Bachur. Historia rodziny von R.

Okładka książki Bachur. Historia rodziny von R. Anna Klara Majewska
Okładka książki Bachur. Historia rodziny von R.
Anna Klara Majewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2022-01-26
2022-01-26

Dziecko miłości

Podobała mi się. Czyta się szybko, fabuła wciągająca i sam sposób przedstawienia bohaterów, ciekawy. To moje pierwsze spotkanie z pisarką, a na książkę trafiłam przypadkowo. Muszę przeczytać jeszcze kolejne książki Pani Majewskiej, by przekonać się czy są równie interesujące.

W sumie trochę czytadło:) Ale czyta się bardzo dobrze, wciąga, czyta się jednym tchem a przecież o to chodzi. Choć główna bohaterka trochę denerwująca to ogólnie książka bardzo fajna, polecam.

Kętrzyn i Mazury
Świetna książka. Czytałam z wypiekami na twarzy. Tajemnice, trafne rozważania, przeszłość mieszająca się z teraźniejszością. Nie mogłam się oderwać.

Kętrzyn i Mazury

Coś poszło nie tak z tą książką, nie mam tylko pojęcia, co dokładnie. O ile pierwsza część była bardzo interesująca i wciągająca (pochłonęłam za jednym razem),to druga moim zdaniem okazała się totalną klapą... irytujący bohaterowie drugoplanowi, chaotyczne przemyślenia głównej bohaterki, zakończenie z czapy. Gdybym miała taką możliwość, chętnie zapytalabym p. Majewską "czemu?".

Agata powraca i dużo czasu nie mija, gdy znowu prowadzi śledztwo z... tak (!) trupem w tle.

Nasza bohaterka pomaga przyjaciółce w otwarciu hotelu w renesansowym pałacu. Wszystko idzie dobrze póki w ogrodzie nie znaleziono zwłok mężczyzny. Dodatkowo nasza celebrytka wśród restauratorów zasiada w jury w telewizyjnym programie o gotowaniu. Co może pójść jeszcze nie tak?

"Wydarzenia zdawały się nabierać tempa, a akcja nieco zagęszczać."

Czy jej koleżanka - pseudonim Caryca, ma powiązania ze zmarłym? Jaką prawdę odkryje?

Na wstępie zaznaczam, że bardzo lubię czytać komedie kryminalne, a zwłaszcza te wychodzące spod ręki Małgorzaty Starosty. Czytana książka dała mi dużo: wrażeń, śmiechu, miło spędzonego czasu, ale też zmuszała mnie do ciagłej analizy oraz przewidywania przyszłości. I o to chodzi! 👍 Jak zawsze fabuła świetnie stworzona i dopracowana. Wszyscy bohaterowie precyzyjnie wykreowani. To jest to! 👏

"BACHUR" Historia rodziny von R." ANNA KLARA MAJEWSKA

Jest to moje pierwsze zetknięcie się z piórem autorki i już wiem, że mam do nadrobienia dziewięć poprzednich powieści.

Świetna historia, bardzo dobrze poprowadzona i przemyślana fabuła. Dużo zaskoczeń i wojennych zawirowań.
Piękny język i styl, który bez problemu pozwala wskoczyć w wykreowany świat i razem z naszymi bohaterami przeżywać to co oni.
Podobało mi się, że całą historię poznajemy dwutorowo dzięki wydarzeniom, które się dzieją na bieżąco oraz dzięki pamiętnikom Odetty.

Wszystko zaczyna się w roku 1939 w posiadłości Lahmberg, należącej do rodziny von Ritthoff.
Jest to znana, poważana i niebywale bogata rodzina.
Mają wszystko, a nawet więcej. Jednak jest coś czego im brak - potomka, dziedzica tego całego bogactwa.
Odette bardzo przeżywa, że przez kilka lat nie udaje się jej mieć dzieci z mężem. Docinki teściowej i celowe skupianie się jej na drugim swoim synu ją upokarza.
Decyduje się nawet na wyjazd do Wilna, do znanego lekarza, aby dowiedzieć się co jest przyczyną jej bezpłodności.
I właśnie wtedy wyburza druga wojna światowa - zmienia się wszystko. Nastają czasy nowe. Inne priorytety i zupełnie inna rzeczywistość.
Niestety zmieniają się też ludzie i zanika człowieczeństwo.

Kilkanaście lat po wojnie pewien mężczyzna Gerd von Ritthoff postanawia odwiedzić Polskę, aby poznać miejsce w którym przyszedł na świat.
Gerard jest kulturalnym i bardzo miłym człowiekiem. Prawdziwym arystokratą. Po śmierci ojca postanawia poznać swoje miejsce.
W podróży i odkrywaniu prawdy o sobie będzie mu towarzyszyć młoda i piękna Polka tłumaczka Iwona.
Na światło dzienne wyjdą bardzo skrzętnie skrywane sekrety, intrygi i niewygodna prawda.
Kim tak naprawdę jest nasz główny bohater ?
Czy warto było poznać prawdę, która przewróci do góry nogami całe życie Gerarda ?

Absolutnie zachęcam Was do poznania tej pięknej historii w tle wojny.

"BACHUR" Historia rodziny von R." ANNA KLARA MAJEWSKA

To „von” w nazwisku zawsze wskazuje, że artystokracja, czyli wyższe sfery, często zapatrzona w siebie i oderwana od przyziemnego świata- tego dla większości ludzi bez „von”. Tak ma też Odette von R. Jakby fakt, że Niemcy się zbroją, faszyzm wkrada się pod jej dach, coraz więcej jakiś dziwnych rzeczy dookoła, zupełnie jej nie dotyczył. W swoim prawie idealnym świecie stworzonym dzięki „von” to wszystko wydaje się być nieistotne. A że od czasu do czasu otwierają się jej oczy… Całe szczęście, że tylko na chwilę. I wcale nie zmuszają do jakiegoś działania te otwarte oczy.

Wojna jednak się dzieje. A jej udaje urodzić się wymarzone dziecko. I tak z dzieckiem przy boku przetrwa tą wojnę. Z jaką stratą? Tego nie zdradzę.

Po latach wielu potomek rodu von R., niejaki Gerd, nawiązuje kontakt z młodą tłumaczką Polką, która ma mu towarzyszyć w odkrywaniu rodzinnej historii, która swego czasu rozgrywała się w dawnych Prusach Wschodnich, czyli na teraźniejszych Mazurach. Przypadają sobie do gustu, no i wspólne działanie oczywiście zbliża ich do siebie. Nie dość, że pracują nad odkryciem tajemnic rodowych von R, to jeszcze sami tworzą coraz większe.

No i wreszcie do tejże samej kobiety, wtedy tłumaczki, po latach trafia syn potomka von R. I tutaj historia zaczyna się i plątać i łączyć i generalnie łatwo nie jest.

To tyle, żeby nie zdradzić treści za bardzo. A teraz o tym, o czym dla mnie faktycznie jest ta książka. Opisana historia to tylko pretekst. Mazury noszą w sobie wiele takich. Związanych z ich porzuceniem i niechcianymi powrotami. Bo Niemcy musieli opuścić swoje mazurskie posiadłości. I zostawić najczęściej wszystko. A potem i z czasem zaczęli wracać, aby zobaczyć, co pozostało po ich dawnym życiu.

Reakcja Polaków, którzy przeżyli wojenną traumę i w końcu mogli żyć w miarę spokojnie, nie mogła być inna. Bali się, że znowu ktoś im wszystko odbierze. Nie mogli pogodzić się z tym, że Niemcy mieli po wojnie nie mieć nic, a wracali na swoje przedwojenne tereny wypasionymi mercedesami. Że byli uprzejmi, mili i pobłażliwi porównując Polaków do krajów zacofanej Afryki. I wreszcie, że w ich obecności czuliśmy się/czujemy- Bóg wie dlaczego- gorsi.

O tym wszystkim jest ta książka. I jeszcze o wielu innych aspektach związanych z naszą nacją i historią, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że były/są aż tak ważne.

To, że Mazury mają taką a nie inną historię, nie oznacza, że w innych regionach Polski było inaczej. Dokładnie pamiętam jak moja babcia przestraszona opowiadała nam, że nawiązała z nią kontakt Niemka, która mieszkała w jej domu. Chciała zobaczyć jak dom wygląda po wojnie i poznać jego nowych mieszkańców. Wiecie jak bardzo babcia bała się, że jej go odbierze? A druga babcia nie chciała, żebym uczyła się niemieckiego. Bo wtedy miałabym kontakt z Niemcami. A jego lepiej unikać. Tak bardzo po latach rany nie były zabliźnione. Dlatego może ta historia była dla mnie taka prawdziwa. I taka smutna.

I tak sobie myślę, że książkę tą można odebrać dwojako, albo jako po prostu smutną historię kilku bohaterów na przekroju prawie wieku, albo wyłapując te wszystkie- niby na marginesie podane -wątki, pójść trochę głębiej. Ale to Wy sami decydujecie na którą z tych dróg chcecie wejść.

Ps. Bachur to po mazursku bękart. Tytuł nieprzypadkowy.

Prusy Wschodnie, rok 1939, posiadłość Lahmberg, majątek rodziny von Ritthoff. Spokojne, dostatnie życie Odette i Heleny przerywa nadciągająca wojna. Obie kobiety pragną zostać matkami. Czy im się to uda i jak potoczą się losy ich dzieci? Lata 90-te, Gerd von Ritthoff przyjeżdża do Polski aby zobaczyć miejsce swoich narodzin i poznać historię rodziny. Dzięki pamiętnikowi babki Odette, próbuje rozwiązać rodzinne tajemnice. W rozwikłaniu zagadki pomaga mu Iwona, młoda studentka i tłumaczka. Czy mężczyzna pozna rodzinne sekrety czy jeszcze bardziej wszystko zagmatwa? Czasy współczesne ... Vero von Ritthoff, syn Gerda i wnuk Odette przyjeżdża na Mazury w poszukiwaniu swoich korzeni. Z jakimi tajemnicami swojej rodziny przyjdzie mu się zmierzyć? Czy uda mu się odpowiedzieć na pytanie kim tak na prawdę jest i co łączy go z córką Iwony? Książka o miłości, wojnie i narodowych podziałach, pełna kłamstw i rodzinnych sekretów. Tajemnice, w które uwikłane są Odette i Iwona zostają doprowadzone do końca. Zagadka w końcu się rozwiąże, a czytelnik zostanie zaskoczony. Bardzo Was zachęcam do przeczytania tej rewelacyjnej historii, pięknej w swym smutku i zaskakującej, której kartki same się przewracają. To było moje pierwsze spotkanie z autorką, ale mam nadzieję, że nie ostatnie

Książka wciąga i wzrusza - przeczytałam jednym tchem. Pełno tu emocji, które udzielają się czytelnikowi. Kiedy z tłumaczką Iwoną kontaktuje się Niemiec Vero, kobieta wie, że będzie musiała zmierzyć się z przeszłością. Jest on synem Gerda, który ćwierć wieku wcześniej przyjechał do Polski, aby zobaczyć miejsce swoich narodzin. Ta krótka znajomość na zawsze odmieniła życie Iwony. Teraz kobieta będzie musiała pójść po tych samych śladach, pokazując Vero rodzinne strony. Pełna emocji historia Iwony przeplata się z losami Odette, które poznajemy z pozostawionego przez nią pamiętnika. Opisuje ona życie rodziny von Ritthoff w czasie II wojny światowej. Wszystko spowijają kłamstwa i tajemnice, w które wikła się zarówno Odette, jak i Iwona.

„Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje”

Sięgnęłam po tę książkę zupełnie nie znając autorki i nie miałam pojęcia o temacie w niej zawartym. Jakie było moje zaskoczenie, gdy spędziłam z nią wieczór i mogę tylko Wam powiedzieć, ta historia wciąga od pierwszej strony i nie można jej odłożyć. Rok 1939, gdzie w posiadłości Lahmberg dostatnie i spokojne życie prowadzi rodzina von Ritthoff. Sielankę rodzinną zakłóca brak potomka i wkraczająca wojna.

Historia przedstawiona przez autorkę spisana jest m.in w formie pamiętnika w jednoosobowej narracji, gdzie wracamy do przeszłości. Opowieść rozgrywa się na terenie dawnych Prus Wschodnich ( Mazury obecnie) gdzie kilkadziesiąt lat po wojnie potomek Gerd von Ritthoff za pomocą tłumaczki Iwony, chce poznać miejsce swoich narodzin, historię rodziny i odkryć rodzinne tajemnice.

Emocje, wzruszenia i tęsknota wyczuwalna w tej historii porusza, zaskakuje i dotyka. Granica zacierająca się między przeszłością a teraźniejszością w opowieści świadomie wpływa na odbiór tej niezwykłej opowieści, boleśnie zaciskają się wspomnienia szukając odpowiedzi o własną tożsamość, stawiając pytania o sobie samych jak i o historyczne uprzedzenia i kompleksy. Los toczy się swoim rytmem pokazując zerwane relacje, niezaleczone rany, kłamstwa które nie pozwalają o sobie zapomnieć, tęsknotę za macierzyństwem, za miłością, za akceptacją. I choć błędna pamięć o losach przodków boli to przyjdzie się z nią zmierzyć w tej powieści. „Czyściliśmy się tak ze zgliszcz historii, które strawiły mury, nie dosięgając tego, co się w nich rozegrało”

„Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje”

• Egzemplarz recenzencki
  • Przeczytane 2022