Najlepsze przed nami

2021-04-14

Wyróżniona opinia i

Najlepsze przed nami

przeczytanych książek 328 napisanych opinii 316

Daję szóstkę tylko dla tego,że to debiut. Trochę chaosu, niedokończonych wątków.

Kiedy Zuza powiedziała, że napisała książkę i będzie wydana wiedziałam, że na pewno po nią sięgnę. Po przeczytaniu kilku zdań, które autorka wrzuciła na Facebooku wiedziałam, że to jest to, że książka na pewno przypadnie mi do gustu. Zawsze wierzę mojej intuicji, bo jeszcze nigdy mnie nie zawiodła… Tym razem było tak samo :)

Adela, Łukasz i Kuba to główni bohaterowie tej powieści, każde walczy ze swoimi demonami, słabościami jednocześnie czując, że przyjaźń to jedyna stabilna „rzecz” w ich życiu, przyjaźń i rodzina, choć u Adeli to babcia jest tą bezpieczną przystanią. Czy dwoje ludzi po przejściach nauczy się ufać na nowo i czy dadzą szansę uczuciu, które pojawi się nagle? Jak potoczy się ich historia i czy zawsze będzie różowo? A może tajemnice i przeszłość będą stanowić silną przeszkodę na zbudowanie trwałej i bezpiecznej przystani jaką jest miłość.

Choć „Najlepsze przed nami” figuruje jako literatura młodzieżowa nie jest to pozycja bezpłciowa mówiąca o niczym, bowiem Zuza nie bała się sięgnąć po ważne tematy. Oprócz ukazania jak istotna w naszym życiu jest rodzina i przyjaźń i to co ze sobą niesie, mamy ukazany tu problem toksycznych rodziców, uzależnień, problemów psychicznych, czy agresji. Młoda autorka odważnie wplotła je w swoją fabułę powodując, że książka jest pełna barw, emocji i niepewności co wydarzy się dalej. Zakończenie otwarte i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkamy naszych bohaterów na kartach innej powieści. Podobno „Niedaleko pada jabłko od jabłoni” patrząc na ten debiut, wiem, że niewiele Zuzie trzeba by dogonić w pisaniu mamę. Przyjemna lektura, polecam :)

Adela, Łukasz i Kuba to główni bohaterowie tej...

Nie ukrywam, że na tę książkę czekałam dosyć długo. Zuza Kordel, która napisała "Najlepsze przed nami" jest córką znanej Wam pewnie Magdaleny Kordel, zaś ta pozycja to jej debiut! Byłam niesamowicie ciekawa, co też dziewczyna wymyśli, jak będzie wyglądała jej pierwsza książka, jakim stylem zostanie napisana i w sumie musze przyznać, że niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Zauważyłam kilka podobieństw, jeśli chodzi o prowadzenie akcji zarówno u Magdy jak i u Zuzy. Występują tu elementy, z którymi niejednokrotnie się spotkałam i które zawsze w pewien sposób lekko spoilerowały czego możemy się spodziewać, ale także budowały napięcie przez co czytelnik nie mógł się doczekać, co za chwile się wydarzy!

"Ten człowiek miał w sobie kłębowisko uczuć całkiem odmiennych od tego, co czuła rozmawiająca tu niedawno para ludzi. I, jak miało się wkrótce okazać, nie miał żadnych skrupułów."
Głównymi bohaterami w książce "Najlepsze przed nami", która napisała Zuza Kordel, jest Aniela oraz Łukasz. Oboje łączy pasja do szybkich samochodów i oboje są w pewien sposób doświadczeni przez życie.

Odniosłam wrażenie, że o wiele więcej możemy dowiedzieć się o dziewczynie. Jacy są jej rodzice, czym się zajmują, jak wygląda ich relacja z córką. Autorka przedstawia nam również więź łączącą Anielę oraz jej babcię. Mamy wgląd do tego jak darzą się miłością, zrozumieniem i zaufaniem. Zdecydowanie można zauważyć, że dziewczyna odżyła przy starszej pani, która okazywała jej wsparcie i nie oszukujmy się, zastąpiła jej rodziców, którzy, zdaje się, zapomnieli, że mają córkę, która potrzebuje miłości.

Zuza Kordel w swojej książce "Najlepsze przed nami" przedstawiła ich jako osoby, dla których liczył się zysk. Organizowanie charytatywnych bali, z których większość zysków trafia nie do osób potrzebujących, a do ich własnych portfeli, był dla nich czymś normalnym. Do obecności na tego typu eventach przymuszali swoją córkę jak i babcię, która czuła się wobec tego stanu bezsilna. To właśnie dlatego Aniela chciała odciąć się od swoich rodziców i zapewnić zarówno sobie jak i swojej ukochanej babci lepsze życie, a żeby to zrobić, zmuszona była do brania udziału w niezbyt legalnych wyścigach.

"Muszę zarabiać... Po prostu zarabiać. Wyjedziemy i matka już nas nie znajdzie."
To właśnie cztery kółka sprawiły, że jej drogi skrzyżowały się z drogami Łukasza. Chłopaka, który niedawno wyszedł na prostą, a wszyscy dookoła starają się, by ten stan rzeczy się nie zmienił. W tym przypadku o wiele więcej wiemy na temat jego przyjaciół, niżeli o rodzinie. Autorka skupiła się tutaj na relacji chłopaka z jego przyjacielem Kubą, dla którego Łukasz był niczym brat i tak też był traktowany w domu rodzinnym Kuby.

Oboje idealnie się dopełniają. Kuba jest w tym przypadku osobą tonującą Łukasza, naprowadzającą go na lepsze tory, nawet jeśli to właśnie on jest tym zbyt gwałtownie reagującym chłopakiem w tym duecie. Zuza Kordel w swojej książce "Najlepsze przed nami", nie idealizuje swoich bohaterów. Każdy z nich ma za sobą cięższy okres w życiu, który przetrwał dzięki wsparciu najbliższych niezależnie od tego czy był to nałóg, choroba, złamane serce czy zwolnienie z pracy.

Autorka pokazuje, że nawet w najgorszych momentach życia, bohaterowie mieli obok siebie kogoś, kto chciał ich wyciągnąć z dołka, co dawało nadzieję na lepsze jutro i wiarę w ludzkość.

Jak zatem będzie wyglądała relacja Łukasza i Anieli? Już na samym początku nie odbyła się ona dobrze. Ich pierwsze spotkanie zakończyło się nieprzyjemną wymianą zdań, gdzie Łukasz nieźle nawrzeszczał na dziewczynę. Ich kolejne spotkania kończyły się na krótkiej wymianie zdań, a raczej jej braku, gdyż chłopak ewidentnie w obecności dziewczyny zapomniał o języku w buzi.

" - Przestań się zachowywać jak niemowa. - Kuba trącił Łukasza, zanim oddalił się w kierunku samochodu. - Nie poznaję cię. "Eee"? Serio? Ile ty masz lat? Weź się w garść!"
Co zatem wydarzyło się po drodze, że ta dwójka bohaterów z obcych sobie ludzi stała się dla siebie bliska? Dlaczego wszyscy tak bardzo boją się o Łukasza? Co jest w stanie zrobić Kuba dla swojej siostry? Czy Anieli uda się zacząć życie od nowa z dala od rodziców?

Na te pytania z pewnością znajdziecie odpowiedź w tej książce, jednak są również takie, na których odpowiedzi jest brak, albo są sytuacje, które dla mnie wydają się być wręcz nierealne, jednak zaznaczę tutaj, że mogę się mylić ze względu na mój brak wiedzy technicznej w danym temacie.

Przede wszystkim zastanawiam się jaki był sens opisywania gwałtownej reakcji Kuby na wieść o zerwaniu chłopaka z jego siostrą. Wydaje mi się, że wątek, który miałby potencjał i mógłby zmienić bieg wydarzeń tak na prawdę o 180 stopni, był w tej książce dodany jedynie po to, by zapełnić strony. Tak jak szybko się zaczął, tak równie szybko się zakończył. Brakowało mi tu pewnego rodzaju wyjaśnienia ze strony Zuzy, dlaczego ten epizod był taki ważny w tej historii.

"Rozdzieliłem ich, w zasadzie dzięki obecnej tu Anieli, bo stracili czujność, gdy trzasnęła drzwiami samochodu. A jak ten kretyn Mareczek próbował jeszcze szarżować na Kubę, no to już mi puściły nerwy. Raz mu strzeliłem i sobie poszedł."
Wydaje mi się, że autorka chciała w ten sposób ukazać drugie oblicze Kuby, który na co dzień był dosyć rozważny, jednak momentami stawał się agresywny i gwałtowny. Tutaj natomiast otrzymałam dosyć dynamiczny wątek, szykując się na to, że bohaterowie wpadną w ogromne kłopoty, okazało się jednak, że wszystko zakończyło się dobrze i bardzo szybko. Totalnie nie łapałam tego wydarzenia.

KONTYNUACJA RECENZJI NA BLOGU:

Na półkach: , , , , ,

Sympatyczna. Fajny debiut. Za pomysł i postacie chętnie dałabym 7, ale nie wybacze otwarcia dwóch ciekawych wątków i "zapomnienia " o nich. Okropne uczucie. Mam nadzieję, że dziadek i ojciec autorki są dla niej bardziej ważni niz okazuje w książce. Ale jestem zdenerwowana.

Bardzo czekałam na debiut Zuzy i nie zawiodłam się.To opowieść nie tylko dla młodych ludzi ale też i dla ich rodziców.W świetle codziennego życia bohaterów którzy wkraczają w dorosły świat autorka pokazuje też problemy z jakimi im przyszło się zmierzyć i które mają ogromny wpływ na ich postępowanie i wybór dalszej drogi.Mam nadzieję ,że autorka dopisze kiedyś dalsze losy Anieli i Łukasza.Polecam każdemu.

Dużo jest już tu streszczeń książki, wiec przejdę do rzeczy!
Nie chcę być wredna, nie chcę też was okłamywać. Ta książka nie jest wybitna, nie jest zła, jest po prostu zwyczajna żeby nie powiedzieć przeciętna. Na początku książki był chaos nic nie wiedziałam, a wątki tak szybko przeskakują, że trzeba się porządnie skupić aby nie zaplątać się w tych historiach i wiedzieć co dotyczy Anieli, a co Łukasza. Po przeczytaniu ok. 150 stron bardzo mało wiedziałam o bohaterach, zdawkowe informacje, zero konkretów. Dopiero z czasem wiadomości zaczęły się krystalizować i fabuła zaczęła nabierać kształtów, jednak co z tego skoro niektóre wątki zostały porzucone i niewyjaśnione. Możesz jest to zabieg specjalny, autorka zostawiła sobie furtkę na drugi tom? Mogę się tylko jedynie tego domyślać i czekać co przyniesie czas.

Co do samych postaci, były po prostu "okej". Nie pałałam do nich antypatią, a nie czułam też z nimi więzi, po prostu byli typowymi młodymi ludźmi, trochę niedowartościowani, pogubieniu przez sytuacje rodzinne i wydarzenia jakie miały miejsce kilka lat wcześniej - tyle

Dużo jest już tu streszczeń książki, wiec przejdę do rzeczy!

Dam tej książce aż pięć gwiazdek, ale bardziej na zachętę, bo wierzę, że Panią Zuzannę stać na więcej niż pokazała w tej powieści.

Sam pomysł na fabułę, bohaterowie, dialogi, czy poszczególne wydarzenia trafił w moje gusta, jednak kiedy skończyłam książkę czułam spory niedosyt. Niektóre wątki niedokończone, urwane i porzucone. Liczyłam, że znajdę zapowiedź kontynuacji, jednak na ostatnich stronach jest fragment zupełnie innej książki.

Mam nadzieję, że w przyszłości poznamy dalsze losy bohaterów. Może zostaną wtedy wyjaśnione porzucone wątki.

Pierwsza książka Zuzy Kordel bardzo mi się podoba, jest wciągająca i trzyma w napięciu. Może będzie kontynuacja losów Łukasza i Anieli.

Kiedy usłyszałam że córka mojej ulubionej autorki napisała książkę byłam bardzo ciekawa co wymyśli, ale też bałam się. Bałam się że podświadomie będę porównywała do stylu sławnej mamy, albo co gorsza że mnie nie zachwyci. Nie potrzebnie! Jakie to jest pyszne…Debiut i od razu sukces! Brawa Pani Zuzo.
„Najlepsze przed nami” należy do młodzieżówek, tzw Young adults.
Poznajemy losy chłopaka po przejściach który buduje swój świat na nowo i dziewczyny z tzw. dobrego domu (ale bez uczucia i wsparcia), która buntuje się i… ucieka w świat nielegalnych wyścigów. Ale nie dlatego, że jest zepsuta czy zbuntowana - ona chce się usamodzielnić i zadbać o babcię, a to jest łatwy sposób żeby zrobić. Przyznam się wam, że Aniela mnie zaintrygowała.
Realni bohaterowie, wartka akcja. Zwróćcie uwagę na tytuły kolejnych rozdziałów jako że akcja dzieje się kiedyś i teraz ( na początku można się pogubić). Zajdziecie w niej humor, ale też smutek, jak to w życiu.
Bardzo lekka, przyjemna lektura. Idealna na jeden, dwa wieczory. Jestem bardzo ciekawa jak potoczą się dalsze losy tej paczki przyjaciół i z niecierpliwością czekam na kontynuację. Polecam!

„Najlepsze przed nami” należy do młodzieżówek, tzw Young adults.
Poznajemy...