Mądrość psychopatów

Okładka książki Mądrość psychopatów
Kevin Dutton Wydawnictwo: Muza Seria: Spectrum nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Spectrum
Data 1. wydania:
2012-10-16
Monika Wyrwas-Wiśniewska
psychologia psychopatia socjologia

"Mądrość psychopatów" to książka z gatunku, po jaki zazwyczaj nie sięgam, bo nie jest to żadna powieść a bardziej reportaż, książka naukowa i poniekąd... poradnik samorozwojowy. Owszem, dobrze widzicie, według autora możemy się od psychopatów wiele nauczyć i wykorzystać pewne ich cechy w naszym codziennym życiu, poprawiając jego jakość. Autor zrobił ogromny research, poświęcił lata życia tematyce i na kartkach książki wyjaśnia nam pewnie mechanizmy, tłumaczy dogłębnie pewne zagadnienia i robi to ogromnie ciekawie (choć jak na książkę kierowaną do szerokiej publiki, w niektórych momentach używał zbyt naukowego języka). Jako osoba bardzo tematem zafascynowana, czytałam "Mądrość psychopatów" w ciągłym zainteresowaniu, zwłaszcza te fragmenty, gdzie Dutton opowiadał o swoich spotkaniach z różnymi psychopatami, zarówno tymi, którzy popełnili jakieś przestępstwa, jak i tymi, którzy pracują jako lekarze czy żołnierze. Wielu rzeczy się dowiedziałam, wiele rzeczy lepiej zrozumiałam i świetnie mi się tę książkę czytało, zainteresowanym tematyką mogę szczerze polecić, choć przyznać muszę, czegoś mi też tutaj brakowało... Choć autor mówi, że niektóre cechy powinniśmy w sobie pielęgnować i wykorzystywać, to nie mówi zupełnie jak tego robić. Mimo to, była to naprawdę fascynująca lektura z której sporo wyniosłam, muszę się w końcu zabrać za jej "kontynuację".

Interesująca pozycja. Wielokrotnie otwierałem przy niej buzię ze zdziwienia, ale bywały też sytuację w których dłużyło się. Szczególnie nawiązując do autorów różnego rodzaju testów czy badań.

Wartościowa wiedza na temat postaw typowych psychopatów. Myślę, że wiele osób będzie pewne przytoczone sytuacje w tej książce odnosiło do swojego życia. Autor w wyczuwalny sposób okazuję podziw i zazdrość dla osób o których piszę, a które w społeczeństwie uchodzą za szaleńców. Dobrze się czyta, napisana z poczuciem humoru.

Jedno z ciekawszych podejść do sprawy pt. „kim właściwie są psychopaci?” Luźny styl pisania sprawia, że książka jest zrozumiała i szybko się ją czyta.

ciekawa książka, dająca pewne spojrzenie na świat i motywująca do działania

ciekawa książka, dająca pewne spojrzenie na świat i motywująca do działania

Fajne, ciekawe informacje, czasami przysłonione przez nadmiar zbędnych wg mnie informacji w danej chwili, nie ma jakiejś pointy z całości książki, niemniej czytało się fajnie, książka pokazuje wiele fajnych przykładów, nie zaliczę jej do tych, które zmarnowały mój czas.

Ta książka dała mi do myślenia, jest dobrze napisana.

Ta książka dała mi do myślenia, jest dobrze napisana.

Książka pokazuje bardzo ciekawe podejście do psychopatii. Dużym zaskoczeniem dla mnie był fakt że autor nie potępia z góry osób z cechami psychopatycznymi a nawet momentami ich gloryfikuje. Przeczytamy w tej książce szereg zalet psychopatów które pomogają im w odnalezieniu się w dwudziestym pierwszym wieku. Ogólnie książka napisana bardzo przystępnym językiem. Brak w niej dłużyzn i zbędnych opisów. Śmiało można polecić tą książkę osobą które chce się dowiedzieć kilku ciekawostek odnośnie ludzi z zaburzeniami psychopatycznymi.

Ciekawa pozycja, choć niektóre zagadnienia potraktowane bardzo pobieżnie. Na pewno może być lekkim i nieodstarszającym zbyt naukowym podejściem wprowadzeniem do tematyki psychopatii dla laików (takich jak ja)

Szalenie ciekawa pozycja. Przede wszystkim bardzo prosto i dosyc humorystycznie tłumaczy czym jest psychopatia, czego tak naprawdę możemy się nauczyć od psychopatow i jak się okazuje dlaczego zachowania równowagi świat ich potrzebuje :)