Porachunki bezimiennej pisarki

Okładka książki Porachunki bezimiennej pisarki Alice Basso
Okładka książki Porachunki bezimiennej pisarki
Alice Basso Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: Vani Sarca (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Vani Sarca (tom 1)
L’imprevedibile piano della scrittrice senza nome
Wydawnictwo Kobiece
2021-05-19
2021-05-19
Tomasz Kwiecień
czarny humor kryminał manipulacja namiętność pisarz relacje damsko-męskie romans śledztwo zabójstwo zaginięcie zemsta

Jaka jest praca dla osoby, która potrafi idealnie wpasować się w styl innych? Może zostać ghostwriterem w wydawnictwie.

Vani Sarca jest postacią nieszablonową, potrafiącą wczuć się w każdą osobę i napisać za nią dowolną książkę - pozycję naukową, czytadło czy religijny poradnik.

Książkę czyta się bardzo dobrze i szybko, idealna pozycja na lato. Styl autorki bardzo mi odpowiadał. Jedynym mankamentem było ciągłe powtarzanie przez bohaterkę, że ma wszystko gdzieś, przypominane w pewnym momencie aż do przesady.

Dwie rzeczy mi przeszkadzały w tej powieści: silny egocentryzm bohaterki (choć, jak sama twierdziła, wszystko "miała gdzieś"),a także fakt, że przyczepiła się do garderoby asystentki od pierwszego wejrzenia, że się tak wyrażę. Ostatecznie widziała panią "Tweedowy Tyłek" tylko raz, więc założenie o jej kiepskim guście wydaje się wyjątkowo nieprofesjonalne jak na osobę, która miała być przecież z natury bardzo rzetelna. Może owa pani posiadała również inne spódnice?

Bardzo dobrze mi się czytało o przygodach Vani ze względu na użyty w książce język. Elokwentny, sarkastyczny, z dużą dozą poczucia humoru.
Nie zarzucam braku odpowiedniej ilości (jaka jest odpowiednia ilość?) właściwego kryminału, traktuję ten pierwszy tom jako... właśnie, pierwszy tom, wstęp, w którym poznaje się główną bohaterkę. Na pewno przeczytam kolejną część.

Na półkach: , , , , , ,

Przyjemna w lekturze i mile inteligentna powieść. Zawiera kilka nieoczywistych wątków: poczucie alienacji, autosabotażu, wyzysku w pracy, ale także porozumienia ponadpokoleniowego, intuicji, wysokiej wrażliwości i wiele innych. Ponadto pyszne nawiązania literackie i kulturalne (na minus to, że duża ich część nawiązuje do kultury amerykańskiej).

Jako że to pierwszy tom cyklu to ciekawam, czy ktoś się pokusi o przerobienie tematu na serial.

Jako że to pierwszy tom...

To, co jest najmocniejszą stroną książki i za co daję 7 gwiazdek, to piękny język. Opowieść płynie niespiesznie i czyta się ją z przyjemnością. A fabuła? Cóż... nie porwała mnie, a jednak zaraz sięgam po II tom.

Temat bardzo ciekawy i oryginalny, ale mam wrażenie że autorka się trochę pogubiła i jak przyznaje w wywiadzie na końcu książki napisała za dużo i trzeba było sporo wykreślić. Dostajemy więc książkę która ma być komedią kryminalną, a uśmiechnęłam się może 3 razy. Jest za to dużo romansu, a kryminał pojawia się dopiero na końcu jakby autorka o nim zapomniała. Bohaterka może i fajna, ale dla mnie to za mało. Duży plus za nawiązania do literatury, a i książkę Ricardo przeczytałabym z przyjemnością.

2083

Kryminał połączony z pracą w wydawnictwie jak ghostwriter?? Czemu nie.Jeśli zauważyć że główna bohaterka Vani to osoba nieszablonowa,ze specyficznym sposobem bycia,to mamy świetną rozrywkę na długie grudniowe dni.
Vani pracuje jako ghostwriter czyli pisze teksty za pisarzy,którzy albo mają kryzys twórczy,albo nie są w stanie sklecić poprawnie kilku zdań.Bohaterka ma tę umiejętność że umie myśleć jak dany pisarz,więc nikt się nie połapie że nie napisał tego autor widniejący na okładce.Pewnego dnia znika pisarka za którą Vani ma napisać powieść i dziewczyna nawiązuje ciekawą znajomość z komisarzem policji,fanem literackich detektywów.
Inteligentny humor,sporo żartów i ciekawa intryga.Mnie się podobało.Polecam!!

"Czas człowieka na ziemi jest zbyt ograniczony, by zwlekać lub zadowalać się tym, co się ma."

Fantastycznie skrojony portret głównej bohaterki, posłużono się dobrej jakości materiałem, zgrabnie dobrano wzór osobowości, postawiono na intensywne kolory, profesjonalnie zszyto cechy charakteru i postaw. W roli ozdobników występują fragmenty przeszłości o ponurym splocie, ciekawie dopełniają sylwetkę Silvany Sarcy, trzydziestoczteroletniej samotniczki, uciekającej od kontaktów z ludźmi, chociaż na wskroś potrafiącej przebić się przez fasady i pozory do głębszych warstw prawdziwej natury. Kobieta rewelacyjnie radzi sobie z czytaniem mowy ciała, dostrzeganiem szczegółów otoczenia, wychwytywaniem wszelkich sprzeczności i nienaturalności. Niczym kameleon potrafi postawić się w skórze drugiej osoby, podchwycić wzorce zachowań, gestów i wypowiedzi. Wyjątkowa inteligencja ułatwia jej zapoznanie się z każdą dziedziną, która przykuje jej uwagę. Mieszanka talentów sprawia, że od dziewięciu lat znakomicie odnajduje się w zawodzie ghostwritera pracującego dla najstarszej i najbardziej znanej włoskiej grupy wydawniczej.

Alice Basso odkrywa przed czytelnikiem drugie tło powstawania książek pisanych przez autorkę widmo. Sarcy napisała wiele bestsellerów, jednak grono dopuszczonych do prawdy jest symboliczne i ściśle związane tajnym kontraktem. Z przyjemnością czyta się teksty napisane przez Silvanę, różnorodność i dostosowanie do odbiorcy robią wrażenie, sprawiają, że lepiej poznaje się bohaterkę, w miarę rozwoju akcji sympatia do niej rośnie. A jest to zaprzeczenie cech łagodności, finezji i czułości. Bezkompromisowa, przebojowa i pamiętliwa osóbka, której ostry miecz ironii potrafi jednym cięciem wyrządzić znaczące szkody przeciwnikowi. Dlatego lepiej nie wchodzić jej w drogę, w jej wykonaniu słowo ma moc zabijania. Ale są tacy, u których instynkt przetrwania nie włącza się w odpowiednim momencie. A zemsta w wykonaniu Vani zasługuje na podziw i uznanie, ale o tym przekonujemy się w końcowych rozdziałach powieści.

Wcześniej Sarca musi poradzić sobie z komplikacjami, które zataczają szerokie koła w jej życiu. Nie odpowiada jej pisanie książki za Biancę Dell'Arte Cantarillę, zwodnicze medium, pozorną wizjonerkę, autorkę książek o aniołach. Tym bardziej, że Bianca zostaje uprowadzona a policja nie może trafić na jej ślad. Wyczekuje się spotkań Vani z komisarzem Romeo Berganzą, początki dochodzeniowej współpracy z Vani, styl prowadzenia rozmów, wzajemny szacunek wobec cech geniuszu, jest czymś, co bardzo się podoba, mam nadzieję, że rozwinie się w kolejnych tomach serii. Ciekawie dzieje się również w życiu prywatnym Silvany, wychodzenie z długiego cienia samotności sprawia wiele radości, ale i bólu. Duży w tym udział profesora nadzwyczajnego literatury amerykańskiej, za którego Sarca pisze książkę, artykuły i wywiady. Riccardo Randi wiele miesza w scenariuszu zdarzeń, ale i Enric Fuschi, dyrektor dwustuletniego wydawnictwa, nie próżnuje. Przekonajcie się, jak wiele może zdziałać jedna kobieta w konfrontacji z niemal całym światem. Nie szkodzi, że kilka scen jest oderwanych od rzeczywistości, pokłady dobrego humoru, ciętych wyrażeń, osobliwego klimatu i kryminalnej zagadki frapująco przeplatają się.

bookendorfina.pl

2064

Sięgając po tą książkę, nie wiedziałam o niej absolutnie nic. Widziałam tytuł, widziałam książki na okładce i założyłam, że musi mieć to coś wspólnego z książkami. Miałam rację chociaż raz i to właściwie wszystko, co odgadłam. Już drugi raz udało mi się trafić na komedię kryminalną, w ogóle o tym nie wiedząc i choć wciąż nie wiem, czy jest to gatunek dla mnie, to historia sama w sobie okazała się zaskakująco intrygująca.

Po pierwsze: ja naprawdę lubię występujące tu postacie. Zacznijmy od samej Vani, która jest bohaterką, jakiej próżno szukać w literaturze. Jest sarakstyczna, niczym się nie przejmuje, chodzi ubrana w czarny prochowiec, a na ustach zawsze gości czarna szminka. A do tego potrafi wniknąć w umysł innych. Widząc ten opis spodziewałabym się, że będzie profilerką, bo zazwyczaj tam trafiają takie bohaterki, a tu proszę. Vani pisze najlepsze książki na świecie, ale nikt o tym nie wie, bo robi to za innych. Czy spotkaliście się wcześniej z ghostwriterką w książce? Bo ja nie!

No a detektyw Trudne Włoskie Nazwisko? Wygląda jak ciemny typ spod gwiazdy, czarny prochowiec, fajka w japie, wystarczy, że na ciebie i spojrzy i już cię rozszyfrował i do tego jest ogromnym fanem kryminałów. Taki niby zamknięty w sobie i się zachowuje, jakby mówienie go męczyło, ale jak już się odezwie, jego spostrzeżenia są zaskakująco trafne. Może dla mnie nie wygląda jak herkules Poirot, ale zdecydowanie tak wyobrażałabym sobie klasycznego prywatnego detektywa z komiksów! Brakuje mu tylko kapelusza naciągniętego nisko na oczy!

Fabularnie nie we wszystkich momentach się odnalazłam, ale jak na debiut, to jest świetnie! Jest tak dobrze, że trudno uwierzyć, że to dopiero pierwsza książka autorki, a to pozostawia mnie tylko z zamiarem zatarcia rączek i zabraniem się za kolejne tomy. Dostałam naprawdę świetny początek (ta scena, kiedy Vani wyłuszcza Ricardowi, jak będzie wyglądać jego książka to złoto, poza tym tam jest tyle nawiązań do znanych powieści, tyle puszczania oczka do czytelników... Trudno się przy tym nie uśmiechać, a ja bym chciała taką powieść przeczytać!)

W środku historii moje zainteresowanie gdzieś się zagubiło, ale nie na długo, bo po tym słabszym momencie dostałam tak fajne zakończenie, że szybko wybaczyłam potknięcie. Och, jak ja uwielbiam relację Vani i detektywa Trudne Włoskie Nazwisko, ich dynamika jest świetna i jestem ogromnie ciekawa, jak rozwinie się ich relacja (błagam, tylko nie romantycznie!). Mam nadzieję, że o tej książce będzie głośniej, bo jest naprawdę świetna :)

Piękny, urzekający początek o miłości do gnijących książe. Fenomenalny punkt wyjścia, intertekstualność, nietypowa główna bohaterka, cudowny potencja autotematyczny, okazja do satyry na współczesny rynek książki... Nad obietnicami czynionymi w pierwszych scenach "Porachunków bezimiennej pisarki" mogłabym rozpływać się jeszcze długo - niestety ten ogromny potencjał nie zostaje wykorzystany. Liczyłam na inteligentną, prowokacyjną lekturę co rusz puszczającą oko do czytelnika i grającą konwencjami. Tymczasem dostałam dobre czytadło, które zadowoliło się fabularnymi kliszami. Szkoda.

Fabuła oryginalna. Główną bohaterką jest Vani Sarca która pracuje w wydawnictwie na stanowisku ghostwriterki, czyli odwala czarną robotę za tych którzy mają problem z weną twórczą. To jej wielu zawdzięcza sławę, duże pieniądze i awans. Niestety sama zarabia grosze.

Powieść została zaliczona do literatury pięknej, ale według mnie to miks gatunków. W dużej mierze to obyczajówka z domieszką kryminału, romansu i komedii.

Vani to wyjątkowa osoba, inteligentna, potrafiąca zrobić pogłębiony rys psychologiczny czytając z przysłowiowych " fusów ". Bo trudno inaczej określić fakt że znając osobę od kilku minut potrafi powiedzieć o niej więcej niż ktokolwiek ze znajomych czy pracowników. Postać sztuczna i mało wiarygodna podobnie jak cała książka.

Akcja powieści powolna i nudna. Tak naprawdę zyskuje jedynie dzięki oryginalnej fabule i narrackji która jest prowadzona lekko i żartobliwie. Niby kryminał ale w tle, niby romans ale banalny. Wszystko takie trochę po łebkach i na niby.

Ta książka to debiut literacki autorki a zarazem pierwsza część cyklu. Liczę na to że kolejny tom bardziej mi się spodoba.

• Literatura włoska
  • E-booki