Suknia. Opowieść o królewskim ślubie

- Kategoria:
- literatura piękna
- Tytuł oryginału:
- The Gown: A Novel of the Royal Wedding
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2021-07-28
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-07-28
- Liczba stron:
- 400
- Czas czytania
- 6 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308074077
- Tłumacz:
- Katarzyna Makaruk
- Tagi:
- wspomnienia królowa Elżbieta II
Pozycja obowiązkowa dla fanów serialu The Crown!
Historia powstania jednej z najsłynniejszych sukni XX wieku – tej, którą w dniu ślubu miała na sobie królowa Elżbieta II.
Opowieść o sile miłości i wyjątkowej kobiecej przyjaźni rozgrywającej się w szarym powojennym Londynie.
Londyn, 1947
Mieszkańcy miasta, zamiast cieszyć się niedawnym zwycięstwem, trwają pogrążeni w milczącej desperacji. Cierpią z powodu braków żywności i dokuczliwych mrozów podczas najsroższej zimy od lat. W Londynie mieszkają Ann Hughes i Miriam Dassin, przyjaciółki i utalentowane hafciarki pracujące w domu mody Normana Hartnella. Nadzieję na lepszą przyszłość rozbudza w nich możliwość współpracy przy tworzeniu sukni ślubnej dla królowej Elżbiety II. Czy wykorzystają tę życiową szansę?
Toronto, 2016
Ponad pół wieku później Heather Mackenzie dostaje w spadku po babci Ann zestaw haftowanych kwiatów. Jak to możliwe, że tak bardzo przypominają one motywy z TEJ sukni? Co wydarzyło się za czasów jej młodości w Wielkiej Brytanii i dlaczego nigdy o niej nie opowiadała? Heather wyrusza w podróż w przeszłość, stopniowo odkrywając tajemnice życia babci.
Jennifer Robson zabiera nas do pracowni, w której powstała jedna z najsłynniejszych sukien ślubnych w historii. Zdradza zakulisowe szczegóły i przybliża nam portret londyńskiego społeczeństwa lat 40. Spotykamy Elżbietę II w dniu jej ślubu z księciem Filipem, królową matkę i… Christiana Diora! To idealna lektura dla miłośników The Crown, czekających na kolejny sezon serialu, a także dla osób zainteresowanych najważniejszymi pokazami mody.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 120
- 106
- 13
- 12
- 9
- 6
- 3
- 3
- 2
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Przepiękna historia.
Przepiękna historia.
Pokaż mimo toHistoria sukni ślubnej księżniczki Elżbiety a potem Królowej Elżbiety II, opowiedziana poprzez życie i pracę hafciarek, szwaczek, które ją zrobiły.
Główne bohaterki: Ann, jej wnuczka Heather i Miriam nie spotkały się wszystkie razem.
Najpierw okres powojenny, gdzie Ann pracuje dla słynnego projektanta w Londynie i spotyka Miriam, która przyjeżdża do Anglii z Francji.
Mieszkają razem i pracują.
Obydwie spotykają - wydawało by się, że miłości swojego życia, jednak nie dla obu jest to dane.
Praca w atelier opisana jest wg wspaniale.
Szczegóły dotyczące projektu, haftu, szycia - to również wg mnie rewelacja.
Heather, mieszkająca w Kanadzie. dostaje w spadku po babci próbki haftu. Nikt w rodzinie nie wie, że babcia była hafciarką, gdzie pracowała, z kim.
Historia sukni ślubnej księżniczki Elżbiety a potem Królowej Elżbiety II, opowiedziana poprzez życie i pracę hafciarek, szwaczek, które ją zrobiły.
więcej Pokaż mimo toGłówne bohaterki: Ann, jej wnuczka Heather i Miriam nie spotkały się wszystkie razem.
Najpierw okres powojenny, gdzie Ann pracuje dla słynnego projektanta w Londynie i spotyka Miriam, która przyjeżdża do Anglii z...
Bardzo przyjemne, lekkie czytadło na jeden lub dwa wieczory. Byle przedstawionych postaci i faktów nie brać na poważnie. Niestety poza opisami sukni i faktem, że została wykonana w szwalni Hartnella, próżno szukać w tej książce jakichkolwiek prawdziwych informacji. Totalnym nieporozumieniem jest dopisek "opowieść o królewskim ślubie" w tytule bo żaden sposób ta powieść nie jest tym co sugeruje dopisek. Główne bohaterki i ich wątki są całkowicie wytworem wyobraźni akutorki. Dowiedziałam się o tym gdy w trakcie czytania zaczęłam szukać w internecie dzieł Miriam (byłam bardzo ciekawa jak wyglądały jej prace) i ku mojemu rozczarowaniu, okazało się, że nie istniej. Ciekawe czy wydanie papierowe zawiera gdzieś informację, że historia jest zaledwie inspirowana prawdziwymi wydarzeniami (domyślałam się, że będzie dużo fikcji ale nie doceniłam autorki 🤣) chociaż szczerze wątpię bo pewnie straciłaby w ten sposób wielu odbiorców. Jednak przyznać trzeba, że spędziłam miło czas mimo, że nie lubię schematów (współczesna młoda kobieta dostaje w spadku po babci/matce coś co wskazuje, że przodkini miała interesujące tajemnice) i dużo można było zrobić lepiej.
Bardzo przyjemne, lekkie czytadło na jeden lub dwa wieczory. Byle przedstawionych postaci i faktów nie brać na poważnie. Niestety poza opisami sukni i faktem, że została wykonana w szwalni Hartnella, próżno szukać w tej książce jakichkolwiek prawdziwych informacji. Totalnym nieporozumieniem jest dopisek "opowieść o królewskim ślubie" w tytule bo żaden sposób ta powieść nie...
więcej Pokaż mimo toTo przepiękne opowieść odsłaniająca kulisy powstawania jednej z najsłynniejszych sukien ślubnych świata. Ann i Miriam są hafciarkami i pracują u Hartnella, w pracowni w której powstawały dzieła wyjątkowej urody i tam też została zaprojektowana i uszyta ta jedyna i niepowtarzalna suknie ślubna dla księżniczki Elżbiety II, która do tej pory budzi zachwyt. Jest to wątek główny, bo autorka opisuje także trudne czasy wojny w Anglii i w Europie, a także podejmuje temat Holokaustu. Akcja w książce rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych, jest to rok 1947 i 2016, które w znakomity sposób się przeplatają. Czytamy więc o losach Ann, Miriam i Heather, która była wnuczką tej pierwszej, a po jej śmierci, dzięki zawartości pewnego pudełka odkryła nieznane dotąd losy swojej babci. To opowieść o przyjaźni, miłości, szacunku i potrzebie przekazania prawdy napisana z dbałością o szczegóły. Polecam, zwłaszcza tym, którzy uwielbiają takie powieści.
To przepiękne opowieść odsłaniająca kulisy powstawania jednej z najsłynniejszych sukien ślubnych świata. Ann i Miriam są hafciarkami i pracują u Hartnella, w pracowni w której powstawały dzieła wyjątkowej urody i tam też została zaprojektowana i uszyta ta jedyna i niepowtarzalna suknie ślubna dla księżniczki Elżbiety II, która do tej pory budzi...
więcej Pokaż mimo toŚwietna powieść. Nie wiem czy dla fanów the Crown, ale na pewno dla osób, które kochają powieści obyczajowe. Głównym wątkiem tej historii jest przygotowanie sukni do królewskiego ślubu Elżbiety II, ale to akurat staje się pięknym tłem dla opowiedzenia historii hafciarek z salonu Hartnella. Niesamowicie narysowana fabuła, dużo zwrotów akcji i ambitna gra czasem i narracją. Cudna!
Świetna powieść. Nie wiem czy dla fanów the Crown, ale na pewno dla osób, które kochają powieści obyczajowe. Głównym wątkiem tej historii jest przygotowanie sukni do królewskiego ślubu Elżbiety II, ale to akurat staje się pięknym tłem dla opowiedzenia historii hafciarek z salonu Hartnella. Niesamowicie narysowana fabuła, dużo zwrotów akcji i ambitna gra czasem i narracją....
więcej Pokaż mimo toBardzo dobra książka. Fikcyjne losy dwóch hafciarek pracujących nad suknią ślubną obecnej królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II. Historia, którą czytało się z niezwykłym zainteresowaniem. Polecam!
Bardzo dobra książka. Fikcyjne losy dwóch hafciarek pracujących nad suknią ślubną obecnej królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II. Historia, którą czytało się z niezwykłym zainteresowaniem. Polecam!
Pokaż mimo toDzisiaj przychodzę do was z absolutnie przepiękną historią przedstawioną w książce "Suknia. Opowieść o królewskim ślubie"
I mimo, że tematem przewodnim książki jest suknia ślubna Królowej Elżbiety II, to nie jest to wątek dominujący.
Jest to opowieść o przyjaźni, niezwykłej, pięknej przyjaźni dwóch młodych dziewczyn Ann i Miriam.
Kobiety poznały się pracując jak hafciarki przy sukni ślubnej następczyni tronu. A praca ta nie była łatwa i nawet nie ze względu na wysiłek fizyczny co ze względu na wielką odpowiedzialność, ale również konieczność dochowanie tajemnicy względem wyglądu samej sukni.
W książce pokazane jest życie młodych osób w powojennej Anglii, pierwsze miłości, zauroczenia ale także problemy życia codziennego.
Akcja książki rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych, jest to rok 1947 i 2016, które w znakomity sposób się przeplatają.
Książką urzekła mnie cudowną ciepłą historią. Było wzruszająco, było też dramatycznie i niebezpiecznie, ale co najważniejsze było pięknie.
Jak dla rewelacja książka, polecam z całego serca 💗
Dzisiaj przychodzę do was z absolutnie przepiękną historią przedstawioną w książce "Suknia. Opowieść o królewskim ślubie"
więcej Pokaż mimo toI mimo, że tematem przewodnim książki jest suknia ślubna Królowej Elżbiety II, to nie jest to wątek dominujący.
Jest to opowieść o przyjaźni, niezwykłej, pięknej przyjaźni dwóch młodych dziewczyn Ann i Miriam.
Kobiety poznały się pracując jak hafciarki...
Historia królewskiej sukni.
Suknia to książka po którą sięgnęłam troszkę przypadkowo, ale od razu między nami zaiskrzyło. Jest to cudna książka z królewskim ślubem w tle.
W Londynie w 1947 roku poznajemy Ann Hughes. W ciężkich powojennych czasach, kiedy wszystkie produkty są reglamentowane, a społeczeństwo leczy powojenne rany, dziewczyna dostaje pracę hafciarki w domu mody Normana Hartnella. Tam poznaje ona Miriam Dassin, równie utalentowaną młodą kobietę z Francji. Wkrótce okazuje się, że to między innymi one będą haftować suknię ślubną dla księżniczki Elżbiety, przyszłej królowej. Bardzo się tym ekscytują, a ja razem z nimi, muszę przyznać.
Druga opowieść ma miejsce w roku 2016 w Toronto, gdzie Heather dostaje w spadku po babci szkatułę z haftowanymi kwiatami, takimi samymi jak na sukni królowej. Heather przybywa do Londynu aby odkryć przeszłość swojej babci, o której ona sama nigdy nikomu nie wspominała. Cała jej podróż śladami babci i swoiste śledztwo które przeprowadza jest bardzo pasjonujące. Odkryłam, że bardzo lubię książki z motywem zagadki z przeszłości.
Trudne lata czterdzieste.
Ja jestem zachwycona kilkoma rzeczami. Po pierwsze obraz społeczeństwa z lat 40 był szalenie interesujący, autorka pokazała życie zwykłych ludzi oraz rozrywki klasy wyższej. Również sam proces powstawania sukni i zamieszanie w prasie wokół tego był super przedstawiony. W książce pojawia się też wątek holocaustu. Ale myślę, że najważniejsze było tu przedstawienie siły przyjaźni dwóch kobiet które bardzo siebie wspierały w tych trudnych dla nich czasach.
A teraz, czy jest to dobra książka dla fanów serialu The Crown? Zależy. Jeśli się spodziewacie opowieści o królowej, to pojawiają się o niej jedynie krótkie wzmianki. Ale jeśli interesujecie się chociażby modą i nastrojami społecznymi przed królewskim ślubem, to bardzo polecam. Ja jestem w pełni usatysfakcjonowana z tej książki. Do przeczytania na raz.
Historia królewskiej sukni.
więcej Pokaż mimo toSuknia to książka po którą sięgnęłam troszkę przypadkowo, ale od razu między nami zaiskrzyło. Jest to cudna książka z królewskim ślubem w tle.
W Londynie w 1947 roku poznajemy Ann Hughes. W ciężkich powojennych czasach, kiedy wszystkie produkty są reglamentowane, a społeczeństwo leczy powojenne rany, dziewczyna dostaje pracę hafciarki w domu...
„Liczył się sam akt tworzenia”
Długo zabierałam się do tej książki, ale jak już zaczęłam pochłonęłam ją w dwa dni. Jennifer Robson zabiera nas w swojej powieści do pracowni Normana Hartnella, gdzie powstała jedna z najsłynniejszych sukni ślubnych – królowej Elżbiety II.
Książka rozgrywa się w dwóch oddzielnych okresach. Pierwszy to rok 1947 i przedstawia dwie młode kobiety, które zaprzyjaźniły się podczas pracy nad suknią ślubną przyszłej królowej Elżbiety. Drugi okres to teraźniejszość i przedstawia wnuczkę jednej z kobiet i jej dążenie do dowiedzenia się więcej o swojej zmarłej babci. Pomiędzy tymi historiami przeplata się tworzenie sukni. Detal, projekt, godziny spędzone na pracy nad tą sukienką są tutaj doskonale opisane.
To urzekająca i sentymentalna opowieść, napisana w wciągającym stylu dla czytelnika. Bohaterowie są różnorodni: pracowici i odważni oraz ci z czarnym charakterem. Fabuła jest imponującą mieszanką dramatu, emocji, tajemnic, miłości, straty, obowiązku, złamanego serca, pasji i odwagi. To dobra, solidna lektura z silnymi postaciami kobiecymi. Przedstawiony jest także żywy obraz powojennego Londynu, wciąż na kartkach żywnościowych i odbudowującego się po wojnie.
„Suknia. Opowieść o królewskim ślubie” to cudowna mieszanka faktów historycznych i fascynującej fikcji, która jest hipnotyzująca, porywająca, nostalgiczna i idealna dla tych, którzy kochają wszystko, co królewskie.
Polecam 😊
„Liczył się sam akt tworzenia”
więcej Pokaż mimo toDługo zabierałam się do tej książki, ale jak już zaczęłam pochłonęłam ją w dwa dni. Jennifer Robson zabiera nas w swojej powieści do pracowni Normana Hartnella, gdzie powstała jedna z najsłynniejszych sukni ślubnych – królowej Elżbiety II.
Książka rozgrywa się w dwóch oddzielnych okresach. Pierwszy to rok 1947 i przedstawia dwie młode...
Uwielbiam literaturę faktu, chociaż często sięgam też po fikcję. Nie lubię jednak kiedy ta ostatnia miesza się z rzeczywistością i wydarzeniami, które znam i ją koloryzuje. Dlatego też zaczynałam lekturę z mieszanymi uczuciami, jednak szybko przeniosłam się do Londynu lat '40 i pochłonęłam losami dwóch hafciarek, które wyszywały królewską suknię ślubną. Tytułowa kreacja stanowi jednak tylko tło losów Ann i Miriam, które skrzyżowało atelier słynnego Hartnella, oraz Heather, wnuczki Ann, próbującej poznać skrywaną przeszłość ukochanej babci.
Czy poleciłabym ją miłośnikom literatury faktów, które chciałaby poznać tylko historię sukni Elżbiety II, z pewnością nie. Jest ona tłem niezwykle ciekawych wydarzeń. Jednak należy zaznaczyć, ze szzystkie fragmenty dotyczące sukni, jej wyszywania oparte są na faktach, kronikach i rozmowach z osobami, które nad nią pracowały.
Czy mimo to polecam "Suknię"? Zdecydowanie tak! Długo się do niej zbierałam, ale kiedy już do niej usiadłam pochłonęłam w dwa dni. Nie była to kolejna lekka książka pełna romantycznych uniesień, chyba, każdy kto już przeczytał tą książkę, że losy obu bohaterek były przepełnione cierpieniem Szczegółów nie będę zdradzać.
Lata '40 to były ciężkie czasy, które w swojej prostocie rozświetlił królewski ślub. Wydarzenie, które niósł radość, wiarę w lepszą przyszłość i nadzieję. Było ważnym wydarzeniem i dołożenie swojej cegiełki do świetności tego wydarzenia.
Uwielbiam literaturę faktu, chociaż często sięgam też po fikcję. Nie lubię jednak kiedy ta ostatnia miesza się z rzeczywistością i wydarzeniami, które znam i ją koloryzuje. Dlatego też zaczynałam lekturę z mieszanymi uczuciami, jednak szybko przeniosłam się do Londynu lat '40 i pochłonęłam losami dwóch hafciarek, które wyszywały królewską suknię ślubną. Tytułowa kreacja...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to