Szczury z via Veneto

Czarne
2021-07-07
2021-07-07
9788381912587
Włochy COVID-19 epidemia historia regionu literatura faktu non-fiction pandemia reportaż ebook Rzym SARS-CoV-2 Siena Turyn Włochy (państwo) Włosi

Okładka książki Twórczość : styczeń 2022 LXXVIII Henryk Bardijewski, Magdalena Boczkowska, Edward Boniecki, Leszek Bugajski, Marek Czuku, Przemysław Dakowicz, Bernadetta Darska, Piotr Kępiński, Ignacy Kotkowski, Paweł Kozłowski, Agnieszka Kumor, Paweł Majcherczyk, Adam Majewski, Rafał Marszałek, Maciej Melecki, Zbigniew Mentzel, Grażyna Obrąpalska, Michał Piętniewicz, Karol Płatek, Ryszard Sawicki, Wojciech Stanisławski, Ireneusz Staroń, Wojciech Sternak, Paulina Subocz - Białek, Rafał Sulikowski, Natalia Szyszkowska, Adam Tomczyk, Julian Tuwim, Magdalena Wasąg, Karol Wieczorek, Szymon Wróbel, Roman Wysogląd, Paweł Zawadzki, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Jacek Antoni Zieliński
Ocena 0,0
Twórczość : st... Henryk Bardijewski,...
Okładka książki Twórczość nr 10 / 2018 Zdzisław Antolski, Łucja Dudzińska, Piotr Kępiński, Mariusz Koryciński, Piotr Mitzner, Ninette Nerval, Redakcja miesięcznika Twórczość, Jakub Sosnowski
Ocena 6,0
Twórczość nr 1... Zdzisław Antolski,&...
Okładka książki Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych Mateusz Andała, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Tomasz Bąk, Edward Balcerzan, Marcin Baran, Stanisław Barańczak, Kacper Bartczak, Miron Białoszewski, Miłosz Biedrzycki, Dominik Bielicki, Zbigniew Bieńkowski, Jacek Bierut, Wojciech Bonowicz, Piotr Bratkowski, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Wojciech Brzoska, Andrzej Bursa, Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Józef Czechowicz, Stanisław Czycz, Tytus Czyżewski, Cezary Domarus, Julia Fiedorczuk, Darek Foks, Konstanty Ildefons Gałczyński, Rafał Gawin, Zuzanna Ginczanka, Stanisław Grochowiak, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Marcin Hamkało, Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Kamila Janiak, Piotr Janicki, Jerzy Jankowski, Jerzy Jarniewicz, Bruno Jasieński, Mieczysław Jastrun, Radosław Jurczak, Adam Kaczanowski, Tymoteusz Karpowicz, Bożena Keff, Piotr Kępiński, Barbara Klicka, Bartosz Konstrat, Szczepan Kopyt, Jakub Kornhauser, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Jalu Kurek, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Piotr Macierzyński, Tomasz Majeran, Natalia Malek, Jakobe Mansztajn, Paweł Marcinkiewicz, Maciej Melecki, Stanisław Młodożeniec, Andrzej Niewiadomski, Klara Nowakowska, Bronka Nowicka, Grzegorz Olszański, Antoni Pawlak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tadeusz Pióro, Lech Piwowar, Adam Pluszka, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Halina Poświatowska, Michał Pranke, Julian Przyboś, Tomasz Pułka, Maciej Robert, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Robert Rybicki, Bartosz Sadulski, Marcin Sendecki, Jerzy Skolimowski, Rafał Skonieczny, Krzysztof Śliwka, Szymon Słomczyński, Antoni Słonimski, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Anatol Stern, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Wisława Szymborska, Maciej Taranek, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Adam Wiedemann, Kazimierz Wierzyński, Wojciech Wilczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Wacław Wolski, Wiktor Woroszylski, Maciej Woźniak, Grzegorz Wróblewski, Bohdan Zadura, Urszula Zajączkowska, Filip Zawada
Ocena 5,0
Zawrót głowy. ... Mateusz Andała, Mar...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Reportaż ale inny niż te, które do tej pory czytałam, bardziej subiektywny, lekko poetycki, materię Włoch czuje się w tej książce, aczkolwiek trudno nazwać poszczególne składniki opisywanych przez autora pejzaży włoskiej rzeczywistości. Bardzo ciekawe doświadczenie czytelnicze.

Byliście kiedyś w słonecznej Italii? Co najbardziej podoba się Wam w tym kraju?

Ja swoją przygodę z tym krajem rozpocząłem dzięki rodzicom, którzy uwielbiają spędzać tam wakacje. Później sam zacząłem odkrywać ten kraj i wybierać się na objazdowe wędrówki po Italii. Do tej pory przynajmniej połowa tego kraju może uważać się za odwiedzoną. 😄 Dlatego właśnie tak fascynują mnie reportaże z tamtych rejonów.

“Szczury z via Veneto” Piotra Kępińskiego @wydawnictwoczarne to zbiór reportaży dotyczących Włoch. Głównie poruszają zagadnienia związane z Rzymem ale odwiedzimy też inne rejony kraju.

Ta pozycja trochę mnie rozczarowała. Kępiński pisze barwnie i ciekawie. Czuć, że Rzym zna jak własną kieszeń. Trzeba w danym miejscu chwilę spędzić, aby je poznać i móc je opisywać aby zaciekawić czytelników.

Ja bardziej spodziewałem się jakichś trudnych tematów. Owszem problem śmieci, niszczenia stolicy oraz kwestie romskie i uchodźców czy rosnące nastroje skrajnie prawicowe są ważne i bardzo interesujące. Niestety mam wrażenie, że wrzucone tylko na zachętę i potraktowane bardzo ogólnikowo. Wydaje się to jakieś mało reporterskie.
Później jest tylko pięknie napisany przewodnik po co ciekawszych miejscach kontynentalnego buta.

Może nie jest to pozycja czysto reporterska i dokumentalnie daleko jej do poważnej literatury faktu. Nie mniej wywołała we mnie nostalgię za słoneczną Italią i chęć odwiedzenia tego kraju tak szybko jak to tylko możliwe.

Byliście kiedyś w słonecznej Italii? Co najbardziej podoba się Wam w tym kraju?

Książkę przeczytałem przed wyjazdem do Włoch, w związku z tym miałem ogromne oczekiwania pod jej względem. Nie zawiodłem się, ponieważ w trakcie samego wyjazdu mogłem kilka razy zabłysnąć wsród znajomych i rzucić na odwiedzane miejsca nieco inne światło niż to, które rysują przewodniki turystyczne.
Dzięki tej książce zacząłem oglądać Suburrę, która zgodnie z opisem jest genialnym serialem.
Cenię sobie również, że autor przedstawił sytuacje polityczną we Włoszech, tak mniej więcej do roku 2020-21. Gdy w trakcie mojego wyjazdu upadł włoski rząd, a na ulicach Rzymu widziałem różne nagłówki oraz gazety, to o wiele łatwiej było mi zrozumieć wszelkie nowe doniesienia.
Jako średnio wykształcony humanistycznie czytelnik miałem problem ze zrozumieniem wszystkich odniesień, którymi posługiwał się autor. Bardzo często w jednej ręce miałem książkę, a w drugiej odpaloną Wikipedię. Było to trochę męczące, ponieważ czasami wystarczyłoby dopisać dwa zdania więcej.

Dzięki tej książce zacząłem oglądać Suburrę, która zgodnie z opisem jest...

Mam mieszane uczucia, bo niby fajnie ze autor zagłębia się w to miasto i pokazuje jej różne strony ale w sumie była to taka mieszanka nie związanych ze sobą opowieści bez ładu i składu. Brak myśli przewodniej i w sumie nie wiem co autor chciał przekazać

Pierwsza część książki, dotycząca Rzymu może być ciekawym przewodnikiem po mieście, choć wydaje się, że zainteresuje jednak bardziej osoby, które już w Rzymie były. Imponowała mi też lekkość z jaką autor przechodził od jednego do drugiego, zupełnie nie powiązanego, tematu.
Z kolei druga część, dotycząca prowincji, wydała mi się powierzchowna i nieco na siłę. Autor opisuje w niej swoje krótkie wycieczki, nie ma w niej pogłebionej reflekcji, widać, że autor "nie czuje" tych małych miasteczek tak dobrze jak Rzymu, co niestety przekłada się na atrakcyjność tej części.
Podsumowując, uważam, że to raczej książka dla fanów Włoch, dla osób które tam choć raz były i którzy potrafią cieszyć każdą kolejną malutką informacją o tym kraju i jego stolicy.

Lubię książki, w których łączy się wiele tematów - w tym przypadku jest trochę o historii, polityce, kulturze, architekturze, ale też i współczesności. Powstał z tego wszystkiego świetny reportaż, dzięki któremu możemy przekonać się, że każdy naród jest wyjątkowy, ale wszędzie ludzie borykają się z problemami.

Lubię Włochy, bo to piękny kraj ze wspaniałymi zabytkami i krajobrazami, ze znakomitą kuchnią, z miłymi ludźmi na luzie. Lubię tam jeździć i przebywać. Dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnąłem po tom reportaży Kępińskiego, który pokazuje inną twarz tego kraju.

Po pierwsze pokazuje Kępiński, że Italia jest nękana licznymi problemami. Sporo pisze o Rzymie, który tonie w śmieciach i bałaganie, pełno w nim szczurów a powietrze jest zanieczyszczone: „Piasek z Afryki, kurz z okolicznych gór i nade wszystko smród benzyny, a także zawiesisty smog powodują, że starsi boją się wychodzić z domów.”  Niemniej Rzymianie i tak kochają swoje miasto, bo: „Z całym szacunkiem dla Berlina czy Warszawy, ale nawet niebo jest w Rzymie piękniejsze.” W ogóle Włosi są wielkimi patriotami lokalnymi: „Tutaj wszyscy dumni ze swojego miejsca urodzenia. Nawet ci, co to przyszli na świat na totalnych zadupiach, o których słyszeli tylko wytrwali badacze atlasów i map. Zobaczyć Włocha skromnego, zażenowanego na przykład nazwą miejscowości, gdzie się urodził, to rzecz niemożliwa.” Piękne to...

Inne problemy Włoch wspomniane w książce to oczywiście mafia rozpychająca się łokciami na północy kraju i w jego stolicy; także nieciekawe tendencje polityczne: renesans popularności Mussoliniego, czy rosnący w siłę populizm.

Z drugiej strony książkę można potraktować jako oryginalny przewodnik po tym wspaniałym kraju, bo autor omawia miejsca i zabytki mniej znane. Pisze na przykład ciekawie o XX-wiecznej architekturze rzymskiej, zupełnie ignorowanej przez turystów, bo przecież starożytne mury, muzea czy stare kościoły są tak ważne. Warto przejść się z jego książką po wiecznym mieście i zobaczyć te perełki, które na pewno nie są oblężone przez turystów.

Bardzo interesująca jest druga część książki, opowiadająca o włoskiej prowincji. Mamy na przykład reportaż o Materze, w której ludzie do lat 50. żyli w jaskiniach w nieprawdopodobnej biedzie, teraz to pierwszej klasy atrakcja turystyczna. Mamy opowieść o Cilento gdzie produkuje się znakomitą mozzarellę di bufala a krowy żyjące w wielkim komforcie słuchają jazzu.

Italia to także kraj wielkich kontrastów. Północ oglądana z ekspresu Turyn-Mediolan wygląda jak Bawaria czy Szwajcaria, południe zaś jest jak inny, biedniejszy kontynent. Weźmy sycylijskie miasto Mazara, z jednej strony to wielki smród: „takich ton śmieci dawno we Włoszech nie widziałem.” Z drugiej wspaniałe zabytki: „to najpiękniejszy miks architektury arabskiej, hiszpańskiej i włoskiej. Ewenement na skalę światową. Na dodatek wspaniale utrzymany.”

W tym miszmaszu o Włoszech mamy też rozdział o moim ulubionym pisarzu, Andrea Camilleri zatytułowany 'Śmierć boga', nie wiedziałem, że twórca postaci komisarza Montalbano cieszył się w Italii taką estymą...

W sumie książka, mimo że opowiada o tak licznych problemach Italii, narobiła mi apetytu na wizytę w tym pięknym kraju.

Zbiór anegdot/przemyśleń/krótkich reportaży autora dotyczących właściwie całych Włoch. Sporo odniesień literackich i kulturowych, kilka ciekawych poleceń (książek, miejsc, restauracji) jednak ostatecznie nie zachwyca i nie wyróżnia się. Liczyłem na więcej.

Słoneczko na buzi sprzyjało lekturze. Troszkę powierzchowna i stereotypowa, ale klimat oddaje i czyta się fajnie, szczególnie w ramach researchu przed wycieczką.

Przyjemnie sie czyta, ale momentami troche nie rowna, mocno chaotyczna.

Przyjemnie sie czyta, ale momentami troche nie rowna, mocno chaotyczna.