Domy pisarzy

literatura polska pisarze

Wyróżniona opinia i

Domy pisarzy

przeczytanych książek 696 napisanych opinii 190

Mam niedosyt, jeśli chodzi o tytułowe domy pisarzy. Więcej mogę powiedzieć o trasie wycieczek autorki, niż o domach, w których tworzyły największe nazwiska. Miejscami przegadana i nudna. Brakuje mi opisów do zamieszczonych fotografii.

Leidos solo 4 capis

Leidos solo 4 capis

Ciekawy pomysł na poznanie i pokazanie świata ulubionych pisarzy, świata, który wpływał na ich literacki styl i wyobraźnię.

Jest to też dobra książka, która broni się poetyckim stylem, plastyczną wyobraźnią autorki, umiejętnym spleceniem własnej narracji i obserwacji z cytatami z utworów. Podróże do domów literatów są bardzo różnorodne i prowadzą od surowej Skandynawii do barwnych ulic Aleksandrii, od amerykańskiego południa do Kalifornii, od Paryża do Kolumbii.

Są pośród nich opowieści bardziej i mniej udane. Dlaczego w opowiadaniu o Marku Aureliuszu pojawia się kolacja u ambasadora? Jeśli miał to być przykład na to, że stoicyzm i obojętność na blichtr i światowe życie pojawia się w żyłach autorki wraz z wdychanym powietrzem Forum Romanum, to przykład jest jak kulą w płot, nie rozumiem po co w ogóle o tym spotkaniu wspominać? Autorka jest wyraźnie pod wrażeniem… także i tego, jak stare jest domostwo ambasadorskie i jak niewiele jego mieszkańcy robią sobie z historii, jest ona dla nich w tym miejscu globu naturalna jak powietrze właśnie. I jaki tu związek z Aureliuszem?

Jest w tej książce jeszcze trochę innych autoprezentacyjnych wątków, które są zupełnie niepotrzebne, bo ta książka naprawdę literacko broni się sama. Ciekawy jest i pomysł, i styl - co widać zwłaszcza w opowieści z wyspy Färö, zwłaszcza z połączeniu ze zdjęciami.

"DOMY PISARZY" MARZENA MRÓZ-BAJON

Zapowiadało się niezwykle ciekawie- autorka wybrała się w podróż śladami znanych autorów, aby przyjrzeć się z bliska miejscom, gdzie żyli i tworzyli.
Domyślam się, że po podróży powstał pomysł napisania tej książki.
Jest to książka - pamiętnik z elementami reportażu. Znajdziemy w niej zdjęcia i opisy do nich oraz zapiski autorki z podróży.

Chciałam poznać zakamarki, gdzie tworzyli tę czy inną powieść znani mi pisarze. Przyjrzeć się ich bliskiemu otoczeniu, ich codzienności.
Chciałam się poszwendać śladami Czesława Miłosza czy Bułhakowa i udało mi się to.
Bardzo mnie to zaintrygowało i już wiem, że warto było sięgnąć po tę lekturę.
Jest to ciekawa perełka literacka..

Autorka ma bardzo lekkie i plastyczne pióro, do tego sporo zdjęcia, które ukazują domy i okolicę.

Lektura ta jest niesamowitą gratką dla każdego, kto chce zobaczyć i poczuć klimat zwykłych i niezwykłych miejsc, gdzie żyli i tworzyli wielcy.
Przyznam, ze nie wszystkich znałam i nie każdy przedstawiony tutaj jest pisarzem, ale to nie ma żadnego znaczenia.

Całość podzielona jest na siedemnaście rozdziałów i po kolei mamy :
Dom Czesława Miłosza, Konstandinosa Kawafisa, Gabriela Garcii Marqueza, Rabindranatha Tagorego, Williama Faulknera, Leonarda da Vinci, Trumana Capotea, Michała Bułhakowa, Ezry Pounda, Oskara Wilsea, Ernsta Hemingwaya, Marka Aureliusza, Maria Vargasa Liosy, Ingmara Bergmana, Tomasza Manna, Matsua Basho, Sławomira Mrożka,

"DOMY PISARZY" MARZENA MRÓZ-BAJON

Domyślam się, że po podróży powstał pomysł napisania tej książki.

Świetna pozycja dla tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o swoich ulubionych autorach. Książka ma bardzo dużo fotografii i cytatów, które przybliżają twórczość danej osoby. Niesamowicie się to czytało, historie sprawiają, że można przenieść się w różne strony świata bez wychodzenia z domu.

Trochę jednak za mało o tych domach...

Trochę jednak za mało o tych domach...

Choć każdy z bohaterów książki coś w swoim życiu napisał, to jednak nie każdy z nich był typowym pisarzem. Znajdziemy tu i rzymskiego cesarza i znanego reżysera filmów fabularnych. Nie do końca jest to też opowieść o ich domach, choć większość z nich autorka odnalazła. To bardziej historia o niezwykłych osobowościach, czasach i miejscach, w jakich przyszło im żyć, bliskich osobach, które im towarzyszyły. Wyraźnie widać, że autorka przedstawiła takich autorów, których twórczość zna i naprawdę lubi. Książka zawiera bardzo dużo cytatów z ich dzieł i są one ciekawie dobrane, zgodnie z myślą przewodnią książki. Jest też sporo zdjęć osobiści zrobionych przez panią M. Mróz- Bajon- szkoda, ze nie są podpisane, a nie zawsze z treści wynika, co przedstawiają. Choć książka jest wyraźnym hołdem dla wybranych twórców, to autorka zawiera w niej też dużo swoich przemyśleń i refleksji, tak w stosunku do przedstawionych bohaterów, jak też do odbytych podróży i miejsc, które zobaczyła. Pewne informacje mają rangę "zagadek osobistych" autorki i nie do końca rozumiem ich sens, jak np. zapis o pewnym osobliwym zakupie, którego dokonała w Wilnie, a który ani nie miał związku z danym pisarzem, ani nie poznajemy powodu dla którego został zakupiony czy też sposobu, w jaki był później wykorzystany.
Ogólnie czyta się przyjemnie i z zaciekawieniem. Mnie książka skusiła do sięgnięcia po niektóre ,przytoczone w niej ,tytuły.

Książkę przyjemnie się czyta, natomiast nie do końca jest to książka o domach. Jak dla mnie za mało informacji, właśnie o dach. Rozdział o Marku Aureliuszu- nie ma ani słowa o tytułowym domie. Miła, lekka,bjest kilka ciekawych wątków, których nie znałam.

Niestety, ta książka to tylko wydmuszka. Usilnie napisana przy okazji podróży autorki po świecie. Teksty może i by pasowały jako wpisy na blogu podróżniczym ale jako materiał do poszczególnych rozdziałów książki hucznie nazwanej "Domami pisarzy" nie dorastają. Bardziej adekwatny tytuł według mnie to: "Przy okazji moich podróży próbowałam odwiedzić miejsca gdzie pisarz mieszkał w pewnym okresie swojego życia. (Czasami patrzyłam tylko na fasadę budynku)".

Marek Aureliusz, Miłosz, Mann, Miłosz, Faulkner, Capote, Hemingway, Mrożek i kilku innych pisarzy. Autorka zabiera nas w podróż po świecie, od Litwy, poprzez Kolumbię, Stany Zjednoczone, Włochy, Francję, Moskwę, Peru. Podąża śladami wielkich pisarzy, odwiedza ich domy, miejsca które były dla nich inspiracją...

(cd recenzji na fb)

(cd recenzji na...