Jestem EKO. Ja też mogę uratować świat!

Okładka książki Jestem EKO. Ja też mogę uratować świat! Sylwia Majcher
Okładka książki Jestem EKO. Ja też mogę uratować świat!
Sylwia Majcher Wydawnictwo: Wilga literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wilga
2021-01-01
2021-01-01
Ekologia Środowisko Przyroda

Okładka książki Szpieg, szmaragd i brukselskie koronki Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Szpieg, szmara... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mühle
Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Maleńkie królestwo Tami Bezaleli, Etgar Keret
Maleńkie króle... Tami Bezaleli, Etga...

Bardzo ważna i przydatna książeczka dla młodych czytelników napisana bardzo przystępnym językiem.

Ekologia to temat ważny, nie muszę tego mówić. Jest też coraz powszechniej podejmowany i komentowany, odmieniany przez wszystkie przypadki. O byciu eko nasze dzieci słyszały pewnie niejedno, choćby w telewizji, ale warto tę wiedzę uporządkować - i to jak najwcześniej - by bycie eko stało się dla dzieciaków czymś naturalnym. W końcu edukując przyszłe pokolenia, dokładamy cegiełkę do ratowania naszej planety. A jeśli porządkować wiedzę - to z dobrą lekturą, taką jak książka Sylwii Majcher pt. "Jestem eko. Ja też mogę uratować świat" od Wydawnictwo Wilga

Przewodniczką po tematach ekologicznych jest w książce... Ziemia. To spersonifikowana planeta wyjaśnia, dlaczego dbanie o ekologię jest takie ważne i jak każdy z nas może się w to włączyć. Ziemia zaprasza dzieci do Zielonej Ekipy, czyli nieformalnej grupy wszystkich, którym los Ziemi nie jest obojętny. W książce przedstawicielami Ekipy (nie mylić z pewną grupą youtuberów :-D) są Nadia i Paweł.

Każdy rozdział zaczyna się od krótkiej scenki, w której uczestniczą dzieci i ich rodzice. Opisane wydarzenia są punktem wyjścia do omówienia kolejnych tematów związanych z ekologią. Ta egzemplifikacja pozwala najmłodszym wpasować zagadnienia w konkretny kontekst i odnieść je do swojego życia i swoich doświadczeń. W ten sposób pojęcia takie jak gazy cieplarniane, ślad węglowy, zmiany klimatu czy używanie plastiku przestają być dla dzieci abstrakcją. Obok przykładów bliskich życiu czytelników mamy też sporo konkretnej, ale przekazanej w jasny i prosty sposób wiedzy, która pomaga budować świadomość ekologiczną odbiorców.
Zaletą książki jest też fakt, że włącza ona czytelników do aktywnego udziału. Oprócz "scenek rodzajowych" i porcji wiedzy znajdziemy w niej bowiem przykłady działań, które - wzorem Nadii i Pawła - mogą podjąć także nasze dzieci. A żeby było ciekawiej, za te aktywności przyznawane są punkty, które można zbierać w postaci zielonych listków.

"Jestem eko" to fantastyczna lektura idealnie dopasowana do percepcji młodszych czytelników. Zawiera dużo podanej w prosty sposób wiedzy, zilustrowanej konkretnymi, bliskimi życiu czytelników przykładami i wykorzystuje techniki gamifikacji w celu zachęcenia dzieci do działania. Dając im poczucie sprawczości, wykształca dobre postawy i utrwala nawyki. Jest ładnie wydaną, wartościową pozycją, którą można czytać wielokrotnie, a potem przekazać kolejnym ekologicznym działaczom.

Coraz częściej mówi (i pisze) się o tym, że musimy działać i współpracować w temacie ochrony naszego naturalnego środowiska.
Pamiętacie czasy, kiedy w zimie padał śnieg i nie znikał za kilka godzin lub dni? Pamiętacie mleko w szklanych butelkach? Pamiętacie butelki, które się zbierało, a później odsprzedawało? Pamiętacie zakupy spożywcze, które ekspedientka zawijała we wcześniej wykorzystany do podliczania zakupów papier? To tak w ramach refleksji. Książka niezupełnie jest o tym, ale autorce zdecydowanie nie jest obojętny los naszej planety.

Sylwia Majcher w swojej pozycji "Jestem EKO. Ja też mogę uratować świat!" skierowanej do dzieci w fantastyczny i niezwykle prosty sposób wyjaśnia, z jakimi problemami mierzy się Ziemia. Podpowiada, w jaki sposób najmłodsi mogą się przyczynić do polepszenia warunków naszego życia, a tym samym zdrowia. Zachęca do podjęcia pewnego rodzaju wyzwania - złożenia obietnicy dla Ziemi. Pokazuje jak krok po kroku realizować zadania ekologiczne. Na szczególną uwagę, a zarazem pochwałę zasługuje pomysł zaangażowania innych (bliskich i znajomych) w realizację tej wspaniałej misji.

Książka zawiera bardzo dużo cennej wiedzy z zakresu ekologii. Z bogato ilustrowanych (Katarzyna Urbaniak) i przyjaznych dla oka stron dowiadujemy się mi.in. czym są gazy cieplarniane, ślad węglowy, dług ekologiczny, globalne ocieplenie, jak powinno się segregować odpady. Poznajemy sporo faktów, ciekawostek i czasem naprawdę zaskakujących wyliczeń. Autorka nieustannie serwuje kolejne pomysły, zadania, rady, instrukcje, a nawet przepisy...

Publikację tę polecam szczególnie młodym entuzjastom, którzy uwielbiają podejmować znaczące dla środowiska wyzwania (do zdobycia jest nawet Dyplom Zielonego Mistrza) i swoim optymizmem zarażać innych. Książka sprawdzi się również jako bank inicjatyw dla nauczycieli przedszkoli, edukacji wczesnoszkolnej, przyrody i biologii. Może stanowić źródło pomysłów do realizacji zadań z zakresu edukacji ekologicznej, do której są zobligowane samorządy.

Uwielbiam książki dla dzieci, które wymagają działania. Ta pozycja to wspaniała inspiracja i motywacja do tego, by codzienne czynności powodowały, aby wszystkim nam się żyło lepiej i zdrowiej!

Wiedzieliście, że mieszkańcy japońskiego miasteczka Kamikatsu dzielą śmieci na 45 rodzajów?
U nas podział na papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, odpady ulegające biodegradacji oraz zmieszane stanowi dla niektórych dorosłych niewykonalne i niezwykle skomplikowane czynności... Na szczęście dzieci radzą sobie znacznie lepiej ;)

• Czytam Julce
  • Audiobooks
  • Ekologia
  • Dla dzieci
  • ..DO CZYTANIA Z LIDUSZKĄ

Dodaj cytat z książki Jestem EKO. Ja też mogę uratować świat!