Zaklinanie umysłu

Okładka książki Zaklinanie umysłu Kevin Dutton
Okładka książki Zaklinanie umysłu
Kevin Dutton Wydawnictwo: Muza Seria: Spectrum nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Spectrum
Flipnosis: The Art of Split-Second Persuasion
Muza
2018-11-14
2018-11-14
Radosław Madejski

Okładka książki Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces Kevin Dutton, Andy McNab
Odkryj w sobie... Kevin Dutton, Andy ...

Nie ma co się oszukiwać, ta książka mnie zawiodła. Kupiłam ją, bo pozycje tego autora o psychopatach były na prawdę ciekawe. Tutaj z kolei mamy podane na tacy same oczywistości (choć może dla kogoś kto pierwszy raz czyta książkę o mózgu będą to nowości). Strasznie irytował mnie też styl pisania autora, wymuszony humor, który wcale nie był zabawny. Podsumowując, książka bardzo przeciętna.

Dutton jest świetnym psychologiem z dopracowanym poczuciem humoru. W przystępny sposób ukazuję, jak zaskakujący, a zarazem prosty... choć bardziej pasuję tu słowo leniwy, potrafi być nasz umysł i jak niektórzy wykorzystują nasze lenistwo przeciwko nam.

Autor przyjaźnie wciąga do swojego świata. Przedstawia go z każdej strony i udowadnia, jak wielkie klapki miałeś do tej pory na oczach. Ukazuje sytuacje, w których sam ugrzązłbyś w podłodze oraz przedstawia ludzi wokół nas idealnie odnajdujący się w niejednym zamieszaniu.

Książka "Zaklinanie umysłu" wprowadza nas w świat perswazji, krainę, którą wydaje nam się bardzo dobrze znamy.
Kto nie oglądał reklam, nie słyszał wypowiedzi wywyższających się polityków, czy nie dostał telefonu z niesamowitą! ofertą?

Przyjemna do poduszki, zapoznająca ze światem perswazji przy pomocy żartów i zagadek.

Bardzo dobrze napisana książka, mógłbym rzec, że jest to streszczenie Cialdiniego i Roberta Hare. W każdym razie lektura uzupełniająca.

Książkę według mnie można podzielić na trzy części. Pierwsza część to ta, która mówi jestem nudna, ale mam w sobie sporo ziaren tych dobrych rzeczy, nie poddawaj się i mnie czytaj dalej. Druga część to taka, która nagradza, za to że przebrnąłeś początek i nie można się od niej oderwać. Zaś trzecia znowu jest taka, że czytasz, że szkoda Ci nie skończyć i ją porzucić. A zarazem liczysz, że jednak jeszcze czymś Cię zaskoczy. Tak, więc książka jest dla mnie i fascynująca i nudna jak flaki z olejem. Momentami miałam wrażenie, że odkrywa przede mną świat niewidziany, a z drugiej strony kopiuję innych autorów, których uwielbiam. Miło wiedzieć, że inni lubią to co ja, ale czytając książkę liczę na więcej zaskoczeń niż nudy. Tak czytam książki, bo chce przeżywać wszelakie emocje, a tym bardziej gdy czytam o cząstce człowieka.

Przyjemna powtórka z psychologii społecznej z ciekawie opisanymi przypadkami. Autor po ludzku i z dawką humoru opowiada o badaniach, a także wplata kilka testów na błędy poznawcze czytelnika. Podziwiam jego zapał do pracy naukowej. Gdybym miała kiedyś polecieć do Australii, to po to, żeby pogłaskać koalę, a nie żeby poznać dostosowanego społecznie psychopatę, któremu bym poświęciła max 1,5 strony w mojej książce.

Pełen oryginalny tytuł brzmi: "Flipnosis: The Art of Split-Second Persuasion" i chyba lepiej oddaje treść książki — rozważania, co sprawia, że czasami niektórzy ludzie błyskawicznie przekonują nas do zmiany zdania. Angielska wersja kojarzy się z hipnozą, polska bardziej kładzie nacisk na magię, gubi aspekt szybkości... W tekście tytułowe pojęcie tłumaczone jest jako "flipnoza", więc można było zachować i tytuł.

Nie chcę zdradzać całej treści, wspomnę tylko, że Autor wyróżnia pięć filarów błyskawicznej perswazji. I uważa, że najlepsi w tej sztuce są psychopaci. Nie tylko ci siedzący w więzieniach za gwałty i brutalne morderstwa — także ci na ogół niełamiący prawa, menadżerowie i inni ludzie sukcesu. Pszipadek?

Więcej zachwytów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/10/zaklinanie-umysu-perswazyjnie.html

Ciekawa książka opisująca w jaki sposób nasz mózg może nas mamić oraz uświadmić, że znawcy tematu mogą wkraść naszego umysłu i wykorzystać jego słabości na swoją korzyść. Polecam.

Podręcznik perswazji. Flipnotyczne know-how. Zaklinanie Umysłu Kevina Duttona można nazwać na wiele sposobów. W świecie zasłynął jako specjalista od psychopatów, a teraz - pokazuje jak stać się jednym z nich. "Zaklinanie Umysłu" to jedna z tych książek, które dla sprzedawców i marketerów mogą okazać się kluczowymi w zdobywaniu wiedzy.

Pełna recenzja na www.kawkaenter.pl

Pełna recenzja na...

Ciekawa pozycja, uświadamiająca trochę rzeczy. Polecam.

Ciekawa pozycja, uświadamiająca trochę rzeczy. Polecam.

Jedna z lepszych książek o pogmatwanych ścieżkach umysłu.

Jedna z lepszych książek o pogmatwanych ścieżkach umysłu.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe