Zbrodnia w Boże Narodzenie

Okładka książki Zbrodnia w Boże Narodzenie M.L. Longworth
Okładka książki Zbrodnia w Boże Narodzenie
M.L. Longworth Wydawnictwo: Smak Słowa Cykl: Verlaque i Bonnet (tom 8) Seria: Mroczny zaułek kryminał, sensacja, thriller
Verlaque i Bonnet (tom 8)
Mroczny zaułek
A Noël Killing
Smak Słowa
2022-12-13
2022-12-13
9788366420915
Małgorzata Trzebiatowska, Agnieszka Nowak-Młynikowska
Boże Narodzenie święta zima Prowansja

Bohaterowie tej książki głównie jedzą i piją, sporadycznie kupują coś na lokalnym jarmarku świątecznym. To, że w ogóle udało się kogoś zabić, uważam za sukces. Intryga naciągana. Życie osobiste bohaterów z powodzeniem można by usunąć - pozostałe po tym zabiegu 2 rozdziały miałyby większe szanse na sukces.

Powieść zaliczam do jednych ze słabszych w tym cyklu - sprawa kryminalna jest mało ciekawa i opisana bardzo pobieżnie, tak trochę na doczepkę (a poza tym w tekście jest błąd dot. kluczowej kwestii) Jest trochę o świątecznych zwyczajach, ale jak na fakt, że to książka z Bożym Narodzeniem w tytule - to wcale nie tak wiele. Jak zwykle pół książki traktuje o jedzeniu i pomyślałam sobie, że fajnie byłoby, gdyby w ramach tworzenia klimatu i przedstawiania francuskiego stylu życia, znalazłoby się w tych powieściach też coś ponad to, np. moda, perfumy, sztuka. Bo tak odnosi się wrażenie, że jedzenie to jedyne, co interesuje bohaterów.

Cykl nadal trzyma poziom, ale nieuchronnie zmierza do "żyli długo i szczęśliwie".

Nieco lepsza od poprzedniej.

Nieco lepsza od poprzedniej.

Jestem fanką tej serii od początku, co zapewne wpływa pozytywnie na mój odbiór kolejnych książek autorki :)
Ta część mnie nie zawiodła. Historia kryminalna rozwija się powoli, ale ma wiele wątków i ostatecznie zaskakuje. Pojawiają się też ciekawe nowe postaci i jedna być może zagrzeje miejsce na dłużej. Relacja między Verlaquiem i Marine też ma swoją ewolucję, co otwiera ciekawy kierunek na kolejne książki. Generalnie — lektura dostarczyła mi oczekiwanej przyjemności z czasu spędzonego z bohaterami, których lubię.

Bardzo sympatyczna książka. Nie wiem co więcej napisać , ale wiem że do bohaterów L.M. Longworth jeszcze wrócę.
Polecam

Polecam

Kolejna z serii, która mnie nie zawiodła :)

Kolejna z serii, która mnie nie zawiodła :)

Szczerze kocham całą serię :) I w tej części nastrój i dekoracje nie zawodzą. Zawiodły mnie natomiast: rozpoczęte i porzucone wątki oraz narzędzie zbrodni (wyjaśniam: według mojej wiedzy zatrucie paracetamolem daje efekt śmiertelny nie w ciągu kilku minut, ale kilkudziesięciu godzin/kilku dni, dodatkowo: próbowaliście kiedyś pogryźć apap? gorzkie jak cholera - jak ktoś miał przyjąć garść rozkruszonych tabletek w posiłku i nie zacząć pluć?).

M.L. Longworth powraca z kolejną, tym razem świąteczną odsłoną, swojej kryminalnej serii a ja wręcz nie mogłam doczekać się lektury! Uwielbiam ten gatunek i przepadam za fabułą wykorzystującą motyw Bożego Narodzenia, więc wszystko wskazywało na to, że podczas czytania nie będę się nudzić.

Autorka pisze w starym, dobrym, klasycznym stylu kryminału zbliżonego do tego, w którym lubowała się Agatha Christie. Mamy więc kameralne grono bohaterów a każdy z nich wydaje się na swój sposób podejrzany. Mamy malowniczą Francję, której M.L. Longworth poświęca wiele uwagi a która z czasem stała się jedną z kluczowych postaci. Jest też klimat tajemnicy, która nieustannie wodzi nas za nos i podrzuca fałszywe tropy, ale to tylko potęguje dobrą zabawę i zachęca do przerzucania kolejnych stron.

W święta Bożego Narodzenia dochodzi do prawdziwej tragedii. Niespodziewanie pewien podejrzany biznesmen pada martwy na podłogę. Czy to będzie kolejne wyzwanie dla Verlaque i Bonnet? I jak odnaleźć podejrzanego, by nie przeszkodzić nikomu w celebrowaniu wigilii? Wielu jest podejrzanych a tropy wydają się zacierać, więc rozpoczyna się wyścig z czasem, by nie tylko odnaleźć sprawcę, ale i zdążyć poczuć magię świąt. Jednak nie od dziś wiadomo, że ten duet znany jest z rozwiązywania najtrudniejszych zagadek, więc można podejrzewać, że i tym razem uda im się wszystko ze sobą pogodzić.

Uwielbiam serię Longworth i nie przegapiłam jeszcze ani jednej książki. Czytać można jest różnie, z niekoniecznym zachowaniem chronologii, ponieważ każda część opowiada o innej przygodzie, ale łączy je zażyła relacja Verlaque i Bonnet, którzy zawsze w duecie prowadzą śledztwo. Tym samym otrzymujemy w pełni dopracowane dwa tory wydarzeń: prowadzone śledztwo pełne ukrytych tajemnic a także prywatne życie bohaterów, które w zaskakujący sposób zawsze łączy się z morderstwami. Dużo dobrej zabawy, pozytywnej energii i lawina emocji czekają więc na każdego kto zdecyduje się odwiedzić pełną wyzwań Francję.

"Zbrodnia w Boże Narodzenie" to klimatyczna lektura, idealna do poczytania w grudniowe, śnieżne popołudnie z kubkiem gorącej herbaty pod ręką. M.L. Longworth nie zwalnia tempa i po raz kolejny zabiera nas w sam środek zaskakujących, pomysłowych wydarzeń i chociaż bazuje na klasycznej formie kryminału to zawsze zachwyca wykreowaną atmosferą. Wiele dobrego mogłabym więc napisać o twórczości autorki, ale najlepiej będzie jeżeli sami zdecydujecie się na lekturę, która - jestem tego pewna - na pewno nie zawiedzie.

Jak zwykle autorka nie zawodzi. Jest przestępstwo, są opisy architektury Aix, kulinariów i win. Jest wiele barwnych postaci, a także bardzo osobisty wątek Marine i Antoine'a. I co mnie nabardziej zaskoczyło - na sam koniec, w ostatnich akapitach kryminału ogarnęło mnie wzruszenie.

• Kryminały
  • Kryminał