Wiła

Okładka książki Wiła
Robert Ziębiński Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) Cykl: Czarny Staw (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Czarny Staw (tom 2)
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2021-05-05
2021-05-05

Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Ocena 7,1
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 2 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Ocena 7,4
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Grobowiec Tom I. Zaraza Jakub Bielawski, Paweł Ciećwierz, Bartłomiej Grubich, Grzegorz Kopiec, Sebastian Królikowski, Maciej Krzywiński, Dawid Lipski, Konrad Możdżeń, Łukasz Radecki, Tomasz Sablik, Kamil Staniszek, Wojciech Uszok, Krzysztof Wroński, Anna Maria Wybraniec, Robert Ziębiński
Ocena 7,0
Grobowiec Tom ... Jakub Bielawski, Pa...

Robert Ziębiński "Czarny Staw - Wiła".

Skończyły się wakacje. Rozpoczyna się rok szkolny. W Czarnym Stawie trochę się pozmieniało, ale nie jedno... Mianowicie, wciąż jest to dziwne miasteczko. Dziwne, gdyż dzieją się w nim niewyjaśnione rzeczy. Straszne rzeczy. Wciąż giną ludzie. Znikają. Już nie w czarnym stawie, ale jednak...

Kamil, Akira, Długi i Niedźwiedź znów muszą zapolować na zło. Tym razem nie tylko Zło jest przeciwko nim. Całe miasteczko to jeden wielki chaos. Rodzice, sąsiedzi, znajomi, nauczyciele. W nich wszystkich wkradł się obłęd.

Z grupką przyjaciół zostaje kot. Pan Pulman, który wraca po 6 latach nieobecności. Jest słaby, schorowany, a jednak cały. I to właśnie on pragnie pomóc pokonać zło, które znów zostało uwolnione.

Fantastyczna przygoda wciąż trwa. Tym razem mamy do czynienia z domem Iwańskich. Dom i jego historia zaczynają wychodzić na światło dzienne. Okazuje się, że kraina Twardowskiego ma w sobie magię, uśpioną, złą, straszną. I nie są to wcale legendy... Znaczy są. Ale są prawdziwe. I właśnie grupka przyjaciół się o tym dowiaduje na własnej skórze.

Czyta się przyjemnie, szybko, z ogromnym zaciekawieniem. Można poczuć nutkę grozy. Jest klimat. Klimat małomiasteczkowy, klimat zagadek i tajemnic. Klimat przyjaźni takiej na śmierć i życie. Uwielbiam to. Cenię strasznie.

Autor bardzo sprawnie wprowadza czytelnika w świat magii, wiedźm, demonów. Z przyjemnością się czyta, wciąż chce się więcej i więcej. Oczami wyobraźni widać, słychać i czuć lasy, staw, jaskinie, ciemność... Wszystko.

Jestem zachwycona! Mam wielką nadzieję, że będzie kolejna część. W Krainie Twardowskiego najlepsze dopiero się szykuje, nienazwane i uśpione pragnie wyjścia na powierzchnię. A ja pragnę zatopić się w kolejnej przygodzie!

Jak wcześniej wspominałam, jest to seria młodzieżowa, ale nie tylko dla młodzieży. A już na pewno jest to seria zawierającą coś więcej, niż zwykłe przygody grupki dzieciaków. Bohaterami są nastolatkowie, każdy inny, każdy z innym talentem, ale każdy mający odwagę, otwarty rozum i serce. Każdy z nich ma ogrom wiedzy, dopełniają się nawzajem. Są wobec siebie lojalni. Tacy przyjaciele to skarb.

Polecam, z czystym sumieniem 😊

Robert Ziębiński "Czarny Staw - Wiła".

Kamil, Akira, Długi i Niedźwiedź znów...

Na półkach: , , , ,

„Wiła” to drugi tom powieści grozy w odsłonie młodzieżowej od Roberta Ziębińskiego. Zabrałam się za tą dość cienką lekturę żeby lekko zakończyć rok.

Czwórka przyjaciół przegląda nagranie przedstawiające dziwną siłę demolującą szkolną szatnię. Duch o wykrzywionej twarzy wydaje się przyglądać nastolatkom poprzez zapisane na dysku wideo. Kiedy postać odnajduje bohaterów w ich domach i naznacza, wszystko zaczyna zmierzać w przerażającym kierunku.

„Może i większość dorosłych myśli, że my, dzieciaki, najchętniej nie chodzilibyśmy do szkoły, ale to jakaś dziwna fantazja, szkoła jest całkiem OK. No może poza lekcjami.”

Książka jest pisana lekko, z dużą ilością dialogów (nawet tych na messengerze)i z punktu widzenia Kamila. Jest to pozycja dość krótka i przez to czyta się ją bardzo szybko. Całkiem ważnym elementem fabuły jest postać 19-letniego kota, Pana Pullmana, który mimo postępującej choroby, wydaje się tarczą dla wpadających w kłopoty dzieciaków, tym bardziej, że świetnie wyczuwa zagrożenie i nawet w stanie bezzębnym może je odegnać.

„Babcie stają się przekaźnikami wiedzy, historycznym odpowiednikiem fejsa, z tą różnicą, że feedu nie da się scrollowac.”

Całość podobnie jak w przypadku pierwszej części nie nasiąka napięciem, mrokiem i przerażeniem. Akcja płynie szybko, ale otrzymujemy jedynie lekki dreszczyk na tle rozwijającej się przyjaźni. Przyjemna lekka i zdecydowanie młodzieżowa pozycja. Po takich książkach spodziewam się chwili relaksu i niewyszukanej akcji. Udało się, więc polecam :)

Lubiliście w młodości słuchać mrożących krew w żyłach opowieści przy ognisku? A może byliście tymi, którzy je opowiadali, strasząc towarzystwo?

Robert Ziębiński z pewnością lubi straszyć i powieścią „Czarny staw” zapoczątkował znakomitą serię z gatunku grozy dla młodzieży, której klimat mogę z czystym sercem określić jako niesamowity. Autor wokół przyjaźni i beztroski młodości buduje atmosferę mroku, wypełnioną niewytłumaczalnymi zjawiskami i walką dobra ze złem. Dorośli natomiast zdają się nie dostrzegać nie tylko niepojętych zdarzeń, ale też potrzeb nastolatków i ich problemów. Dlatego w moim odczuciu to książki, po które powinni sięgnąć również starsi czytelnicy, bo wiele mówią o wzajemnych relacjach rodziców i ich pociech.

Kamil wraz z matką w okresie wakacji przeprowadza się do babki, ale szybko nawiązuje w nowym miejscu przyjaźń z Akirą, Długim i Niedźwiedziem, którą zacieśnia wspólna walka z demonem. Z drugą częścią „Wiła” wchodzimy w nowy rok szkolny, który okaże się dla nich nie mniej ekscytujący i niebezpieczny jak letnie przygody. Tym razem przyjdzie im się zmierzyć z duchem kobiety nawiedzającym szkołę, która właśnie ich w pewien sposób naznacza.

Nieustraszona czwórka przyjaciół będzie musiała sięgnąć do legend i w przeszłość, by odkryć kim jest kobieta, która ich prześladuje i jakie ma wobec nich zamiary. Wkrótce pojawią się inne sygnały, które potwierdzą ich przypuszczenia, że ich kumulacja nie bez powodu ma miejsce w Czarnym Stawie. Niespodziewanie niepisanym obrońcą przyjaciół i najbardziej tkliwym i poruszającym emocje bohaterem, okaże się kot u schyłku życia, Pan Pulman.

Kim jest kobieta, która ich prześladuje? Jaką rolę odegra Pan Pulman w walce ze złem? I co z tym wszystkim wspólnego ma słynny Pan Twardowski?

Na jedno z tych pytań odpowiedzi będzie trzeba poszukać w kolejnym tomie, których autor planuje wydać łącznie cztery. Każda z części opowiada odrębną przygodę, jednak rysuje się ciekawy wątek, który będzie ich spoiwem. Znakomita rozrywka, nie tylko dla młodzieży!

"Zabawka", "Lockdown", "Dzień wagarowicza" to trzy książki tego autora przeczytane przeze mnie.
Trzy, które bardzo mi się podobały.
Postanowiłam sięgnąć po cos z literatury młodzieżowej i przekonać się co ciekawego wymyślił.
Powiem Wam, że wymyślił paczkę przyjaciół na tropie tajemniczych istot z polskich legend.
Kolejny nudny dzień w Czarnym Stawie. Nic bardziej mylnego polscy Stranger Things będą walczyć z duchem. Pięknym duchem, który ma już wiele na sumieniu.
To delikatny horror dla młodzieży. Jest mrocznie, tajemniczo, ale zabawne sytuacje też mają miejsce.
Książka jest drugim tomem cyklu "Czarny Staw" powieści dla młodzieży inspirowanych postaciami z dawnych polskich legend.
Seria nie tylko dla nastolatków. Ja bawiłam się świetnie.

Trzy, które bardzo mi się podobały.
Kolejny nudny dzień w Czarnym Stawie. Nic bardziej mylnego...

To, że lubię twórczość @robert_ziebinski każdy z Was kto już trochę tu ze mną jest wie 😁.

#czarnystaw to seria dla młodego czytelnika, taki lekki horror pomieszany z fantastyką. Otrzymujemy tutaj niesamowite zjawiska i niecodzienne stwory. Legendy i bestie wychodzą na światło dzienne. Paczka przyjaciół, postanawia zmierzyć się z duchem.
Jest tajemniczo, miejscami strasznie ale i zdarzają się śmieszne sytuacje.

#wiła to druga część serii z Kamilem i jego przyjaciółmi (w planach z tego co się orientuję są cztery tytuły).
Wszystko jest bardzo spójnie przedstawione. Wątek obyczajowy naszych młodych bohaterów nie przyćmiewa głównej tajemnicy. Lubię to w jaki sposób autor umie świetnie wyważyć proporcje w swoich książkach. Nic nie przytłacza, a przygody bohaterów czyta się z zapartym tchem.

Jedyne czego mi zabrakło w tej książce, to ilustracje 😁. W pierwszej części były świetne obrazki, co było też nawiązaniem do talentu Kamila (głównego bohatera), który umie świetnie rysować. Szkoda, że nie zamieszczono tutaj chociażby portretu ducha, który Kamil stworzył.

Polecam te serię nie tylko nastolatkom

Jest tajemniczo, miejscami...

Już prawie, prawie mamy wakacje, lato nie szczędzi nam swojego ciepła, a wszelkie troski i problemy odchodzą jakby na drugi plan. Idąc tym tokiem myślenia można uznać, że nadszedł także czas na wielkie przygody! Przygody podczas wojaży i podróży po świecie, jak i też płynące z czytelniczej lektury przygodowych opowieści. I właśnie dziś mam przyjemność opowiedzieć wam o takiej książce dla młodego czytelnika - powieści Roberta Ziębińskiego pt. "Wiła", którą otrzymałam z Księgarni TaniaKsiazka.pl!

Niniejsza opowieść stanowi sobą drugie spotkanie z grupą dziecięcych przyjaciół w osobie Kamila, Długiego, Niedźwiedzia i Akiry. Oto w życiu tych młodych osób nastaje dość smutny czas powrotu do szkoły po wakacyjnym wypoczynku. Jednak pierwszy dzień nauki w szkole w Czarnym Stawie zostaje odwołany za sprawą zagadkowego zniszczenia budynku. Jak się szybko okazuje, sprawcą - a właściwie sprawczynią, okazuje się być przerażający duch kobiety - Wiły. Nasza dzielna czwórka przyjaciół postanawia zbadać tę sprawą, sprowadzając na siebie wielkie niebezpieczeństwo. Co więcej, do Czarnego Stawu powraca niespodziewanie kot - Pan Pullman...

Robert Ziębiński oddał w ręce czytelników kolejną znakomitą powieść spod znaku przygody i klimatycznej grozy w tle. To historia o niezwykłych losach szkolnych kolegów, tajemnicach miasteczka Czarny Staw, jak i wreszcie naszej, słowiańskiej mitologii, która odgrywa ważną rolę w tej literackiej serii. Przede wszystkim jest to jednak piękna relacja o sile przyjaźni, która jest w stanie pokonać wszystko, tak z tego, jak i innego świata. I jest to oczywiście pozycja dla nastoletniego czytelnika, aczkolwiek bawić się przy niej będzie świetnie również i dorosły odbiorca.

CAŁĄ RECENZJĘ ZNAJDZIECIE TU: https://i-polekturze.blogspot.com/2021/06/czarny-staw-wia-robert-ziebinski.html

Książka – „Wiła”, Roberta Ziębińskiego jest drugą częścią z serii „Czarnego Stawu”, to kontynuacja przygód grupy szkolnych przyjaciół: Kamila, Akiry, Długiego i Niedźwiedzia.

Wakacje szybko minęły i cała paczka szykuje się do powrotu do szkoły. Lecz – niespodzianka! Nagle rok szkolny zostaje odwołany ze względu na zdewastowanie szatni. Niedźwiedź sprawdza kamery szkolne i doznaje szoku… Na kamerze ukazuje się dziwny szmer, który na oczach innych przemienia się w odrażająco wyglądającą kobietę, która przybiera różne postaci. Do tego odnajduje się kot Pan Pullman, który w tej książce odegra kluczową rolę.

W Czarnym Stawie wiele rzeczy jest dziwnych, a kot, który wraca do domu, by w nim odejść jest najmniej zaskakującą z nich wszystkich, ale to już czytelnik oceni. Jest to książka dla młodzieży, powiem więcej, to horror dla młodzieży.

Czytelnik poprzez lekturę tejże książki, uczy się także historii, przechowywanej w piwnicy, gdzie zachowane są mapy, plany czy zapomniane ogrody, w których przebywa Wiła – królowa obłędu.

Jaką rolę zatem w tej historii odegra Pan Pullman?
Czy Wiła okaże się nie do pokonania?

Autor książki układając fabułę „Wiły”, w głowie miał legendę, którą pamiętał z dzieciństwa, o duchu kobiety, który szukał pomocy, a którego wszyscy się bali. Dopiero, gdy pojawił się ktoś, kto nie przeraził się jej oblicza i spełnił jej życzenie zaznała spokoju. Pisarz w swej książce zawarł trochę legendy i trochę fikcji literackiej, ale faktem jest, że kot Pan Pullman istnieje naprawdę. Ma 19 lat i jest kotem - staruszkiem, którego autor znalazł na śmietniku. I choć jest to książka dla młodzieży, przeczytałam ją z wielkim zainteresowaniem i jestem pod wrażeniem.

Polecam ją wszystkim młodym ludziom, bowiem czytając ją rozwija ona wyobraźnię i zmusza do myślenia. Książka –„Wiła” to horror, przygoda i słowiańskie legendy. Bardzo mi się podobała i polecam ją gorąco.
Miłego czytania! – Dobre Recenzje

Drugi tom serii Czarny Staw wciągnął mnie zdecydowanie bardziej niż pierwszy. Pewnie dlatego, że pierwsza część była niejakim wstępem do całej historii, która według informacji od autora będzie obejmowała cztery tomy. W drugim Robert Ziębiński uchylił rąbka tajemnicy, a zatem w tomie trzecim możemy spodziewać się odkrytych kart, a w czwartym finału z fajerwerkami. Pasuje mi taka opcja!

Kamil, Długi, Niedźwiedź i Akira rozpoczynają rok szkolny. Trudno jednak wciągnąć się w szkolny dryl, kiedy już na wstępie ktoś demoluje szafki w szatni. Ekipa przyjaciół, rzecz jasna, ściąga ze szkolnego serwera film z monitoringu i okazuje się, że to wcale nie była taka sobie zwyczajna demolka. Na dobrą sprawę pierwsze wrażenie jest takie, jakby szafki zniszczyły się same. Kiedy jednak Niedźwiedź popracował trochę nad filmem, okazało się, że zniszczeń dokonał... duch kobiety. Nastolatki dopiero co wygrały walkę z demonem z jeziora, a tu już pojawiła się nowa atrakcja. W dodatku wydaje im się, że duszyca obserwuje ich z filmu. W końcu nawet odwiedziła ich w domach! A Kamil obawiał się, że umrze z nudów w Czarnym Stawie...

Czwórka pogromców potworów podejmuje wyzwanie i rozpoczyna śledztwo, mające na celu odkrycie tożsamości straszącej ich kobiety. Na straży ich bezpieczeństwa staje... kot. Sytuacja się komplikuje, kiedy bez śladu znika gnębiący wszystkich uczniów Buli i cała jego banda. A nie są to pierwsze przypadki tajemniczych zniknięć w Czarnym Stawie. Pytań jest coraz więcej, ale paczka Kamila się nie poddaje. Kim okaże się duszyca? Gdzie przepadł Buli? W jaki sposób Kamil, Długi, Niedźwiedź i Akira dojdą do rozwiązania zagadki? Czy duch o imieniu Wi w ogóle pozwoli im się unicestwić?

Według mnie jest to powieść przeznaczona dla równolatków głównych bohaterów. Wśród poruszonych w powieści tematów pojawiają się bowiem sprawy dość trudne do ogarnięcia nawet dla osoby dorosłej. Jest to śmiertelna choroba zwierzęcia i emocje związane z sytuacją, w której odchodzi zwierzę traktowane jak członek rodziny. Otrzymujemy również więcej informacji o tym, jak czuje się Kamil po rozwodzie rodziców. Uważam, że autor fantastycznie poprowadził ten wątek, w którym chłopak prostym, nastoletnim językiem zwierza się nowej przyjaciółce z tego, jak czuł się, kiedy rodzice zmierzali do rozstania i co czuje teraz, kiedy ojciec w ogóle się z nim nie kontaktuje. Również Akira przeżywa trudne chwile, o czym opowiada Kamilowi. Przyjaciele wspierają się, rozmawiając bez zbędnych analiz i psychologicznych nadinterpretacji. Myślę, że te fragmenty idealnie nadawałyby się na zajęcia biblioterapeutyczne.

Realistyczne postaci, dynamiczna akcja, ciekawe zwroty i powoli krystalizująca się odpowiedź na zagadkę sprawiły, że trudno się było oderwać od lektury. Wykorzystanie słowiańskich legend zdecydowanie dodało mocy tej historii. Przeczytanie jej zajęło mi kilka bardzo przyjemnych godzin. Mam nadzieję, że trzeci tom pojawi się wkrótce i będzie równie dobry, a może i lepszy.

Właśnie takiej literatury młodzieżowej nam trzeba! Widać tu bardzo dużą inspirację twórczością Kinga, ale właśnie to jest jedną z zalet prozy Ziębińskiego. Czarny Staw nie próbuje straszyć na siłę banalnymi motywami, ale kreuje potwora, który autentycznie wywołuje grozę, nawet u starszych czytelników. Wiła jest też naprawdę dobrze napisaną powieścią. Bohaterowie są charakterystyczni, otoczenie świetnie nakreślone, demon przerażający - tak to właśnie powinno wyglądać. Mamy tu nawet opiekuńczego kota - Pana Pulmana. Zwierzak, inspirowany zresztą pupilem autora, niejednokrotnie ratuje bohaterów przed nawiedzeniem ducha. Mimo tego, że sam jestem miłośnikiem psów, kocur w książce jest jedną z najlepszych postaci!

Wracamy do Czarnego Stawu! Świetnie znani nam z pierwszej części tetralogii „Czarny Staw” autorstwa Roberta Ziębińskiego – Akira, Kamil, Niedźwiedź i Długi, po zwycięstwie nad mrocznym bytem zamieszkującym tytułowy Czarny Staw, mają do rozwiązania kolejną mroczną tajemnicę ich małego miasteczka. Jeśli myśleli, że rozpoczną spokojnie kolejny rok szkolny, to grubo się pomylili.
W Czarnym Stawie, a właściwie w okalających go lasach, zagnieździło się bowiem nieznane zło, które pod postacią pięknej dziewczyny mami i roztacza śmiertelny urok nad tymi, którzy dadzą się omotać niezwykłej i pięknej Wi. Szkoła naszej paczki przyjaciół także „obrywa” – ktoś demoluje szatnię, a uczniowie i nauczyciele momentami zamieniają się w bezrozumne i agresywne istoty. Do domu babci Kamila powraca, od wielu lat uznany za zmarłego, kot – Pan Pulman, który odegra w całej sprawie niebagatelną rolę. Nasi młodzi bohaterowie podejmują rękawicę i angażują się w sprawę w stu procentach. Nie może być zresztą inaczej, bo sami stają się ofiarami przerażającej zmory, która zostawia na ich karkach odcisk swych przeraźliwie lodowatych palców. Zegar tyka, w miasteczku zaczynają się dziać coraz gorsze i straszniejsze rzeczy, a przyjaciele nie bardzo wiedzą jak ugryźć tajemnicę i od czego zacząć… Jednak dedukcja i inteligencja młodych ludzi, szybko naprowadzają ich na pewien trop. Trop, którego korzenie sięgają pięciuset lat wstecz, dotyczą słowiańskich przesądów, pewnego ekscentrycznego i nieco zwariowanego dżentelmena oraz czarownic. Tajemnica którą próbują rozwikłać, wiąże się również z pewną krakowską nauczycielką, która zaginęła rok temu właśnie w lasach otaczających Czarny Staw. Czego tam szukała? Podobno była wiccanką, uwielbiała naturę oraz jej magię…
W tej krótkiej powieści, znajdziemy całą masę odniesień do słowiańskich wierzeń naszych przodków, bo bóstw i demonów, które dawno temu, podobno, stąpały po ziemiach polskich. Bestiariusz nie jest może jeszcze przesadnie bogaty, ale pojawiają się bardzo ciekawe istoty, znane starszym czytelnikom z wszelkiego rodzaju książek zbierających podania i legendy. Przy czym podane jest to dość delikatnie i subtelnie, nie mamy tu gnającej na łeb, na szyję akcji – ale momentów kiedy serce może szybciej zabić, nie brakuje. Mnie osobiście zauroczyła scena, kiedy pod dom Kamila przybyło pół wioski, bardzo sugestywnie napisane, skojarzyło mi się od razu z „Komórką” Kinga i starszymi filmami o zombie. W ogóle odniesień do szeroko rozumianej popkultury znajdzie uważny czytelnik dużo więcej, ale nie będę niczego zdradzał, aby nie odbierać mu przyjemności poszukiwania.
Muszę przyznać, że świetnie czyta mi się ten cykl. Jest tak dobrze napisany, że wręcz „płyniemy” przez akcję i nie sposób oderwać się od szaleństw, które spotykają dzieciaki z Czarnego Stawu. Zarówno pierwsza, jak i druga część trzymają wysoki poziom, historie w nich opowiedziane to solidna dawka niesamowitości, ale autor przemyca także na ich kartach sporo dawnej historii, doprawiając wszystko soczystymi i plastycznymi opisami małego miasteczka, które co rusz atakowane jest przez nieznane i demoniczne siły. Niby oklepane, niby było, ale odpowiednio podane, smakuje wybornie.
Ja sam zaczynałem swoją przygodę z horrorem, od takich właśnie młodzieżówek; „Szkoła przy Cmentarzu”, „Eerie Indiana”, „Gęsia Skórka” – to było szaleństwo, czytane i oglądane od deski do deski, często wielokrotnie. Pamiętajmy jednak, aby na lekturę Czarnego Stawu nałożyć pewien filtr. Bo są to książki pisane z myślą o młodzieży – nieskalanej setką książek Kinga, Mastertona, mrocznymi światami Lovecrafta, czy szaleństwem Barkera. To dopiero początek przygody z grozą młodego czytelnika, i aby go nie zrazić, trzeba umiejętnie lawirować i dobierać słowa tak, żeby wsiąkł w ten świat, zatonął w słowiańskości, poczuł dreszcz biegnący wzdłuż kręgosłupa, ale jeszcze nie przerażenie. To stopniowanie jest ważne i my, starzy wyjadacze, nie możemy podchodzić do oceny takich książek inaczej niż lekko „przez palce”, i na luzie. To nie jest kierowane do nas, aczkolwiek poniekąd również jesteśmy targetem, bo przecież wychowujemy nasze pociechy, i chcemy aby one również zasmakowały grozy i bluźnierstwa spoza czasu i przestrzeni. Ale wszystko z umiarem i w swoim czasie. Jeśli więc macie w domu nastolatkę lub nastolatka, podsuńcie im tę serię – zdecydowanie powinni złapać bakcyla, i pokochać świat kreowany przez Roberta. Zwłaszcza, że bohaterami są ich rówieśnicy, a historie które przeżywają, tak naprawdę przeżyć chcieliby i nasze dzieciaki, i my. Bo czymże jest życie bez tej iskry niewiadomego, bez zerkania za kotarę rzeczywistości? Młodzieńcza naiwność, swego rodzaju „czystość”, pierwsze podrygi serca, miłości, zauroczenia, a wszystko to polane gęstym sosem tajemnicy i mroku. Fajnie czyta się dobrze napisaną opowieść o młodzieńczej naiwności, o tym specyficznym postrzeganiu świata, o tym, że nic nie jest zbyt dalekie ani zbyt trudne, jeśli ma się oddanych przyjaciół. Wątek „śledczy” w „Wile” przez całą lekturę kojarzył mi się z kolejną serią, w której zaczytywałem się jako małolat – „Przygodami Trzech Detektywów” – nawet okładka pasuje, i nie jestem do końca przekonany, że to czysty przypadek 😉.

Robert Ziębiński Wiła Zobacz więcej