Pusty horyzont

Okładka książki Pusty horyzont
A. C. Cobble Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Beniamin Ashwood (tom 4) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2022-05-06
Data 1. wydania:
2017-12-05
Dominika Repeczko

To powinna była być 2 część. Prawdopodobnie najlepsza część historii, ale trochę już wymęczona powtarzalnością serii i brakiem zmian. Ciężko znaleźć różnice między stanem rzeczy z 2 części i końca 4. Szkoda, bo sporadyczne zdarzenia i wątki mają potencjał gdyby były lepiej wykorzystane.

„Pusty Horyzont” to 4 tom przygód młodego piwowara, a w zasadzie teraz już prawie mistrza miecza, który tym razem przepłynął morze w poszukiwaniu swojego przeznaczenia. Beniamin z całą wesołą kompanią, będzie kontynuować swoją misję ratowania świata, lecz przyjdzie im się zmierzyć tym razem z wrogiem zupełnie nieoczekiwanym. Zyskają jednocześnie ciekawego sprzymierzeńca, który będzie barwnym elementem tej historii i pozwoli poskładać nieco te puzzle w logiczną całość.

Ta część jest zdecydowanie mniej romantyczna, być może przez dużą dynamikę i sam charakter wyprawy, który nie pozostawia bohaterom miejsca na spokojny oddech. Wszystkiego jest w części więcej! Przygód, trudności, piasku, wrogów, a nawet walki. Autor znów pokazał, że potrafi lepiej !

Zmiana krajobrazu wyszła bohaterom tej historii na plus. Nowa kultura, która musimy poznać i nowi bohaterowie sprawiają, że wyjątkowo trudno oderwać się od lektury. Ta książka jest genialna!

Jak ja wytrzymam do następnego tomu? No jak? Z książki na książkę Ben się rozwija, akcja też a moja ciekawość kipi. Szkoda, że nie znam na tyle angielskiego, żeby przeczytać lub wysłuchać w oryginale.

"Pusty horyzont" autorstwa A. C. Cobble'a to już czwarta część cyklu o Beniaminie Ashwoodzie i już na wstępie mogę powiedzieć, że na ten moment moja ulubiona. Przyjrzyjmy się więc książce bliżej!

Na wstępie muszę zaznaczyć, że wszystko, za co chwaliłam poprzednie części, jest dobre i w tej. Myślę więc, że jeśli podobały wam się poprzednie książki, to i ta przypadnie wam do gustu. Zmieniamy tutaj klimat jednak z mroźnej północy na gorące pustynie i orientalność, co niezmiernie przypadło mi do gustu oraz było zdecydowanie dobrą odmianą. Dobrze widać też dorastanie naszych głównych bohaterów - Benek powoli zostaje przywódcą z prawdziwego zdarzenia.

Kolejnym elementem, który przypadł mi do gustu jest zalążek zawiązania większej intrygi. Chociaż książka nadal zostaje przygodówką i książką drogi, to podobało mi się budowanie podwalin pod zakończenie cyklu. Widać już bardziej większą politykę i problemy, z jakimi jeszcze będą musieli zmierzyć się nasi bohaterowie.

Niezmiernie podobały mi się też rozmowy Rhysa i Bena o przyszłości. Momentami aż tchnęły większą powagą i mądrością. Kolejnymi drobnymi cegiełkami są nowe postacie, które polubiłam i które dodały naszej drużynie większej różnorodności i kolorytu. Częściowo wracały też znane już nam wcześniej postacie epizodyczne i widać, że całość zaczyna się już bardziej łączyć. Fajnie, że rozbudowano trochę przeszłość Saali w nieoczekiwanym kierunku.

W tej książce chyba jednak najbardziej żal mi było Rhysa. Nie będę się tutaj wdawać w szczegóły, żeby nie psuć nam zabawy, ale niezmiennie jestem zachwycona jego postacią i zdecydowanie poczytałabym o jego losach przed cyklem. Jego udział w zakończeniu też w pewnym momencie sprawił, że wstrzymałam z obawy oddech.

Skoro o zakończeniu... wyszło całkiem satysfakcjonująco i w końcu przełamało schemat kończenia książki cliffhangerem, co mnie w poprzednich irytowało. Wydaje mi się, że też po tej książce zostanie przełamany schemat powracania pewnym wątków w każdej końcówce, co również jest na plus.

Podsumowując, "Pusty horyzont" jest bardzo dobrą książką przygodową, którą błyskawicznie się czyta i zdecydowanie wciąga nas w swój świat. Na pewno sięgnę po kolejne części cyklu, których wydania nie mogę się już doczekać!

Czwarty tom cyklu o Beniaminie Ashwoodzie zabiera nas w zupełnie inne klimaty! Tym razem mamy, jak głosi tytuł - jest pusto na horyzoncie, czyli wędrujemy przez pustynię.

Kreacja tej zupełnie innej krainy bardzo mi się spodobała. Trąci trochę orientem, jest surowa i pełna niebezpiecznych niespodzianek, na które muszą uważać nasi bohaterowie. Niestety, przez zmianę środowiska odeszliśmy też trochę dalej od demonów, z którymi potyczki uwielbiam, ale spokojnie, w tej części również pojawiają się te maszkary! Klimatyczny świat o odmiennych tradycjach i obyczajach okazał się bardzo interesujący i poznawałam go z prawdziwą przyjemnością!❤️

Kolejną świetną rzeczą jest drużyna naszych bohaterów 😍 w końcu są razem (prawie wszyscy), poznają też nowych towarzyszy i wspólnie odkrywają nowe tereny i tajemnice.
Autor w tym tomie wprowadził parę intrygujących postaci. Zadziorna arystokratka i potężny mag świetnie zasilili drużynę i niejednokrotnie okazali się cennymi sojusznikami. Wydaje mi się, że jeszcze ich spotkamy i bardzo na to liczę!

Niektóre wydarzenia z tego tomu były dla mnie łatwe do przewidzenia, inne zaś okazały się niespodzianką. Nie zabrakło też emocji 😍 To co autor zaserwował nam w tym tomie było dla mnie świetną przygodą, dalszą wędrówką przez barwny świat, odkrywaniem kolejnych magicznych sekretów i walką z demonami i przeciwnikami.

Nie wszystkie pomysły autora mi się spodobały, ale tak jak do tej pory utrzymał moje zainteresowanie od pierwszych do ostatnich stron, serwując kolejną, potężną dawkę przygód 😍

"Pusty horyzont" czyta się błyskawicznie, tempo akcji jest fajnie rozłożone, relacje bohaterów się pogłębiają, co również widać. W tym tomie dzieje się sporo, nie brakuje też emocji. Było parę momentów, gdy autor mocniej wstrząsnął moim sercem, wywołał silny smutek lub wielką radość!

Z Benkiem naprawdę nie da się nudzić i mimo paru mankamentów jest to świetna książka przygodowa, przy której można wyjątkowo przyjemnie spędzić czas, dać się porwać podróży i nowym krainom, zżyć z drużyną bohaterów, odkrywać sekrety magii, ubijać demony i wspaniale się bawić!

Gdy sięgałam po tę książkę byłam niezwykle ciekawa czy autorowi uda się mnie zaskoczyć i czy jeszcze bardziej wciągnę się w ten cykl i muszę przyznać, że naprawdę jestem zadowolona z tego, jaki kierunek zaczęła obierać fabuła oraz jak zostały przedstawione wydarzenia i nowi bohaterowie.
Z początku miałam zastrzeżenia co do pojawienia się arabskich klimatów, które skojarzyły mi się z Cyklem Demonicznym i bałam się, że podobieństwo tych serii z czasem stanie się zbyt mocne. Na szczęście im więcej czytałam, tym bardziej się przekonywałam do tej książki i koniec końców uważam, że jest naprawdę dobrze i ciekawie napisana.
Bohaterów w dalszym ciągu bardzo lubię, szczególnie Bena, który z każdym kolejnym tomem coraz bardziej mi imponuje, a także Rhysa i Amelię, o których losach czyta mi się z wielką przyjemnością.
Natomiast myślę, że z nowych postaci najbardziej zaciekawiła mnie O'ecca, o której z wielką chęcią dowiedziałabym się czegoś więcej, bo okazała się naprawdę intrygującą bohaterką.

Podsumowując, bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka i myślę, że jest to jak na ten moment mój ulubiony tom serii. Zarówno cały przebieg fabuły, jak i samo zakończenie niezwykle mnie zaangażowały i sprawiły, że z niecierpliwością będę wyczekiwać kolejnej części przygód Beniamina Ashwooda 😊.

W czwartej już odsłonie "Pusty horyzont" jest mroczniej, agresywniej i bardziej wzruszająco.
Zmienia się nie tylko klimat, ale i otoczenie - wkraczamy w pustynny klimat. Bez zmian pozostaje jednak on - mój ulubiony piwowar Benek (choć nie wiem, czy trochę mu nie urągam tym piwowarem, biorąc pod uwagę, co za przygody autor zdążył mu już zaserwować). I jeszcze humor i ogromna dawka podróży.

Bardzo lubię, gdy w seriach widoczny jest rozwój bohaterów. Ten widok, jak dorastają, mężnieją, zmieniają się na skutek zdobytych doświadczeń. Proces ten dodatkowo angażuje mnie i wiążę z losami bohaterów. Przyznam szczerze, że ciężko będzie mi się kiedyś z nimi rozstać.
Niech ta podróż trwa i trwa i w dalszym ciągu dostarcza mi tak wielu emocji.

„Pusty horyzont” A. C. Cobble to najnowsza, czwarta już odsłona przygód Beniamina Ashwooda – młodego piwowara wyrwanego przygodą z małej wioski, który po przebyciu tysięcy mil i niezliczonych perypetiach dojrzał, zmężniał, nabrał doświadczenia w walce oraz pozbył się złudzeń, stając się prawdziwym przywódcą ludzi, których celem jest uratowanie świata przed unicestwieniem.

Po niepowodzeniu w Irreforcie drużyna – Ben, Anmelia, Rhys, Towaal, Corina i Milo, trafia do Quten. Wśród piasków pustyni, gdzieś na terytorium plemion Dirhadji żyją ostatni z Purpuratów – jedynej nadziei na skuteczną broń przeciwko demonom. W trakcie poszukiwań nasz bohater odkrywa kolejne sekrety, zawiera nowe sojusze, poznaje potężnego maga i traci swój zaklęty oręż, by u celu odkryć, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana niż mu się wydawało, zaś implikacje będą brzemienne w skutki.

To dotychczas najbardziej dynamiczna część serii. Autor konsekwentnie rozwija swoją opowieść, zmieniając tym razem dekoracje, co działa nad wyraz dobrze i ożywczo. Postacie dojrzewają, ich relacje krzepną, a historia toczy się w dobrym kierunku ku nieuchronnej kulminacji. Poznajemy część tajemnic, choć większość jest wciąż nieodkryta. Jesteśmy zaskakiwani i daleko tu od nudy. Na szczęście przed nami jeszcze dwa tomy porządnego pisarskiego rzemiosła.

Poza horyzont!

Jeżeli drogie Waszym upodobaniom są powieści drogi, to wiadomości mogą być dla Was tylko i wyłącznie dobre, albowiem już od kilku tygodni możecie zapoznać się bliżej z kolejną, czwartą już odsłoną przygód Beniamina Ashwooda! Znany nam doskonale młody piwowar (który jednak już od jakiegoś czasu ma poważniejsze sprawy na głowie i w efekcie chwilowo nie para się swym fachem) w dalszym ciągu stawia czoła serii niebezpieczeństw, wprawia się we władaniu mieczem, poznaje czym jest magia, a w wolnych chwilach próbuje ocalić swoją skórę i znaleźć sposób na powstrzymanie demonicznych hord, które coraz bardziej zagrażają całemu światu. Stawka w tej walce nieustannie wzrasta, a trudności tylko i wyłącznie się mnożą, Beniamin wraz z przyjaciółmi próbuje więc szukać pomocy jeszcze dalej, niż szukał jej dotąd - w tym celu zawędruje aż na daleki, Południowy Kontynent stworzonego przez A. C. Cobble'a świata.

Z opisu tomu numer cztery dowiadujemy się mniej więcej tyle:
Wielkie zwycięstwo, zniszczenie Szczeliny, okazało się ledwie wygraną bitwą. Na dodatek słono opłaconą - całe roje demonów pojawiają się teraz w każdym zakątku kontynentu. Po zniszczeniu artefaktu, który mógł stanowić broń przeciw demonom, Benowi i jego przyjaciołom zostaje tylko jedna, ostatnia nadzieja: wyprawa na południe, do pustynnych plemion Dirhadji, między którymi żyją podobno magowie zdolni stawić czoła zagrożeniu.

Ową nadzieją w nieuniknionym starciu z demonami są niezmiennie tajemniczy Purpuraci - magiczny (i podobno wymarły, a jednak nie do końca) zakon, który niegdyś stworzył Szczelinę, a także potężne artefakty, które mogą pomóc stawić czoła demonicznym hordom, jeśli kiedyś Szczelina zostanie zamknięta. Ten czas nadszedł, a potrzeba odnalezienia stworzonych przez Purpuratów artefaktów stała się bardziej paląca, niż kiedykolwiek wcześniej!

Aby odnaleźć ukrytych magów Ben, Anmelia, Rhys, Towaal, Corina i Milo podążają do położonej na Południowym Kontynencie, pustynnej krainy Quten. Zastaną tam nowe niebezpieczeństwa, nieprzebytą pustynię, podstępnych przewodników, ale także - poniekąd dla równowagi - nieoczekiwanych sojuszników. Okaże się bowiem, że leżące na Południowym Kontynencie cesarstwo to w swej istocie nic więcej, jak bardzo luźno powiązana ze sobą federacja wasalnych (wobec cesarza) państewek, których lordowie toczą ze sobą nieustanne walki. Jeden z takich lordów - a właściwie jego córka - wydatnie skorzystają na pomocy ze strony Beniamina i jego towarzyszy. Ten dług wdzięczności mocno w najbliższej przyszłości zaprocentuje. Czy to jednak wystarczy do odnalezienia Purpuratów oraz stworzonego przez nich magicznego kostura, którego moc byłaby w stanie okiełznać demony?

To wszystko to jednak tylko jedna strona medalu. Jego druga strona to ciągłe zagrożenie ze strony Sanktuarium, które ponownie wpadnie na ślad Beniamina i Amelii. Konfrontacja jest nieuchronna - przygotujcie się na naprawdę trudne do wygrania, śmiertelne starcie ze zdegenerowaną przez magię śmierci czarodziejką, która nie pozwoli, aby Amelia, Towaal, Rhys i Beniamin uszli ponownie żywi z jej rąk!

Czwarty tom przygód Benka to jeszcze więcej tego, za po polubiliśmy tę serię. Dostaniemy więc jeszcze więcej walk, przygód, magii, a także kolejne rozdziały podróży piwowara i jego przyjaciół, która to podróż jest w tym wszystkim najważniejsza - to bowiem w jej toku każdy, z Benkiem na czele, coraz lepiej poznaje swoje możliwości i ograniczenia, ale także szanse, które może wykorzystać. Powieść drogi to wyjątkowy gatunek, dzięki któremu z każdą chwilą poznajemy lepiej nie tylko nasze ulubione postacie, ale także - kto wie? - być może i samych siebie.

Ciągła ewolucja bohaterów to bardzo ważny element tego rodzaju opowieści. Możemy być więc pewni, że staniemy się świadkami kolejnych przemian centralnych postaci, które zmierzają... no właśnie - w stronę czego? W przypadku Benka można śmiało powiedzieć, że w stronę stania się przez niego prawdziwym przywódcą i liderem, któremu jednak nieobce są rozterki, wątpliwości i momenty zwątpienia, wywołane przez popełnione przezeń czyny. Względem pozostałych bohaterów (na czele z Amelią i Towaal, Rhys zaczyna być tutaj bowiem jedynie fabularnym tłem) trudno w tej chwili orzec, jaką ścieżką podążą. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że czwartą odsłonę cyklu mocno zdominowała postać samego Beniamina i na pozostałe charakterologiczne wątki zabrakło nieco czasu (choć może to być celowy zabieg autora przed kolejnymi tomami).

A.C. Cobble snując z tomu na tom swoją opowieść świetnie ją rozwija i systematycznie wzbogaca ją o kolejne - godne uwagi! - elementy. To już od dawna nie jest tylko historia piwowara, który przez przypadek wyrusza w wielki świat. Obecnie jest to mająca wiele mądrego do przekazania opowieść o tym, w jaki sposób człowiek zmienia się pod wpływem okoliczności i jak dokonuje się rozwój jego potencjału oraz stopniowe dojrzewanie do tego, aby zmierzyć się w skutecznej walce z własnymi ograniczeniami. Warto tę drogę prześledzić - mamy na to jeszcze trochę czasu, albowiem "Pusty horyzont" to nie jest bynajmniej ostatnia odsłona tej przygody!

Podsumowując dotychczasowe części cyklu można go streścić jako pełną emocji i napięcia historię o ciągłej walce, o magii i o niekończącej się drodze, która wiedzie... no właśnie - dokąd? Cel tej podróży jest pozornie jasny, jednak w trakcie rozwoju książkowych wydarzeń ulega on z konieczności modyfikacjom i w efekcie tak naprawdę wciąż nie wiemy, dokąd to wszystko nas zaprowadzi. I w tym tkwi właśnie urok tego typu opowieści: nie chodzi w nich tak do końca o cel drogi, ale o sam fakt jej przemierzania. Zdecydowanie warto jednak odbyć wraz z głównymi bohaterami tę książkową podróż.

Fabryko - dziękuję!

#beniaminashwood #accobble #pustyhoryzont #fabrykasłów #fantastykadrogi #cosnapolce #bookreview #bookstagram #recenzjaksiazki #dobraksiazka #kochambenka #benek

Poza horyzont!

Więcej, mocniej i szybciej. Fabuła cyklu o Ashwoodzie z tomu na tom się zagęszcza, a wydarzenia nabierają rozmachu. Może nawet nieco za bardzo.

Cała drużyna przyjaciół stopniowo przestaje uciekać przed zagrożeniem, a zaczyna niemalże biec w jego kierunku. Tym razem z planem i jak zawsze z poczuciem misji. Przeszłe doświadczenia zebrały swoje żniwo na bohaterach, zarówno w tym dobrym jak i złym znaczeniu. Widać to zwłaszcza po Beniaminie - z jednej strony zmądrzał i nabrał wiedzy, ale z drugiej dręczą go wątpliwości i wspomnienia podjętych decyzji. Chociaż stopniowo wyrasta na przywódcę i prawdziwego herosa, a jego liczni przyjaciele zawsze służą mu radą i pomocą to wzdraga się przed wzięciem na siebie zbyt dużej odpowiedzialności. Rozterki Ashwooda dodają głębi - to szczególnie ważne biorąc pod uwagę rozrywkowy charakter serii, pozwala całości utrzymać czytelnika w napięciu i dodać wydarzeniom ciężaru.

Trochę szkoda, że w całym tym procederze rozwijania Bena i nacisku na akcję, gubią się nieco inne postacie. Lady Towaal i Amelia zostają zepchnięte niemalże na margines, nie wspominając o dalszoplanowych bohaterach. Jedynie Rhys dostaje tu i ówdzie swoje pięć minut ale głównie jako sposób na ekspozycję lub element komediowy. Szkoda, chociaż ciężko powiedzieć, że nie można się było tego spodziewać. Najbardziej szkoda Amelii - wątek jej związku z Benem nabiera nieco więcej… fizyczności, ale ona sama usuwa się w cień, dając się wykazać Ashwoodowi. Nie przepadam też za tym jak wyciągane są z pudełka coraz to nowe niemalże mityczne postacie - pomagają może napędzić wydarzenia, ale trochę w tym deus ex machina.

Fabuła sama w sobie jest sensowna, chociaż delikatnie zbyt przeładowana akcją - Ben i ferajna prą naprzód niczym taran, kładąc trupem zastępy wrogów. Walki nie są pozbawione napięcia, ale ich ilość odbiera im powagi. Miło, że autor dba o to, by wraz z zyskami, bohaterowie ponosili straty, ale jednak gdzieś ta delikatna równowaga pomiędzy wzmacnianiem postaci w toku fabuły, a stawianiem naprzeciwko nich coraz większych wyzwań została zaburzona. Niewiele, ale jednak zauważalnie.

Pomimo moich uwag - "Pusty Horyzont" to dalej bardzo przyjemna, wciągająca powieść. Cobble garściami czerpie z dorobku gatunku i momentami nie bawi się w subtelności, ale trzeba mu oddać, że pisze wprawnie i potrafi przykuć czytelnika do lektury. W kontekście całej serii - na pewno nie będziecie rozczarowani, a moment, w którym autor zakończył czwarty tom sprawia, że nie będziecie mogli doczekać się kontynuacji. Tak jak i ja.

A. C. Cobble Pusty horyzont Zobacz więcej
A. C. Cobble Pusty horyzont Zobacz więcej