Wszyscy pragnęliśmy miłości

Okładka książki Wszyscy pragnęliśmy miłości Agnieszka Jeż
Okładka książki Wszyscy pragnęliśmy miłości
Agnieszka Jeż Wydawnictwo: Filia Cykl: Miłość warta wszystkiego (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Miłość warta wszystkiego (tom 3)
Filia
2021-05-05
2021-05-05
9788381954617

Książka cudownie przeniosła mnie w czasy wojny. Siła miłości, moralności i zwycięstw w jednym tomie.

2099

W rodzinie nazywano ją "Irką od biednych", bowiem była dziewczyną wrażliwą i gotową nieść pomoc potrzebującym. W czasach wojny była to cecha pozytywna, ale też niosła ze sobą ogromne ryzyko i zagrożenie dla najbliższej rodziny.

Przypadkowe spotkanie Ireny Sadowińskiej z młodym dentystą żydowskiego pochodzenia - Emilem Silversteinem wiosną 1939 roku uruchamia całą lawinę dramatycznych zdarzeń. Kiedy w getcie rozpoczyna się pogrom Żydów, Emil postanawia szukać ratunku po aryjskiej stronie. Tam, na jednej z ulic spotyka Irkę, która niewiele się zastanawiając, postanawia, wbrew rodzinie, udzielić mu schronienia. Konsekwencją tej decyzji było zerwanie przez jej rodzinę wszelkich z nią kontaktów, których nie nawiązano aż do śmierci Irki. W jej rodzinnym domu nie wracało się do przeszłości, mówiąc że "to nie jest temat do rozmów". Podobnie było w rodzinie Sadowińskich. Dopiero śmierć Irki spowodowała, że jej starszy syn Krzysztof nawiązał kontakt z wnuczką jej siostry, która przekazała mu znalezione gdzieś na strychu stare rodzinne dokumenty. Wśród nich Krzysztof natrafia na list z Niemiec, pochodzący z pierwszych lat po wojnie, adresowany do jego matki. Kim był nadawca, co wspólnego z nim miała Irka? Dlaczego ten list zachował się przez tyle lat, nikt go nie zniszczył?

Dla Krzysztofa to będzie dopiero początek wstrząsającej i trudnej historii. Czy będzie chciał poznać nadawcę listu, czy zechce odkryć prawdę o swojej zmarłej matce, czy uda mu się rozplątać wszystkie węzły losu, odkryć skrywane prawdy, przemilczane zdarzenia z okresu wojny, powody zerwania więzów rodzinnych, czy uda mu się zrozumieć i nie oceniać swoich przodków?

Piękna, niezmiernie wciągająca i wzruszająca opowieść o zakazanym uczuciu w trudnych, mrocznych czasach wojny, o trudnych wyborach, winie, wątpliwościach, o strachu splatającym się z odwagą i obawami, ale przede wszystkim to opowieść o wybaczaniu i wielkiej sile miłości. POLECAM!

Piękna i głęboka, o trudnych wyborach i trudnej miłości. I o tym, że nie wszystko jest tylko czarno-białe.
Zdecydowanie warta przeczytania.

Zdecydowanie warta przeczytania.

Agnieszka Jeż umie rozwijać fabułę. Wstrząsająca, wywołująca silne emocje.

Agnieszka Jeż umie rozwijać fabułę. Wstrząsająca, wywołująca silne emocje.

Początki II wojny światowej Wszyscy pragniemy miłości. Miłości dla siebie, ale także, a może przede wszystkim, dla innych pragnie również młoda Irena Sadowińska, która podczas przypadkowego spotkania Emila jest oczarowana młodym mężczyzną. Nie potrafi być obojętna, gdy Emil potrzebuje pomocy. Mężczyzna jest bowiem Żydem, a wiadomo, co spotkałoby go ze strony Niemców w czasie II wojny światowej. Irena, jak została nazwana "ta od biednych", sprzeciwia się woli rodziny i postanawia ukrywać Emila w swoim domu. Jak decyzja podjęta przez Irenę wpłynie na jej życie? Czasy współczesne Poznajemy Irenę jako sędziwą staruszkę. W szpitalu czuwają nad nią mąż Emil oraz dwaj synowie, Krzysztof i Andrzej. Po śmierci Ireny starszy syn, przy pomocy kuzynki Magdy, postanawia poznać przeszłość matki. Jak bolesna okaże się prawda i jak wpłynie na jego życie? Książki o tej tematyce zawsze wywołują u mnie wiele emocji. Ja takie książki uwielbiam. Choć, jak już kiedyś o tym wspominałam, trudno powiedzieć, że taka literatura może się podobać, bo przywołuje tragiczne wydarzenia, ale jest mi ona bliska i chętnie sięgam po tego typu książki. To kolejna pozycja, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Jest to piękna, pełna emocji, wzruszeń i bólu książka. Pokazuje, jak jedna decyzja może zmienić życie wielu osób. Podobało mi się również, że autorka podjęła tutaj bardzo ważne tematy takie jak, relacje rodzinne czy trudne decyzje i wybory, z którymi trzeba się zmierzyć. Zwłaszcza w czasie wojny było to niezwykle ciężkie. Pięknie napisana książka, od której trudno się oderwać. Z jednej strony pełna goryczy, a z drugiej dająca nadzieję książka. Bardzo polecam 🥰

Piękna powieść o sile miłości w ciężkich wojennych czasach. Przedwojenne przypadkowe spotkanie Ireny z żydowskim dentystą rusza lawinę zdarzeń. Wybuch wojny i utworzenie getta dzieli społeczność Warszawy. Decyzja Ireny o ukrywaniu żydowskiego ukochanego kładzie się cieniem na życiu całej rodziny i prowadzi do dramatu.

Moim zdaniem najlepsza z trylogii była część pierwsza. Część druga najmniej wciągająca, a ta trzecia przeciętna.

Uwielbiam takie książki, książki w których przeplata się to co teraz jest z tym co było kiedyś. Kiedyś to okres II wojny światowej. Irena chciała pomagać wszystkim. Przez ponad rok przechowywała u siebie żyda, w którym potem się zakochała. Ale czemu rodzina zerwała z nią kontakty, co kryje znaleziony w starym domu karton z pamiątkami?

Niech podsumowaniem będzie to moje przemyslenie.Wojna to zło, ale wojna to też wiele tajemnic nieodkrytych przez lata.To wiele splątanych losów i niespełnionych uczuć

Książkę dobrze się czyta, bardzo lubię z historią
w tle. Napisana jest w dwóch przedziałach czasowych a opowiada przede wszystkim o wojennym życiu Ireny, jej zaangażowaniu w pomoc Żydom.
Dzięki dociekliwości jej syna, Krzysztofa, wychodzi na światło dzienne głęboko skrywana tajemnica.

Książkę dobrze się czyta, bardzo lubię z historią

• Audiobooki