Joanna

Jan Otrysko Wydawnictwo: Rozpisani.pl literatura obyczajowa, romans
Rozpisani.pl
2021-03-17
2021-03-17

Proszę Państwa, to jest gniot nad gnioty! Nie czytałam chyba w życiu nic gorszego do tej pory! Ze 158 stron (papier) kilka stron zajmuje wyliczanie marek odzieży, perfum i innych artykułów, jakich używają bohaterzy tego wytworu. Czasami na jednej stronie jest wymienionych siedmiu produzentów (np. założyła stringi marki tej i tej, mini-spódnicę firmy tej i tej, sandałki na paski marki Gabor – itd., przykład z pamięci). Przy czym przeważnie nie są to marki ekskluzywne, większość z nich znajduje się w sprzedaży sieciowych domów towarowych. Gdyby wykreślić te wszystkie nazwy firm, tekst skróciłby się o 1/3. Czy ktoś za tę reklamę płaci autorowi? Bo do tekstu i akcji nic, ale to absolutnie nic nie wnoszą! W przypisach autor podał nazwy 73 marek, a niektórych z nich używał wielokrotnie, więc możecie sobie Państwo wyobrazić, ile tego jest w tekście.
Autor na swojej stronie internetowej, która jest zbudowana wyłącznie w języku niemieckim, mówi, że jego książki propagują tolerancję, respekt i godność wszystkich ludzi. Szczytne cele. Dlatego główny bohater zatrudnia w swojej kancelarii i prawnika-cudzoziemca, i adwokatkę- lesbijkę. Tyle, że w krajach demokratycznych od dawna nie jest to nowością, a regułą. Dzieci pierwszego pokolenia Gastarbeiterów w Niemczech – Turków, Włochów, Greków pokończyły studia i zajmują dziś prestiżowe stanowiska jako adwokaci, lekarze, politycy, policjanci.W UK jest w którymś mieście burmistrz z hinduskimi korzeniami. Dla wyborców liczy się, czy dobrze zarządza miastem, a nie to, kim byli jego rodzice.
Irytowały mnie niesamowicie błędne wypowiedzi, dotyczące islamu, i tu zaczęłam się zastanawiać nad stanem umysłowym autora, który jest ślepy i głuchy na rzeczywistość. O ile można dyskutować, czy Koran i Biblia są sobie równe, o tyle absolutnie nie zgadzam się z parokrotnie przytaczanym twierdzeniem, że islam jako pierwszy wyzwolił kobiety. Nawet w liberalnych krajach islamskich, gdzie kobiety ubierają się po europejsku, studiują i pracują, w momencie rozpadu rodziny matka traci dzieci i majątek, bo i jedno i drugie pozostaje w rękach męża. Że nie wspomnę już o obrzezaniu muzułmanek, które powoduje wiele problemów zdrowotnych, łącznie z niepłodnością, i utratę satysfakcji z pożycia seksualnego. Częste są też przypadki śmierci przez wykrwawienie czy zakażenie po takim brutalnym okaleczeniu ciała. Jako lekarz powinien tę tematykę znać.
Autor napisał to dzieło sam w obydwu językach. Tłumaczył kalką, automatycznie, słowo w słowo, przez co polszczyzna w wydaniu polskim jest chropowata i widać w niej wpływ języka niemieckiego. Niemieckie „Grüß Gott”, będące standardowym „dzień dobry” na południu Niemiec, nawet u osób nie mających z kościołem nic wspólnego, zmienia całkowicie znaczenie, jeżeli jest przetłumaczone na polskie „Szczęść Boże”, używane w Polsce tylko w stosunku do osób duchownych lub w szczególnych sytuacjach. Brak tu przypisu wyjaśniającego. Ale też niemczyzna autora jest chropawa i brak jej płynności, zarówno na jego stronie autorskiej jak i na amazonie w wydaniu niemieckim, którego fragmenty można tam przeczytać.
Dotarłam do końca, mając nadzieję na jakąś myśl przewodnią, ideę, która usprawiedliwiałaby napisanie tego utworu. Nic takiego nie znalazłam.
Znajoma recenzentka z lc oceniła drugą z książek autora, „Golfistkę” na 6 * i zdołała mnie zainteresować osobą autora. Jan Otrysko, doktor nauk medycznych, wyjechał w 2003 roku w wieku 40 lat do Niemiec i w tym kraju mieszka i pisze. Nie przekreślam automatycznie autorów wydających w selfpublishing, bo niektórzy dziś bardzo poczytni (jak Magdalena Witkiewicz, która naprawdę pisze niezłe obyczajówki),zaczynali, wydając książki własnym sumptem, a dopiero, gdy zdobyli popularność, zainteresowały się nimi duże wydawnictwa, proponując umowę. Znalazłam pierwszą książkę autora na woblink.com, który na ogół dba o poziom asortymentu. Jakim cudem znalazł się na tej stronie ten gniot w sprzedaży, jest dla mnie zagadką.
Zdecydowanie odradzam, szkoda czasu!

• Poznaję nowych pisarzy w 2022
  • Uwaga, gniot!