Nowa Ewa. Iluzja

Okładka książki Nowa Ewa. Iluzja Giovanna Fletcher, Tom Fletcher
Okładka książki Nowa Ewa. Iluzja
Giovanna FletcherTom Fletcher Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Nowa Ewa/Eve of Man (tom 2) fantasy, science fiction
Nowa Ewa/Eve of Man (tom 2)
Eve of Man: Book 2
Zysk i S-ka
2021-09-28
2021-09-28
2019-08-08
9788382023466

Kto czyta książki o siódmej rano? Na pewno nie ja!
A jednak nie mogłam się powtrzymać i czytałam o nietypowej dla mnie porze ;-)
Pół roku czekałam, by móc dowiedzieć się, co było dalej z Ewą - pierwszą dziewczyną,
urodzoną po 50 latach bez żeńskich noworodków, o której pisałam prezentując pierwszy tom
trylogii Giovanny i Toma Fletcherów "Nowa Ewa. Początek".

Wiedziałam, że udało jej się uciec ze stworzonej dla niej Wieży - azylu i więzienia.
Wiedziałam, że pomógł jej Bram, z którym łączy ją szczególna więź (może miłość?).

W drugim tomie "Nowa Ewa. Iluzja" narratorami są naprzemiennie
trzy osoby: Ewa, Bram i Michael.
Ewę i Brama znam z pierwszego tomu. Michael to nowa, ciekawa postać.
To strażnik oddany sprawie ochrony zbawicielki ludzkości,
który zmienia się w trakcie rozwoju zdarzeń i świadomości.

W ogóle dużo się tu dzieje w psychice bohaterów!
Dużo tu emocji, uczuć, dylematów, decyzji.

Ewa też się zmienia i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.
"Całe wieki spędziłam na szczycie Wieży, czekając, aż ktoś inny zdecyduje o moim losie,
ale teraz zamierzam przejąć kontrolę. Nie będę siedzieć w tym pokoju, znów na coś czekając.
Nie zamierzam stracić szansy na prawdziwe życie, którą dostałam. Muszę działać.
Jaki jest sens w tym, by się powstrzymywać, by nie wypowiadać słów, które cisną mi się na usta,
by tłumić swoje pragnienia?"

Jestem usatysfakcjonowana lekturą, lekko oszołomiona,
nieco zaskoczona i mocno zaintrygowana ciągiem dalszym!
Ten tom jest lepszy od poprzedniego, bardziej dynamiczny i ekscytujący,
ale i bardziej mroczny i brutalniejszy.

Trzeciego tomu po polsku (jeszcze) nie ma :-(

Kto czyta książki o siódmej rano? Na pewno nie ja!
A jednak nie mogłam się powtrzymać i czytałam o nietypowej dla mnie porze ;-)
trylogii Giovanny i Toma Fletcherów "Nowa Ewa. Początek".

Wiedziałam,...

Trochę obawiałam się, że po rewelacyjnym pierwszym tomie, kontynuację dosięgnie klątwa drugiego tomu. Nic podobnego się jednak nie stało. Powieść wciąga od pierwszych stron, napięcie rośnie ze strony na stronę, w finale osiągając apogeum. Zaskakuje w tej powieści nie tylko zakończenie, ale też przebieg wydarzeń. Jest niebezpiecznie, tajemniczo, intrygująco. Zwrotów akcji i emocji również nie brakuje. Ewa i Bram sądzili, że wśród rebeliantów są bezpieczni. Nie spodziewają się jednak, że w swoich szeregach mają zdrajcę, który nie będzie miał problemu z tym, aby ich wystawić. Życie jedynej dziewczyny na Ziemi jest zagrożone, bohaterka nawet nie wie, w jakim niebezpieczeństwie się znajduje. Pisałam już w recenzji pierwszego tomu, że nie zazdroszczę Ewie sytuacji, w jakiej się znalazła. Jest między młotem a kowadłem. Z jednej strony chce sama decydować o swoim życiu, chce być wolna. Z drugiej czuje się odpowiedzialna za losy świata. Jest przecież wybawicielką ludzkości, jest odpowiedzią na ich modlitwy. Kiedy ucieka, tak naprawdę trafia z jednego więzienia do drugiego, tylko dużo mniej luksusowego. Również na zewnątrz nie czuje się wolna. Wciąż musi uciekać, kryć się, nie może żyć pełnią życia. Ciągle ma świadomość, że tak wiele może od niej zależeć.

Powieść porusza kilka tematów wartych uwagi. Oprócz prawa do decydowania o sobie, oprócz walki o siebie i o swoje miejsce na świecie, mamy tu do czynienia z poważnymi dylematami natury moralnej, z którymi na każdym kroku muszą mierzyć się bohaterowie. Często są rozdarci i muszą podejmować decyzje, które nie są zgodne z ich sumieniem. To jednak nadal nie wszystko. Więcej nie zdradzę, aby nie psuć nikomu przyjemności z odkrywania świata stworzonego przez Giovannę i Toma Fletcherów. Dodam tylko, że wątek romantyczny nie dominuje w powieści i nie przysłania ważniejszych wydarzeń. A trzeba przyznać, że w książce dzieje się bardzo dużo. To bardzo pomysłowa i oryginalna dystopia, z przemyślaną i dobrze poprowadzoną fabułą, z ciekawymi, wyrazistymi bohaterami, nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Autorzy stworzyli dość prawdopodobną wizję przyszłości, która jest bliżej nas niż nam się wydaje. W ich świecie z jednej strony mamy do czynienia z niesamowitymi technologiami, których nie ma w naszym świecie, z nauką, która czyni niezwykłe postępy, z drugiej strony jest to świat, w którym władza kontroluje ludzi na każdym kroku, nikt nie jest wolny, brakuje dosłownie wszystkiego, nawet jedzenia. Świat pełen kontrastów, tak interesujący jak przerażający.

Mimo że spodziewałam się typowej młodzieżówki o pięknej lecz trudnej miłości, otrzymałam mądrą, dającą do myślenia opowieść o przyszłości, która kiedyś może spotkać również nas, o potrzebie wolności, równości i nigdy niesłabnącej nadziei. Szkoda, że o tej książce i w ogóle całej serii nie jest głośno, bo zdecydowanie warto ją przeczytać, do czego oczywiście gorąco zachęcam.

Pamiętam ile emocji wzbudziła we mnie książka Giovanny i Tom Fletcherów „Nowa Ewa. Początek”, z jaką pustką i potrzebą doczytania dalszego ciągu mnie pozostawiła. Książka tego duetu przedstawiała antyutopijny świat, który pozbawiony był kobiet. Przez ponad pięćdziesiąt lat na świecie nie pojawiła się żadna dziewczynka. Ludzka rasa została skazana na wyginiecie, a kobiety, które żyły zostały odizolowane. Na świecie rodzili się sami chłopcy, wszystko do czasu, kiedy urodziła się Ewa, wtedy świat się zmienił, ludzkość otrzymała nadzieję. Czy Ewa będzie potrafiła sprostać oczekiwaniom całego świata?
Ewa żyła w specjalnej kopule, odizolowana od świata, a wszystko, aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Mimo tego, że o to nie prosiła ludzie mieli ją za zbawicielkę. Modlili się za nią, pokładali wielkie nadzieje, a ona istniała jedynie ku temu by urodzić kolejną zdrową dziewczynkę, z wybranym ku temu pod względem genetycznym mężczyzną. Wszystko po to, aby dać ciągłość ludzkiemu gatunkowi. Nic w życiu tej młodej dziewczyny nie było normalne, jej przyjaciółką był hologram Holly. Jego piloci znali Ewę przez niemal przez całe jej życie, chociaż nigdy fizycznie jej nie spotkali. Bram jest mężczyzną, z którym najlepiej się rozumiała, jego wersję Holly najbardziej lubiła, a kiedy w końcu udało im się spotkać, wszystko się zmienia. Ewa interesuje się nim bardziej niż powinna, dlatego też zrobiła wszystko, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem. W taki właśnie sposób młoda, szesnastoletnia dziewczyna ucieka wspólnie z Bramem, chłopakiem, do którego coś poczuła. Co czeka ją poza kopułą? Czy znajdą miejsce, gdzie będą bezpieczni? Ewa walczy o swoją wolność, życie, o swoje podstawowe prawa. Poza kopułą świat jest bardziej brutalny, mroczniejszy, czy jest gdziekolwiek miejsce, gdzie z Bramem będą bezpieczni?
„Nova Eva. Iluzja” to udana kontynuacja, a zarazem poszerzenie przedstawionego świata. Mamy tutaj walkę pomiędzy rebeliantami, a Organizacją Zapobiegania Zagładzie, w głowie rodzi się zasadnicze pytanie. Komu tutaj można zaufać? Kto działa dla ludzkości, a kto przeciwko niej? Życie z widmem ciągłego pościgu, oddechu prześladowców na plecach nie należy do łatwych. Bohaterka zamieniła jedno więzienie na kolejne, wydawać by się mogło, że nigdzie nie ma dla nich miejsca, aby mogli żyć w spokoju. „Nova Eva. Iluzja” jest powieścią o wiele bardziej dopracowaną, dzięki niej wszystko zaczyna bardziej się da nas klarować. Czekając na kontynuacje miałam nadzieję, że się pojawi i będę mogła dowiedzieć się, co dalej się stanie z Ewą, czy będzie miała szansę na szczęście?

Tym razem na świecznik poruszę książkę, która wbrew pozorom przedstawia więcej, niż się wydaje. "Nowa Ewa" to książka z dziedziny fantasy, sci-fi, jednak można w niej znaleźć życiowe odpowiedniki, z którymi każdy boryka się na co dzień. Lubię historię, gdzie ukazane jest, że nigdy nie wiemy czy to co wybieramy jest słuszne, czy też nie. Ciężko określić, że droga, którą obraliśmy jest tą dobrą drogą.

IG: Czytomanka

👉Ewa jest taka, jak każda inna nastolatka… Jest pierwszą dziewczyną, jaka się urodziła od pięćdziesięciu lat. W pewnym momencie na świat przestały rodzić się dziewczynki, a gdy pojawiła się Ewa, każdy mówił o cudzie. Ewa i Bram uciekli, ale czy zdołają przeżyć? Przez szesnaście lat była więźniem. Mieszkała w Wieży, pilnowana przez tajemniczą Organizację Zapobiegania Zagładzie. A obserwował ją cały świat. Aż wykorzystała szansę i uciekła.

👉Historia jest niezwykle wciągająca... To drugi tom, więc z chęcią sięgnę po pierwszy. Książkę czyta się naprawdę szybko, a historia w niej zawarta porusza wiele ciężkich i trudnych tematów. Główna bohaterka jest niezwykle dojrzała jak na swój wiek, a sama historia bardzo uzależnia i ciężko się od niej odciągnąć.

❗Ocena: 9/10

,,Nowa Ewa: Iluzja" to elektryzująca dystopijna opowieść o ostatniej dziewczynie na świecie, ale i nie tylko. To też historia o wolności, ucieczce oraz o cudownej miłości i nadziei.
Życie Ewy po ucieczce  z Wieży diametralnie się zmienia. Nie ma już rutyny, iluzji świata czy różnych projekcji. Od teraz dziewczyna poznaje prawdę i smak wolności oraz niejako władzy. Zmienia się i znajduje szczęście... ale jak długo to wszystko potrwa? Organizacja Zapobiegania Zagładzie nie poprzestanie jej szukać, dopóki nie odzyskają swojej Zbawicielki. Dopóki znowu nie przejmą nad nią kontroli. Co zatem zrobi Ewa? I jak rozwinie się jej relacja z Bramem?

Świetna, niesamowita i bombastyczna! Tak powinno się określać tę książkę. Książkę, która u nas jest niestety bardzo niedoceniana. Czekałam na drugą część aż dwa lata i cieszę się, że wydawnictwo w końcu ją wydało. Nie dość, że okładka jest przepiękna, to wnętrze zaskakuje i nie ma tam syndromu ''zapychającego drugiego tomu''. Ewa się pięknie rozwija, dojrzewa i sama zaczyna snuć plany oraz chce w końcu za siebie decydować. Nie chce być zdana na innych, nawet na Brama, co mnie nieco zaskoczyło.

Ogólnie mogę powiedzieć, że powieść w głównej mierze pokazuje to, co inni robią aby dojść do celu.  Bohaterowie bardzo często stąpają po cienkiej linii tego, co powinno się zrobić, a ich własnymi przekonaniami. Przez to, wielokrotnie muszą postępować wbrew sobie, aby dotrzeć do prawdy. Choć nieraz nie jest to łatwe, co pokazuje w głównej mierze przykład Michaela, który musiał się dopuścić okropnych rzeczy, aby przeżyć i zdobyć kluczowe informacje.

Oprócz tego, w książce pojawia się wiele nagłych zwrotów akcji. Jeden, który najbardziej ukuł mnie w serduszko, to ten w którym jedna z ważniejszych osób dla Ewy dopuszcza się paskudnej zdrady przez zazdrość. I chodź chciałabym więcej opowiedzieć o tym, to nie mogę. Chcę, abyście sami przekonali się, co ta zdrada spowodowała.

,,Nowa Ewa: Iluzja" to wspaniała powieść, której końcówka rozpiernicza system. I to dosłownie. Sądziłam, że prawdziwe kłamstwa zostały już dawno odkryte... ale nie! Tego tam jest więcej. A na ostatniej stronie... to co tam się wyprawiało. Ah! Naprawdę nie mogę się doczekać finałowego tomu. Mam nadzieję, że okaże się tak dobry jak ten, który dostaje ode mnie 9/10.

Ewa jest nastolatką, którą zna cały świat. Dziewczyna jest cały czas obserwowana, o czym dowiaduje się dopiero po kilkunastu latach. Okazuje się, że wszystko, czego doświadczyła przez ostatnie szesnaście lat, czy też nawet ujrzała, było fikcją...
Ewa jest ostatnią dziewczyną na Ziemi i właśnie dlatego jest tak ważna. Pewnego dnia dziewczynie udaje się uciec z Wieży, gdzie jak dotąd była przetrzymywana... Tajemniczy rebelianci, którzy jej w tym pomogli, zabierają ją do swojej siedziby...
Czy dziewczyna będzie bezpieczna?
Czy dowie się prawdy o własnej przeszłości?
__________________________
Fabuła okazała się bardzo oryginalna i ciekawa. Książkę czytało mi się dobrze i szybko. Powieść ukazuje bezwzględność w dążeniu do celu. Pojawiają się tam ludzie, dla których nieważne są żadne skrupuły jeśli chodzi o ocalenie ludzkości.   Odnajdziecie w niej niepewną miłość, zdradę oraz ogromne oddanie. Bohaterowie w wielu przypadkach są rozdarci i wiele razy muszą postępować wbrew sobie i własnym przekonaniom. Pojawiają się tam zaskakujące technologie, służące do nikczemnych celów. Książka zdecydowanie nie jest przekoloryzowana, ukazuje ciężkie tortury i niełatwe wybory. Pojawiają się tam zwroty akcji, które całkowicie zmieniają postrzeganie tej historii.
Zazdrość prowadzi czasami, do ciężkich zdarzeń... Ludzie dokonują rzeczy, których sami po sobie, by się nie spodziewali...
Okładka przykuwa spojrzenie swoją oryginalnością.
Końcówka naprawdę mnie zaskoczyła i dlatego czekam na więcej!

Pamiętacie lekturę pierwszego tomu serii od Toma Fletchera i Giovanny Fletcher? Ależ to była wciągająca lektura! Dawno nie czytałam tak pomysłowej i dobrze wykorzystanej historii, która zaowocowała mnóstwem skrajnych emocji. Z wielkim oczekiwaniem wypatrywałam więc kontynuacji, którą porwałam w swoje ręce, gdy tylko się pojawiła.

Mam słabość do powieści dystopijnych. To zdecydowanie jeden z moich ulubionych gatunków, który wciąż traktowany jest po macoszemu i wydaje się, że powoli odchodzi w niepamięć. A szkoda, ponieważ potencjał tego gatunku wciąż jest wykorzystany jedynie w ułamku tego co może nam zaproponować czego najlepszym przykładem jest seria Fletcherów: oryginalna, pomysłowa, z cudownymi bohaterami na pierwszym panie oraz - co najważniejsze - dająca do myślenia.

Akcja powieści opowiada o przyszłości w której ludzkość skazana jest na zagładę. Poznani w pierwszym tomie Ewa i Bram uciekają, ale goniące ich niebezpieczeństwo jedynie nabiera rozpędu. Ewa, jedyna dziewczyna na Ziemi, była więziona przez szesnaście lat a świat śledził jej dorastanie z zaintrygowaniem oraz skrywanym lękiem. Dziś wyzwoliła się spod władzy Organizacji Zapobiegania Zagładzie, ale życie na wolności niesie ze sobą znacznie więcej zagrożeń. Czy mając u swojego boku Brama oraz walcząc wraz z rebeliantami młoda bohaterka udowodni światu swoją wartość?

Fabuła dotyka typowych tematów gatunku, czyli mamy rzeczywistość wywróconą do góry nogami, są rebelianci oraz pojawia się walka o własne miejsce w świecie. Jednak nie szukajcie w tej historii schematów, ponieważ ich nie znajdziecie. To pomysłowa, zaskakująca, piekielnie emocjonująca lektura, która pokazuje, że siła drzemie w jednostce a miłość jest w stanie przezwyciężyć każde przeciwności. Autorzy nawiązali do walki o swoje prawa, ujęli wątek romantyczny, który pięknie zarysowuje się gdzieś na drugim planie, ponieważ całość skupia się przede wszystkim na historii jedynej żyjącej na Ziemi kobiety, narażonej na ogromne niebezpieczeństwo. I to jest moi drodzy bardzo, bardzo dobra lektura, która trzyma czytelnika w nieustannym napięciu.

Jeśli lubicie powieści dystopijne absolutnie nie możecie przejść obojętnie obok tej serii. "Iluzja" nie uległa klątwie drugiego tomu - wręcz przeciwnie! Podniosła rangę tej trylogii i pozostawiła czytelnika w napięciu przed nadchodzącym finałem. Tom Giovanna Fletcher puszczając wodze wyobraźni napisali historię aktualną, niebanalną i skrywającą pod powierzchnią motywy współczesnego świata jednocześnie ujmując czytelnika cudowną kreacją Ewy oraz Brama, ich wspaniałą więzią oraz determinacją, by walczyć z przeciwnościami niezależnie od konsekwencji.

Mam słabość do powieści dystopijnych. To...

Chyba nie muszę tego nawet pisać, że do przeczytania tej książki skłoniła mnie cudowna okładka:-) Jednak aż brakuje mi słów, by opisać jej wnętrze... Naprawdę przepiękna, praktycznie wszystko tutaj było naj. Najbardziej wciągająca, bo od razu poznajemy pewien sekret, który skojarzy wam się z filmem Forest Gamp. Ujrzymy punkt widzenia mężczyzny, kiedy to będzie nam tłumaczył, że dziewczyna przetrzymywana w tym świecie jest im bardzo potrzebna. Celowo ukazywali jej świat z najpiękniejszej perspektywy, by tylko zechciała im później pomóc. Niestety nic nie idzie po ich myśli. W kamerze zauważają, że trzyma coś w dłoni. To rzecz, której w żaden sposób nie powinna przy sobie mieć. Wtedy dochodzi do nich, że ona się wszystkiego domyśliła, tylko nie wiedzą kto jej w tym wszystkim pomagał. Następnie czytamy o tym jak ucieka, tylko następuje zmyłka, bo biegną za jej hologramem. Tylko jeden mężczyzna ją dostrzega. Ten, który był jej strażnikiem. To ten, który zobowiązał się ją bronić. To ten, który zatracił gdzieś resztki przyzwoitości i zwyczajnie coś do niej poczuł...
Rozdział kończy obietnicą, że ją znajdzie. Tymczasem patrzy jak ona skacze w przepaść z bardzo wysokiej wieży...
Kochani, emocje są tu na pierwszym planie. Napisana stylem niezwykle prawdziwym, lekkim i takim magicznym. Nie można się od niej oderwać, to uczucie czujemy całą sobą. Hipnotyzuje nas do tego stopnia, że przestaje interesować nas fakt sztucznego świata w którym żyła, a bardzo pragniemy poznać powód dlaczego tam się znalazła i czy ten mężczyzna od początku darzył ją sympatią, czy pojawiła się dopiero z czasem. No i kim była, że ludzie postanowili ją tam zamknąć? Dodam wam tylko, że osoba z którą uciekła jest bardzo bliska jej sercu. Ona nie ma pojęcia, że gdzieś tam krąży ktoś, kto ma według niej niecne plany, bo to, że jest nią zauroczony, wcale nie oznacza, że chce dla niej dobrze.
A teraz pytanie dla was:
Jak byście się czuli, kiedy okazałoby się, że jesteście jedyną osobą, która może przedłużyć gatunek ludzki?

Poznajcie Ewę z pozoru normalną nastolatkę, lecz gdy zagłębicie się w jej życiorys, zmienicie zdanie. Od urodzenia zamknięta w kopule mającej za zadanie, chronienie jej przed niebezpieczeństwem natury i ludzi. Od urodzenia mającej cel, jakim jest zbawienie ludzkości. Wszystko zaczęło się od momentu gdy kolor niebieski przejął władzę nie tylko w jednym kraju, lecz na całej kuli ziemskiej. Przez 50 lat na świat nie przyszła żadna dziewczyna do cudu, jakim była Ewa. Wychowywana w zamknięciu, bez biologicznych rodziców jedynie z matkami, pielęgnowana jak najdelikatniejszy kwiat. Jednak sielanka nie może trwać za długo. Gdy osiąga 16 lat, musi wypełnić przeznaczenie. Spośród trzech potencjalnych wybrać tego jednego, z którym przedłużyć gatunek kobiet. Wszystko idzie według planu, dopóki nie poznaje Brama. Chłopaka z charakterem, niebojącego sprzeciwić się i przede wszystkim walczącego o wolność uczuć jak i duszy. Po ich spotkaniu wszystko zaczyna się komplikować. Zaczyna zdawać sobie sprawę, że jest okłamywana oraz dostrzegać szczegóły, o których nie miała pojęcia, a gdy przypadkiem odkrywa tajemnice zaczyna równie mocno jak Bram walczyć o wolność. Wspólnym siłami udaje im się uciec, wolność ich marzenie się spełniło, lecz nie na długo. W swych szeregach mają zdrajcę, który z zazdrości o miłość między Ewą i Bramę wyda ich kryjówkę sprawującym władzę w kopule. Czy ciągły strach przed odnalezieniem nie wpłynie na relację łączącą tę dwójkę? Czy po odkryciu kolejnych faktów dalej będą mieć siłę do walki?

Po przeczytaniu pierwszego tomu, który był dobrym wprowadzeniem do fabuły, lecz niezbyt dobrą pozycją, miałam dość mieszane uczucia co do kontynuacji. Same emocje towarzyszące czekaniu były dość zmienne, jednym razem zafascynowanie i niecierpliwość drugim obojętność. Z czasem gdy zaczęłam się zagłębiać w fabułę, byłam naprawdę mile zaskoczona postępem, jaki autorzy dokonali w powieści.

Zachęcam do zapoznania się z całością recenzji

• Dobra (4)
  • Kolejka