Nowe wiersze sławnych poetów

Okładka książki Nowe wiersze sławnych poetów Grzegorz Uzdański
Okładka książki Nowe wiersze sławnych poetów
Grzegorz Uzdański Wydawnictwo: Znak Literanova poezja
poezja
Znak Literanova
2021-06-02
2016-01-01
literatura polska wiersze poeci

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (70) / 2023 Marcin Czerkasow, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Ryszard Koziołek, Karolina Lewestam, Tadeusz Michrowski, Joanna Rajkowska, Redakcja magazynu Pismo, Maria Reimann, Małgorzata Rejmer, Zofia Sawicka, Grzegorz Uzdański, Mirosław Wlekły
Pismo. Magazyn... Marcin Czerkasow, M...
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

I po raz pierwszy nie wiem co napisać ... Bardzo lubię poezję i od czasu do czasu sięgnę po książkę, którą mam nieprzeczytaną. I teraz autor przedstawił wiersze poetów w sposób jakby je pisali w teraźniejszości. O współczesnym świecie, facebook, internet, kibicowanie, portale randkowe. Ponieważ większość autorów bardzo lubię i znam ich twórczość. Dlatego ta interpretacja nie trafia do mnie kompletnie. Jak czytałam to miałam what this is? I jeszcze wydanie: okładka książki bardzo twarda przez co źle trzyma się w ręku ... i kolor ... no nie trafia do mnie ...

Kocham, kocham, kocham. Ułożone w cykle mówią dużo więcej niż pojedyncze wyłapane tam i ówdzie. Uzdański niektórych autorów czuje bardziej niż innych, ale zawsze wykazuje się niezwykłą wyobraźnią i słuchem.

Co by było gdyby Jan Kochanowski, Juliusz Słowacki, czy Wisława Szymborska żyli we współczesnym świecie? Jaką poezję by tworzyli i jak reagowali na dzisiejsze problemy? Odpowiedzi na te pytania rozwiał Grzegorz Uzdański, który bardzo trafnie odwzorował styl pisania ówczesnych poetów w swoim tomiku poezji "nowe wiersze sławnych poetów".
Kiedy zobaczyłam opis książki od razu wiedziałam, że muszę to przeczytać! Bardzo ciekawy pomysł, nieprawdaż?

Kiedy zobaczyłam opis książki od razu...

Szymborska i inni byliby dumni. Świetny pomysł. Choć wiersze nierówne i książka mogłaby być staranniej wydana.

Od pierwszego wejrzenia zakochałam się w pomyśle, że można stworzyć Nowe wiersze sławnych poetów.

Jak tytuł sugeruje, książka ta zawiera wiersze, ale nie napisane przez sławnych poetów, a pastisze stylizowane na ich twórczość. Mówią o dzisiejszym życiu, technologii, social mediach, zakupach, czyli o zwykłej codzienności współczesnego człowieka, której Mickiewicz, czy Słowacki nie mogli poznać. Niewiarygodne, że wszystkie napisał tylko jeden człowiek!

Wejść w ich buty

Szanuję bardzo Uzdańskiego za wysiłek włożony w analizę stylu wszystkich tych autorów. Jednocześnie zazdroszczę, bo gdyby wena była w postaci wodnej, to autor musiał mieć jej całe jeziora, a może i morza, żeby podejść do przeróżnych tematów w taki sposób.

Nie jestem jakimś wielkim specjalistą od poezji, ale na tyle, na ile się orientuję, to autor zadbał o połączenie wszystkich klocków tej układanki. Dobierani przez niego protoplaści są idealnie dopasowani do poszczególnych wierszy. Lub może wiersze zostały napisane z myślą o konkretnym autorze?

Na przykład Jeremi Przybora w piórze Uzdańskiego pisze o tęsknocie do ukochanej (czyżby sugerował tu Osiecką?). Mickiewicz/Uzdański w rozważania o przyszłości ludzkości wplata charakterystyczne opisy przyrody, a Szymborska/Uzdański zaskakuje perspektywą podejścia do tematu swojego pastiszu.

Szkoda, że nie ma do tej książki żadnego posłowia, wstępu, czegokolwiek, co by nieco więcej mówiło o samym autorze, jak i o tym, skąd wziął się pomysł i jak wyglądał proces twórczy. Ten króciutki wstęp, który poprzedza wiersze, mi nie wystarczył. Chcę więcej.

Spojrzenie na poezję

Można też traktować ten tomik jako dobre narzędzie do nauki czytania i rozumienia poezji w ogóle. Nowe wiersze sławnych poetów świetnie pokazują różnice pomiędzy stylami klasyków. Do tego tematyka dotyczy spraw współczesnych, więc ciekawi i intryguje. Mamy wrażenie, że te pastisze są o nas samych, ostatecznie o naszych znajomych. Nie ma nudy.

Do czytania zachęciło mnie kilka wierszy, opublikowanych na Instagramie. Obiecywały ciekawą podróż przez przeróżnych twórców znanych z lektur szkolnych, czy innych okoliczności. Później dowiedziałam się, że jest na Facebooku cały fanpage z niektórymi wierszami z tej książki.

Szymborska, Mickiewicz, Różewicz, Bukowski, Lipska, Leśmian, Kochanowski, Konopnicka… Aleja gwiazd! I to wszystko wykluło się w głowie Uzdańskiego. Nowe wiersze sławnych poetów są bardzo dobre. Pomysł jest genialny i na pewno będę wracać, a może w przyszłości powstaną kolejne? Będę czytać!

No przykro mi.
W zasadzie tym jednym zdaniem mogłabym zakończyć tę recenzję, ale jako iż jestem czytaczem poezji wyborowym, pozwolę sobie rozwinąć, żeby moje bolączki i żale przekazać jak należy.
Otóż ta poezja jest słaba, być może nie ze względu na to, że Grzegorz Uzdański pisać nie umie, bo umie jak diabli, ale na to, że style poetów, które sobie obrał są nie dość, że średnie, to jeszcze różne. Mickiewicza się czyta tak, jak się smaruje ciepły chleb masłem, ale to dlatego, że się wie, że to Mickiewicz, wie się, o czym pisał, nawet czasem można się wzruszyć, zanurzyć w świecie jego wyobraźni i talentu, ale kiedy czytamy wiersz stylizowany na Mickiewicza (bardzo udanie, jak wszystkie zresztą, muszę przyznać) opisujący to, co dzieje się teraz, to dysonans poznawczy jest za duży, żeby to się mogło podobać. Bo Mickiewicz jest dla nas dobry teraz, dlatego, że był wtedy, inaczej to się nie ma prawa udać. Zwyczajnie było mi nieraz nudno, na całe szczęście sobie to Szymborską i Bukowskim nagrodziłam, za te wiersze autor dostaje ode mnie oklaski na stojąco, a za Buka to nawet na klęcząco, if you know what I mean.*

*Ojej, czy ja to napisałam na głos?
Te wszystkie o facebooku, tinderze i instagramie są nawet fajne, ale już ten o klocuchu z lekka żenujący.
Poeta wspaniale potrafi oddać styl innych, myślę, że te umiejętności są fenomenalne i zasługują na rozgłos, ale szkopuł w tym, że tego mi się dobrze nie czytało i co ja mam na to poradzić.
Wierszy jest tutaj sporo, ale tych naprawdę dobrych zaledwie garstka: Szymborskiej (Status, Rekin polarny),Tuwima (Newsfeed, Newsfeed 2),Bukowskiego (wszystkie),Świrszczyńskiej (Instagram),Różewicza (wszystkie),Kobayashiego/Basho (wszystkie),Szekspira (Lekcja zdalna - genialny),Lechonia (Mickiewicz na egzaminie gimnazjalnym),Białoszewskiego (Livestream),Bursy (Coaching),Staffa (Skrzynka na o2.pl),O'Hary (Koniec roku, rano),Plath (Telewizor),Mickiewicza (Dzień kobiet - ale tylko ten, pozostałe są słabe),Gluck (Nobel),Krasickiego (Ojciec i syn - wybitnie się to poecie udało, oj doskonale),Konopnickiej (Ławka),Kawafis (Wieczór),Słonimskiego (Wyrok na kobiety),Osieckiej (Wolne niedziele),"Tinder" w wykonaniu Krasickiego i Staszczyka (tak, tak, Muńka) też boskie, oba, wszystkie lub większość tych o Panu Cogito.
Mam wrażenie, że poetki zostały tutaj obdarte ze swojego romantyzmu i utaplano im duszę w błocie, ale miał być pastisz, to jest.
Podobają mi się naturalnie najbardziej wiersze stylizowane na tych poetów, których najbardziej lubię, to jest Szymborską, Różewicza, Bukowskiego, Bursę.
Poeta manifestuje nam swoje poglądy, mam nadzieję, przede wszystkim wspiera LGBT, gardzi ciemnotą umysłową, a do tego daje nam na tacy niezły spis nazwisk, z czyją poezją warto się zapoznać.
Nie podobała mi się końcówka, gdzie są fragmenty prozy, ani kilka wersji tego samego wiersza, za to bardzo podobają mi się roasty, to chyba najmocniejszy fragment książki.

Uznałam, że książkę mogę zaliczyć do wyzwania lipcowego, bo to "szkolni poeci" w wydaniu wakacyjnym.

Wyzwanie czytelnicze LC lipiec 2021: Przeczytam książkę z wakacyjnym motywem (3).

No przykro mi.

"Poluję na was, lekkie ludzkie duchy, szukam was w Sieci, chwytami nas kontynentami."

Jan Kochanowski kibicuje polskiej reprezentacji.
Juliusz Słowacki snuje się po centrum handlowym.
Wisława Szymborska pisze status na facebooka.
Sylvia Plath walczy z dekoderem.
Ignacy Krasicki pracuje nad profilem randkowym.
Grzegorz Uzdański komentuje współczesną rzeczywistość, mistrzowsko naśladując styl największych poetów w historii.
W „Nowych wierszach sławnych poetów”, oprócz utworów znanych ze strony na facebooku, znajdują się również teksty nigdzie indziej nieopublikowane i napisane specjalnie do tego tomiku.

Bardzo dobra, ciekawa pozycja, przy której nie sposób się nudzić. Zawiera wiele przyzwoitych wierszy, które nawiązują do utworów znanych dawnych poetów. Ładna szata graficzną zachęca do zajrzenia wgłąb książki. Myślę, że trzeba mieć duży talent, by tworzyć tak świetne utwory, w wieku różnych stylach, wykorzystując motywy przewodnie znanych osobistości. Jednak najbardziej intrygujące w tym wszystkim jest to, że te utwory poruszają tematykę dzisiejszą, nowoczesną, teraźniejszą. Mowa jest tutaj o internecie, portalach społecznościowych, serialach, filmach porno, sporcie, czatach, mejlach, smartfonach, tabletach itp. Wszystko zawiera nutkę prześmiewczej ironii.

Niektóre fragmenty są naprawdę zabawne, przewrotne, można się przy nich nieźle ubawić. Jest to nowe spojrzenie na sławnych poetów, ale i na pewne sprawy, które porusza autor. Naśladowane style są niemalże kopią, świetnie oddającą klimat utworów z poprzednich epok. Utwory są pogrupowane tematycznie, przez co łatwo się w nich połapać, wszystko jest uporządkowane. Bardzo spodobał mi się fragment, w którym Uzdański pokazuje, jak dany autor mógłby napisać wiersz innego autora, jak mógłby on wyglądać. Szczerze polecam osobom, które czytają poezję, ale tylko, ponieważ jest to coś innego, nowego i naprawdę ciekawego.

Jan Kochanowski kibicuje polskiej reprezentacji.
Juliusz Słowacki snuje się po centrum handlowym.
Wisława Szymborska pisze status na facebooka.
Sylvia Plath walczy z dekoderem.
Ignacy Krasicki pracuje nad profilem randkowym.
Grzegorz Uzdański komentuje współczesną rzeczywistość,...

Nie będe ukrywać, że jest w tym tomie coś co mi się nie podoba... Ten straszny kolor okładki 😩🤭
Po za tym... to jest świetne. Poprostu, tylko i aż - świetne. Trzeba mieć talent by tworzyć w tak wielu stylach, trzeba miec pomysl by wykorzystać sławnych poetów. Nie powiem, są lepsze i trochę gorsze odsłony ale finalnie to naprawdę warte przeczytania. Autor porusza chyba wszystkie możliwe "dzisiejsze top tematy" , dotyka prawdy, daje do myślenia. Bawi się słowem a czytalenik otrzymuje naprawdę niesamowotą lekturę

Całość jest bardzo ciekawa, w porywach genialna, ale teksty napisane Czechowiczem, Plath i Białoszewskim to kopie przebijające oszałamiający wiatrak oryginałów.

"Rok temu 'byłeś na mnie chory'.
Dziś najwyraźniej jesteś zdrowy."
"Nowe wiersze sławnych poetów" to pastisze wierszy komentujące wydarzenia z życia codziennego w latach 2014-2021. W utworach Grzegorza Uzdańskiego możemy przeczytać między innymi o Emily Dickinson rozmyślającejno tym, czy gazeta czytana na tablecie to nadal gazeta. Tadeuszu Różewiczu rozmyślającym o Walentynkach i szafiarkach, Wisławie Szymborskiej tworzącej status na Facebooku, Safonie dumającej o instagramowym profilu czy Williamie Szekspirze opisującym lekcje zdalne.
Fragmentami, które najbardziej przykuły moją uwagę, i były dla mnie takimi perełkami był pastisz wiersza Antoniego Słonimskiego "Wyrok na kobiety" oraz Jak Małgorzata Musierowicz napisałaby "Władcę Pierścieni" J.R.R. Tolkiena.
To była całkiem przyjemna lektura, nawet dla osoby takiej jak ja, która poezję od czasu do czasu czyta, ale nie może się nazwać jej wielką fanką. Premiera książki: 02.06., w jej skład wchodzą zarówno pastisze znane z fanpage'u autora jak i te całkiem nowe, a także takie, które zostały stworzone specjalnie na potrzeby tej książki.

"Rok temu 'byłeś na mnie chory'.
Dziś najwyraźniej jesteś zdrowy."

• Poezja
  • Poezja

Dodaj cytat z książki Nowe wiersze sławnych poetów