Duch

1923-01-01
9788382023534
Jerzy Łoziński
opera

Całkiem przyjemna lektura. Ładnie napisana, z ciekawą tajemnicą i lekko zarysowanym klimatem (chwilami możnaby pójść nieco dalej, ale to powieść z 1907 roku, więc nie spodziewałam się zbyt wiele horroru). Wprawdzie były momenty na siłę wydłużone, głównie za sprawą wewnętrznych monologów głównego bohatera, ale czyta się to dość szybko i płynnie. Niestety romans mnie nie przekonywał, jak i sami bohaterowie, stworzeni, jak dla mnie, dość płasko, doczytałam jednak ze względu na zagadkę. Na długo w pamięci nie zostanie, ale nie żałuję.

Arnold Bennett "Duch"
Początkujący, młody lekarz Carl Foster poznaje piękną Rosettę Rosę, gwiazdę londyńskiej opery. Jest nią zauroczony, a i on nie pozostaje jej obojętny. Jednak Carl zauważa różne niewytłumaczalne rzeczy które dzieją się wokół Rosetty oraz niego samego. Widzi, że prześladuje go jakaś upiorna postać, która okazuje się nietypowym "aniołem stróżem" kobiety. Jaki sekret skrywa Rosetta i jej dzieciństwo? Czy upiór i klątwa istnieją? A Carl czy zdoła przeżyć spotkanie ze światem, w który nie wierzy z racji wykonywanego zawodu, czy miłość będzie silniejsza od śmierci? Wiele pytań, a odpowiedzi należy szukać w książce. To fascynująca powieść grozy, której fabuła i atmosfera nie pozwalają się nudzić. Gorąco polecam.

Arnold Bennett "Duch"

Klątwa Rosy

Uwielbiam takie klasyczne opowieści ! Jest w nich coś wyjątkowego, magicznego, coś takiego, co przykuwa uwagę czytelnika od pierwszych stron i potrafi utrzymać ją do ostatniego zdania, coś co potrafi oczarować czytelnika i sprawić, że ta historia pozostanie w jego sercu na długo.

Narratorem jest tu Carl Foster, młody lekarz, który zupełnym przypadkiem otrzymuje zaproszenie na operę Wagnera "Lohengrina" gdzie gwiazdą wieczoru ma być Rosetta Rosa. Gdy widzi tą piękną, tajemniczą dziewczynę, od razu ulega jej urokowi. Nie podejrzewa nawet, że ta znajomość będzie przyczyną wielu zaskakujących, dziwnych wydarzeń. Wszystkie wiążą się zawsze w jakiś sposób z osobą Rosetty, a Carl zauważa, że podąża za nim pewna zagadkowa upiorna postać. Gdy w tajemniczych okolicznościach umiera inny zakochany w Rosie mężczyzna, sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a Carl zaczyna podejrzewać, że otwierając serce na miłość do Rosetty wystawia się na śmiertelne niebezpieczeństwo.

"Duch" to klasyczna powieść grozy, niczego jej nie brak, jest w niej dość wszystkiego. To idealne połączenie historii miłosnej z opowieścią o duchach. Czytelnik odnajdzie w niej elementy thrillera, kryminału, romansu i opowieści grozy ! Czytając zakończenie autentycznie się wzruszyłam i miałam uczucie déja vu i zaczęłam zastanawiać się czy przypadkiem kiedyś wcześniej nie miałam już okazji czytać tej powieści, bądź zetknęłam się z podobnym motywem z zakończenia w innej książce?! Jak widać historia ta nie skąpi emocji, przemyśleń, a bohaterowie z jej kart stanowią paletę barwnych osobowości i jednych da się lubić, a innych obdarza się od razu antypatią.

"Duch" Arnolda Bennetta to wspaniała perła literatury klasycznej i idealny kąsek dla fanów literatury grozy ! Polecam Wam z całego serca jej lekturę ! Warto ! Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

Klątwa Rosy

Narratorem jest tu Carl Foster, młody lekarz, który zupełnym przypadkiem...

Jako powieść grozy "Duch" może nie jest straszny- ale jak wiadomo kiedyś straszono czytelników inaczej, niż obecnie.
Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim piękny język i płynna narracja, dzięki którym powieść czyta się naprawdę przyjemnie. Polecam, to ładna proza z ciekawą fabułą.

Światła latarni gazowych, płaszcz nocy i przenikające ulicami powozy, do tego dołóżmy ścianę deszczu i mamy podróż w czasie, w którą się udałem sięgając po klasyk literatury angielskiej z 1907 roku. Chodźmy jednak dalej, wejdźmy do mieszkania pełnego portretów i kominka z trzaskającym wesoło ogniem. W takich okolicznościach rodzą się najlepsze opowieści.

👻Będąc na literackim szlaku spotkałem młodego lekarza Carla Fostera. Ów dżentelmen ujrzał ongiś piękną gwiazdę londyńskiej opery, Rosettę Rosę i z miejsca został zauroczony. Nasz zakochany bohater zauważa jednak, że wokół jego wybranki zaczynają dziać się niewytłumaczalne zdarzenia i zbiegi okoliczności. Wkrótce też objawia się tajemnicza upiorna postać chodzącą za Carlem krok w krok. Czyżby mogło chodzić o wymykającą się ludzkiemu pojmowaniu klątwę?

👻Siedzę na sofie, moje oczy skierowane są na kominek i wsłuchuje się w historię. A to opowieść przenikająca zmysły i duszę, opierająca się o grozę, ale bardziej subtelną, podszytą dodatkowo wątkiem miłosnym - romantyzmem skrytym głęboko w ludzkich pragnieniach. Takiej książki potrzebowałem, żeby ukoić moje zszargane ostatnio nerwy i wiodącej mnie ku drodze klasycznych motywów zręcznie skomponowanych z klimatem wielkomiejskiego środowiska. Moja wyobraźnia zaprowadziła mnie w rejony Londynu, ale i Paryża, gdzie księżyc nocą wydaję się wielką kopułą chroniącą swych mieszkańców przed tym co mroczne i nieznane.

👻Tam spotkawszy się z popełnioną przez Arnolda Bennetta powieścią, znów odkryłem wieloznaczność fabuł snutych na przełomie XIX i XX wieku. Odnalazłem się w tej scenerii, skutkiem czego zacząłem szukać tytułowego ducha, który w swej złowieszczej postaci gnębił naszego bohatera. I tak też przyjąłem na swe barki tajemnice sięgającą przeszłości, zmierzyłem się z klątwą, a także zostałem świadkiem niesamowitości z której zrodziła się miłość, ta najmocniejsza z uczuć, potrafiąca wygrzebać się nawet z grobu, żeby ulżyć swym cierpieniom. Zjawiskom tym nie łatwo się oprzeć, a gdy w grę wchodzi zazdrość i złość nie z tego świata, to nie ma śmiałka mogącego wygrać tę walkę.

👻Wydaję mi się, że już zbyt długo zamarudziłem w tej posiadłości. Historię z dreszczykiem zawsze przyciągały mą uwagę, toteż nie spostrzegłem jak szybko zleciał mi czas. Dodatkowy nasycony odpowiednią dawką zwrotów akcji, jak i atmosferą książki, postanowiłem wrócić do rzeczywistości, lecz w ostatniej chwili jakaś siła owładnęła mną doszczętnie i zaprowadziła z powrotem na to samo miejsce. Po raz kolejny musiałem zostać niewolnikiem mocy starszych od człowieka...

Ciąg dalszy nastąpi...

👻Będąc na...

Kolejna powieść podpowiedziana mi przez pozytywne recenzje w książkowych social mediach.
Od bardzo dawna nie czytałam klasyki i trochę już zapomniałam, jak to jest - "Duch" to idealna powieść by sobie przypomnieć to odczucie, miałam wrażenie, jakbym znów przeniosła się do świata Sherlocka Holmesa, którego za dzieciaka uwielbiałam :)
Sama fabuła jest dość naiwna, jednak potrafiła utrzymać mnie w napięciu i byłam zaciekawiona wątkiem miłosnym toczącym się między młodym lekarzem, a gwiazdą opery.
Zagadka goniła zagadkę, zjawa poganiała zjawę, i chociaż spodziewałam się takiego rozwinięcia i zakończenia akcji jakie zaserwował autor, jako czytelnik czułam się usatysfakcjonowana.
Powieść czyta się łatwo, mimo dość przestarzałego języka. Idealna na jesienne wieczory :)

Sama fabuła jest dość naiwna, jednak...

Bardzo zacna powieść w starym dobrym stylu. Młody lekarz, śpiewaczka, trochę romansu, trochę kryminału, przedziwne sploty wydarzeń i... tytułowy duch. Pięknie, tak jak lubię :)

Angielskie romansidło sprzed stu lat z całą właściwej epoce teatralnością.

Angielskie romansidło sprzed stu lat z całą właściwej epoce teatralnością.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Bardzo szybko się czyta, książka jest wciągająca, jednak nie zaliczyłabym jej do horrorów. Oczywiście jest element mroku, tajemnicy, najwięcej jednak romansu i rozwiązywania zagadki, którą skrywa Rosa. Niemniej książka bardzo mi się podobała i serdecznie ją polecam.

• Klasyka
  • Przeczytane 2022