Nie czas na zapomnienie

Okładka książki Nie czas na zapomnienie Agnieszka Walczak-Chojecka Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Nie czas na zapomnienie
Agnieszka Walczak-Chojecka Wydawnictwo: Filia Cykl: Saga bałkańska (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Saga bałkańska (tom 2)
Filia
2017-02-22
2017-02-22
9788380752009
literatura polska

Nadzieja umiera ostatnia

Druga część bałkańskiej sagi. Losy bohaterów jakby zastygły w bezruchu, zawisły w powie-trzu, pełne niepewności. Natomiast pojawił się motyw wędrówki, która tę część zdynamizo-wała. Wraz z bohaterami przemieszczamy się – a to do Mostaru, Dubrovnika czy na wyspę Hvar, wracamy do Sarajewa, zaglądamy do Warszawy. Jest to taka cisza – być może przed burzą, ale na pewno przed rozwiązaniem, które przyniesie odpowiedzi na nurtujące pytania.
Myślę, że ta część wywołała we mnie więcej empatii.

Wspaniały , urzekający i wzruszający drugi tom mojego ulubionego cyklu. Powieść bardzo mnie zachwyciła. Dodatkowo to książka , która potrafi podnieść na duchu oraz zarazić optymizmem. Jest to wzruszająca opowieść o sile miłości dwojga młodych ludzi rozdzielonych wojenną zawieruchą, o walce z trudnościami życia i o pamięci tego, co było, a czego nie powinno się zapomnieć.
Polecam

Piękna i wzruszająca kontynuacja sagi bałkańskiej. Losy dwojga kochających się ludzi i ich przyjaciół oraz bliskich,którym przyszło żyć w czasie bratobójczej wojny.To bardzo współczesna historia i jak ogromne piętno wywarła na tych co musieli przeżywać to co działo się w ich kraju.Polecam bo na prawdę warta przeczytania.

Druga część sagi bałkańskiej uwiodła mnie dużo bardziej niż pierwsza. Nie wiem, może to tempo zdarzeń, może skupienie na Jasminie.
Każda wojna jest straszna. Wojna na Bałkanach nie odbiega okrucieństwem od innych. Przynosi ofiary, zabiera najbliższych. Nasi bohaterowie nie mają łatwo. Los rzuca im ciągle nowe kłody pod nogi

"Przyjaźń, która zmieniła się w chęć zemsty, miłość przemieniona w nienawiść… Czy istnieje bardziej niszczycielska siła?".

Urzekła mnie ta część sagi. Wywołała we mnie wiele sprzecznych emocji:gniew i złość, ale także radość. Życie potrafi pisać niesamowite scenariusze a ja całym sercem kibicuję Jasminie i Draganowi. Z ogromną przyjemnością sięgnę po ostatnią część. Polecam.

Dragan znika, ale pojawia się nadzieja, że być może jeszcze żyje. Jasmina dociera do Polski, a zawierucha wojenna trwa...

Druga część bałkańskie sagi rozpoczyna się w Mostarze, dokąd Jasmina ucieka z Sarajewa, a w zasadzie zostaje przez lekarza i sanitariusza przetransportowana przez podziemny tunel, to jedyny sposób ucieczki z oblężonego miasta... W Mostarze chce odnaleźć ojca. Tymczasem również tam, nie jest bezpieczna...ucieka do Dubrownika, później na wyspę Hvar, w końcu trafia do Polski...Losy przyjaciół są coraz bardziej skomplikowane. Wojna trwa. Wyzwala w ludziach skrajne emocje. Trudno jest żyć bez możliwości zaufania komukolwiek...Jasmina musi układać swoje życie od nowa...Ciągle ma nadzieję, że jeszcze odnajdzie Dragana... W drugiej części już mniej wojny, Sarajewa, a więcej fikcyjnej historii dalszych losów młodych ludzi. Powieść z historią w tle. ☺

Jeszcze lepsza niż pierwsza część. Znakomita, wciągająca historia.

Jeszcze lepsza niż pierwsza część. Znakomita, wciągająca historia.

Ludzie potrafią żyć ze sobą w zgodzie, polityka wmiesza sie i dotychczasowi sąsiedzi wzajemnie się mordują. Dziwny jest ten świat. Jest jednak miłość, ona wygrywa.

Mnie nie urzekła, niby o wojnie ale a czyta się jak bajkę.

Mnie nie urzekła, niby o wojnie ale a czyta się jak bajkę.

• 2017
  • Przeczytane 2017