Catwoman. W blasku Księżyca

Okładka książki Catwoman. W blasku Księżyca
Isaak GoodhartLauren Myracle Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: DC Powieść Graficzna 13+ komiksy
komiksy
DC Powieść Graficzna 13+
Egmont Polska
2021-02-24
2021-02-24
Alicja Laskowska

Okładka książki Magia do góry nogami. Papier, nożyczki, kamień Emily Jenkins, Sarah Mlynowski, Lauren Myracle
Ocena 8,6
Magia do góry ... Emily Jenkins, Sara...
Okładka książki Magia do góry nogami Emily Jenkins, Sarah Mlynowski, Lauren Myracle
Ocena 8,0
Magia do góry ... Emily Jenkins, Sara...

Okładka książki Młodzi Tytani. Raven Kami Garcia, Gabriel Picolo
Ocena 7,2
Młodzi Tytani.... Kami Garcia, Gabrie...
Okładka książki Opowieść podręcznej. Powieść graficzna Margaret Atwood, Renée Nault
Ocena 8,2
Opowieść podrę... Margaret Atwood, Re...
Okładka książki Coś zabija dzieciaki. Tom drugi Werther Dell'Edera, James Tynion IV
Ocena 7,4
Coś zabija dzi... Werther Dell'Edera,...
Okładka książki Młodzi Tytani. Beast Boy Kami Garcia, Gabriel Picolo
Ocena 7,5
Młodzi Tytani.... Kami Garcia, Gabrie...

To było tak złe, że chętnie dałabym 0 gwiazdek, ale niech będzie 1 za ładne obrazki. Dramat.

Tego potrzebowałam :)
Po przejściu gier z Batmana, miałam niedosyt tego świata, którego nie mogłam zaspokoić i mimo że minęło trochę czasu i niedosyt został stłamszony, ta historia znowu rozpaliła chęć do tego świata.
Nie wiem jaka była oryginalna Selina, ale ja tą (tak jak tą z gier) bardzo lubię.
Historia mnie wzruszyła i przeczytałam ją za jednym razem. Kreska ładna, a stałe niebieskawe (jak to nazwać?) tło, odcień, nadaje klimat.
Obecnie jestem zachwycona tą serią komiksów z DC 13+

Tego potrzebowałam :)
Historia mnie wzruszyła i przeczytałam ją za jednym razem. Kreska ładna, a...

więcej Pokaż mimo to video - opinia

W zalewie Egmontowych nowości chyba każdy fan komiksu superbohaterskiego znajdzie coś dla siebie. Swoje pięć minut dostały ostatnimi czasy nawet postacie stosunkowo mało znane i popularne, a na pewno nie tak medialne, jak Superman czy Batman. Za jedną z nich można uznać Catwoman. Nie dostaliśmy jeszcze niestety regularnej solowej serii, w której to Kotka byłaby główną bohaterką, ale niektóre tytuły z jej udziałem trafiły już na polskie półki. Wcześniej był to bardzo udany run Eda Brubakera, teraz zaś mamy do czynienia z nieco innym podejściem. „W blasku księżyca” to album inaugurujący cykl „DC. Powieść graficzna 13+”, który, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na historiach przeznaczonych dla grupy „young adults”. Sprawdźmy, jak prezentuje się ta inicjatywa i czy starsi odbiorcy też znajdą w niej coś interesującego.

Selina Kyle długo wytrzymywała to, że jej matka nie umie znaleźć sobie odpowiedniego partnera. Jednak kiedy kolejny z nich zaczyna być wyjątkowo niemiły, piętnastoletnia dziewczyna wybiera ucieczkę z domu i życie na ulicach Gotham. Odcięta od dawnych znajomych musi poradzić sobie z nową rzeczywistością. Choć jest typem samotniczki, będzie potrzebowała pomocy, żeby nie paść ofiarą grasującego po mieście bezwzględnego zabójcy.

Niełatwo napisać dobrą opowieść, której grupą docelową jest młodzież. Z jednej strony historia musi być angażująca i niegłupia, z drugiej nie wszystko można bezpośrednio zaprezentować. Nie można też ostentacyjnie unikać pewnych tematów, żeby czytelnicy nie poczuli się przez autora zlekceważeni jako osoby, które mogą czegoś jeszcze odpowiednio nie odczytać. Nurt „young adults” czasami wymaga wręcz większego wysiłku niż powieści i komiksy dla dorosłych. Widać, że Lauren Myracle próbowała tym wymaganiom sprostać. A z jakim efektem? Sądzę, że z całkiem przyzwoitym.

Na kartach „W blasku księżyca” autorka porusza problematykę, która może być istotna dla młodego czytelnika. Mowa tu przede wszystkim o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, chęci wyrażenia własnego „ja” oraz potrzebie akceptacji zarówno przez siebie samego, jak i innych ludzi, a także o próbie odnalezienia się w pewnych (niekoniecznie oczywistych) strukturach społecznych. Wszystko to umiejscowione jest w dość atrakcyjnym dla fanów popkultury miejscu, bo w Gotham City, czyli mieście, które znane jest wszystkim jako arena działania Batmana. Tutaj jednak Nietoperza nie uświadczymy, bo Bruce Wayne jest jeszcze nastolatkiem. Autorka wykorzystuje go zresztą do pogłębienia rozterek głównej bohaterki całej opowieści. Relacje międzyludzkie są tu dobrze nakreślone, choć raczej bez żadnych subtelności i niedopowiedzeń, Myracle gra raczej na oczywistościach, co chyba (jednak) jest konieczne w komiksie przeznaczonym dla tego konkretnego grona odbiorców.

Choć problematykę „W blasku księżyca” z pewnością można uznać za uniwersalną, to wydaje się, że sposób jej przedstawienia sprawi, iż dojrzalsi czytelnicy nie znajdą tu niczego dla siebie. Nie zrozummy się źle, komiks nie jest infantylny a Myracle traktuje swojego odbiorcę z szacunkiem, jednak bardziej oczytanemu fanowi po prostu zabraknie tu nieco większej głębi. Sposób prowadzenia fabuły określiłbym jako zero-jedynkowy, tak też opisane są rozterki Kotki. Dodatkowo nie do końca realistycznie prezentuje się życie Seliny na ulicy – wszystko przebiega zbyt gładko i łatwo, a bohaterka na dobrą sprawę nie wpada w prawdziwe kłopoty, co nie sprzyja wiarygodności jej perypetii.

Rysunki są… ok. Isaac Goodhart operuje prostą kreską, która w sumie całkiem dobrze koreluje z liniową opowieścią. Ilustracje można określić słowem „ładne”, powiedziałbym, że wyglądają bardzo czysto i sterylnie – co można rozumieć dwojako, jak dla mnie jednak nie jest to zły manewr. Całość nie jest klasycznie kolorowana, tylko utrzymana w odcieniach zimnego niebieskiego i szarości, co wygląda początkowo odrobinę dziwnie, ale po pewnym czasie można do tego przywyknąć.

Przy lekturze „W blasku księżyca” trzeba pamiętać, że nadal mamy do czynienia z komiksowym mainstreamem, w dodatku nieco wygładzonym na potrzeby konkretnej grupy odbiorców. Ci bardziej wyrobieni nie znajdą tu zbyt wiele dla siebie, ale też nie do nich jest adresowana ta wersja „Catwoman” – warto o tym pamiętać. Z kolei młodsi czytelnicy, wchodzący dopiero w świat powieści graficznych, po przewróceniu ostatniej kartki powinni być zadowoleni. O to chyba twórcom chodziło i to wyszło im całkiem dobrze.

Recenzja do przeczytania także na moim blogu - https://zlapany.blogspot.com/2021/06/catwoman-w-blasku-ksiezyca-recenzja.html
oraz na facebookowym profilu serwisu Szortal. Wpis z 19. 03. 2021 - https://www.facebook.com/Szortal/posts/4155087987847230

To zdecydowanie nie jest komiks 13+ (co najmniej 16+).

W tym komiksie co prawda kreska nie przypadła mi do gustu, ale bardzo szanuję rysownika za szczegółowość i wiele poukrywanych smaczków. Mój ulubiony detal to suknia ślubna Catwoman (widoczna na stronie 96), choć jest ich znacznie więcej, choćby taki plakat Latających Graysonów (s. 163)

Prezentowana historia jest znacznie ciekawsza od tej przedstawionej w Raven. I choć nigdy nie byłam fanką Catwoman to ten komiks sprawił, że nieco cieplej o niej myślę. Miłym zaskoczeniem była również postać Bruca Wayne'a (zwłaszcza mały Bruce kujonek)- chociaż mam wrażenie, że został tu wciśnięty nieco na siłę. Jak gdyby historia Catwoman nie była wystarczająco dobra gdyby nie pojawił się w niej Batman.

To zdecydowanie nie jest komiks 13+ (co najmniej 16+).

Prezentowana historia jest...

"CATGIRL", bo taki tytuł powinien nosić ten komiks opowiada o młodziutkiej Selinie, która dorasta z agresywnym ojczymem i nie zwracającą na jej potrzeby matką. Pod wpływem pewnych wydarzeń postanawia postawić się i żyć na własną rękę.
Lektura dla młodszej młodzieży, o szukaniu siebie i swojego miejsca na ziemi. Selina może irytować swoim zachowaniem i muszę przyznać, że jako osoba dorosła po prostu nie rozumiałam jej niektórych decyzji.

Żałuję, że z Catwoman nie ma to nic wspólnego.

Czytało się przyjemnie, jednak nie jest to historia, która porwała mnie na tyle, abym czekała na drugi tom.
Niemniej bardzo podobał mi się klimat, kolorystyka oraz kreska. Komiks ładnie wydany.

Tekst na blogu: https://amandaasays.blogspot.com/2021/03/catwoman-w-blasku-ksiezyca-lauren.html

1977

Kreska interesujaca, ta lektura byla mila odskocznia od mang ;) jednak jest to prosta historia typowo dla nastolatkow. Nastoletnie zycie i problemy Seliny, ktora stara sie znalezc swoje miejsce na swiecie i nieoczekiwanie znajduje paczke przyjaciol, ktorym z czasem zaczyna ufac. Pojawia sie tu takze nastoletni przyszly Batman ;D Calosc zdecydowanie powinna nosic tytul Catgirl.... historia dosc prosta w odbiorze, fani mocniejszych akcji moga czuc niedosyt.

Ta pozycja, również jak Raven, skierowana jest do młodszych odbiorców (w samej nazwie serii jest przecież 13+), choć nie do końca zgadzam się z tym tak chętnie jak w przypadku wyżej wymienionej powieści.
Tutaj widać pazur. Powiecie - dobrze, bo w końcu Catwoman. Zgadzam się, lecz momentami było naprawdę ostro ze słownictwem i nie wiem, czy osoby 13+ będą czuć się dobrze czytając pewne słowa i wyrażenia.
Sama historia jest bardzo fajna i tu również podoba mi się kreska i wykonanie. Dialogi tak samo utrzymane są na dobrym poziomie, jak w Raven (oprócz tych mocniejszych momentów), choć mam wrażenie, że momentami fabuła jest trochę naciągana i historia jest niepotrzebnie przedłużona o parę scen. Niemniej jednak, przyjemnie i szybko się ją czytało. I tu również na pewno bardziej doceniłabym całość będąc młodszą, ale co poradzę - lat mam, ile mam, i tego nie zmienię. ;)

1949

„Catwoman. W blasku Księżyca”.
Świat oglądany oczami młodych ludzi nie zawsze jest pięknym i przyjaznym miejscem, a problemy, z którymi przyjdzie zmierzyć się bohaterom, przerosłyby niejednego dorosłego. Na szczęście w ich życiu nie zabraknie również miejsca na przyjaźń, radość czy szalone przygody.

Selina Kyle jest silniejsza, niż się jej wydaje. Przez piętnaście lat znosi kolejnych okropnych facetów swojej matki, jednak gdy w domu pojawia się okrutny Dernell, zdaje sobie sprawę, że nie może tam dłużej zostać. Selina woli żyć na ulicy, niż mieszkać pod jednym dachem z tyranem.
Dziewczyna nie akceptuje okrucieństwa, ale jeśli ma przetrwać na ulicy, będzie musiała nauczyć się być twarda. Czy zdoła odnaleźć siebie i pogodzić pragnienie niezależności z pragnieniem przyjaźni... i miłości?

Słowem podsumowania:
Korzystając z mangowych dokonań seria ta pozostaje prostą lekturą dla nastolatków. Plusem jest skupienie się na życiu bohaterki, nie na akcji, ale brakuje temu wszystkiemu głębi. Rysunki są proste, niezbyt dopracowane ale czyste i w sumie niezłe.

„Catwoman. W blasku Księżyca”.

Selina Kyle jest silniejsza, niż się jej wydaje. Przez piętnaście lat...

Catwoman należy do jednej z moich ulubionych bohaterek z uniwersum DC, dlatego nie mogłam się powstrzymać przez sięgnięciem po powieść graficzną ,,Catwoman. W blasku księżyca” – otwierającą nową serię komiksów dla nastolatków. Jeżeli jesteście ciekawi, jak wyglądy losy nastoletniej Seliny zanim została słynną złodziejką, serdecznie zapraszam do lektury.

Życie nastoletniej Seliny nie należy do najłatwiejszych. Matka pracująca jako kelnerka co rusz sprowadzała do domu różnych mężczyzn, którzy podle traktowali zarówno ją, jak i jej córkę. Jednak prawdziwym koszmarem okazał się jej związek z Darnellem, którego znęcanie nad nastolatką zmusza ją do ucieczki z domu. Tym sposobem Selina zmienia się w Catwoman – żyjącą na własną rękę, szwendającą się własnymi ścieżkami niczym kot młodą złodziejkę. Jednak nawet kot potrzebuje czasami wsparcia swojego stada – czy młoda Catwoman również odnajdzie kogoś kto będzie dla niej takim stadem?

,,Catwoman. W blasku księżyca” to pierwszy tytuł w nowej serii komiksów o superbohaterach skierowanej do nastolatków – ,,DC Powieść Graficzna 13+”. I trzeba przyznać, że komiks idealnie wpasowuje się w grupę docelową. Historia jest prosta, pełna akcji, z zadziorną bohaterką, nie brakuje tu młodzieżowego języka, a całości dopełniają liczne popisy i wygłupy ze strony Seliny. Jednocześnie jest to tytuł, który raczej nie zaciekawi starszych czytelników, właśnie ze względu na swoją prostotę, sama historia nie należy do szczególnie dojrzałych, dramaty bohaterki zostały przedstawione w nieco zbyt uproszczony sposób, co odbiera im jakąkolwiek głębię, która mogłaby poruszyć dorosłego czytelnika. ,,Catwoman. W blasku księżyca” starsi miłośnicy komiksów mogą więc potraktować jako uroczy przerywnik o jednej z ikonowych bohaterek uniwersum DC.

Pod względem graficznym komiks wypada dobrze. Kreska jest dość prosta, ale w ten naprawdę przyjemny sposób. Najwięcej uwagi poświęcono naszej bohaterce – młodą Catwoman będziemy mogli zobaczyć w wielu różnych sytuacjach oraz kreacjach i bez problemu dostrzeżemy targające bohaterką emocje. Ciekawym zabiegiem jest utrzymanie komiksu w jednym kolorze, przypominającym tytułowy blask księżyca. Dodaje to całości nieco tajemniczego klimatu.

Jeżeli macie w rodzinie nastoletnich miłośników komiksów oraz superbohaterów ,,Catwoman. W blasku księżyca” będzie trafionym pomysłem na prezent. Komiks świetnie wpasowuje się w grupę docelową i myślę, że wielu młodych czytelników z czystą przyjemnością zapozna się z losami młodej Seliny, zanim ta została słynną Catwoman.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Życie nastoletniej...

Dodaj cytat z książki Catwoman. W blasku Księżyca