Drużyna Szeptunek

2021-04-28
2021-04-28

Agnieszka Rautman - Szczepańska
"Drużyna Szeptunek"

* "To, co wybiera głowa, świat spełnia co do słowa."

Dwie siostry bliźniaczki, Ragana i Roksana, wygnane z królestwa Perunii przez okrutnego i rządnego władzy ojczyma. Rozdzielone i samotne. Czy jeszcze kiedykolwiek się zobaczą? Kim są siostry? Co przyniesie przyszłość? Z kogo składa się tytułowa "Drużyna Szeptunek"?

„Drużyna Szeptunek” to niezwykła baśń, która w krótkiej historii przeplata wiele wartościowych treści. To tutaj każdy z bohaterów będzie musiał pokonać własne ograniczenia, lęki oraz zmierzyć się z własnym demonem. Opowieści każdego z uczniów przyciąga, hipnotyzuje i zabiera do krainy pełnej niebezpieczeństw nie tylko obecnych ciałem, ale i te obecne duchem i te zrodzone w głowie.

Opisy jak i dialogi jak na małą objętość książki są wyważone, dopracowane i tworzą idealną całość. Tak samo myśli bohaterek i bohaterów, fabuła również ma swój początek, środek i koniec, bez zbędnego przeciągania czy nudzenia, tutaj odkrywa się kawałek bądź kawałki siebie.

Dodatkowym plusem są ilustracje, śliczne ukazujące treść historii. Przyciągają wzrok i zachęcają do dalszego czytania.

Podsumowując jest to opowieść dla młodych czytelników, dla tych starszych jak i dla dorosłych, bo każdy odbierze ją inaczej, znajdzie w niej kawałek siebie. Ja czytałam ją powoli dawkując sobie skrawek po skrawku, bo to przyjemna baśń, która uczy i koi serce oraz myśli. 🩷

Będę czytać ją dzieciom i sama z przyjemnością wrócę do niej nie raz. ❤

* "Szeptunka prawdę Ci powie:
Największa siła jest w Twojej głowie.
Z odległych czasów słychać głos:
Dwa oblicza ma każda moc.
I tylko jedno jest przesądzone -
To Ty wybierasz stronę."

Polecam ❤

Agnieszka Rautman - Szczepańska
"Drużyna Szeptunek"

* "To, co wybiera głowa, świat spełnia co do słowa."

Wiara w siebie nie wszystkim przychodzi naturalnie, niektórzy uczą się jej, sami bądź z pomocą innych. Dlaczego jest tak ważna? Na to pytanie każdy ma własną odpowiedź, gdyż sami decydujemy czy pomoże nam rozwijać nasze dobre czy złe cechy.

Nie tak łatwo poznać siebie oraz swoje mocne i słabe strony. Milena, Witosz, Nawojka i Gniewosz nie mają wspólnych korzeni, ale wszyscy wiedzą co to niepewność, strach, gniew. Te uczucia nieraz pokazały jaką mają moc nad nimi, ale również nad innymi. Nim jednak dostrzegą do czego prowadzą mierzą się z nimi na co dzień i czują jak są przez nie ranieni. Nie umieją dostrzec swoich zalet, za to skupiają się na tym, co negatywne oraz bolesnych słowach otoczenia. Czy wierzą w to, co słyszą? Nie tak łatwo znaleźć w sobie siłę by odkryć to, co dobre, zwłaszcza jeśli nie ma się wsparcia, a jeśli ktoś je okaże? Wówczas zmienia się wiele i zaczyna się dostrzegać coś więcej niż jedynie własne wady. Od tego już krok by pomóc innym, chociaż to trudne zadanie, zwłaszcza jeśli komuś zależy na czymś odwrotnym. Zło samo z siebie nie zniknie, tak samo jak i mury, które buduje i jakie dzielą ludzi, ale gdy działa się razem niejedną przeszkodę da się usunąć i przezwyciężyć, to, co wydawało się niepokonane!

Ubrać w słowa mądre rady oraz za ich pomocą pokazać istotne sprawy jest sztuką. Zbyt często trącą one moralizatorstwem lub aż za bardzo upraszczają rzeczywistość. Od wieków legendy, bajki, opowieści, z pokolenia na pokolenie niosły wiedzę, przekazywaną nie zawsze wprost, lecz często na przykładach. Agnieszka Rautman - Szczepańska wykorzystała ten właśnie rodzaj przekazu, zrozumiały przez młodszych i starszych, by pokazać jak dużą wartość ma to, co myślimy o sobie. Postacie „Drużyny Szeptunek” nie są super bohaterami, mają kompleksy, nie widzą swoich dobrych stron i przede wszystkim nie w ich pobliżu kogoś kto wskazałby je im. Autorka przy pomocy historii kolejnych osób obrazuje jak łatwo uwierzyć w negatywną opinię o sobie i ile trzeba włożyć wysiłku w budowanie pewności siebie w pozytywnym znaczeniu i ile to znaczy w życiu. Skupia się nie jedynie na tym, również istotnym jest nauka jak poradzić sobie z gniewem oraz jego skutkami. Agnieszka Rautman – Szczepańska wskazuje problemy związanymi z naszym postrzeganiem nas samych oraz innych i z jakimi mierzymy się na co dzień bez względu na wiek. Odzwierciedliła je przy pomocy bajkowego klimatu oraz ilustracji własnego autorstwa, jednak najważniejsze kryje się w postaciach „Drużyny Szeptunek”, to one są symbolami, mądrze odzwierciedlającymi lęki jakie zbyt często rządzą nami. Lektura tej książki daje możliwość spojrzenia na siebie samego oraz tym, którzy nas otaczają i może pomocy sobie lub innym.

Książka skierowana jest do dzieci w wieku 8-12 lat, jednak uważam, że i dorośli czytelnicy odnajdą w niej coś dla siebie. Młodsi zwrócą uwagę na baśniowy charakter walki dobra ze złem, a starsi odkryją więcej skrytej symboliki oraz motywujących cytatów. Autorka przez baśniowe opowieści pragnie przekazać, że największą siła tkwi w każdym z nas. W naszym życiu wiele rzeczy nie widać na pierwszy rzut oka, a mają dla nas olbrzymie znaczenie i mogą znacząco na nas wpływać. Opowieści czyta się szybko jednak w czasie lektury warto zatrzymać się i zastanowić się jaka nauka płynie z każdego opowiadania.
Warto również zwrócić uwagę na oprawę graficzną książki, którą opracowała jest sama Agnieszka Rautman- Szczepańska. Ilustracje doskonale dopełniają baśniowy charakter opowieści.

Dwie siostry bliźniaczki, Ragana i Roksana, zostają wygnane i rozdzielone z królestwa Perunii przez okrutnego ojczyma, króla Maga...

Historię sióstr dopełniają opowieści ich uczniów. Mają oni do oswojenia demona lub potwora, a Szeptunki uczą, że siłę i mądrość do pokonania ich każdy odnajdzie swoim umyśle...

Czy siostry się odnajdą? Czym jest wisiorek z gwiazdą i dokąd je zaprowadzi? Czy pokonają króla Maga? Odpowiedzi znajdziecie wraz ze swoimi dziećmi lub wnukami w tej magicznej baśni.

Moim zdaniem jest to doskonała baśń z przesłaniem, uczy jak panować nad swoimi emocjami i własnymi myślami, to książeczka składająca się tylko z 57 stron wraz z doskonałymi ilustracjami wykonanymi przez @rautman_szczepanska. Autorka @rautman_szczepanska zawarła pewien morał jaki? Odkryjecie go czytając książkę 😉. Gorąco polecam tę książeczkę.

Subiektywna ocena książki to
9/10 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐Chcę Was wszystkich zachęcić w Nowy Rok, żebyście czytali książki wraz ze swoimi pociechami, wnukami. Mam dzisiaj propozycję dla najmłodszych czytelników autorstwa @rautman_szczepanska książeczka pt. Drużyna szeptunek.

Historię sióstr...

Ragana i Roksana bliźniaczki kiedyś rozdzielone i wygnane, aby nie dopuścić do spełnienia się pewnej przepowiedni. Odnalazły się po latach i chcą powrócić do swojego królestwa, jednak najpierw czeka ich niełatwe zadanie. Jakie? Czy spełni się przepowiednia?

„Drużyna Szeptunek” to niezwykła baśń z wieloma wartościowymi przesłaniami. To opowieść o pokonywaniu własnych ograniczeń, lękach, walki z własnymi demonami. Jest doskonałym początkiem rozmów na wiele tematów. Historia jest ciekawa i wciągająca, czyta się ją naprawdę szybko.

Ilustracje w książce są śliczne, niebanalne, adekwatne do treści. Przyciągają wzrok i zachęcają do poznania treści.

„Drużyna Szeptunek” to niezwykła pozycja dla dzieci, którą według mnie zdecydowanie warto dołączyć do domowej biblioteczki. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/11/agnieszka-rautman-szczepanska-ksiazka.html

"To, co wybiera głowa, świat spełnia co do słowa"

"Każde z nas w tej Drużynie było ważne, znało swoją moc, ale razem, byliśmy jeszcze silniejsi."

Po przeczytaniu drużyny Szeptunek jestem mega zachwycona i zauroczona tą krótka, urocza baśnią. Przepiękna, mądra, motywująca, każdego czy małego, czy dużego człowieka. Książeczka z pięknym przesłaniem, która powinna trafić do każdego domu, w szczególności tam gdzie znajdują się dzieci.
"Niech nasze dzieci uwierzą,że siła tkwi w nich samych."
Ogromnym plusem są ilustracje, które stworzyła sama autorka, są przepiękne, a do tego świetnie się komponują w całość. Agnieszka Rautman- Szepańska jest autorką okładek swoich książek poetyckich, ilustracji książki, a także licznych obrazów i grafik. Wielkie gratulacje, okładka jest jedyna w swoim rodzaju❤️

"To, co wybiera głowa, świat spełnia co do słowa"

Agnieszka Rautman-Szczepańska stworzyła naprawdę ciekawą pozycję, upiększając ją ilustracjami własnego autorstwa.

Ragana i Roksana, wychowywane przez matkę nie spodziewały się tego, ze ich ojczym może zechcieć się ich pozbyć. Gdy matka chciała zło walczyć złem zniknęła z dnia na dzień, a bliźniaczki znalazły się po dwóch stronach terytorium, by przepowiednia o ich złączeniu nigdy się nie ziściła. Czy faktycznie nie miało do tego dojść?

Na uwagę na pewno zasługuje bardzo gawędziarski styl Agnieszki Rautman-Szczepańskiej. Już od samego początku z przyjemnością zapoznawałam się z tą baśniową historią, fabuła jest bardzo przemyślna.a Każda z sióstr musi pomóc jakiejś osobie, która nie wierzy w siebie, więc dodatkowo mamy tutaj poruszony bardzo ważny temat.

Historię upiększają ilustracje namalowane przez autorkę, dzięki czemu jeszcze lepiej możemy wczuć się w opisywaną fabułę. Nie ma ich wiele, jednak w zupełności to wystarcza. Agnieszka Rautman-Szczepańska pokazuje, że dobrem można zwyciężyć zło.

,,Drużyna Szeptunek" Agnieszki Rautman-Szczepańskiej to pozycja, w której obserwujemy nie tylko siostrzane więzi, ale także pomoc przyjaciół, która w końcówce tej historii okazuje się nieoceniona.

Nad królestwem Perunii sprawuje rządy okrutny mag. Posunie się bardzo daleko, aby zatruć ludzkie umysły i podporządkować sobie poddanych. Pokonać go próbuje Drużyna Szeptunek – grupa młodych ludzi, którzy nauczyli się wierzyć w swoje siły.

Tytułowe Szeptunki – siostry Ragna i Roksana – wierzą w moc umysłu. Ich uczniowie to osoby, które mają jakieś lęki do oswojenia, żyją w „więzieniu własnych myśli”[*]. Brak odwagi, żeby coś zrobić, niepohamowane ataki agresji, przytłaczające dążenie do perfekcji i poszukiwanie akceptacji – to ograniczenia, które wytworzył umysł bohaterów i to on musi je pokonać. Każda z postaci toczy walkę ze swoim demonem, a kiedy już poskromi bestię jest gotowa stoczyć bój o królestwo, aby i ono pozbyło się tego, co je zatruwa.

Jestem pod wrażeniem mądrości jaką Agnieszka Rautman-Szczepańska zawarła w tej niepozornej książeczce. Na pewno każdy z nas mierzy się z jakimiś kompleksami. Ważnym jest, aby nie paraliżowały naszego działania. Bohaterowie tej opowieści zostali przez nie przytłoczeni. Potrzebowali wsparcia i nauki jak sobie z nimi poradzić. To właśnie Szeptunki pokazały im moc umysłu i wytłumaczyły, że sami kreują świat, w którym żyją.

To jest właśnie zadanie opiekunów, żeby nauczyć dzieci radzić sobie z krytyką i porażkami. Pokazać im, że dadzą radę, a nie podcinać skrzydła, co niestety – czasami z nadmiaru miłości i troski – robimy. Niedawno byłam świadkiem sytuacji na placu zabaw, gdzie moja córka pokazała dzieciakom wchodzenie po zjeżdżalni. Jedna z babć była, delikatnie mówiąc przestraszona, kiedy jej wnuczek chciał tego spróbować. Wylało się wiadro lamentów: „nie rób tak”, „nie poradzisz sobie”, „jesteś za mały”, „nie jesteś tak sprytny jak dziewczynka”. Zaczęłam się zastanawiać, co myśli sobie niespełna trzylatek, który słyszy, że nie umie, mały człowiek, który chciał przełamać jakąś swoją barierę – bo zazwyczaj chłopiec ten jest bardzo ostrożny w zabawie – podszedł do tego z ogromnym entuzjazmem, a na starcie usłyszał, że i tak mu się nie uda. I nie myślcie sobie, że nie rozumiem strachu babci przed wypadkiem, bo rozumiem doskonale, ale czy nie lepiej byłoby po prostu pomóc dziecku i upewnić się, że nie spadnie.

Wracam do książki, bo się nazbyt rozgadałam. Jak już wspominałam, Szeptunki dają swoim uczniom ogromną wiarę we własne możliwości i uczą samoregulacji emocji. Ta warstwa opowieści jest wspaniała, ale też dominuje. Każdy członek drużyny oraz udzielona mu pomoc zostały szczegółowo opisane. Natomiast historia sióstr Szeptunek i walka z magiem opisane są, może nie pobieżnie, ale skromnie i szybko w porównaniu do przedstawienia pozostałych bohaterów. Chciałabym, żeby to zostało rozbudowane, żeby autorka dodała nieco akcji i przygody tej baśni. Myślę, że dzięki temu książka stałaby się jeszcze atrakcyjniejsza dla młodych czytelników. Staję tylko przed dylematem, czy nie umknęłaby wtedy ta mądrość, którą Agnieszka Rautman-Szczepańska chciała przekazać, jednak wierzę w jej umiejętności pisarskie – dałaby radę.

„To, co wybiera głowa, świat spełnia co do słowa.”[**] - to motto „Drużyny Szeptunek”, które zostało pięknie zilustrowane baśniową historią. Skierowałabym ją do dzieci w wieku 7-10 lat. Nawet tak młodzi ludzi zmagają się z kompleksami, a słowo nasączone dobrą magią może zdziałać cuda.

[*] Agnieszka Rautman-Szczepańska, „Drużyna Szeptunek”, wyd. Oto książka, [bm.] 2021, s. 44.
[**] Tamże, s. 14.

Kolejny raz z zachwytem odkładam książkę Agnieszki Rautman-Szczepańskiej na półkę z ukochanymi książkami. To niezwykle mądra, subtelnie motywująca młodego czytelnika i dająca rozrywkę na wysokim poziomie artystycznym, opowieść, którą polecam dorosłym, młodzieży i dzieciom. Wszyscy będą się świetnie bawić i zapewne każdy znajdzie tu coś, co okaże się dla niego szczególnie bliskie. „Drużyna Szeptunek” to kopalnia zachwycających cytatów, jakie mogą pomóc młodemu odbiorcy uwierzyć w siebie, zrozumieć, że każdy jest wyjątkowy, jak np. "inni widzą w tobie to, co ty widzisz w sobie". A miłym dodatkiem jest fakt, że historię Perunii i jej mieszkańców zilustrowała sama autorka!

Więcej: http://dajprzeczytac.blogspot.com/2021/06/druzyna-szeptunek-agnieszka-rautman.html

Dodaj cytat z książki Drużyna Szeptunek