu, dyskutuje o sztuce, uczy się, tworząc kolekcje tak intrygujące, że Bradley jest pod coraz większym wrażeniem swojej tłumaczki, a ostatecznie asystentki. Do tego stopnia, że proponuje jej stałą pracę i przeprowadzkę do Ameryki.
Co więc takiego wydarzyło się, że Viviene znalazła się na ławie oskarżonych, z zarzutami dotyczącymi zlecenia zabójstwa? Czy wypadek samochodowy, w którym zginął Bradley, rzeczywiście był starannie zaplanowany? Czy Viviene, jak się okazuje dziedzicząca po nim kolekcje, miała na celu przejęcie całego majątku, który – w innych okolicznościach – należałby do jego żony? Na te, a także na wiele innych pytań pojawiających się w trakcie rozprawy odpowiedzi szukać będziemy w lekturze książki pt. „Uczennica mistrza”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa LeTra powieść kryminalna z „historią sztuki w tle”, to podróż do Paryża w najlepszych dla niego, twórczych latach, to zanurzenie się w świecie artystycznej bohemy, to okazja do obcowania ze sztuką oraz postaciami znanymi dotąd z opisów obrazów w galerii.
Autorka, B.A.Shapiro, stworzyła niezwykle wciągającą historię, zwracającą uwagę nie tylko skomplikowaną fabułą, ale również kreacją postaci czy szczegółowymi opisami obrazów wraz z ich analizą. Inspirowana prawdziwą osobą kolekcjonera sztuki oraz jego asystentki historia jest niezapomnianą lekcją lojalności, ale także dowodem na to, że zemsta lepiej smakuje na zimno i co najważniejsze – jest wówczas zemstą skuteczną. Szkoda tylko, że istnieją ludzie jak choćby Everard, którzy w ogóle dają do niej powód…

Świetna, wciągająca, ale od pewnego momentu cała akcja była do przewidzenia. Mimo wszystko bardzo podobał mi się klimat i cały pomysł na fabułę. Dla osób lubiących sztukę i książki - świetne połączenie.

• Ze sztuką w tle
  • Nowe początki
  • MBiblio
  • Romans

Dodaj cytat z książki Uczennica mistrza