Nieposkromiona

Sensus
2021-05-05
2021-05-05
Irmina Lubowiecka
psychologia poradnik zachowania tożsamości świadomość

Totalnie nie rozumiem fenomenu tej książki. Na pewno jest dużo więcej lepszych poradników. Dla mnie pozycja nie wnosząca kompletnie nic. A ciągłe nawoływanie autorki to odnalezienia w sobie Boga (nie ważne że nie miała tu na myśli konkretnego wyznania) doprowadzały mnie do szału.

Z początku pomyślałam, że Amerykankę zgubiła pewność siebie i zabrakło trochę szarych komórek i pokory ale im dalej się posuwałam, tym bardziej się do książki i jej autorki przekonywałam.
To właściwie jest trochę biografia, połączona z bardzo głębokimi przemyśleniami na temat życia kobiecości, związków, miłości, przekonaniami, rasizmem, patriarchatem... Książka złożona z krótkich felietonów, a każdy z nich może być początkiem rozmowy i przemyśleń. Tematy bardzo dzisiejsze. Autorka bardzo obnaża siebie, swoje obawy i przekonania. "Z wielką odwagą" (to nie przypadek) obnaża siebie, świat i konfrontuje się z kolejnymi tematami.
Szanuję, bardzo.

NIEPOSKROMIONA to książka, której nie planowałam przeczytać. Nie widziałam zapowiedzi czy opinii o niej. Zaproponowała mi ją moja siostra. Dziękuję.
Glennon Doyle stworzyła autobiograficzny poradnik o tym, że życie nie jest po, to by czuć szczęście. Życie jest po to, by odczuwać wszystko.
Przedstawiła historię ludzi, którzy są poskromieni poprzez schematy, kulturę, moralność. Dosłownie nie mogą zaczerpnąć oddechu, by zmieścić się w narzucone im ramy. Ale każdy z nas ma wybór decyzji w jaki sposób przeżyć życie. Nie być biernym. Decydować o sobie. Łamać schematy. Nie załamywać rąk ze zdaniem „bo tak już jest”.
To mądra historia o tym, że każdemu należy się miłość i wolność wyboru.

Polecam

Polecam

Pokaż mimo to video - opinia

Interesująca, dająca do myślenia, zapamiętam z pewnością fragmenty dotyczące postrzegania kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.

Glennon Doyle pisze o uczuciach i oczekiwaniach towarzyszących kobietom dorastającym w naszej kulturze, co jest wartościowym punktem widzenia tej nietypowej autobiografii. Dzieli się swoimi doświadczeniami pokonywania własnych leków w taki sposób, ze miło jest jej w tym towarzyszyć. Jest to dość lekka, miejscami skłaniająca do przemyśleń lektura.

Myślę,że ta książka znajdzie tyle samo fanek, co przeciwniczek. Być może natchnie kogoś do zmiany i odnalezienia w sobie wewnętrznej siły. Książka napisana przez kobiet, dla kobiet. Bardzo osobista, autobiograficzna, porusza wiele trudnych tematów. Autorka jest osobą o barwnej osobowości i niecodziennym życiu. Porusza temat wolności wyborów, życia w zgodzie z sobą i wychowania wolnych dzieci. Wiele kwestii jest kontrowersyjnych, ale ogólnie książka pokazuje jak silne bywają kobiety, gdy chcą zrealizować swoje cele. I z tego warto wziąć przykład.

Niesamowita książka. Sprowokowała u mnie wiele przemyśleń, zmotywowała do działania i wiele zmieniła w moim postrzeganiu życia, siebie i innych. Kopalnia wspaniałych cytatów. Autorka jest bardzo świadoma i szczerze opisuje to, jak przebiegała jej zmiana i rozwój. Jedyne, co mi przeszkadzało, to pojawiające się czasami wspominanie o bogu i duchowości właśnie z bóstwem związane, ale to tylko ułamek treści, więc można na to przymknąć oko.

Ta książka jest niebywale logiczna (mimo, że jest w niej mnóstwo uczuć) i ujmująco szczera. Świetne rozważania na temat przyzwyczajeń intelektualnych, ograniczeń związanych z tymi przyzwyczajeniami, miłości, w której nie ma miejsca na "ale", szukaniu siebie prawdziwego i różnicy między pokorą a skromnością. Nie ma tu cienia afirmacyjnego "szamanizmu" pt. rzuć wszystko i odkrywaj siebie, a jest naprawdę skłaniająca do autorefleksji historia.

Po przeczytaniu cichej przewodniczki nabrałam ochoty na więcej tego typu książek dlatego też sięgnęłam po nieposkromioną. Przebrnęłam z Glennon w lekturze po jej życiu, po jej przemyśleniach i doświadczeniach. Ta książka to autorefleksja osoby która nie boi się swojego wewnętrznego głosu, która uczy się ten głos słuchać, która stara się za tym głosem podążać. Myślę że każda z nas znajdzie tu element łączący z własnym życiem. To co jest wielka zaletą tej książki to stawianie pytań zmuszanie czytelnika do stworzenia własnej indywidualnej odpowiedzi. Nic nie jest narzucone.