Bilans O'Briana

Niezbyt ambitna lektura, ale wciągająca

Niezbyt ambitna lektura, ale wciągająca

"Namiętność, niebezpieczeństwo, niewierność."

Niedaleka przyszłość i młodzi ludzie, którym nie brak skomplikowanych emocji, ani ambicji by zmienić świat czy samych siebie.

Henry marzy o zaludnieniu nowo odkrytej planety - Terry, ale sam jeden przecież tego nie dokona. Potrzebuje pomocy.

I znajduje szóstkę równie ambitnych i inteligentych naukowców co on, gotowych wyruszyć na tą eksperymentalną i zaskująca podróż.

Okładka zdecydowanie przyciąga wzrok. Piekne kolory. Całość podzielona jest na cztery części. Jest to niebanalna powieść, z wątkami, których nie spotkałam w żadnej innej książce. Plus za oryginalność. Mam tu sporo głównych postaci, co może być mylące i dużo wątków. Mimo trochę abstrakcyjnych przygód, całość nie jest oderwana od rzeczywistości, mamy też zwyczajne rozmowy, poczucie humoru, czy uczucia.

Z pewnością jest to niebanalna książka, która może zaskoczyć.

"Namiętność, niebezpieczeństwo, niewierność."

Czasami mam wrażenie, że Małgorzata Lisińska ma swego rodzaju rozdwojenie jaźni. Pisze nie tylko powieści, w których fantastyka gra główną rolę, ale świetnie sprawdza się również w literaturze obyczajowej z mocną domieszką romansu. Osobiście znałam autorkę do tej pory właśnie z tej drugiej strony. Czy fantastyka w jej wykonaniu przypadła mi do gustu?

„Bilans O’Briana” to pierwszy tom cyklu „Terranie”. Książka podzielona jest na cztery części, z której każda przybliża nas coraz bardziej do przełomowego dnia w życiu bohaterów.

Główny bohater – Henry – marzy o zaludnieniu nowo odkrytej planety – Terry, mając jednocześnie nad nią władzę zupełną. Kieruje się życiową odwagą, ale niestety, w pojedynkę niewiele może zdziałać z czego na szczęście doskonale zdaje sobie sprawę. Poszukuje więc grupę śmiałków, którzy wyruszą razem z nim na podbój nowego.

W rezultacie znajduje sześcioro naukowców, którzy są tak samo ambitni, jak on i marzą o zrobieniu w swoim życiu czegoś dla potomności i z pewnością – dla sławy i chwały. Jednak taka wyprawa wymaga nie tylko ogromnej wiedzy i odwagi, ale mnóstwa badań, eksperymentów i… siły, którą tylko pozornie mają w sobie mężczyźni.

Jakie przeciwności losu staną na drodze cechującej się niewyobrażalną odwagą drużyny? Czy polecą na Terrę w niezmienionym składzie? Czy lot w ogóle dojdzie do skutku?

Jestem bardzo miło zaskoczona pomysłem, na jaki wpadła i zrealizowała autorka. Tym bardziej, że powieść nie jest stricte cała z gatunku fantastyki, raczej ma po prostu taki wątek. Biorąc pod uwagę całość mamy powieść obyczajową, która została powiększona o wątek, który w przyszłości ma duże szanse na realizację. Bo kto wie, co wydarzy się za X lat? 😉

Bałam się, że przy takiej ilości głównych bohaterów ich losy będą dla mnie niezrozumiałe, lub autorka pogubi się we wszystkim i może nie skupi na wszystkich jednakowo. Nic bardziej mylnego! Losy każdego opisane są z należytą starannością, a emocje, jakie nam towarzyszą przy lekturze są wiarygodne i szczere. Bardzo szybko wsiąkłam w ten świat i kibicowałam drużynie, mimo, że nie wszystkich lubiłam. W rzeczywistości byli to zwykli ludzie mający swoje przekonania, zalety i wady. Owszem, cechowali się ogromną inteligencją, ale nie różnili się niczym od nas. Mieli swoje rodziny, pasje, przeszłość i marzenia.

Reasumując – zostałam bardzo mile zaskoczona wciągającą historią pełną emocji, która nie dawała się odłożyć do przeczytania „na później”.

„Bilans O’Briana” to...

"Bilans O'Briana" podzielony jest na cztery części, każda kolejna przybliża nas do wylotu. O czym jest ta książka ? O pragnieniach, marzeniach, namiętności. Władza, pieniądze i przemyślany plan, który może zawieść w każdej chwili. A w tym wszystkim, czy jest tam też miejsce na miłość czy chwile słabości ? Przede wszystkim to historia o ludziach, którzy będą chcieli zmienić świat, decydując się na lot na Terrę. Czemu akurat oni? Bo to ich wybory, bo może nie mieli nic do stracenia, bo chcieli odnaleźć siebie.

Henry O'Brian pragnie zmienić świat, jego marzeniem jest kolonizacja nowej planety, Terry. A do tego chce mieć kontrolę nad wszystkim, jego bilans zawsze musi się zgadzać. Zbiera grupę naukowców, najlepszych naukowców, którzy pomogą przy eksperymencie. Finalnie mają lecieć na Terrę. Jednak po drodze, jak to w życiu bywa, staną na drodze pewne przeszkody. Będzie trzeba zlikwidować niektóre osoby. Ale to nie wszystko bo całym przedsięwzięciem zacznie interesować się policja. Czy uda mu się zrealizować plan ?

Biorąc do ręki "Bilans O'Briana" musicie się przygotować,że to jest historia wielowątkowa. Łatwo się pogubić, dlatego najlepiej czytać w skupieniu. Znajdziemy tu też dużą ilość bohaterów. Nie wszystkich da się polubić. A kogo ja polubiłam ? Hmm... Chyba najbardziej moją sympatię wzbudzili Paula i Adrian. Są oni różni, ale świetnie wykreowani. Każdy z nich tworzy część tej historii. Jest namiętnie i zaskakująco, niebezpiecznie i zmysłowo, silne kobiety i wielkie umysły, przystojni mężczyźni o wysokim IQ. Badania na ludziach, eksperyment i lot na Terrę. Czytając tę książkę doświadczyłam multum emocji. Szok, złość, gniew, ale i ekscytacja, ciekawość. Dużo się dzieje, trzyma w napięciu, a losy zupelnie obcych sobie ludzi łączą się. Tu wszystko się zmienia jak w rollercoasterze. Ta książka wciąga niczym słodkie pianki, sięgasz po jednego i nie możesz przestać. I tak właśnie jest z "Bilansem O'Briana",gdy już wejdziesz do tego świata, to tak łatwo z niego nie wyjdziesz. A to dopiero pierwsza część. Już się nie mogę doczekać aż będę mogła sięgnąć po kontynuację.Jeszcze muszę wspomnieć o okładce, która jest idealna. Te kolory, przyciąga wzrok. Bardzo mi się podoba.

Polecam Wam z całego serca ❤️

Profesor Michael Yates, doktor Paula Stevens, studentka Natasza, Ania Pietrzyk, Adrian West i Morgan Harper. Oto bohaterowie. A ich wszystkich łączy jedna osoba i jeden projekt. Henry O'Brian i jego Terra. Marzenie kolonizacji na nowej planecie. Jakim wyzwaniom przyjdzie im stawić czoła? Kto wygra a kto przegra?

Twórczość Gosi Lisińskiej znam dzięki serii "Miłość w Tychach". Trzy pierwsze tomy recenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa, a czwarty objęłam patronatem medialnym. To fajna, lekka, momentami zabawna ale i pikantna czterotomówka. Nie wiem, czy powstaną kolejne ale jest jeszcze spore pole do popisu. Tym bardziej byłam ciekawa, co takiego stworzyła autorka w kolejnej powieści. W nowej serii, którą rozpoczyna książka w różowo-niebieską okładką. Nie spodziewajcie się lekkości ani romantyczności. Tutaj króluje nauka, wysokie IQ bohaterów, ostry i momentami przygodny seks oraz zbrodnie. Autorka napisała bowiem coś zgoła innego. Naukowego z marzeniem Terry, czyli kolonizacji. Znajdziemy tutaj wielu bohaterów. I to nie będą postacie wymienione z nazwy. Każda z nich ma dużą rolę do odegrania. Fajny pomysł na fabułę. Sceny uniesień są ogniste, lubieżne i spalające. Obezwładniające i kuszące. Relacje bohaterów są zagmatwane i wymagają skupienia czytelnika, aby się nie pogubić. Znajdziemy tutaj także makabryczne opisy zbrodni. Mrożą krew w żyłach. A szokuje tym bardziej postępowanie tego, kto za tym wszystkim stoi. On musi mieć wszystko takie, jak zaplanował. Wszystko musi mu się zgadzać. Akcja cały czas jest na tym samym poziomie. Ale niestety strasznie się umęczyłam tą powieścią. Nie wciągnęła mnie. A starałam się - uwierzcie mi. Starałam się znaleźć coś, co pociągnie tę powieść ale niestety. Totalnie nie mój czytelniczy gust. Jestem ogromnie zaskoczona, bowiem seria o Tychach była świetna. A tu taki zonk. To specyficzna lektura, która będzie miała okrojoną liczbę fanów. Takich, którzy lubią połączenie tła fantasy i badań laboratoryjnych oraz namiętności i relacji międzyludzkich. Walka o realizację marzeń, podejmowanie wyzwań, ponadprzeciętna inteligencja. Niestety jestem zawiedziona ale być może Wam przypadnie do gustu.

Twórczość Gosi Lisińskiej znam dzięki serii "Miłość w...

DNF 65%

DNF 65%