Folwark zwierzęcy

1951-01-01
Szymon Żuchowski
powieść angielska 20 w. władza totalitaryzm komunizm animalizm satyra
Inne

Jedno z największych osiągnięć prozy XX wieku. George Orwell stworzył ponadczasową alegoryczną historię, którą można różnie odbierać w zależności od wieku odbiorcy. Wizjonerskie przemyślenia dotyczące totalitaryzmu, odziane w bajkową, zwierzęcą formę. Wyraźne odniesienia nie tylko do historycznych postaci, ale również do konkretnych wydarzeń z czasów czerwonego terroru. I pamiętajcie, wszystkie zwierzęta są równe, ale niektórą są równiejsze!

Co jakiś czas odświeżam sobie Folwark Zwierzęcy. Oczywiście w opiniach przedstawiono chyba wszystko co należało przedstawić.
Warto jednak zaznaczyć, że jest to OGÓLNY zarys historii która towarzyszyła rewolucji październikowej i jej zakrzywieniu w stosunku do upływu lat.

Polecam dokładnie zaznajomić się z wprowadzeniem oraz notą tłumacza. Przedstawiono w nich wiele perypetii, które były uzależnione od ówczesnych wpływów politycznych.

Skupiając się przede wszystkim na utworze, nie wnikając jakimi pobudkami kierował się autor uważam, że jest to dobra pozycja. Warto zacząć od niej, po to by z czasem wchodzić w o wiele bardziej wymagające tytuły, które w pełni obrazują systemy, jak chociażby niżej wspomniany Archipelag Gułag lub Inny Świat.

Książka ciekawa, zakończenie też, ale było dosyć dużo przeskoków czasowych, co dla mnie jest minusem

Gdyby ktoś zapytał mnie o moją ulubioną książkę, byłaby to właśnie ta opowieść. Nie wiem, ile razy już ją czytałam. Wracam jednak do niej co jakiś czas i za każdym razem czyta mi się ją tak samo dobrze. Ma w sobie to coś co daje do myślenia, skłania do refleksji. Mimo iż znam ją prawie na pamięć, na pewno wrócę do niej za jakiś czas.

Historia Korei Północnej w wydaniu zwierzęcym
Na minus - autor niestety zrobił ze zwierząt debilne istoty.

Historia Korei Północnej w wydaniu zwierzęcym
Na minus - autor niestety zrobił ze zwierząt debilne istoty.

Trafna i aktualna do dzisiaj. Jest krótka i żartobliwa ale pokazuje jak władza deprawuje. Jak rządy umieją wypaczyć ideały, oszukiwać, zakłamywać historię.

Książka pokazuje w jaki sposób rodzą się totalitaryzmy i jest pewnego rodzaju przestrogą aby w imię szczytnych, prawych i słusznych zasad, po pierwsze: nie zatracić ich właściwego sensu, po drugie: żeby służyły one wszystkim tym, którzy postanowili je urzeczywistnić. Książka pokazuje, że granica między prawdą a fałszem jest bardzo cienka a my ludzie powinniśmy w porę dostrzegać sygnały, które te prawdy burzą i naginają.

Uważam że książka jest świetna i należy przeczytać ją kilka razy aby odkrywać ją ciągle na nowo. Moja ocena 10/10.

🐽🐽 *𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮, 𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮* 🐽🐽
A teraz, Towarzysze, postawmy sobie za punkt honoru, aby pracować więcej i bardziej!
🐽🐽 *𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮, 𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮* 🐽🐽
Powtarzajcie za mną, Towarzysze: “Cztery nogi - dobrze, dwie nogi - źle!!!”
🐽🐽 *𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮, 𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮* 🐽🐽
I pamiętajcie jedno, Towarzysze: “Napoleon ma ZAWSZE racje”.
🐽🐽 *𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮, 𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮* 🐽🐽
Niech żyje Folwark Zwierzęcy!

🐷🐽Towarzysze, jedną z największych zalet tej książki jest to, że nie jest zbyt długa. W nowym przekładzie Szymona Żuchowskiego (wydawnictwo WAB) opowiastka liczy zaledwie 140 stron. Myślę, że takie alegorie polityczne mogą być mocno zniechęcające, jeśli mamy do czynienia np. z 600-stronicowym tłuściochem. Tu wręcz poczujemy zdrowy niedosyt!

🐷🐽Towarzysze, ja po skończeniu lektury oniemiałam. Oniemiałam, ponieważ nowela ta ilustruje niezwykłą dalekowzroczność autora. Doskonale opisuje społeczeństwo - rolę władzy, to, jak korumpuje tych, którzy są na szczycie systemu społecznego, i w końcu jak eliminują swoich konkurentów i ogłupiają ludzi. A dzieje się tak niemal w każdym systemie społecznym. Tak było, tak jest i tak pewnie będzie przez długi czas. Zawsze będzie istniał jakiś system, który łączy w sobie Napoleona, Kwikacza i Boksera. Tylko z innymi twarzami, nazwami, terminologią i rzekomą ideologią…Czytajcie!!!

🐽🐽No dobrze, a teraz naprzód, Towarzysze! Siano czeka.🐽🐽

🐷🐽TL;DR: Autor na zaledwie 140 stronach tej opowiastki snuje mocną historię, którą łatwo się czyta, ale którą trudno przełknąć. Nie pożałujecie! Jest również dostępny audiobook, więc wymówki nie ma!

[recenzja pochodzi z mojego profilu na instagramie @byly.sobie.ksiazki]

🐽🐽 *𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮, 𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮* 🐽🐽
Powtarzajcie za mną, Towarzysze: “Cztery nogi - dobrze, dwie nogi - źle!!!”
🐽🐽 *𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮, 𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮* 🐽🐽
I pamiętajcie jedno, Towarzysze: “Napoleon ma ZAWSZE racje”.
🐽🐽 *𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮, 𝘤𝘩𝘳𝘶𝘮* 🐽🐽
Niech żyje Folwark Zwierzęcy!

🐷🐽Towarzysze, jedną z największych...

Znając genezę utworu i poglądy autora czyta się ją z odpowiednim nastawieniem. Ale nie biorąc tego pod uwagę, książkę czyta się przyjemnie. Daje na pewno do myślenia.

Nieco się zawiodłem. Przereklamowana.

W powszechnej opinii ta rozpoznawalna książka uchodzi za krytykę komunizmu czy totalitaryzmu w ogóle. Okazuje się, że jest pesymistycznym żalem zawiedzionego rewolucjonisty. Orwell płacze nad tym, że "idea dobra, tylko ludzie mendy i nie dojrzali do "równości"". Nawet nie między wierszami, ale wprost, bohaterami są "szczerzy rewolucjoniści/socjaliści".

Wychodzi na to, że każda władza zła (a bo to mało było mądrych i dobrych królów?), a religia to stek absurdalnych bajeczek.

Nie wiem jak konserwatysta może piać z zachwytu nad tą książką - albo taki, co jej nie przeczytał, albo niezbyt spostrzegawczy.
W umiarkowany sposób może się podobać, ale żeby od razu robić z tego arcydzieło? Opanujcie się i chwyćcie za "Archipelag gułag" Sołżenicyna.

Nieco się zawiodłem. Przereklamowana.