Pustynny świat

Okładka książki Pustynny świat Tom Huddleston
Okładka książki Pustynny świat
Tom Huddleston Wydawnictwo: Wilga Cykl: Zatopiony świat/FloodWorld (tom 2) fantasy, science fiction
Zatopiony świat/FloodWorld (tom 2)
DustRoad
Wilga
2021-04-15
2021-04-15
Elżbieta Janota

Super książka! Teoretycznie jest to dylogia ale jest nadzieja na trzecią część :)

Po zatopieniu Londynu przez Corteza, Kara i Joe zbierają pieniądze, by wyjechać z Wrakowiska i zamieszkać w Kanadzie. Podczas jednego z połowów Joego, Kara zauważa grupę Wodniaków, którzy zmierzają do miejsca, gdzie został uwięziony były kapitan Neptuna. Dzieciaki od razu ruszają w pogoń za intruzami i w ten sposób wplątują się w sam środek armii Piątki. Tam na pustyni czeka ich nie lada przygoda. Dlaczego? Ponieważ armia Piątki zjednoczyła wszystkie dawne stany Ameryki i postanowiła najechać Wodniackie państwo za to, że ci nie okazali im pomocy.

Od razu powiem, że ta część bardziej mi przypadła do gustu niż poprzednia. Jak dla mnie ma ona więcej sensu i posiada jasny i logiczny sens. Ludzie są wściekli, bo technologiczna potęga – czyli Wodniacy – nie pomaga im, a traktuje jak śmieci. W takim wypadku ludziom ciężko stanąć na nogi i dlatego są wściekli. Bo gdyby uzyskali pomoc, to potem mogliby się usamodzielnić… no i wiecie co dalej. Wszystko powoli wróciłoby do normy. A tak? No cóż… mamy takie sytuacje jak ta teraz.

No ale, nie chcę za bardzo rozgadywać się o fabule. Bo ta była dobra, prosta, logiczna i dobrze skonstruowana. Nic bym z niej nie wyrzuciła, ani nie dodała, więc to chyba dobrze. Chociaż czekajcie… wiecie, co mnie denerwowało? Zachowanie Nate. Mam wrażenie, że myśleć zaczął dopiero pod koniec książki. Właściwie, to gdyby posłuchał się w pewnych chwilach Kary, to cała sprawa mogłaby się zakończyć sukcesem, a tak… eh. No dzieciak i tyle. Ale za to dla równowagi mamy wspaniałą Piątkę. Pięć identycznych facetów, którzy praktycznie myślą tak samo, mówią tak samo i chyba nawet się tak samo poruszają. To jak przedstawił ich autor, zwłaszcza ich drobne różnice w charakterze, było naprawdę dobre i to najbardziej podobało mi się w tej książce i dlatego też nie mogę się doczekać następnego tomu. A i byłbym zapomniała o Ryś! Osobie niebinarnej, która jak dla mnie została nieco za mało opisana… ale była w porządku. Rozumiałam motywację tej postaci i mam nadzieję, że w kolejnym tomie będzie jej więcej.

Za myślącą Karę i Pięciu daję ,,Pustynnemu Światu” 7/10.

Pustynny świat to kontynuacja Zatopionego świata , czyli dystopijnej wizji, po katastrofie klimatycznej.
Na początku poznajemy Rysia - osobę, która pracuje dla Piątki - grupy braci, chcących zjednoczyć ziemie po dawnej Ameryce, by stworzyć armię i zaatakować Wodniaków. Chcąc zdobyć ich technologię i żywność nie cofną się przed niczym- do tego zostali stworzeni.
Oczywiście spotykamy też Karę i Joego, którzy tym razem płyną do Frisco, by dopilnować transportu więźnia. Podczas podróży trafiają jednak do do miejsca, w którym wspomniana wyżej Piątka tworzy akurat swoją armię. Czy młodym bohaterom uda się powstrzymać wojnę?

Drugi tom swoim klimatem przypomina mi Mad Maxa i pewnie dlatego nie podobał mi się trochę mniej niż pierwszy tom (tak, przyznaję- nie jestem fanką tego filmu, ale może jeszcze kiedyś dam mu szansę 🤔).
Mamy co prawda dobrą historię, oraz bohaterów, jednak nie mogłam się już w to aż tak wciągnąć 🤷 Dużym plusem jest ukazanie motywacji poszczególnych grup ludzi, którzy po prostu starają się przetrwać w tym nieprzyjaznym świecie.
Bardzo ciekawą postacią jest Ryś - osoba niebinarna, jednak wątek tego bohatera niestety nie został dostatecznie rozwinięty. Być może w kolejnym tomie autor napisze więcej o tej postaci 🤔 Tu od razu muszę pochwalić pracę tłumaczki, która w kilku słowach na początku książki wyjaśniła dlaczego w dany sposób przetłumaczyła wypowiedzi Rysia.
Podsumowując : jest to ciekawa propozycja dla młodych czytelników, którzy lubią pełne przygód książki #postapo
Czy sięgnę po kolejny tom? Oczywiście ☺️ jestem ciekawa zakończenia tej historii, polubiłam głównych bohaterów i mam nadzieję, że uda im się zapobiec kolejnym niebezpieczeństwom.

Oczywiście...

„Pustynny świat” to kontynuacja „Zatopionego świata”. Opowiada dalsze przygody, których głównymi bohaterami są Kara i Joe. Tym razem klimat powieści jest nieco inny – choć wciąż występują wodniacy i życie na morzu, to tym razem główna akcja toczy się na pustynnych i zakurzonych drogach Ameryki.

W tej części dzieciaki próbują zapobiec kolejnemu konfliktowi zbrojnemu. Przeżywają wiele przygód i ocierają się o mnóstwo niebezpieczeństw. W tej części występuje o wiele bardziej interesujący przeciwnik – Piątka, czyli pięcioro mężczyzn, którzy zachowują się jak jeden! Ich wątek był dla mnie niezwykle ciekawy, otarł się również o futurystyczne technologie. Chętnie poczytałabym o nich więcej.

Z wyjątkiem antagonisty ten drugi tom podobał mi się trochę mniej. Może dlatego, że w pierwszym zakochałam się w wodnym świecie, a w tym było go mniej? Klimat pylistych dróg i zdezelowanych pojazdów jest świetny, ale jego realizacja jakoś mniej mnie porwała. I choć przygody bohaterów były naprawdę ciekawe, to przez to nie byłam w nie aż tak zaangażowana.

Prolog autor poświęcił postaci Ryś, sugeruje to, że odegra w dalszej części znaczną rolę. Ryś jest postacią niebinarną, pracuje dla piątki i jest członkiem gangu samochodowego Dzikie Koty. Zapowiada się świetnie, prawda? Niestety coś mi tu nie zagrało. Ryś ma ogromny potencjał, można by o nim/niej napisać osobną książkę, lecz tutaj, w „Pustynnym świecie” nie odczułam żadnej głębi tej postaci, słabo go/ją poznajemy, nie ogrywa wcale dużej roli, jak można się było spodziewać na początku.

Natomiast dużym zaskoczeniem było rozwinięcie postaci Hury! Jej wątek, choć tragiczny był dla mnie niezwykle interesujący i jej losy śledziłam z wielkim zaciekawieniem. Z tą bohaterką autor sobie świetnie poradził i dodał nieco gorzkich tonów książce.

Kara i Joe przechodzą pewne przemiany, nieco dojrzewają, ale nadal zachowują swoje główne cechy. Przez całą książkę szczerze im kibicowałam i czekałam na kolejne ich przygody. Choć nie bawiłam się przy tej części tak świetnie jak przy pierwszej, to również była to naprawdę fajna przygoda. Miło spędziłam czas i ten tom również polecam. Mam nadzieję, że Kara i Joe wystąpią jeszcze w jakiejś książce, bo niestety na razie wyszły tylko te dwie. Bardzo polubiłam tych bohaterów i ten futurystyczny świat po katastrofie klimatycznej.

W tej części dzieciaki próbują zapobiec kolejnemu konfliktowi zbrojnemu....

Prawdziwa powieść science fiction dla młodzieży. Dedykowana dzieciom 9-12 lat, ale mój recenzencki nos podpowiada, że na tę książkę zdecydowanie za wcześnie. 12+ natomiast jak najbardziej. Przed Wami tom drugi cyklu „Zatopiony świat”, którego głównymi bohaterami są szesnastoletnia Kara i jedenastoletni Joe. Żyją w strasznych czasach. Postapokaliptyczne klimaty, częściowa zagłada świata, nieuchronna katastrofa klimatyczna, pościgi przez pustynię i oczywiście odwieczna walka dobra ze złem, w której już, już szala zwycięstwa przechyla się ku złu. Taki właśnie jest Londyn przyszłości, częściowo zatopiony przez rozległy ocean. Nasi bohaterowie mieszkają w uboższej jego części nazywanej wrakowiskiem i pracują dla kolekcjonerów cennych rzeczy wydobywając zatopione przedmioty. Podobnie jak w części pierwszej, także i tutaj akcja opleciona jest wokół propagandowej działalności Corteza, przywódcy Wodniaków. John Cortez przebywa w więzieniu, a powieść rozpoczyna się od chwili, kiedy Kara i Joe przypadkiem odkrywają, że ich wróg ma z tego więzienia zostać wykradziony. Dostają się na Neptuna – ogromny statek będący miejscem zamieszkania wielu tysięcy Wodniaków, jednak podczas napadu piratów wypadają za burtę. Razem ze swoim przyjacielem, wodniakiem Natem dzięki kamizelkom ratunkowym dostają się do Magicznego Królestwa, a następnie Ryś (binarna, bardzo charakterystyczna postać, łowczymi nagród i członkini ugrupowania Dzikie Koty!) zabiera ich przed oblicze swoich przełożonych, których celem jest wywołanie wojny z Wodniakami i obalenie dotychczasowego porządku. Pięciu braci – klonów rządzi twardą ręką i nie cofnie się przed niczym, wobec czego przed naszymi bohaterami nie lada wyzwanie. Muszą ostrzec Wodniaków o planowanym zamachu, zapobiec wojnie, a także…cóż. Ocalić własne życie. Będzie tajemniczo, strasznie, nieprzyjemnie, niebezpiecznie, a nawet groźnie. Cała armia przemierza bezkresną pustynię dawnej Ameryki Północnej, a Kara i Joe muszą pokonać cały kontynent, by na czas zapobiec wojnie, która zniszczyłaby całą cywilizację. Uda im się ocalić siebie i ludzkość? Zyskają sprzymierzeńców, czy będą napotykać na wrogów? Mogą zaufać sobie? Zachowają ludzkie uczucia i zdolność empatii, czy staną się żądni zwycięstwa? No i czy szalony John Cortez podda się tak łatwo? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie oczywiście w lekturze, ale wiedzcie, że przed dziećmi prawdziwa misja!
„Pustynny świat” wydawnictwa Wilga jest konkretnej grubości. Nie należy do książek czytanych za jednym podejściem; najlepiej stopniowo dawkować treść i strona za stroną poznawać realia świata, w którym przyszło żyć Karze i Joemu. Na zewnątrz miękka, błyszcząca okładka w kolorach żółci i złota, bardzo poręczna i praktyczna, gdyż można ją wcisnąć w czeluści plecaka i zabrać ze sobą. W środku mnóstwo tekstu podzielonego na trzy części, z których każda posiada własne, zatytułowane rozdziały. Standardowej wielkości czcionka. Koniecznie trzeba przeczytać część pierwszą; wtedy „Pustynny świat” staje się zrozumiały. Polecamy młodzieży 12+.

Kara i Joe wiodą spokojniejsze życie, jednak do czasu, kiedy zauważają, że ktoś zamierza wypuścić ich najgorszego wroga... Nieoczekiwanie okazuje się, że wśród złoczyńców znajduje się ich przyjaciel... Czy wyjaśnienie sytuacji pozwoli zrozumieć cel uwolnienia złoczyńcy?
Wyruszają w zaskakującą podróż...
Spotykają pięcioro braci, którzy mają szeroko idący plan... Wraz z armią, którą udało im się zgromadzić zamierzają zemścić się na kimś, kto nie udzielił im dostatecznej pomocy... Ponownie jesteśmy świadkami nadchodzącej wojny oraz jej strasznych skutków... Przyjaciele robią wszystko, aby uratować świat jaki znali oraz istnienia, które mają prawo istnieć....
__________________________
Główni bohaterowie ponownie dostarczają nam sporą dawkę emocji. Książka, tak jak jej poprzedniczka zawiera dawkę nowych, zaskakujących technologii. Wiele się w niej dzieje, jednak zdecydowanie dużo więcej na lądzie. Okazuje się, że niektóre z miejsc, które odwiedzili przyjaciele ma swoje realne odpowiedniki, przez co ta krótka powieść robi się jeszcze bardziej klimatyczna. Książka nie nadaje się dla małych dzieci z racji brutalności oraz rozlewowi krwi. Autor w swym dziele porusza pewien trudny temat, który ma swoje ciężkie odwzorowanie w rzeczywistym świecie... Tom drugi wciągnął mnie w podobnym stopniu co pierwszy. Ponownie czytało mi się to bardzo szybko przez małe gabaryty, ale równi

Wyruszają w zaskakującą podróż...
Spotykają pięcioro braci, którzy mają szeroko idący plan... Wraz z...

Totalnie się zawiodłam. Sądziłam, że kontynuacja, będzie o wiele lepsza od tomu pierwszego. Początek mnie wciągnął, ale niektóre rzeczy w tej historii mnie po prostu przeraziły. Totalnie się gubiłam i czekałam na coś dzięki czemu będę mogła zrozumieć tę chaotyczną fabułę. Autor wprowadzał mnie w takie dołki, przez co byłam zdezorientowana i gubiłam się w całym kontekście tej lektury. Mimo wszystko bohaterowie byli fajnie wykreowani, ale cały ten wykreowany świat to nie moje klimaty. Niestety sądzę, że tom pierwszy jest o wiele lepszy i nie mam zamiaru wracać do tej historii ponownie. :/

#565 - Pustynny świat - Tom Huddleston - Wydawnictwo Wilga
#125/52/2021

Książka ma 304 strony, swoją premierę miała dnia 15.04.2021 roku i należy do kategorii fantastyka, science fiction. Jest to drugi tom cyklu - Zatopiony świat.

Książka porusza niezwykle ważne zagadnienie, o którym coraz częściej się mówi, czyli katastrofa klimatyczna.

Autor ukazuje w niej, jak może wyglądać świat po takim wydarzeniu.

Warto zastanowić się, czy chcemy żyć na takiej planecie, lub zapewnić to przyszłym pokoleniom.

Bohaterowie muszą wykonać swoją misję - zapobiec wojnie. Czy im się to uda ?

Dziękuję za książkę Wydawnictwo Wilga.

#565 - Pustynny świat - Tom Huddleston - Wydawnictwo Wilga
#125/52/2021

Autor ukazuje w niej, jak może...

Na początek małe stwierdzenie, jest tutaj mniej akcji niż w poprzednim tomie a zakończenie mimo zamkniętej formy oraz domknięcia wątków pozostawia nieśmiałą nadzieję na powrót do serii w trzeciej części. Ta część podobała mi się bardziej niż poprzedniczka, która notabene nie była zła. Wydaje mi się iż było to spowodowane właśnie większą ilością postaci. Może i nadal nie są one ukazane z dużą ilością warstw ale dzięki takiej ich ilości mniej się zwraca na to uwagę. Jakbym miał porównać tę powieść do jakiegoś filmu to weźcie jakąś produkcję drogi z dodatkiem akcji.
Chętnie dowiedziałbym się więcej o Erze Technologii oraz jej końcu jednakże rozumiem dlaczego postacie zamiast zwracać uwagę na przeszłość starają się przeżyć w takim świecie jaki zastali. Powieść czyta się bardzo szybko a cała seria jest idealna do zabaw typu "maraton czytelniczy".
Jeśli chodzi o język jakim książka jest napisana to mogę tylko napisać iż jest przyjemny. Może trochę opisy są zbyt powierzchowne, ale rozumiem taki zabieg. Jednakże mimo tej powierzchowności jestem w stanie wyobrazić sobie ten świat i poszczególne jego elementy.

Zapraszam również na mego bloga:

Nie dbamy o nasze środowisko. Definicja – katastrofa klimatyczna jest nam dobrze znana. Książka ukazuje nam jak może wyglądać świat, kiedy już do niej dojdzie.
Czy chcemy żyć na takiej planecie?

Kara Jordan to szesnastoletnia dziewczynka a Joe – jedenastoletni chłopiec. Ich marzeniem jest uciec z chaotycznych, pływających slumsów zwanych Wrakowiskiem do krainy drzew, gór, pokoju i ciszy. Codzienny widok brudnej wody i wystających z niej londyńskich budynków, betonowych wieżowców i kościelnych iglic ich przeraża. Chłopiec posiada odpowiednie licencje i może wyławiać na zamówienie cenne przedmioty z zatopionych galerii. Za odłożone pieniądze bohaterowie chcą dostać się do Kanady.
Pewnego dnia zauważają, że ktoś chce wykraść Corteza – Wodniaka. Osobę, która czeka w więzieniu na sprawę, a która jest winna śmierci wielu tysięcy osób. Dostają się na statek zwany Neptunem, który jest pływającym miastem, domem dla wielu tysięcy Wodniaków. Podczas sztormu na statek napadają piraci. Kara, Joe i Nate wypadają za burtę. Dzięki specjalnym kamizelkom ratunkowym dryfują. Trafiają do „Magicznego Królestwa”. Z opresji ratuje ich Ryś. Odkrywają, że pod pokładem kutra, którym płyną, ukryta jest związana dziewczyna. Ryś okazuje się łowczynią nagród i członkinią Dzikich Kotów. Zabiera trójkę bohaterów do Piątki, którzy na wiecu wypowiadają wojnę Wodniakom. Nate jest przerażony, bo nie wie jak ostrzec swoich rodaków przed złowrogą armią przemierzającą pustynie dawnej Ameryki Północnej.
Bohaterowie mają przed sobą misję, od której powodzenia może zależeć los ludzkości.
Czy zdołają zapobiec wojnie?

Polecam.

Jeżeli chcesz przeczytać moje inne recenzję zapraszam na instagrama @books.are_mypassion. :)

Czy chcemy żyć na takiej planecie?

• Cykl: Zatopiony świat
  • Młodzieżówki
  • Mam ebooka - epub
  • Literatura fantasy i s-f
  • 2024 💙
  • Chcę przeczytać, już ją mam

Dodaj cytat z książki Pustynny świat