Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan

Muza
2021-06-16
2021-06-16
literatura polska reportaż PRL

Nie mam zielonego pojęcia, jaki zamysł przyświecał autorce tego opasłego tomiszcza. Według opisu, miał być to patchwork. Tylko po co? Na leżaczek z zimnym piwkiem? Może.. Ale... Książka jest po prostu źle napisana, źle złożona i drażni. Drażni nieścisłościami, rozmijaniem się z faktami i logiką, a nawet wciskaniem zwykłego kitu. Drażni język. Nie lubię, kiedy czytelnika traktuje się jak niespełna rozumu dzieciaka, któremu wszystko trzeba tłumaczyć łopatologicznie, posuwając się nawet do konfabulacji dla lepszego udowodnienia swoich przekonań. Książka jest utkana fragmentami piosenek, wierszyków i bzdur. PRL uwielbiam i chłonę wszystko, co na ten temat. W tym wypadku – autorka ze mnie ordynarnie zakpiła. Może nie wiedziała. Może jest z siebie dumna.. albo niespełna rozumu. To się zdarza. Dokończę, bo może jeszcze czegoś się dowiem. Resztę spróbuję jak najszybciej zapomnieć.

P.S. Do szału doprowadzają komentarze sponsorowane.

"Wakacje gwiazd w PRL. ... " z wakacjami wbrew pozorom nie za dużo ma wspólnego. Autorka często odbiega od tematu. Owszem jest o PRL, jest o niektórych gwiazdach, ale wszystko podane w formie "groch z kapustą". Zamiast przyjemnością lektura była dla mnie parciem do celu, czyli do końca.

Wbrew bardzo skrajnym opiniom uważam tę książkę za ciekawą.
Powrót do czasu PRL-u , zabawne żarty sytuacyjne, wakacyjne wojaże znanych aktorów, pisarzy i innych, często zapomnianych, postaci zwanych gwiazdami , to po prostu " Dawnych wspomnień czar":)
Dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy o pokręconym życiu artystów, o festiwalach, przypomniałam sobie o tym, co się nosiło, co się śpiewało , skąd się wzięły nazwy zespołów młodzieżowych np. Czerwono Czarni, Czerwone Gitary:)
Były chwile na śmiech i na refleksję.
Nie żałuję, że sięgnęłam po reportaż Krystyny Gucewicz ponieważ warto wracać do chwil sprzed lat i pamiętać, że to " Co się działo, to się rozwiało" a (...) pamięć nie wszystko pamięta."
POLECAM (*_*)

Wbrew bardzo skrajnym opiniom uważam tę książkę za ciekawą.

Mnóstwo wspaniałych wspomnień z wakacji gwiazd PRL-u zebranych w jednym dziele. Od morza po tatry znani i lubiani korzystali z wolno płynących urlopowych dni. Gdzie piło się wódeczkę, gdzie chodziło na dancingi, kto okupował mazurskie jeziora? Cybulski, Osiecka, Krafftówna i wiele, wiele więcej znanych nazwisk. Dla fanów "starych czasów" pozycja obowiązkowa.

Hmmm...
Jednak, dosłownie trzeba wziąć ostatnie zdanie z opisu książki.
Totalny chaos, przeskakiwanie z wątku w wątek - męczące dla mnie to było.
Najciekawsze okazały się cytaty i zdobyte, dzięki nim, tytuły książek.

Hmmm...
Jednak, dosłownie trzeba wziąć ostatnie zdanie z opisu książki.
Totalny chaos, przeskakiwanie z wątku w wątek - męczące dla mnie to było.
Najciekawsze okazały się cytaty i zdobyte, dzięki nim, tytuły książek.

Książka napisana chaotycznie, Niektóre anegdoty rozśmieszyły, inne wywołały niesmak. Ot książka niespecjalnych lotów.

Słaba książka słabej dziennikarki. Ani to śmieszne, ani o dobre. Jedna trzecia zdjęć to autorka jako dziecko/nastolatka nad morzem. Nie polecam.

Dobrze się czyta.

Dobrze się czyta.

Zapowiadało się ciekawie... ale niewiele z tego wyszło. Szału nie ma. Ale przeczytać można.

1965

Wakacje, wakacje. Odpowiedni czas, by zobaczyć, jak odpoczywali znani i lubiani. W górach, nad morzem, na jeziorach. Wiele anegdotek i kilka zdjęć.

• Reportaż
  • Reportaż/Literatura faktu