Tristan Strong wybija dziurę w niebie

Okładka książki Tristan Strong wybija dziurę w niebie Kwame Mbalia
Okładka książki Tristan Strong wybija dziurę w niebie
Kwame Mbalia Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Tristan Strong (tom 1) Seria: Rick Riordan przedstawia fantasy, science fiction
Tristan Strong (tom 1)
2021-08-30
2019-10-15
Dorota Dziewońska
mitologia mitologia afrykańska

Całkiem fajna książka dla młodzieży. Mitologia w niej przedstawiona wydała mi się odrobinę dziwna, ale dosyć interesująca. Raczej polecam.

Jestem łasa na książki z wątkami mitologicznymi. Szczególnie tymi, których mitów oraz legend jeszcze nie znam. Tristan Strong wybija dziurę w niebie to pierwszy tom serii o mitologii afrykańskiej i byłam ciekawa, czym może mnie zaskoczyć.

Tristan Strong wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią swojego przyjaciela Eddiego. Jedyne co mu po nim pozostało to dziennik z różnymi historiami spisywanymi przez chłopaka. W celu zmiany otoczenia i odwrócenia myśli od tragedii, rodzice wysyłają Tristana na farmę dziadków w Alabamie.
Chłopak czuje się nieswojo w nowym miejscu. Już pierwszej nocy w jego sypialni zjawia się...tajemnicza lalka, która kradnie dziennik Eddiego! Próbując odzyskać pamiątkę po przyjacielu Tristan przypadkiem wybija dziurę w niebie i ląduje w Sródszlaku - miejscu pełnym niebezpieczeństw, walk i magicznych istot.

Ta książka to było na prawdę ciekawe spotkanie! Bardzo lubię wszelkiego rodzaju legendy, dawne historie oraz mity, więc pozycja ta od razu przyciagnęła moją uwagę tymbardziej, że dotyczy mitologii afrykańskiej, z którą nigdy wcześniej nie miałam okazji się spotkać!

Sama fabuła jest wartka, pełna akcji, przygód, humoru, a sympatyczni bohaterowie ubarwiają całą historię. Jedynie na początku troszkę gubiłam się w wydarzeniach, jednak w większości wynikało to z mojej niewiedzy na temat świata oraz postaci. Muszę jednak wspomnieć, że właśnie dzięki temu wielokrotnie w trakcie czytania zaglądalam w Internet w celu poszukiwania dodatkowych informacji na temat mitologii afrykańskiej, co zdecydowanie sprawiło, że książka ta pozostanie w mojej pamięci na dłużej.

Serdecznie polecam wszystkim miłośnikom mitologii oraz historii pełnych magii.

RECENZJA "Tristan Strong wybija dziurę w niebie" Kwame Mbalia

Książka z przygodami oparta na podaniach o zachodnioafrykańskich bogach?

Tristan jest samotnym młodym mężczyzną. Stał się samotny po stracie swojego "najlepszego przyjaciela, brata, kumpla, kompana, kogoś z kim dzielił zainteresowanie książkami, kogoś, z kim rozumiał się bez słów". Walczy z poczuciem winy. Chce wrócić do tego, co było wcześniej, lecz to już przepadło, a on musi nauczyć się iść do przodu.

Bunt młodego człowieka spowodowany brakiem zrozumienia ze strony dorosłych. Każdy nastolatek, na pewnym etapie swojego życia cierpi z powodu braku zrozumienia. Ta książka idealnie ukazuje emocje nastolatka, który dorastając przechodzi przez paletę kłębiących się emocji, które pragną się wydostać.

Tristan przez przypadek wybija dziurę w niebie. Znajduje się w obcym miejscu i dowiaduje się prawdy o sobie. Magiczny świat z bohaterami, o których wcześniej nie słyszałam. Legendarni afroamerykańscy bohaterowie zdecydowanie są warci poznania.

"Tristan Strong wybija dziurę w niebie" to książka pełna przygód, niespodziewanych zwrotów akcji, magii, niesamowitych opowiadań i humoru. Uczy jak być silnym i się nie poddawać. Idealna książka dla młodszych czytelników, którzy zaczynają swoją przygodę z czytaniem oraz dla tych starszych, co kochają przygody.

RECENZJA "Tristan Strong wybija dziurę w niebie" Kwame Mbalia

Książka z przygodami oparta na podaniach o zachodnioafrykańskich bogach?

Polecam!

Bardzo przyjemne książki, które czyta się niezwykle szybko. Zaznajamiają czytelnika, co bardzo ciekawe, z mitologią afrykańską! ☀️✨🌛

Historia chłopca, który odkrywa niezwykły świat mitologiczny przy okazji poznając lepiej siebie i odnajdując wiarę w siebie.

Ciekawa przygoda z oryginalną fabułę przedstawiona w taki sposób, że jedną książkę jest się w stanie przeczytać w jeden wieczór. 💫⭐️

To było niezwykle przeżycie, odkryć kulturę i religię o której nie miałam pojęcia.

Polecam!

Świetna książka!
Pomysł na fabułę był bardzo oryginalny i dlatego uważam że jest to książka warta uwagi. Mitologia afrykańska to nie jest coś z czym się spotykamy na codzień, a tutaj została świetnie przedstawiona. Przez całą historię byłam mocno zaangażowana i wciągnięta. Jedynym minusem były chwilowe przestoje w akcji przez które przerywałam czytanie, ale i tak bardzo polecam. Ogromnie polubiłam bohaterów i nie mogę się doczekać kontynuacji serii!

Świetna książka!

Myślicie - mitologia afrykańska musi być zagmatwana, pełno imion, które ciężko przeczytać i opowieści, w których łatwo jest się zgubić - ja właśnie myślałam w ten sposób.
Tymczasem Brat Królik, John Henry, Anansi, czy Njame to postacie zupełnie realne.
"Tristan Strong" ma to do siebie, że jest hisotrią z bardzo realistycznymi i wyraźnie wykreowanymi bohaterami, z którymi nastolatkom łatwo się utożsamić.
Muszę wspomnieć o Gumowej Małej - ona jest ikoną! "No dobrze. W takim razie JEŻELI JESZCZE RAZ SPRÓBUJESZ UCISZYĆ GUMOWĄ MAŁĄ, DOSTANIESZ W ŁEB!" Ta mała krzykaczka skradła moje serce.
Nie miałam wielkich oczekiwań co do tej książki, byłam wręcz przekonana, że się rozczaruję, a ona będzie nijaka - kolejna "okej" książka dla młodszej młodzieży. Oczywiście się myliłam. Świat Alke zauroczył mnie od razu, z ogromną przyjemnością płynęłam przez kolejne strony.

Mimo tego wszystkiego co mi się podobało, książka nie była idealna i miała swoje wady. Mianowicie potwory i złe postacie. Przez całą książkę uświadamiane jest nam jak bardzo są niebezpieczne, a jednak nasz główny bohater pokonuje je bez trudności już przy pierwszym starciu; podobnie było z głównym i najgorszym antagonistą, który mimo swojej potęgi... został dość prosto przezwyciężony.

Uważam, że jak na debiut jest to naprawdę dobra książka i warta przeczytania. Jeśli lubicie poznawać nowe mitologie, w których pełno jest zwariowanych postaci ze świetnym humorem, koniecznie sięgnijcie po Tristana!

Mogłoby się wydawać, że większość z nas czytała już o wszystkim i nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. Jednak... czasem zdarzają się książki od których trudno się oderwać. Mają w sobie to coś, co wciąż nas popycha do przewracania kolejnej strony. I do grona takich wartościowych książek można zdecydowanie dopisać Tristan Strong wybija dziurę w niebie.

Cała historia opiera się w dużej mierze na żałobie i wybaczeniu sobie, choć na początku tyczy się to tylko głównego bohatera z czasem dostrzegamy to i w innych bohaterach. A także ich próbę i walkę o lepsze jutro. Książka naładowana jest legendami afroamerykańskimi oraz przeróżnymi wierzeniami oraz historią. To bardzo bogaty a zarazem kolorowy świat.

Cała historia rozgrywa się w świecie równoległym, opanowanym przez złe siły. Podczas czytania nie raz wysunięcie pewne wnioski, a nawet i naukę która doda Wam siły oraz nadziei. Nie zabraknie wzruszających momentów, w 2 sytuacjach łezka zakręciła mi się w oku. Choć książka dedykowana jest młodszym czytelnikom, bez problemu trochę starsi będą się świetnie bawić.

Niektórzy bohaterowie są nieco kontrastowi, a nawet przerysowani. Jednak im bardziej poznaje się historię tym lepiej można wybronić bohaterów. W historii pojawia się też sporo humoru. Książka niesamowicie działa na wyobraźnie, opisy są bardzo realne tak jak i problemy z jakimi zmagają się nasi bohaterowie.

Bardzo podoba mi się postawa Tristana, mówi wprost że nie chce być bohaterem, wyjawia swoje lęki i bierze na siebie winę. To niezwykle budująca postawa jak na tak młodą osobę. Poza tym w książce bardzo ważną rolę odgrywa zarówno muzyka jak i słowa. Ten wątek był jednym z ciekawszych obok legend. Końcówka książki jest zaskakująca i trochę słodko-gorzka. Przyznam się, że byłam w szoku bo o tym nie pomyślałam.

Polecam książkę każdemu, kto lubi czytać o nowych kulturach oraz przeżyć wraz z bohaterem niesamowitą przygodę, ucząc się wybaczania samemu sobie i podejmowania prób po każdym upadku. Jeśli podobała się Wam seria Lustrzanna, to Tristan Strong również trafi w Wasze serca.

Polecam.

Cała historia opiera...

Tristan Strong, chociaż jego nazwisko mogłoby sugerować inaczej, wcale nie uważa się za silną osobę. Szczególnie w tym momencie swojego życia – po pierwszej bokserskiej walce, która skończyła się dla niego porażką i po tym, jak nie udało mu się uratować swojego przyjaciela przed najgorszym. Jego sytuacji wcale nie poprawia fakt, że na skutek kilku niefortunnych wydarzeń wybija dziurę w niebie innego świata, sprowadzając na niego masę nieszczęść.

Po przeczytaniu „Tristan Strong wybija dziurę w niebie” mam tylko dwa słowa, aby opisać tę książkę: niesamowita przygoda! Czytanie tego tytułu sprawiło mi naprawdę masę frajdy i niezwykle umiliło kilka wieczorów.
Aspektem powieści, który urzekł mnie bez reszty, jest nawiązanie do mitologii afrykańskiej, będącej dla mnie jak dotąd zupełnie obcą. Jestem wielką fanką wszelkich wierzeń i poznawanie kolejnych sprawia mi naprawdę masę radości. W „Tristan Strong wybija dziurę w niebie”, ku swej uciesze, miałam szansę zapoznać się z całkowicie nowymi dla mnie postaciami i opowieściami.
I skoro słowo „opowieści” zdążyło już paść, przy nim na moment pozostanę. Opowieści w opisywanej przeze mnie książce mają bowiem przeogromną rolę. Są walutą, kartą przetargową i czymś o niewiarygodnym znaczeniu. W rękach odpowiedniej osoby mogą ożywać i rozwijać się. Tego kogoś nazywa się Anansesem. I powiem Wam szczerze, choć w wielu fantastycznych książkach spotkałam się z masą różnych niestworzonych mocy i zdolności, to właśnie bycie Ananasesem i moc ożywiania historii jest tym, co najmocniej chciałabym posiadać. Wszelkie czytanie w myślach, przyzywanie słońca czy kontrola nad żywiołami nie brzmią dla mnie tak kusząco, jak zdolność manipulacji słowem i opowieściami.
Kolejną rzeczą, która urzekła mnie w całej powieści jest kreacja postaci Tristana. Chłopak, mimo młodego wieku przeżył już swoje i dzięki temu zachowuje się wyjątkowo dojrzale. Jednocześnie pozostaje bardzo wiarygodny i ludzki – targają nim przeróżne uczucia, przydarzają mu się gafy. Wszystko to pozwala na utożsamianie się z nim, zrozumienie go.
Tym, co nie mogłoby zostać przeze mnie pominięte jest również humor. W całej książce go wszak nie brakuje. Kwame Mbalia raz za razem wplata do historii zabawne wątki i żarty, które niejednokrotnie zmuszają nas do uśmiechu.
Tytuł ten niesamowicie mnie urzekł. Nie ma w nim niczego, na co musiałabym narzekać. Nie pozostaje mi więc nic innego, niż napisać Wam, abyście sięgnęli po tę książkę od razu, gdy tylko będziecie mieli okazję!

3.75
Książka miała genialny humor i sporo akcji, bohaterowie byli świetnie wykreowani i zdążyłam ich naprawdę polubić. Nie mogę doczekać się kolejnej części 🥰

3.75

• Serie