Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią być sami

Okładka książki Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią być sami Katarzyna Tubylewicz
Okładka książki Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią być sami
Katarzyna Tubylewicz Wydawnictwo: Wielka Litera reportaż
reportaż
Wielka Litera
2021-02-24
2021-02-24
literatura polska reportaż Szwecja Szwedzi literatura faktu

Samotność daje siłę

Niespójna. Chciałam przeczytać o Szwecji, a dostałam zbiór wywiadów, których wspólnym mianownikiem jest samotność. Nie porwała mnie.

Jest to bardzo dobra książka traktująca o samotności. Mamy przedstawione to zagadnienie z różnych perspektyw, za co ogromny szacunek, że nie zamykała się do określonych grup społecznych, a rozszerzyła perspektywę.
Warto też wspomnieć o klimatycznych zdjęciach, które pięknie dopełniają treść.

Warto też wspomnieć o klimatycznych zdjęciach, które pięknie dopełniają treść.

Słabo się czyta książkę, która jest peanem. I słabo się czyta wywiady, gdzie pytania są często kilkukrotnie dłuższe od odpowiedzi. I od razu z tezą :/ Średnie dziennikarstwo niestety.

Zaczęło się dobrze, bo na temat. Jednakże z każdym kolejnym wywiadem problematyka książki rozmywa się coraz bardziej i gdzieś gubi się jej sens. Co do szwedzkiej mentalności ma szczegółowa wypowiedź byłego polskiego agenta wywiadu o jego pracy, przemyślenia o tym, czym jest medytacja, rozmowa z onkologiem o śmiertelnie chorych pacjentach, dzieciństwo starszej pani w warszawskim getcie, czy opinia znanej pisarki na temat współczesnego feminizmu? Osobno, mogą to być bardzo ciekawe i ważne tematy, ale GDZIE W TYM WSZYSTKIM JEST SZWECJA?
Wywiady nie na temat przeplatane są prywatnymi wynurzeniami autorki (również nie na temat),jej nieustannym zachwytem nad synem i praktykowaniem jogi.
Ogromne rozczarowanie. Szukałam książki o szwedzkiej kulturze, a dostałam wszystko, tylko nie to.

Spodziewałam się czegoś innego.
Początek był bardzo dobry, później już gorzej. Jakieś "dziwne" wywiady, wprowadzające w nastrój, który niekoniecznie oddaje temat książki.

Spodziewałam się czegoś innego.

Samotność a może kwestia wyboru...książka ciekawa dla mnie wiele nowych rzeczy i spraw, których nie wiedziałem o Szwedach. Zdjęcia ciekawe choć nie zachęcają do odwiedzania tych rejonów chyba, że ktoś rzeczywiście uwielbia samotność. Warto przeczytać

Żałuję, że nie miałam książki fizycznie, żeby móc obejrzeć krajobrazy Szwecji opisywane przez autorkę.
Różnorodne poglądy na temat samotności wg Szwedów z różnych środowisk. Zaskoczyło mnie jak wiele wspólnego mam z tym narodem i jednocześnie jak dużo nas różni. Dziwnym okazał się dla mnie ich brak tolerancji dla ludzi o odmiennych poglądach oraz ich stygmatyzacja.

Książka nierówna, czasem dobry rodział, po czym znacznie mniej, te rozmowy to ciekawy pomysl, ale zabrakło mi pokazania różnic, bardziej wyłożenia kawy na ławe, może nawet danych statystycznych. ale coś wybniosłem z tej ksiązki to nie czas stracony.

Skończyłam. A właściwie umęczyłam. Ta książka to było zdecydowanie coś innego niż się spodziewałam. Tytułowa samotność zachęciła mnie i jednocześnie miałam nadzieje na mocne reporterskie zebranie i przedstawienie informacji o tym jak Szwedzi odbierają samotność, czy rzeczywiście jest to ich comfort zone czy raczej stan wymuszony wielkimi odległościami i stosunkowo niewielkim zaludnieniem na m2. A co dostałam? Zlepek rozmów autorki z mniej lub bardziej rodzimymi Szwedami. Rozmów bardzo ciekawych, to prawda (szczególnie z Noblistą, który jest w stanie porozumiewać się ze światem tylko dzięki żonie),ale bardzo na siłę dopasowany n do tytułu. Mnóstwo niepotrzebnych refleksyjnych wstawek autorki z jej przemyśleniami o życiu. I wszechobecny podprogowy PR syna autorki, fotografa, który robił zdjęcia do książki. Rozumiem rodzicielską dumę, ale wyjątkowo mało profesjonalnie to wyszło.

Dla mnie świetna książka. Nie do końca tylko o Szwedach. Polecam!

Dla mnie świetna książka. Nie do końca tylko o Szwedach. Polecam!

• Reportaż

Katarzyna Tubylewicz Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią być sami Zobacz więcej