Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu

9788381913546
Andrzej S. Jagodziński
Donbas Ukraina Wojna w Donbasie

Ludzie i ich historie. Wojna na wschodzie Ukrainy

Zapraszam, oceniam na 10/10 :)

Zapraszam, oceniam na 10/10 :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Dałabym o gwiazdkę wyżej, gdyby nie zakończenie, wyszło tanio i wcale nie odkrywczo, a wulgarny seksistowski żart autora skierowany do "swojskiego" już żołnierza sprawił, że wychodzi na jaw jego niezrozumienie historii kobiet, które sam opisywał.

A jest i wcześniej mocny moment samokrytyki, kiedy przytacza znajomej opowieści skrzywdzonych kobiet i ta pyta go, dlaczego to robi, przecież ona dobrze rozumie ich los i tłumaczyć jej tego nie trzeba, niezależnie z której strony barykady by one nie były.

Pomijając ten końcowy niesmak, dzięki tej pozycji wyciągnęłam dużo informacji na temat sposobu myślenia naszych wschodnich sąsiadów. O ile różnica między wschodem i zachodem Ukrainy była mi pokrótce znana, o tyle tutaj głos jest oddany samym Ukrainkom i Ukraińcom (a może: zamieszkałym na terenie poradzieckiej Ukrainy) i ich rozumieniu własnej tożsamości. Tak ten aspekt, jak i perspektywa wydarzeń w książce są poruszające -szczególnie jeśli zważyć na fakt, że została ona napisana przed wybuchem pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022.

Mimo to pozycja nie zestarzała się. Ówczesne motywy Rosji i jej propaganda, nastawienie ludzi Donbasu względem tak Rosji, jak i Ukrainy, motywy żołnierzy i ochotników po obu stronach konfliktu są istotne także dla pełnego zrozumienia dzisiejszego etapu wojny. Nie można też nie wspomnieć o oddaniu autora, który dopełnił wszelkich starań, żeby rzeczywiście znaleźć się w centrum wydarzeń i porozmawiać z ludźmi ze wszystkich stron: cywilami, politykami, ochotnikami-bandytami prorosyjskimi z Czech i Słowacji, ochotnikiem proukraińskim z Gruzji - świadkiem wojny gruzińskiej z początku lat 90. (na jej temat też przekazuje wartościowe informacje),przemytnikami itd. itp. A jako że autorem książki jest Słowak, dostajemy opowieść z mniej więcej naszego punktu widzenia - nie trzeba jej przeciskać przez filtr zachodniej narracji.

Na minus niestety czasem zbyt duże skakanie między latami i etapami wojny, co zaburzało zrozumienie historii.

Książkę przesłuchałam na Legimi, pan lektor Bartosz Głogowski wykonał fantastyczną robotę.

Ta książka otwiera drzwi do innego świata. Ogromne uznanie za podróże w niebezpieczeństwo, narażanie życia, wypatrywanie się w różnorodności ludzkie. Ten dokument ma dla mnie wielką wartość.

Trochę szkoda, że sięgnąłem po książkę Tomasa Forro o wojnie w Donbasie dopiero teraz. Niemal rok po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Bo ta wojna trwa od 2014 roku i to właśnie opisuje w swoich reportażach słowacki reporter.

Co ważne, opisuje wydarzenia z obydwu stron frontu, a nawet częściej jego bohaterami są ludzie z "tamtej strony". Separatyści, najemnicy, zwolennicy ruskiego miru czy nad wyraz często zwykli ludzie, którzy po prostu chcą jakoś żyć i muszą się dostosować do realiów w których się znaleźli. Poznajemy też m.in. historię Legionu Gruzińskiego, który walczy do teraz dla Ukrainy.

Książka pokazuje dokładnie jak wygląda taktyka wojny hybrydowej stosowanej przez Rosję Putina w praktyce. Poznajemy jej anatomię i zaskakująco dużo podobieństw z wcześniejszych wydarzeń z Abchazji, Czeczenii i Gruzji...

Mocne, ludzkie historie, motywacje, idee które z czasem tracą znaczenie, nadzieje, które nigdy się nie spełniają. Realia okopów, blockpostów i politycznych gabinetów. Korupcja i bylejakość z obydwu stron frontu... To wszystko poznajemy razem z autorem.

To ważna książka, bo stara się opisać jak pogmatwany i wieloetapowy jest ten konflikt. Jak ewoluował aż do obecnej fazy wielkiej wojny - bo ani separatyści nie byli od razu zgrają najemników i sadystów na usługach Rosji ani Ukraińcy nie byli od razu narodem walczącym o swój byt... A opowieści o ukraińskich nacjonalistach mają pewne ziarno prawdy.

Transformacja państwa, ludzi i armii następowała wręcz błyskawicznie... Gdyby Rosja uderzyła jeszcze w 2018 czy 2019 - wojna faktycznie mogłaby trwać 72 godziny.

Szczerze polecam

Bardzo dobra książka przedstawiająca wydarzenia w porządku chronologicznym z wydarzeń na Donbasie i to z perspektywy 2 stron konfliktu. Sporo ciekawych relacji autora z linii frontu, przemyśleń o przyczynach konfliktu, nie wszystko jest czarno białe. Polecam książkę.

Bardzo dobry reportaż.

Przedstawienie kilku różnych punktów widzenia na wydarzenia na Ukrainie, było bardzo trafione. Kolejnym plusem jest również wtrącanie zdania autora oraz jego osobiste przeżycia, które były tak samo ważne jak historie jego bohaterów. Świetne przedstawienie sytuacji w byłych państwach ZSRR, szczególnie Gruzji.

Brakowało mi natomiast kilku przypisów do wspominanych badań naukowych. Myślę, że dopełniłoby to obraz przedstawionych wyników.

Bardzo smutny jest jednak fakt, że spora część przewidywań dziennikarza okazały się brutalnie błędne.

Bardzo dobry reportaż.

Brakowało mi natomiast kilku przypisów...

Dobry reportaż z samego środka wojny. Świetnie obrazuje sens konfliktu, a raczej jego brak na wschodzie Ukrainy.

Bardzo dobry reportaż - wielowymiarowy, dociekliwy, ciekawy. Autor próbuje wyjaśnić przyczyny konfliktu w Donbasie (i nie tylko) z różnych perspektyw. Ponadto książka jest stosunkowo aktualna, a ciąg dalszy wydarzeń możemy obserwować w chwili obecnej. Świetna robota!

Świetny reportaż, najlepszy jaki dotychczas czytałam. Pozwala spojrzeć na aktualną sytuację na Ukrainie w trochę inny sposób, jakże różny od naszego europejskiego postrzegania świata.
Jedyny minus - dlaczego taki krótki.

Jedyny minus - dlaczego taki krótki.

Książka, która w mojej ocenie tylko uwiarygadnia film Donbas Siergieja Łoźnicy... obejrzany przeze mnie kilka lat temu; ilustrujący zawiłą sytuację w tym regionie pogrążonym przez chaos, dezorientację i jawne bezprawie. Dziki Wschód, za przeproszeniem...

• Reportaż
  • Reportaże