Porachunki bezimiennej pisarki

Okładka książki Porachunki bezimiennej pisarki
Alice Basso Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: Vani Sarca (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Vani Sarca (tom 1)
L’imprevedibile piano della scrittrice senza nome
Wydawnictwo Kobiece
2021-05-19
2021-05-19
Tomasz Kwiecień
czarny humor kryminał manipulacja namiętność pisarz relacje damsko-męskie romans śledztwo zabójstwo zaginięcie zemsta

Temat bardzo ciekawy i oryginalny, ale mam wrażenie że autorka się trochę pogubiła i jak przyznaje w wywiadzie na końcu książki napisała za dużo i trzeba było sporo wykreślić. Dostajemy więc książkę która ma być komedią kryminalną, a uśmiechnęłam się może 3 razy. Jest za to dużo romansu, a kryminał pojawia się dopiero na końcu jakby autorka o nim zapomniała. Bohaterka może i fajna, ale dla mnie to za mało. Duży plus za nawiązania do literatury, a i książkę Ricardo przeczytałabym z przyjemnością.

Kryminał połączony z pracą w wydawnictwie jak ghostwriter?? Czemu nie.Jeśli zauważyć że główna bohaterka Vani to osoba nieszablonowa,ze specyficznym sposobem bycia,to mamy świetną rozrywkę na długie grudniowe dni.
Vani pracuje jako ghostwriter czyli pisze teksty za pisarzy,którzy albo mają kryzys twórczy,albo nie są w stanie sklecić poprawnie kilku zdań.Bohaterka ma tę umiejętność że umie myśleć jak dany pisarz,więc nikt się nie połapie że nie napisał tego autor widniejący na okładce.Pewnego dnia znika pisarka za którą Vani ma napisać powieść i dziewczyna nawiązuje ciekawą znajomość z komisarzem policji,fanem literackich detektywów.
Inteligentny humor,sporo żartów i ciekawa intryga.Mnie się podobało.Polecam!!

"Czas człowieka na ziemi jest zbyt ograniczony, by zwlekać lub zadowalać się tym, co się ma."

Fantastycznie skrojony portret głównej bohaterki, posłużono się dobrej jakości materiałem, zgrabnie dobrano wzór osobowości, postawiono na intensywne kolory, profesjonalnie zszyto cechy charakteru i postaw. W roli ozdobników występują fragmenty przeszłości o ponurym splocie, ciekawie dopełniają sylwetkę Silvany Sarcy, trzydziestoczteroletniej samotniczki, uciekającej od kontaktów z ludźmi, chociaż na wskroś potrafiącej przebić się przez fasady i pozory do głębszych warstw prawdziwej natury. Kobieta rewelacyjnie radzi sobie z czytaniem mowy ciała, dostrzeganiem szczegółów otoczenia, wychwytywaniem wszelkich sprzeczności i nienaturalności. Niczym kameleon potrafi postawić się w skórze drugiej osoby, podchwycić wzorce zachowań, gestów i wypowiedzi. Wyjątkowa inteligencja ułatwia jej zapoznanie się z każdą dziedziną, która przykuje jej uwagę. Mieszanka talentów sprawia, że od dziewięciu lat znakomicie odnajduje się w zawodzie ghostwritera pracującego dla najstarszej i najbardziej znanej włoskiej grupy wydawniczej.

Alice Basso odkrywa przed czytelnikiem drugie tło powstawania książek pisanych przez autorkę widmo. Sarcy napisała wiele bestsellerów, jednak grono dopuszczonych do prawdy jest symboliczne i ściśle związane tajnym kontraktem. Z przyjemnością czyta się teksty napisane przez Silvanę, różnorodność i dostosowanie do odbiorcy robią wrażenie, sprawiają, że lepiej poznaje się bohaterkę, w miarę rozwoju akcji sympatia do niej rośnie. A jest to zaprzeczenie cech łagodności, finezji i czułości. Bezkompromisowa, przebojowa i pamiętliwa osóbka, której ostry miecz ironii potrafi jednym cięciem wyrządzić znaczące szkody przeciwnikowi. Dlatego lepiej nie wchodzić jej w drogę, w jej wykonaniu słowo ma moc zabijania. Ale są tacy, u których instynkt przetrwania nie włącza się w odpowiednim momencie. A zemsta w wykonaniu Vani zasługuje na podziw i uznanie, ale o tym przekonujemy się w końcowych rozdziałach powieści.

Wcześniej Sarca musi poradzić sobie z komplikacjami, które zataczają szerokie koła w jej życiu. Nie odpowiada jej pisanie książki za Biancę Dell'Arte Cantarillę, zwodnicze medium, pozorną wizjonerkę, autorkę książek o aniołach. Tym bardziej, że Bianca zostaje uprowadzona a policja nie może trafić na jej ślad. Wyczekuje się spotkań Vani z komisarzem Romeo Berganzą, początki dochodzeniowej współpracy z Vani, styl prowadzenia rozmów, wzajemny szacunek wobec cech geniuszu, jest czymś, co bardzo się podoba, mam nadzieję, że rozwinie się w kolejnych tomach serii. Ciekawie dzieje się również w życiu prywatnym Silvany, wychodzenie z długiego cienia samotności sprawia wiele radości, ale i bólu. Duży w tym udział profesora nadzwyczajnego literatury amerykańskiej, za którego Sarca pisze książkę, artykuły i wywiady. Riccardo Randi wiele miesza w scenariuszu zdarzeń, ale i Enric Fuschi, dyrektor dwustuletniego wydawnictwa, nie próżnuje. Przekonajcie się, jak wiele może zdziałać jedna kobieta w konfrontacji z niemal całym światem. Nie szkodzi, że kilka scen jest oderwanych od rzeczywistości, pokłady dobrego humoru, ciętych wyrażeń, osobliwego klimatu i kryminalnej zagadki frapująco przeplatają się.

bookendorfina.pl

Sięgając po tą książkę, nie wiedziałam o niej absolutnie nic. Widziałam tytuł, widziałam książki na okładce i założyłam, że musi mieć to coś wspólnego z książkami. Miałam rację chociaż raz i to właściwie wszystko, co odgadłam. Już drugi raz udało mi się trafić na komedię kryminalną, w ogóle o tym nie wiedząc i choć wciąż nie wiem, czy jest to gatunek dla mnie, to historia sama w sobie okazała się zaskakująco intrygująca.

Po pierwsze: ja naprawdę lubię występujące tu postacie. Zacznijmy od samej Vani, która jest bohaterką, jakiej próżno szukać w literaturze. Jest sarakstyczna, niczym się nie przejmuje, chodzi ubrana w czarny prochowiec, a na ustach zawsze gości czarna szminka. A do tego potrafi wniknąć w umysł innych. Widząc ten opis spodziewałabym się, że będzie profilerką, bo zazwyczaj tam trafiają takie bohaterki, a tu proszę. Vani pisze najlepsze książki na świecie, ale nikt o tym nie wie, bo robi to za innych. Czy spotkaliście się wcześniej z ghostwriterką w książce? Bo ja nie!

No a detektyw Trudne Włoskie Nazwisko? Wygląda jak ciemny typ spod gwiazdy, czarny prochowiec, fajka w japie, wystarczy, że na ciebie i spojrzy i już cię rozszyfrował i do tego jest ogromnym fanem kryminałów. Taki niby zamknięty w sobie i się zachowuje, jakby mówienie go męczyło, ale jak już się odezwie, jego spostrzeżenia są zaskakująco trafne. Może dla mnie nie wygląda jak herkules Poirot, ale zdecydowanie tak wyobrażałabym sobie klasycznego prywatnego detektywa z komiksów! Brakuje mu tylko kapelusza naciągniętego nisko na oczy!

Fabularnie nie we wszystkich momentach się odnalazłam, ale jak na debiut, to jest świetnie! Jest tak dobrze, że trudno uwierzyć, że to dopiero pierwsza książka autorki, a to pozostawia mnie tylko z zamiarem zatarcia rączek i zabraniem się za kolejne tomy. Dostałam naprawdę świetny początek (ta scena, kiedy Vani wyłuszcza Ricardowi, jak będzie wyglądać jego książka to złoto, poza tym tam jest tyle nawiązań do znanych powieści, tyle puszczania oczka do czytelników... Trudno się przy tym nie uśmiechać, a ja bym chciała taką powieść przeczytać!)

W środku historii moje zainteresowanie gdzieś się zagubiło, ale nie na długo, bo po tym słabszym momencie dostałam tak fajne zakończenie, że szybko wybaczyłam potknięcie. Och, jak ja uwielbiam relację Vani i detektywa Trudne Włoskie Nazwisko, ich dynamika jest świetna i jestem ogromnie ciekawa, jak rozwinie się ich relacja (błagam, tylko nie romantycznie!). Mam nadzieję, że o tej książce będzie głośniej, bo jest naprawdę świetna :)

Piękny, urzekający początek o miłości do gnijących książe. Fenomenalny punkt wyjścia, intertekstualność, nietypowa główna bohaterka, cudowny potencja autotematyczny, okazja do satyry na współczesny rynek książki... Nad obietnicami czynionymi w pierwszych scenach "Porachunków bezimiennej pisarki" mogłabym rozpływać się jeszcze długo - niestety ten ogromny potencjał nie zostaje wykorzystany. Liczyłam na inteligentną, prowokacyjną lekturę co rusz puszczającą oko do czytelnika i grającą konwencjami. Tymczasem dostałam dobre czytadło, które zadowoliło się fabularnymi kliszami. Szkoda.

Fabuła oryginalna. Główną bohaterką jest Vani Sarca która pracuje w wydawnictwie na stanowisku ghostwriterki, czyli odwala czarną robotę za tych którzy mają problem z weną twórczą. To jej wielu zawdzięcza sławę, duże pieniądze i awans. Niestety sama zarabia grosze.

Powieść została zaliczona do literatury pięknej, ale według mnie to miks gatunków. W dużej mierze to obyczajówka z domieszką kryminału, romansu i komedii.

Vani to wyjątkowa osoba, inteligentna, potrafiąca zrobić pogłębiony rys psychologiczny czytając z przysłowiowych " fusów ". Bo trudno inaczej określić fakt że znając osobę od kilku minut potrafi powiedzieć o niej więcej niż ktokolwiek ze znajomych czy pracowników. Postać sztuczna i mało wiarygodna podobnie jak cała książka.

Akcja powieści powolna i nudna. Tak naprawdę zyskuje jedynie dzięki oryginalnej fabule i narrackji która jest prowadzona lekko i żartobliwie. Niby kryminał ale w tle, niby romans ale banalny. Wszystko takie trochę po łebkach i na niby.

Ta książka to debiut literacki autorki a zarazem pierwsza część cyklu. Liczę na to że kolejny tom bardziej mi się spodoba.

"Porachunki bezimiennej pisarki" to debiut włoskiej pisarki Pani Alice Basso, zakwalifikowany jako literatura piękna, lecz jest to moim zdaniem pomieszanie kilku gatunków literackich. Jest to jakby romantyczna komedia obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Zresztą sama autorka w wywiadzie umieszczonym na końcu książki końcu przyznaje, że takie łączenie kilku różnych wątków sprawiło jej przyjemność, bo włożyła do książki wszystko to, co lubi najbardziej.

Główna bohaterka Vani, jest oczytaną, inteligentną kobietą, pracuje w dużym wydawnictwie i jest bardzo dobrą ghostwriterką, już samo to słowo w opisie zachęciło mnie do przeczytania tej książki, gdyż nie do końca wiedziałam na czym polega taka praca. Jak się okazuje, jest to osoba pomagająca lub nawet pisząca książki za autorów, którzy podają tylko pomysł lub badania naukowe a zadaniem ghostwritera jest jej napisanie, ale tak aby nikomu nie przyszło do głowy, że to nie jest ich dzieło. Musi jakby wejść w rolę pomysłodawców i po uzgodnieniu wszystkich niedociągnięć dać autorowi tylko do podpisania "ich książkę", oczywiście całość tej pracy objęta jest tajemnicą, czytelnicy nie nie mogą domyśleć się prawdy. Nie tylko książki pisze ghostwriter, ale również artykuły i inne publikacje.
Książki pod nadzorem Vani niemal od razu stają się bestselerami, więc szef jest zadowolony, zwłaszcza, że nie jest zbyt szczodry z wynagradzaniem ghostwriterki. Zazwyczaj ludzie odwiedzający wydawnictwo nie spotykają się z Vani, we wszystkim pośredniczy jej szef Enrico. Jednak i tu zdarzają się wyjątki, jeden z autorów, bardzo przystojny i znany zaczyna spotykać się z nią i to nie tylko w celach zawodowych. Na dodatek autorka poczytnych powieści, której Vani miała pomóc dokończyć następną część cyklu, bo zbliża się termin wydania książki, zostaje porwana. Do akcji wkracza sympatyczny policjant Berganza, wielbiciel kryminałów i starający się wzorować na znanych i lubianych detektywach. Trwają poszukiwania porwanej pisarki, lecz dochodzenie nie przynosi spodziewanych efektów. Vani wpada na pewien pomysł, którym zaskakuje policjanta.
Czy uda się znaleźć zaginiona autorkę?
Jak potoczy się związek Vani ze sławnym pisarzem?
Dlaczego Vani postanowi dokonać zemsty i na kim oraz dlaczego?
Na te i inne pytania musicie już sami odpowiedzieć po przeczytaniu książki, do czego Was zachęcam.
Podczas lektury tej powieści spędziłam miłe chwile, przeczytałabym ją szybciej, lecz jak zwykle mam kilka zaczętych książek i tak czytam na wyrywki. Lecz chyba musze coś zmienić w swoim systemie.
Poznajemy pracę wydawnictwa od drugiej strony, nawet nie bardzo sobie zdawałam sprawę jak ciężka jest praca ghostwritera, a wszystkie laury za dobrze wykonaną pracę zbiera ktoś inny. Dziwi mnie to, dlaczego osoby, które wykonały tak dużą rolę w stworzeniu artykułu czy książki nie mogą być wymienione jako chociaż współtwórcy. Może nawet nie zdajemy sobie sprawy czytając książki, że mógł napisać ją ktoś inny, niż autor podany na okładce, i na jaką skalę jest ten proceder...
Mimo dosyć specyficznego charakteru, ja bardzo polubiłam Vani i czekam na dalszą zapowiedzianą już część.
Polecam Wam lekturę tej książki, gdy macie ochotę na lekką, zupełnie inną i ciekawą lekturę.

Już nie pamiętam, kiedy jakaś książka tak bardzo mi się podobała. Bohaterka jest cudownie sarkastyczna, inteligentna i oczytana. Jak na osobę nieprzystosowaną społecznie bardzo dobrze sobie radzi w kontaktach z ludźmi, jej potyczki słowne są naprawdę warte polecenia. Każda zresztą postać jest świetnie opracowana. Wątek kryminalny służy bardziej do pokazania osobowości i talentów Vani i innych bohaterów. Wątek romansowy-tu chyba autorka nie powiedziała ostatniego słowa, więc czekam na kolejną część.

ależ to jest fajna książka!

ależ to jest fajna książka!

To, co jest najmocniejszą stroną książki i za co daję 7 gwiazdek, to piękny język. Opowieść płynie niespiesznie i czyta się ją z przyjemnością. A fabuła? Cóż... nie porwała mnie, a jednak zaraz sięgam po II tom.