Niedostatek

2021-06-17
Ewa Borówka

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Nie przepadam za powieściami pisanymi suchymi zdaniami, z dystansu, z bólu, z bezradności (z niedostatku?). A tutaj to "bycie za szkłem" było największą wartością; i jeszcze perspektywa (amerykańskich) millenialsów, którzy nigdy już nie będą tacy, jak ich rodzice - bo pewien złoty, cudowny, dostateczny (z pewnością gospodarczo, pod pozłotkiem chyba również emocjonalnie), bo pewien odpowiedni moment już minął. Widać w tym ślady i powiewy własnych moich (naszych?) rozczarowań, cienie naszego nie-dość w tak wielu aspektach. Bardzo dobra proza, szanuję literackie korzenie autorki - odnoszę się do tego jak w pysk strzelił. Jeśli nie stać Was na kredyt mieszkaniowy, rata obciąża jednak za bardzo albo ostatnio ordynarnie wzrosła - polecam.

Wielkie sprawy i problemy przedstawione w prostych, na pozór lekkich słowach.

Wielkie sprawy i problemy przedstawione w prostych, na pozór lekkich słowach.

Książka, którą powinna przeczytać każda kobieta, w szczególności młode matki, którym Instagram stawia wygórowane standardy. Prawdziwość macierzyństwa, konsekwencji życiowych decyzji, pożegnanie z młodością i powitanie nowej ja. Wzrusza, śmieszy, pociesza i sprawia, że nie czujesz się wyobcowana.

Ta książka porusza ciekawy temat ubóstwa w we względnym dobrobycie, ale niestety nie prowadzi do konkluzji. Nie wiele z niej wyniosłam. Czegoś mi w niej brakuje

Książka dla wszystkich, którym z marzeń pozostało już tylko marzenie o etacie na umowie o pracę i stabilności finansowej.

"W cieniach pod oczami, bliżej wewnętrznego kącika, kryje się niedostatek. W jej oddechu, na jej wargach wyczuwam jego woń, kwaskowatą, pełną desperacji".

"Nie wierzę już w świat, w którym każdy dostaje to, czego chce, i nie musi za to później zapłacić. (...) Upływ czasu to teraz jedyne, w co wierzę."

Główna bohaterka - nieco ponad trzydziestoletnia, biała nauczycielka-anglistka, wykładowczyni z doktoratem, żona i matka. Wydawać by się mogło, że ma wszystko to, co najważniejsze. Jednak w pierwszoosobowej narracji dominuje tytułowy niedostatek => czasu, pieniędzy, empatii, uczuć, relacji, sensu i satysfakcji, lepszych rozwiązań systemowych... i wielu innych.

Świetna konstrukcja językowa, za sprawą której "Niedostatek" czyta się szybko, niemal w rytm codziennego, rutynowego biegania bohaterki. O taką prozę obyczajową nic nie robiłam 💪.

Główna bohaterka - nieco ponad trzydziestoletnia, biała...

Nie wiem czy „Niepokój” nie byłby lepszym tytułem dla tej książki. Myślę nie o tłumaczeniu tytułu oryginału, ale o sytuacji bohaterki, która nie może osiągnąć równowagi i pogody ducha, cały czas jest w stanie napięcia i zdenerwowania.
Młoda Amerykanka Elizabeth ma dobrego i kochającego męża oraz dwie malutkie córeczki. Pracuje w szkole i na uczelni jako anglistka, dużo czyta. Zmaga się z trudami macierzyństwa. Ale nie jest szczęśliwa. Stopniowo dowiadujemy się czym jest tytułowy niedostatek. Brakuje jej czasu, pieniędzy, kontaktów z przyjaciółką Sashą, porozumienia z rodzicami. Tkwią w niej zadry z przeszłości, ciągle przeżywa problemy z młodości w domu rodzinnym, wyrzuca sobie, że nie umiała pomóc Sashy, tęskni za spędzaniem czasu z nią.
Rodzina Elizabeth to ofiara kryzysu z 2008 roku; młodzi, wykształceni, pracujący ludzie nie są w stanie osiągnąć stabilizacji materialnej. Niekończące się problemy finansowe zatruwają im życie.
To niezwykle emocjonalna proza. Autorka zagłębia się w szczegóły życia Elizabeth, opisuje jej codzienne problemy, sięgając głęboko w myśli i uczucia. Bohaterka ma wieczny niepokój z tyłu głowy, świadomość, że ileś rzeczy jest nie w porządku i że jest z tym sama. Dobrze to rozumiem, dlatego wierzę w szczerość bohaterki. I cieszę się kiedy widać na horyzoncie zmiany na lepsze.
Bonusik: tytuły książek, które czyta bohaterka tworzą ciekawą listę dobrej literatury pięknej!
Świetna powieść, zostanie ze mną na długo. Polecam.

Nie oczekiwałam po tej pozycji zbyt wiele, a dostałam idealnie skrojoną, współczesną prozę obyczajową. Mam słabość do opisów tego, jak ewoluuje nasze życie. Uderzyło mnie to, że bohaterowie są w większości bezimienni. To pokazuje pewną miałkość tego, co teoretycznie powinno być dla nas na pierwszym miejscu.
Wierzę w tę pozorną biedę, gdzie może nikt nie przymiera głodem, ale jest to jednak współczesna wersja niedostatku. Może w innej epoce były to przepych, ale przy tym czego wymaga od nas świat, to jednak zbyt mało.

Wierzę w tę pozorną biedę, gdzie może nikt nie przymiera głodem,...

Nieźle napisana, szybko się czyta, ale kompletnie nie zaangażowała mnie historia białej prekariuszki, która sama nie wie czego chce a większość jej problemów bierze się z kompleksu "bogatego, białego pochodzenia". No naprawdę, może na Amerykanach robi wrażenie taka proza życia, ale ja trochę za długo żyję w Polsce i to bez bogatych rodziców i dlatego nie widzę nic nadzwyczajnego w historii Elizabeth.

Dobrze napisana historia współczesnej wrażliwej kobiety amerykańskiej, jej dojrzewania, szukania miejsca dla siebie w świecie, rodzinie.