Klątwa fontanny

Okładka książki Klątwa fontanny
M.L. Longworth Wydawnictwo: Smak Słowa Cykl: Verlaque i Bonnet (tom 6) Seria: Mroczny zaułek kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Verlaque i Bonnet (tom 6)
Mroczny zaułek
9788366420403
Małgorzata Trzebiatowska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Miłośnicy jedzenia będą zachwyceni, kryminałów pewnie trochę mniej, bo wątek kryminalny jest tu tylko "na dokładkę". Ale cała ta seria ma to do siebie i ja czytam ją, żeby się odprężyć, przenieść na chwilę do Prowansji, żeby poobcować z francuską kulturą, która tu króluje. Choć tu autorka chyba jednak trochę przesadziła z opisami biesiadowania, jest nawet scena, kiedy mieszkanie głównej bohaterki zamienia się na jeden wieczór w restaurację.

Lektura dla szukających rozrywki i sposobu oderwania myśli. Przyjemnie się im żyje na tym południu Francji: słońce, dobre jedzenie, piękne otoczenie. Tylko pozazdrościć. Nad rozwiązaniem kryminalnej zagadki nie trzeba się mozolić, bo w "Klątwie fontanny" nie jest to aż tak bardzo ważne.
PS pytanie do tłumaczki: przyjaciele goszczą panią w "pokoju dziennym"? Jeśli tak, to przepraszam... Ale proszę nie uwzględniać deweloperów!

Kocham te kryminały! No po prostu kocham ten klimat, jedzenie, wino, kulturę, miejsce. I uwielbiam jak Mary Lou Longworth o tym pisze. To najsmakowitsze i najbardziej klimatyczne książki kryminalne, jakie do tej pory czytałam. I do tego doskonałe pióro autorki robi swoje. I nastrój jaki wprowadza w swoich książkach, taki niespieszny, wręcz relaksujący. Jakby chciała pokazać nam Prowansję na spokojnie, z serca, ale nie zawsze idealną. To szósty tom serii i na razie ostatni wydany u nas. Mam nadzieję, że wydawnictwo Smak Słowa wyda kolejne. Już nie mogę się doczekać.

Jak wszystkie książki z tej serii - czyta się lekko, przyjemnie i najfajniej z mapą Aix-en-Provence pod ręką ;) A przynajmniej ja tak robię i poruszam się śladami bohaterów na tyle, na ile to możliwe, bo Autorka w paru miejscach dodała miastu coś od siebie.
Trochę jedynie mało kryminału w tym kryminale, ale za to opisy miasta, architektury, czy wybrzeża dostarczają dodatkowej dawki przyjemności. Po lekturze każdej kolejnej części Aix-en-Provence podskakuje o jedno miejsce na mojej liście miast do odwiedzenia ;)

Kto kocha francuską kuchnię i wina? Wspaniałe dania, niezwykłe desery. Duszona baranina i Bordeaux, a może krewetki i do nich Chardonnay?
Kogoś zamordowali tuż obok? Och! Zajmijmy się zatem rozwiązaniem zagadki!

Zapraszam Was na www.czytaska.pl do Aix-en-Provence gdzie w dość ekskluzywnej atmosferze będziemy poszukiwać mordercy.
A smakowite dania doprawione bywają szczyptą obaw i grozy.

Kogoś zamordowali tuż obok? Och! Zajmijmy się zatem rozwiązaniem zagadki!

A smakowite dania doprawione bywają...

Kolejny odprężający kryminałek z serii Verlaque i Bonet. Jak zwykle dobre jedzenie i alkohole, celebracja przyjemności. Piękne, zabytkowe Aix-en-Provence, brak trosk materialnych u bohaterów, sielanka uczuciowa, cieszenie się świeżo zawartym małżeństwem. Akcja nieśpieszna. Świetne do czytania przed snem, tak uspokaja i odpręża. Tylko gdzie tu kryminał? Wątek kryminalny plecie się nawet interesująco, aż do rozwiązania. A to, podobnie jak w poprzedniej części rozczarowuje. Sprawca owszem, pojawia się wcześniej, ale jest zbyt słabo zaznaczony, nie mamy szans domyślić się, kto nim jest i dlaczego zabił. A ja najbardziej lubię kryminały, gdzie sama mogę wytypować sprawcę, lub znam go dobrze, lecz rozwiązanie mnie zaskakuje. W zasadzie wątek kryminalny był najlepiej poprowadzony w „Morderstwie na Ile Sardou”. Tam była mniej postaci, jako że to była wyspa i mieliśmy szansę dobrze poznać wszystkich podejrzanych. Generalne- miła, wakacyjna lektura dla lubiących śródziemnomorskie klimaty i nieoczekujących wartkiej akcji i dreszczyku emocji.

W Aix-en-Provence życie płynie niezmiennie tym samym rytmem - turyści pojawiają się i znikają, a mieszkańcy od lat witają się serdecznym bise. Wszyscy się tu znają, wydaje się, że wiedzą wszystko o sąsiadach, ale przecież każda społeczność ma swoje tajemnice.
W miasteczku zostaje otwarta nowa restauracja, a jej szef Sigisbert Valets, zwany Bear, odnosi sukces. La Fontaine szybko staje się ulubionym miejscem tutejszych smakoszy...

(cd recenzji na fb)

Jak cała seria - bez gonitw i strzelaniny, ale z naciskiem na codzienną pracę śledczych (zawodowych i jednej amatorki). Sporo jedzenia i picia (informacje o winach i mini przepisy na potrawy regionalne).

Męczące. Zamiast rozwiązywać zagadkę kryminalną mamy podziwiać zamożność, wyrafinowany gust, oczytanie, postępowość i wrażliwość społeczną sędziego śledczego i jego żony. Nie mój typ rozrywki.

Dodaj cytat z książki Klątwa fontanny