Mamy morderstwo w Mikołajkach

Okładka książki Mamy morderstwo w Mikołajkach Marta Matyszczak Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Mamy morderstwo w Mikołajkach
Marta Matyszczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Kryminał z pazurem (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Kryminał z pazurem (tom 1)
Wydawnictwo Dolnośląskie
2021-06-16
2021-06-16
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Mamy morderstwo w Mikołajkach

przeczytanych książek 236 napisanych opinii 228

Szkoda, że autorka nie poszła bardziej w konwencję groteski i absurdu, myślę, że książka dużo by zyskała. A tak? Komedią kryminalną bym jej nie nazwała, bo mało tu momentów do śmiechu, kryminałem też nie, bo śledztwa w sprawie zabójstwa też niewiele. Więcej czarnego humoru i obroniliby się nawet jednowymiarowi bohaterowie.

No i ten pamiętnik kota, który przyprawiał mnie o zgrzytanie zębów... Miałam do czynienia z wieloma kotami, sama nawet mam puchatego charakternego pieszczocha w domu, ale te wtręty w ogóle do kota mi nie pasowały. Właśnie te fragmenty odebrały co najmniej 2 gwiazdki z mojej oceny. Nie zdecydowałam jeszcze, czy sięgnę po pozostałe części, choć ciekawi mnie rozwiązanie dot. sekretu pani weterynarz.

No i ten pamiętnik kota, który przyprawiał mnie o...

"Mamy morderstwo w Mikołajkach" Marta Matyszczak

Nie jestem właścicielką kota, ale z przyjemnością chwyciłam za książkę, w której kotka była jednym z narratorów. Akcja rozgrywała się na Mazurach, a patrząc na tytuł od razu wiedziałam, że będzie tu jakaś zbrodnia.

Rozalia, główna bohaterka, prowadziła dobrze prosperujący gabinet weterynaryjny i wiodła urokliwe życie u boku męża komendanta policji. Wydawałoby się, że w Mikołajkach jest sielsko, anielsko, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, aż tu nagle nad kanałem zostało odnalezione ciało mężczyzny.
Co za wydarzenie!

Wątek kryminalny nie był tu specjalnie zawiły, ale nie liczyłam na jakieś spektakularne śledztwo, wiedząc że to komedia kryminalna. Autorka stworzyła zabawną i zaskakującą historię, która dotykała też trudniejszych tematów. Elementy komedii kryminalnej sprytnie przeplatały się z poważnymi problemami bohaterów, tworząc barwny, wielowymiarowy obraz życia w Mikołajkach. Podobał mi się sposób przedstawienia mazurskich zakątków - opisy malowniczych miejsc, wody jeziora i życia na prowincji, co wnosiło dodatkowy urok do historii, nadając jej autentyczności i lokalnego klimatu.

Ciekawym zabiegiem w książce była perspektywa przedstawiania wydarzeń z punktu widzenia kotki o imieniu Burbur. Swoisty pamiętnik i spojrzenie na otaczający świat oczami kota dodały powieści oryginalności i humoru. Czytałam z ciekawością, bo do tej pory się z czymś takim nie spotkałam.

Było lekko, oryginalnie. Taka mieszanka humoru i tajemnicy. To pierwsza część serii z pazurem, a ja sięgnę też po kolejne, by zanurzyć się w nietuzinkową historię z kociego punktu widzenia.

"Mamy morderstwo w Mikołajkach" Marta Matyszczak

Mój pierwszy DNF (Did Not Finished).

Tragedia, postacie pokazanie jakby wszyscy mieli wielkie ego, cytując "Ą, Ę i dupa przez RZ", a wszyscy wiemy, że istnieje dużo dobrych ludzi!

Pomysł spoko, ale brakowało mi tu śledztwa wśród jakichkolwiek wydarzeń.

Miało być śmiesznie, ale nie było.

Nie sięgnę po kolejny tom.
Nie polecam.

Mój pierwszy DNF (Did Not Finished).

Pomysł spoko, ale brakowało mi tu śledztwa wśród jakichkolwiek wydarzeń.

Miało być śmiesznie, ale nie było.

Nie sięgnę po kolejny tom.
Nie polecam.

Mi tam się bardzo podobało, sięgnę po kolejną część :)

Mi tam się bardzo podobało, sięgnę po kolejną część :)

Mocno słaba książka. Niby kryminał z humorem a tak naprawdę nieskładna, przegadana historia ze średnimi bohaterami, kiepskim wątkiem kryminalnym (w którym jest morderstwo ale w ogóle prawie nie ma śledztwa!) i dodatkowo mocno wkurzającym kotem, który do tego pisze pamiętnik..
Totalnie nie mój klimat i męczyłam się bardzo żeby ją skończyć.
Nie polecam.

Totalnie nie mój klimat i męczyłam się bardzo żeby ją skończyć.
Nie polecam.

Nowa kryminalna seria, tym razem z kotem w roli głównej. W Mikołajkach zostaje zamordowany hotelarz. Wszystko wskazuje na porachunki biznesowe. Tylko pani weterynarz zna całą prawdę, ale nie ma zamiaru jej ujawnić. Zachwytu nie ma, czytać się da.

Zabrałam tę książkę na urlop nad warmińskim jeziorem i myślę, że w takich okolicznościach zyskała ona sporo na atrakcyjności. Była wciągająca, relaksująca i ciekawa. Śmiać się nie pośmiałam, bo to nie moje poczucie humoru (w stylu cioci, która się naoglądała memów na facebooku). To co powstrzymuje mnie przed wystawieniem lepszej oceny to kreacja głównej bohaterki. Rozalia - piękna pani weterynarz na szpilkach, z czerwoną szminką na ustach i zawsze w sukience (designerskiej, chociaż oszczędza na chorego syna). Rozalia gotuje, piecze, zajmuje się domem, zarabia więcej od męża, chodzi do kościoła, uprawia poranny jogging, prowadzi klub czytelnika i tylko czasami wypije drinka. Fantazja polskich pisarek w tworzeniu takich sukieneczkowych bohaterek ciągle mnie znajduje i zaczyna męczyć.

49/52/2023

49/52/2023

📜RECENZJA 📜

Rozalia Ginter prowadzi swój gabinet weterynaryjny w wiedzie spokojne I ustabilizowane życie w Mikołajkach.Mama dwóch bliźniaczek Hani I Helenki oraz Huberta ,który po poważnym wypadku wymaga specjalnej opieki ,żona Pawła komendanta policji i właścicielka niesfornej kotki zwanej Burbur I jej potomka Pedro.Rozalia skrywa pewną tajemnice,o której nie wiedzą nawet najbliższi. Kiedy pewnej burzowej nocy zaciągnęła ogromny dług u pewnego gangstera ukrywa przed najbliższymi swoją mroczną tajemnice.

Sielski i anielski klimat mazurskiej miejscowości pewnego ranka zakłóca odnalezienie zwłok znanego hotelarza.Sprawą zajmie się Paweł, jednak odkrycie rozwiązania zagadki idzie mu jak po grudzie,gdyż skupiony jest na swoich prywatnych problemamach....

,,Mamy morderstwo w Mikołajkach,, to pierwszy tom rozpoczynający serię #kryminałzpazurem.Jest to historia z gatunku obyczajowo-komediowego z lekkim wątkiem kryminalnym.
Historia o codziennym życiu i perypetiach z nim zwiazanych. O zmaganiach się z problemami dnia codziennego.O radzeniu sobie z rodzicielstwem i humorami dorastających nastolatek. O scysjach z trudną i zatruwającą życie teściową i wścibską sąsiadką .O podejmowaniu trudnych I ryzykownych decyzji. O strachu przed wyjawieniem prawdy I skrywaniu tajemnic.O poświęceniu i walce o dobro rodziny.O życiu w ciągłym napięciu I obawie i wyrzutach sumienia. O byciu pionkiem w czyjeś grze. O rozwiązaniu tajemniczej śmierci i trudach z tym związanych.Historia o życiu ,obserwacjach ,przemyśleniach niesfornej kotki i jej syna napisana w postaci jej pamiętnika.

Do sięgnięcia po książkę skusiłam się poprzez wątek z kotem ,a że jestem kociarą to bardzo chciałam poznać tą historię.
Z twórczością autorki spotykam się po raz pierwszy, jeszcze nie miałam przyjemności czytać nic spod jej pióra.
Autorka stworzyła historię napisaną lekkim I przyjemnym stylem z nutą humoru. Ciekawa fabuła książki ,sprawiła, że z chęcią przewracałam kolejne strony.Akcja powieści toczy się swobodnie,bez pośpiechu tworząc jej sielski klimat. Bohaterowie fajnie wykreowani.I choć pojawia się ich liczne grono to każdy z nich wnosi wiele do całości powieści.
Autorka w tej powieści postawiła na pokazanie postrzegania świata z perspektywy kota.Po przeczytaniu tej pozycji każdy własciel czworonoga spojrzy trochę innym okiem na swojego pupila.
Książka miała być komedią kryminalną jednak tego kryminału w tej historii trochę zabrakło.Jak szybko się pojawił tak samo szybko zniknął.Skupiajac się bardziej na perypetiach jakie spotkały wszystkich bohaterów tej powieści.
Mimo to książka jest lekka i przyjemną lektura w sam raz na rozluźnienie.Ukazująca w szczegółowy sposób malowniczy krajobraz mazurskich zakątków.
Z ciekawości sięgnę po kolejny tom ,aby poznać jak potoczą się dalsze losy bohaterów.

📜RECENZJA 📜

Uwielbiam serię „Kryminał pod psem”, więc musiałam przeczytać i to. Miałam przeczucie, że może podobać mi się mniej, jako że koty lubię tak sobie i niestety nie pomyliłam się. To, co sprawdzało się w przypadku psa Gucia, u kota Burbura było irytujące. Tak, jak fragmenty, w których narratorem był Gucio były najlepsze, tak tutaj pamiętniczek kota jest najsłabszy. Niektórzy zarzucali Guciowi arogancję – ależ to miało ogromny urok i było super dowciapne! Dla mnie to teksty kotki są arogancko-irytujące, ale może właśnie dlatego, że tak średnio je lubię (znaczy koty)...? Gdzieś czytałam, jak autorka przyznaje, że jest typem psiary, nie kociary, więc może rzeczywiście to jest słabsze?

Niektórzy zarzucali też postaci Róży głupotę i brak klasy – no to w mazurskiej serii główna bohaterka jest postacią na poziomie – proszę bardzo. Ja jednak wolałam Różę i Szymona i ogólnie cały klimat tamtych książek. Postacie Rozalii i Pawła nie budziły we mnie prawie żadnych uczuć, brakowało im tej wyrazistości i charakteru. Pani weterynarz mnie nawet nieco irytowała, choć nie umiałabym uzasadnić, dlaczego...
„Mamy morderstwo...” jest trochę poważniejsze, pojawia się tu mocny dylemat moralny. Ale z kolei podobnie jak w cyklu „... pod psem” nie jest to typowy kryminał, bardziej obyczajówka wymieszana z kryminałem. Tam małżonek był prywatnym detektywem, byłym policjantem, tutaj – jest policjantem „czynnym”.
Sympatycznym akcentem jest „cameo” znanych postaci i wątków.

Uważam tą książkę za słabszą niż pierwszą część psiej serii, ale całkowicie zła nie jest, jednak mnie wciągnęła. A samiutka końcówka – mocno zaskoczyła!

A teraz zaczynam część drugą...

• Kryminały
  • Przeczytane 2021