rozwińzwiń

Myślenie czarno-białe. Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie

Okładka książki Myślenie czarno-białe. Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie Kevin Dutton
Okładka książki Myślenie czarno-białe. Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie
Kevin Dutton Wydawnictwo: Muza Seria: Spectrum nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Spectrum
Tytuł oryginału:
Black and White Thinking
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2021-05-12
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-12
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328713758
Tłumacz:
Radosław Madejski
Tagi:
Kevin Dutton psychologia socjologia
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces Kevin Dutton, Andy McNab
Ocena 6,6
Odkryj w sobie... Kevin Dutton, Andy ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
77 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
27
17

Na półkach:

Kevin zawiodłeś mnie. Wziąłem książkę w ciemno, po poprzednich publikacjach.... I to był błąd. Po stu stronach niestrawnego lania wody i powtarzania jakichś totalnych banałów moja dobra wola uległa wyczerpaniu...

Kevin zawiodłeś mnie. Wziąłem książkę w ciemno, po poprzednich publikacjach.... I to był błąd. Po stu stronach niestrawnego lania wody i powtarzania jakichś totalnych banałów moja dobra wola uległa wyczerpaniu...

Pokaż mimo to

avatar
406
116

Na półkach: , , ,

Jakiś czas temu wpadłam w poradniki i czytałam je praktycznie jeden po drugim. Okazje do kolejnych tytułów pojawiały się praktycznie same dzięki propozycjom wydawniczym od Wydawnictwa Muza i miałam to szczęście natknąć się na kilka przyjemnych tytułów. Jak to zwykle bywa, pomiędzy kilkoma świetnymi tytułami zawsze musi znaleźć się taki, który odbiega od reszty w jedną lub w drugą stronę. Gdzie odbiegło ,,Myślenie czarno-białe” i czy to bardziej poradnik czy reportaż? Tego do końca nie jestem pewna.

,,Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie” – brzmi tajemniczo i poważnie prawda? I taka też jest kolejna książka od Kevina Duttona.

,,Porządkowanie i kategoryzowanie jest wpisane w nasz instynkt. Jesteśmy zaprogramowani do rozgraniczania i szufladkowania w binarnym trybie czerni i bieli. Właśnie tak działa ludzki mózg. Imigrant czy uchodźca? Muzułmanian czy chrześcijanin? Oni czy my?
Zamiast wychodzić naprzeciw obcym, zbliżamy się do tych, którzy są podobni do nas. Zamiast rewidować nasze postrzeganie świata, staramy się tylko potwierdzać to, w co wierzymy. W rezultacie różnice między skrajnymi poglądami stają się jeszcze większe. A niebezpieczeństwa czyhają na każdym kroku. ISIS. Rasizm. Brexit. Trump. Ciągłe rozumowanie w trybie binarnym sprawia, że zatracamy zdolność racjonalnego myślenia i zamiast odcieni szarości widzimy świat w tonacji czarno-białej.
Myślenie czarno-białe to alarmujące przesłanie w obliczu nasilającej się nietolerancji kulturowej, politycznego ekstremizmu i rozszalałej pandemii. Jednak autor dowodzi, że jeśli poznamy nasze ewolucyjne uwarunkowania, zdołamy pokonać przeciwności i zrozumieć otaczający nas świat, a w przyszłości będziemy podejmować bardziej wyważone decyzje.”

Nie można tej książce odjąć ważności podejmowanych tematów, które ciągle aktualne rozgrzewają tabloidy i stacje telewizyjne praktycznie na całym świecie. W rosnących napięciach i konfliktach coraz bardziej widocznych w otaczającym na świecie potrzebne są książki, które by wyjaśniały dlaczego jesteśmy uwarunkowani tak a nie inaczej, dlaczego tak bardzo chcemy dzielić się na ,,my” i ,,oni”, na ,,obcych” i ,,swoich” czy na ,,tych” i ,,tamtych”. Potrzebne są książki, które będą tłumaczyć dlaczego nie powinniśmy patrzeć tak wąsko jak jesteśmy przyzwyczajeni. Potrzebne są takie książki, które w rozsądny, ale przede wszystkim przystępny sposób przedstawią fakty i podadzą argumenty. Przystępny i ciekawy oczywiście. W tym właśnie momencie wchodzi Kevin Dutton (autor między innymi książki pod tytułem ,,Mądrość Psychopatów”),który bezbłędnie potrafi odkryć schematy w ludzkich zachowaniach i wpisać je w wachlarz swoich licznych anegdotek. Niestety nie zauważyłam by w ,,Myśleniu czarno-białym” autor przedstawił temat w ani w jasny ani w przejrzysty czy przyjemny sposób. Lektura tej książki powodowała u mnie fale notorycznego zmęczenia do tego stopnia, że po zaledwie dwóch stronach zaczynałam ziewać i walczyć z sennością. Czytając tę książkę w metrze nawet udawało mi się przegapić moją stację, przez to, że przymykałam przy niej oko (wiecie, szybka dwuminutowa drzemka w drodze do/z pracy xD)

Ale poważnie, czy to jest zła książka? Nie, oczywiście, że nie. Według mnie jest po prostu przeładowana i poprowadzona w zbyt naukowy sposób, by zwykły czytelnik zainteresowanych tematem wyciągnął z niej wszystko co autor ma do zaoferowania. Naukowe podejście autora to zarówno plus jak i minus całej tej historii. Autor przytacza zabawne anegdotki ze swojej podróży, podczas której zbierał materiał do ,,Myślenia czarno-białego”, cytuje wypowiedzi osób, z którymi się spotykał, przybliża ich punkty widzenia, które jednocześnie stanowią argumenty w tej książce. Jednak całość przypomina raczej pracę naukową, rozprawę doktorską lub baaardzo obszerny reportaż niż poradnik dla takiego laika jak ja.

Podobała mi się ta mnogość historyjek i anegdotek, ale umieszczenie tego tak głęboko w odmętach naukowych twierdzeń i definicji sprawiało tylko tyle, że od ich nadmiaru bolała mnie głowa. Nie chcę oceniać tej książki negatywnie, ale zupełnie pozytywnej oceny też jej nie mogę dać. Myślę, że to jedna z tych książek, które muszą trochę poleżeć na półce aby nabrać mocy. To jedna z takich książek, do których trzeba po prostu się odpowiednio przygotować aby nie pozostawała dla nas w większości nierozwiązywalną tajemnicą. Kiedyś wrócę do tego tytułu i dam Wam znać, jak i czy w ogóle zmieniły się moje odczucia ;)

Z perspektywy zwykłego czytelnika, takiego, który nie zna się kompletnie na zaproponowanych przez ten tytuł tematów nie będzie to pomocna książka oczywiście nie ujmując jej w jej ważności.
Dla kogoś siedzącego w temacie i szukającego rozszerzenia wiedzy – jak najbardziej będzie to tytuł wpisany w spektrum zainteresowań psychologią i ludzkich, schematycznych zachowań.

Za egzemplarz bardzo dziękuję wydawnictwu MUZA!

Jakiś czas temu wpadłam w poradniki i czytałam je praktycznie jeden po drugim. Okazje do kolejnych tytułów pojawiały się praktycznie same dzięki propozycjom wydawniczym od Wydawnictwa Muza i miałam to szczęście natknąć się na kilka przyjemnych tytułów. Jak to zwykle bywa, pomiędzy kilkoma świetnymi tytułami zawsze musi znaleźć się taki, który odbiega od reszty w jedną lub w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
451
293

Na półkach: , , , ,

Książka ciekawa w swoim głównym pomyśle przedstawienia naszej naturalnej skłonności do widzenia świata w kategoriach skrajnych (tak-nie, czarne-białe, itd.). Trudno jednak się zgodzić z tezą autora, jakoby był to koniecznie balast odpowiedzialny za fundamentalizm, terroryzm i dyskryminację społeczną każdej i każdego z nas. Autor starając się argumentować na rzecz uniknięcia powyższych zjawisk, prowadzi czytelnika do zupełnego braku zaufania do własnych władz poznawczych i w konsekwencji postuluje amorficzny świat bez-decyzyjności w wyniku zjawiska psychologicznego, którym się już nie zajmuje: obciążenia poznawczego związanego z różnorodnością opcji (polecam książkę "Paradoks wyboru" Barry'ego Schwartza na ten temat). A zatem, zgodnie z zasadą umiaru - istnieje złoty środek pomiędzy czarno-białym podejściem do życia, a podejściem zakładającym miliony niemal nierozróżnialnych opcji.

Zastosowanie jednostronnej oceny można oczywiście uznać za próbę wpływu na tych, którzy ulegają zbyt szybko potrzebie domknięcia poznawczego. Jednak wyrobionemu czytelnikowi takie podsumowanie wyda się płytkie i daleko zbyt jednostronne jak na książkę o pułapkach myślenia czarno-białego.

Książka ciekawa w swoim głównym pomyśle przedstawienia naszej naturalnej skłonności do widzenia świata w kategoriach skrajnych (tak-nie, czarne-białe, itd.). Trudno jednak się zgodzić z tezą autora, jakoby był to koniecznie balast odpowiedzialny za fundamentalizm, terroryzm i dyskryminację społeczną każdej i każdego z nas. Autor starając się argumentować na rzecz uniknięcia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
184
38

Na półkach:

Lektura dającą do myślenia. Czyta się z zainteresowaniem i prawdziwą przyjemnością. Polecam

Lektura dającą do myślenia. Czyta się z zainteresowaniem i prawdziwą przyjemnością. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
551
268

Na półkach:

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak łatwo przychodzi nam klasyfikowanie i szufladkowanie innych osób? Widzisz kogoś na ulicy i od razu wrzucasz tę osobę do wora z innymi wcześniej spotkanymi. Brzydki, ładny, biedny, bogaty, miły, lepiej nie podchodzić, często działamy według schematu, który wcześniej opracowaliśmy, bo tak jest prościej.
Kevin Dutton opierając się na eksperymentach psychologicznych, ale i na własnych obserwacjach pokazuje czytelnikowi jak ogarnąć swój mózg, by w życiu codziennym trochę mniej opierać się na tym co znane, a trochę bardziej umieć odnaleźć w prawdziwej rzeczywistości.
Mimo iż przeczytałam już wiele książek z cyklu 'jak działa mózg' to każda wnosi coś nowego. Lubię czasem oderwać się kryminałów, by poczytać o czymś bardziej przyziemnym. Książka swietna, napisana językiem, który każdy zrozumie 👌🏻

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak łatwo przychodzi nam klasyfikowanie i szufladkowanie innych osób? Widzisz kogoś na ulicy i od razu wrzucasz tę osobę do wora z innymi wcześniej spotkanymi. Brzydki, ładny, biedny, bogaty, miły, lepiej nie podchodzić, często działamy według schematu, który wcześniej opracowaliśmy, bo tak jest prościej.
Kevin Dutton opierając się na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
40
40

Na półkach:

W książce jest bardzo dużo słów trudnych. Takich z których przeciętny człowiek nie zwykł używać. Przewija się w niej wiele nazwisk, przykładów którę są skomplikowane. Z drugiej strony pojawiają się przystępne treści i te są zdecydowanie łatwiej strawne. Autor często się powtarza, myślę, że dla części czytelników ksiązka może się po prostu "ciągnąć".

Książkę można streścić w taki sposób - życie to gra binarnych kategoryzacji z przeplatającymi się odcieniami szarości. Do wpływania na innych stosuje się trzech superkategorii:
- Walka kontra ucieczka
- My kontra Oni
- Dobro kontra Zło
oraz pięciu filarów perswazji :
- Prostota
- Subiektywne korzyści
- Nietypowość
- Pewność siebie
- Empatia

W książce jest bardzo dużo słów trudnych. Takich z których przeciętny człowiek nie zwykł używać. Przewija się w niej wiele nazwisk, przykładów którę są skomplikowane. Z drugiej strony pojawiają się przystępne treści i te są zdecydowanie łatwiej strawne. Autor często się powtarza, myślę, że dla części czytelników ksiązka może się po prostu "ciągnąć".

Książkę można streścić...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1562
1544

Na półkach:

Każdego dnia podejmujemy dziesiątki mniej lub bardziej skomplikowanych decyzji. Większość z nich jest w naszym przekonaniu prawidłowa, oparta na doświadczeniu, zebranych informacjach oraz racjonalnych przesłankach. Tylko, czy rzeczywiście są słuszne? Czy może padliśmy ofiarą sposobu myślenia naszego mózgu, który ma za wszelką cenę skłonność do porządkowania naszego świata i kategoryzowania.
„Ludzki mózg niczym program komputerowy jest wyposażony w panel narzędzi formatowania” – czytamy w rewelacyjnej książce Kevina Duttona pt. „Myślenie czarno-białe. Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa MUZA SA książka, która dowodzi, że kierunek, w jakim ewoluował nasz mózg, pomagając nam na przestrzeni wieków przeżyć, niekoniecznie jest dla nas korzystny w dynamicznie zmieniających się czasach. Podziały i granice, który sprawdzały się wcześniej, współcześnie nie mają racji bytu. To sprawia, że nie mamy pewności co poprawności naszych wyborów, a mimo iż usiłujemy uczynić je dla nas łatwiejszymi, to niekoniecznie jest to dla nas najlepszy wybór. Już pierwszy przykład podany przez autora, czyli system oceniania stosowany w szkolnictwie wskazuje, że nasze działania nie są doskonałe, zaś kategoryzacja może nie tylko wprowadzać w błąd, ale czynić prawdziwą szkodę.
Po książkę sięgnąć powinien każdy psycholog, ale nie tylko. Tak naprawdę bowiem powinien ją przeczytać każdy, bo wszyscy na każdym etapie swojego życia dokonujemy mniej lub bardziej skomplikowanych wyborów. Tyle tylko, że nasz mózg w drodze ewolucji wyspecjalizował się w podejmowaniu decyzji binarnych czarno-białych, nie było bowiem wcześniej miejsca na zastanowienie się nad innymi opcjami. Można było uciekać albo walczyć. Albo zostać na miejscu albo ruszyć w drogę za wodą czy pożywieniem. Albo-albo mocno zakorzeniło się w nas, a mózg nie zważa na to, że obecnie czasy się zmieniły, podobnie jak zasady gry o przetrwanie. Schematy, które przed wiekami ułatwiały nam życie dziś mogą ograniczać rozwój, może nam umknąć złożoność sytuacji.
Autor w kolejnych rozdziałach podkreśla, że takie czarno-białe widzenie powinno odejść do lamusa, my zaś musimy nauczyć się dostrzegać także szarości, wyregulować oświetlenie. Niestety fakt, że poruszamy się w szarym świecie, wciąż przyklejając etykietki, tworząc kategorię i szufladkując wszystko sprawia, że systematyzujemy, zamiast tworzyć hierarchię, akcentujemy różnice, chociaż powinniśmy zwracać uwagę na podobieństwa. Czas zatem wyrwać nasz zero-jedynkowe umysły ze sztywnych ram funkcjonowania.
Dutton zauważa również zagrożenie tkwiące z zbyt wielu opcjach do wyboru, a te współcześnie dotyczą niemal każdej kwestii – w takich sytuacjach ludzki mózg po prostu nie wie, na którą opcję się zdecydować. Z kolei zbyt mała ilość opcji wyboru sprawia, że stajemy się agresywni. Autor podkreśla aktualność „złotej triady binarnych superkategorii: Walka kontra Ucieczka, My konta Oni, Dobro kontra Zło”, która – umiejętnie stosowana dysponuje wielką siłą i może stać się potężną bronią przeciwko ludzkości, ale też może czynić cuda.
Na stronach książki przyglądamy się roli, jaką odgrywają kategorię i podziały, analizujemy „czerń i biel” w kontekście kulturowym, a badając działanie naszego mózgu, natykamy się na szereg zagrożeń dla naszego funkcjonowania, które możemy wyeliminować tylko w jeden sposób – wychodząc poza myślenie czarno-białe. Właśnie takiemu obudzeniu nas może służyć lektura książki, które zresztą sama w sobie jest przyjemnością. Nie doświadczymy tu akademickiego języka niezrozumiałego dla większości odbiorców, jest za to szereg przykładów ułatwiających zrozumienie tego, dlaczego czas na nieco inne podejście do życia i dokonywanych wyborów.

Każdego dnia podejmujemy dziesiątki mniej lub bardziej skomplikowanych decyzji. Większość z nich jest w naszym przekonaniu prawidłowa, oparta na doświadczeniu, zebranych informacjach oraz racjonalnych przesłankach. Tylko, czy rzeczywiście są słuszne? Czy może padliśmy ofiarą sposobu myślenia naszego mózgu, który ma za wszelką cenę skłonność do porządkowania naszego świata i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
220
57

Na półkach:

Ciekawa książka, zapoznająca z tematem binarnego myślenia.
Dużo odkrywczych prawd, wnoszących zrozumienie, jak działamy na przestrzeni życia.

Ciekawa książka, zapoznająca z tematem binarnego myślenia.
Dużo odkrywczych prawd, wnoszących zrozumienie, jak działamy na przestrzeni życia.

Pokaż mimo to

avatar
65
42

Na półkach: ,

Jesteśmy nastawieni na widzenie czarno-białe, bo tak w drodze ewolucji było

Jesteśmy nastawieni na widzenie czarno-białe, bo tak w drodze ewolucji było

Pokaż mimo to

avatar
1013
1011

Na półkach:

Mózg jest fascynującym organem, mimo że często nas oszukuje. I to zakłamane rozumienie otaczajacego nas świata, próbuje wyjaśnić autor tej książki. Jesteśmy nastawieni na widzenie czarno-białe, bo tak w drodze ewolucji było najbezpieczniej. Łatwe rozróżnianie dobra od zła, w przeszłości uchroniło nas od wielu problemów. Jednak dziś, kiedy nie grozi nas realne niebezpieczeństwo, nie dostrzeganie szarości jest bardziej przeszkodą niż pomocą.

Autor w sposób przystępny, w lekkim stylu i przyjemnym językiem pokazuje nam złożoność problemu, od genezy zjawiska aż po dziś dzień. Każdy aspekt jest dokładnie omówiony, razem z przykladami, a całość jest podzielona na rozdziały co pozwala łatwo wrócić do interesujacych nas zagadnień. Nie jest to książka na raz, a raczej na podczytywanie i poświęcenie chwili na refleksję. Mimo tego jest to wartościowa publikacja, którą można polecić każdemu, kto chce poznać zagadki mózgu.

Mózg jest fascynującym organem, mimo że często nas oszukuje. I to zakłamane rozumienie otaczajacego nas świata, próbuje wyjaśnić autor tej książki. Jesteśmy nastawieni na widzenie czarno-białe, bo tak w drodze ewolucji było najbezpieczniej. Łatwe rozróżnianie dobra od zła, w przeszłości uchroniło nas od wielu problemów. Jednak dziś, kiedy nie grozi nas realne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    286
  • Przeczytane
    92
  • Posiadam
    17
  • Teraz czytam
    6
  • Psychologia
    6
  • 2021
    3
  • Legimi
    2
  • Przeczytane 2021
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • RECENZJE PRZEDPREMIEROWE, egz. od wydawcy
    1

Cytaty

Więcej
Kevin Dutton Myślenie czarno-białe. Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie Zobacz więcej
Kevin Dutton Myślenie czarno-białe. Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie Zobacz więcej
Kevin Dutton Myślenie czarno-białe. Binarny mózg jako balast w skomplikowanym świecie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także