Okładka książki Diabeł Robert Ziębiński
Empik Selfpublishing
2023-09-28
2023-09-28
Eryk Lubos grom armia żołnierze pies żołnierz ptsd Afganistan Irak

Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 2 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Grobowiec Tom I. Zaraza Jakub Bielawski, Paweł Ciećwierz, Bartłomiej Grubich, Grzegorz Kopiec, Sebastian Królikowski, Maciej Krzywiński, Dawid Lipski, Konrad Możdżeń, Łukasz Radecki, Tomasz Sablik, Kamil Staniszek, Wojciech Uszok, Krzysztof Wroński, Anna Maria Wybraniec, Robert Ziębiński
Grobowiec Tom ... Jakub Bielawski, Pa...

Jest moc w tej książce.MAX -diabeł i jego wierna Suka, z dala od ludzi przyjaciół rodziny.Ale czy to wystarczy nie. Po otrzymaniu info o śmierci ojca wraca do rodzinnego miasta....nie nie napisze co dalej.Trzeba to przeczytać wdać się w wir wydarzeń rozdział za rozdziałem podążać śladem diabła..Czy da rdę?? sami oceńcie dla mnie rewelka .Czekam na więcej a audio czytane przez Lubosa to wiśieńka na torcie..sami oceńcie.

Jako iż pochodzę i mieszkam w Tarnowskich Górach to świetnie czytało mi się książkę. Wszystkie miejsca akcji zawarte w książce mogłem sobie zobrazować w głowie czytając. Szczerze polecam książkę. Od pierwszej kartki do końca czytałem z zaciekawieniem aż żałowałem, że tak szybko skończyłem ją czytać.

Rzadko wychodzę ze swej strefy komfortu i czytam coś innego niż horror, ale czasami warto. I faktycznie, tym razem przeczucie mnie nie zawiodło - “Diabeł” to doskonała powieść sensacyjna, z jednej strony oddająca hołd VHSowym akcyjniakom lat osiemdziesiątych (Rambo, Commando),sięgając wręcz do schematów westernowych (ktoś jeszcze w ogóle pamięta “schematy westernowe” ?:-),z drugiej oddająca hołd naszym żołnierzom jednostek specjalnych, z przejęciem i oddaniem opisująca ich często trudną sytuację i los po zakończeniu służby.

Tytułowy “Diabeł” to Max, były żołnierz służb specjalnych, który po odejściu ze służby (tak, są Mroczne Powody tegoż odejścia) znika trochę z radarów świata (z angielska się mówi “low profile”),ot, mieszkający samotnie w leśnej pustelni, tylko z ukochanym owczarkiem belgijskim ( Suką),part time ochroniarz, takie sprawy.

Diabeł, otrzymawszy wiadomość o śmierci ojca, wraca do rodzinnych Tarnowskich Gór na pogrzeb. Na miejscu (ofkors) natrafia na splot lokalnych interesów i brudnych sprawek, w szczególności zaś na konflikt, który rozgorzał między lokalnym gangusem a równie mocno miejscowo usytuowanym krewnym Diabła , “ujkiem”.

Komandos (ofkors),chcąc nie chcąc zostaje wplątany w sprawę; im więcej jednak odkrywa tajemnic, tym bardziej wszystko staje się nieoczywiste… Okazuje się, że w okolicy Tarnowskich Gór mają miejsce naprawdę Paskudne Sprawy, takie z tych najgorszych, i Max, chcąc nie chcąc musi z całą swą sprawnością (a jest ona na Najwyższym Poziomie) zaangażować się w Zwalczanie Zła, czekając jednocześnie na przybycie odsieczy - dawnych kompanów z jednostki.

W finałowej rozgrywce trup słać będzie się gęsto a grzechot broni maszynowej nieść się będzie echem po tarnogórskich lasach…

Z powieścią Ziębińskiego (a wkrótce i powstałym na jej podstawie filmem) jest jak ze Stephenem Kingiem - rzecz nie w oryginalności pomysłu a w zręczności jego opowiedzenia.

Powrót Weterana do miejsc rodzinnych i walka z napotkanymi tam brudnymi układami to klasyczne, wiele razy sprawdzone rozwiązanie, to w zasadzie archetyp gatunkowy, zatem głównym zadaniem stojącym przed autorem jest przedstawić tę historię tak, by przyciągnęła uwagę czytelnika. Robertowi Ziębińskiemu udaje się to wybornie. Są dwa tego powody - po pierwsze znakomita i znakomicie opowiedziana historia, po drugie, ukryty w powieści pod tą efektowną fabułą poważny namysł na temat losów byłych żołnierzy, komandosów, którzy oddają ojczyźnie swe zdrowie i życie, nie zawsze spotykając się z odpowiednim uhonorowaniem swego poświęcenia.

Powieść ma znakomite, typowe dla kina sensacyjnego tempo i ciekawie, przejmująco zarysowaną postać głównego bohatera. Owszem, reszta postaci jest dość schematyczna, ale to nie szkodzi, tak raczej miało być, żeby nie odciągać uwagi czytelnika, skoncentrowanej na Maxie, jego przeszłości i teraźniejszości. Tutaj jedyny mój “zarzut” - trochę brakuje mocniejszego przybrudzenia postaci Maksa, czegoś, co uwiarygadniałoby jego późniejszy kryzys mentalny - ja wiem, jakiejś wojennej zbrodni, gwałtu; sam spór z przełożonym to wydaje się trochę za mało. No ale też prawda, że Maks ma być bohaterem pozytywnym, a nie nawróconym księdzem Robakiem, ma od początku generować ciepłe uczucia i sympatię czytelników - trudno, by miał to robić były zbrodniarz wojenny, tak, że może przesadzam.

Fajny jest dominujący przez większość powieści duszny klimat rodem z “Chinatown” - wszyscy są umoczeni a Złole są naprawdę ArcyZłolscy. Musiało być tak na czarno, żeby rzeź miała znaczenie. Łącznie z “too łatę” kawalerią.

Pewnym zaskoczeniem jest skala “akcyjności” i tzw. “body count” finału. Czytelnik spodziewałby się raczej nacisku na klimat i suspens, jak to ma miejsce przez większość książki, tymczasem nad zakończeniem niesie się huk kanonady karabinów maszynowych a trupy Złoli ścielą się równie gęsto, jak w przywołanym już wcześniej filmie “Commando” (z westernów najbardziej na myśl przychodzi genialny “Unforgiven”). Tutaj tym bardziej można podziwiać warsztatową sprawność Ziębińskiego - sceny akcji wymagają zegarmistrzowskiej precyzji narracyjnej i bardzo zręcznego pióra, a autor radzi sobie z nimi znakomicie - super tempo i filmowe sceny (łącznie z przybywającą “too late” kawalerią powietrzną).

Doskonała lektura, świetna powieść sensacyjna, nie mogę się doczekać seansu kinowego. (trochę też ze strachem, bo film akcji wymagają od reżysera mnóstwa warsztatowych umiejętności).

PS.

W bonusie do powieści jest opowiadanie “Dziewczyna” (kapitalne!),trochę w komiksowym klimacie “Sin City”.

PPS.
Jest na Netflixie serial “Nobel” - bardziej w formule thrillera niż akcyjniaka utrzymany, ale zajmujący się podobną sytuacją - były komandos wciągnięty w polityczne brudy. Mało znany, a też warto.

PPPS.
Kudosy za urocze kameo z metalowym koncertem Dragona w Tarnowskich Górach :-)

*współpraca reklamowa z Empik*

W "Diable" Piotra Zielińskiego, główny bohater, Maks Achtelik, stanowi kompleksową postać, której życie było silnie związane z armią przez długie lata. Ta jedyna rodzina dla Maksa była źródłem sensu, a jej opuszczenie oznaczało utratę fundamentalnej struktury życiowej. Przesłanie, że wojna jest miejscem, gdzie czuje się jak w domu, stanowi istotny motyw, który rzuca światło na psychologiczne aspekty postaci.
Wyjazd na pogrzeb ojca staje się punktem zwrotnym, gdzie Maks musi zmierzyć się z własną przeszłością i włączyć się w konflikt między przyjacielem ojca a lokalnym gangsterem. Dynamiczna narracja przemieszcza czytelnika przez różne epizody życia Maksa, od jego dorosłych lat po trudne okresy nastoletnie. To sprytnie skonstruowany sposób ukazania rozwoju postaci i wprowadzenia głębi psychologicznej.
Akcja utrzymana jest w napięciu, a wyjazd z miasta staje się dla Maksa nie tylko fizycznym, ale i symbolicznym wyzwaniem. Pies weteran, przyjaciółka i dowódczyni dodają warstwę wsparcia i sojuszu, tworząc równowagę w historii.
Ksywa "DIABEŁ" nadaje postaci tajemniczość, ujawniając jej mroczne i nieprzewidywalne oblicze. Autor sprytnie buduje atmosferę, w której zderzają się różne siły i lojalności, a los Maksa wydaje się być już z góry przesądzony.
Powrót do przeszłości służy nie tylko zrozumieniu głównego bohatera, ale także odsłania historię jego rodziny. Ciągłe przeplatanie wspomnień i teraźniejszości nadaje opowieści głębi, tworząc pełniejszy obraz świata, w którym toczy się wojna, a jednocześnie stawia pytania o to, co jest prawdziwym domem i przeszłością. To historia, które nie tylko trzyma w napięciu, ale także pobudza do refleksji nad naturą ludzkich wyborów i konsekwencji.
Moje oczekiwania na ekranizację historii "Diabła" budzi nie tylko entuzjazm, ale także pewne emocje, wynikające z nadziei na zachowanie wysokiej jakości i wierności oryginalnałowi. Czekanie na przekształcenie słów na ekran to fascynujący okres, pełen nadziei, że film odda w pełni atmosferę, napięcie i głębię, które sprawiły, że książka była tak porywająca.

*współpraca reklamowa z Empik*

Polski Rambo Pierwsza Krew - to moje pierwsze skojarzenie. Świetnie się czytało i czekam na kontynuację!!

Maks większą część swojego życia spędził w armii, która stała się wręcz jego rodziną. Kiedy ta prawdziwa daje o sobie znać, wieści nie są przyjemne. Mężczyzna otrzymuje informację o śmierci ojca i mimo wewnętrznej walki, jedzie na jego pogrzeb. Na miejscu okazuje się, że trafia w sam środek wojny między gangsterem a przyjacielem jego ojca, którego traktuje jak wuja.

Maks myślał, że może wieść spokojne życie ze swoim psim towarzyszem. Kiedy wraca na pogrzeb ojca, zostaje przyjęty przez wuja z otwartymi ramionami, ale szybko odkrywa jego problemy, rodzinne sekrety, a jego były dowódca, widząc, że Maks wrócił, stara się zmusić go do kolejnej misji. Mężczyzna jest bombardowania z każdej strony nowymi wyzwaniami, ale ma swoje zasady, których się trzyma. Sprawa jego wuja wydaje się dość poważna, a on zostaje w to wszystko mieszany.

Charakter Maksa ukształtowały wydarzenia z przeszłości i armia. Czasami działa bez skrupułów. Jego życie nie było do końca kolorowe, gdyż los nie raz rzucał mu kłody pod nogi, a przez to jego historia wydaje się ciekawsza. Bohater ma wiele przemyśleń na różne tematy, a i przez to opisy są rozbudowane. Maks dba też o opisy otaczających go miejsc, opowiada ciekawostki o tych miejscach, stara się utrzymać uwagę czytelnika.

Napięcie autor buduje dość spokojnie, ale bardzo dobrze. Równie dobra jest narracja i przez to po tekście się sunie, a od historii ciężko się oderwać. Akcja głównie jest statyczna i opiera się na przeżyciach Maksa z różnych okresów jego życia. Autor czasami trochę tę akcję podkręca, a wtedy pokazuje też prawdziwą naturę Maksa.

Autor dzieli historię na to, co teraz, opowiada wydarzenia po śmierci ojca Maksa, kiedy mężczyzna już sam jest dorosły i na to, co wcześniej, kiedy Maks był nastolatkiem. Powrót do przeszłości pozwala lepiej poznać nie tylko bohatera, ale i jego rodziców czy przyjaciół rodziny, a Ci przewijają się przez całą historię.

Czytelnik otrzyma spójną historię, a bohater będzie niezależnym mężczyzną z trudną przeszłością. Postacie drugoplanowe odegrają w jego życiu, jak i w całej opowieści dużą rolę, podkręca akcję, lekko namieszają i postawią Maksa w niejednej dziwnej sytuacji.

Maks...

Nie wiem czy wiecie, ale uwielbiam czytać kryminały, sensację i thrillery. Wiem, że patrząc na książki jakie ostatnio czytałam, nie widać tego. Może dlatego, że w ostatnim czasie w moje ręce nie wpadła żadna książki z mojego ulubionego gatunku, która byłaby godna polecenia? Aż do dziś! Mam dla Was recenzję rewelacyjnej książki!!!

Maks Achtelik vel Diabeł to były wojskowy, po którym słuch zaginął. Jego miejsce pobytu znała jedynie przyjaciółka, która pewnego dnia przyniosła mu wieści ze świata. Wiadomości dotyczyły jego samego, otóż zmarł ojciec Maksa. Diabeł czuł, że musi pojechać i pożegnać ojca.

Trafia do swojego rodzinnego miasta, gdzie na każdym kroku bombardują go wspomnienia, te przyjemne jak i te przykre. Wkrótce po jego przyjeździe okazuje się, że między przyjacielem ojca i lokalnym gangsterem jest jakiś konflikt. Maks czuje, że coś tu bardzo do siebie nie pasuje. Są to drobne szczegóły, które powodują, że zostaje i próbuje odnaleźć prawdę.

Maks prowadzi swoje prywatne śledztwo, w wyniku którego odkryje prawdę, która przerośnie nawet jego. Na jaw wyjdą tajemnice, szemrane interesy osób, które w świetle prawa są kryształowo czyste. Okaże się, że prawie wszystko w życiu Diabła było podszyte kłamstwem.

Wow! To było takie dobre!!! Jestem totalnie zachwycona tą książką. To jedna z najlepszych książek z tego gatunku, jaką przeczytałam od dłuższego czasu. Fabuła prowadzona jest dwutorowo, w czasach obecnych i w przeszłości. Dzięki temu poznajemy historię Maksa. A szczególnie co sprawiło, że jako młody chłopak uciekł z domu, a niedługo potem wstąpił do wojska. Poznajemy Tarnowskie Góry okiem nastolatka, a potem dorosłego mężczyzny, który wraca do rodzinnego miasta.

Akcja rozpoczyna się na samym początku. Nie zwalnia ani na moment aż do samego zakończenia, które wg mnie nie dało mi odpowiedzi na jedno pytanie. Myślę że Ci którzy przeczytali tą powieść, chyba wiedzą o co mi chodzi.

Czytając byłam pod wrażeniem jak Robert wykreował postać Diabła. To był skrzywdzony dzieciak, który przeobraził się w twardziela. Do tego kontakt z Suką, jego psem. Tak wiernego przyjaciela to chyba nie widziałam nigdy w życiu. Widać ogrom pracy włożonej przez autora w przygotowanie się do napisania tej książki. Robert musiał poznać nie tylko miejsce akcji, Tarnowskie Góry, ale także wojsko, zachowanie żołnierza, a szczególnie weterana jakim był Diabeł, a także zachowania psa wojskowego, bo Suka to także weteran wojenny.

Jeżeli szukacie książki z dobrą sensacją, to wybór ,,Diabła", będzie najlepszy jakiego dokonacie. To książka, w której znajdziecie wartką akcję, świetnie wykreowanych i bardzo realistycznych bohaterów. To jest po prostu świetna książka!

Nie pozostaje mi nic innego jak Wam polecić książkę, a teraz czekam na film, który w kinach ma pojawić się w tym roku! Ciekawa jestem kto wygra pojedynek książka - film!?

Dziękuję za egzemplarz do recenzji
Polecam

Maks Achtelik vel Diabeł to były wojskowy,...

Piekło jest w nas. Przez ćwierć wieku armia była jedyną rodziną Maksa. Kiedy opuścił jej szeregi, stracił sens życia. Wyjazd na pogrzeb ojca traktuje jako szansę na ostateczne rozliczenie się z przeszłością. Maks wraca do rodzinnego miasta i trafia w sam środek wojny między przyjacielem ojca a lokalnym gangsterem. Wkrótce okazuje się, że wyjazd z miasta wcale nie jest tak prosty, jak mu się wydawało, a Maks będzie musiał opowiedzieć się po którejś ze stron konfliktu.
Wspierany jedynie przez przyjaciółkę i byłą dowódczynię oraz psa weterana, Maks stanie do walki, której wynik zdaje się z góry przesądzony. Jest jednak coś, czego bezwzględni bandyci nie wiedzą. Ksywa operacyjna Maksa nie przez przypadek brzmiała DIABEŁ. W małym śląskim miasteczku rozpętuje się wojna. Dla jednych piekło na ziemi... Dla Maksa prawdziwy dom...
Pierwsza w Polsce powieść wydana w selfpublishingu, na podstawie której nakręcono film. Powieść i film powstały w ścisłej współpracy z żołnierzami JW GROM.
Eryk Lubos (znakomity wybór !!!! ) wcielający się w postać Maksa jest pierwszym polskim aktorem, który spędził blisko dwa lata w środowisku żołnierzy, by wiarygodnie oddać na ekranie i w produkcji audio zachowanie weterana sił specjalnych.
Dla mnie książka jednocześnie dobra , ale też nie byłabym sobą gdybym czegoś nie skrytykowała ... Mianowicie akcja wartka , Maks wraca po latach na '' stare śmieci " i właśnie ... znowu jakże przewidywalna walka z osobami bliskimi mu , nie tylko w życiu osobistym ale i zawodowym ( wujek , proboszcz parafii , komendant policji i generał jego jednostki) W tle seks i wykorzystywanie nieletnich i uchodźców ... trochę to ograne i jakże już popularne w wielu książkach o samotnych bohaterach.

Kolejna książka z jaką do Was przychodzę to Diabeł. Powiedzieć że zrobila na mnie wrażenie to mało 🤩
Dzięki współpracy reklamowej z wydawnictwem @empikgo mogę Wam przybliżyć wnętrze.

Diabeł

Na początku poznajemy Maksa człowieka który przeszedł w swoim życiu bardzo wiele. Opuścił armię i przeszedł na życie samotnika z psem ktory jako wierny towarzysz wszędzie z nim łazi. Jego zycie jest proste z dala od ludzi, zgiełku i problemów wiecznie nurtujących ludzi.
Pewnego dnia dostaje telefon, nie spodziewa sie ze wiadomość zmieni jego dotychczasowe życie. Musi wrócić do swojego rodzinnego miasteczka na pogrzeb. Niby wszystko jest ok ale z dnia na dzień odkrywa coraz wiecej intryg i kłamstw które przez lata narastaly w malym miasteczku.
Szybkie zwroty akcji, swietnie ukazane relacje miedzy dawnymi przyjaciółmi z armi które uratują go nie raz z opresji.
To co odkryje bedzie istna lawina która poruszy wielu ważniejszych osobistości które powinny świecić przykładem a jednak nie.
Giną niewinni ludzie, a Maks na nowo wcielił się w postać którą był czyli Diabeł bo wszędzie gdzie dotrze pojdzie za nim też śmierć.
Niesamowita atmosfera, fabuła trzymajaca w napięciu. 🤩Jestem mega na tak i z niecierpliwością czekam na film 🤩

Diabeł

Dobra to była książka. Zdecydowanie jedna z lepszych sensacyjnych powieści jakie ostatnio czytałam. Jestem ciekawa jak wypadnie film. Ta książka, wciąga od pierwszych stron, nie nudziłam się nawet przez moment. Świetnie zarysowana postać Maksa, a jeszcze cudowniejsza jest jego więź z Suką. Ja jako miłośniczka psów, całkowicie rozumiem dlaczego Maks wołał jej towarzystwo od towarzystwa ludzi. Całokształt wypada świetnie, fabuła w dwóch strefach czasowych daje nam jeszcze lepszy pogląd na wydarzenia. To kawał dobrej powieści, polecam.

• Audiobooki
  • Współpraca recenzencka