Ostatnie stadium

2021-06-02
2021-06-02
2019-10-24
Karolina Drozdowska
Norwegia ironia depresja literatura norweska literatura skandynawska obsesja rozstanie samotność ucieczka od życia uczucie zdrada życie codzienne

Okładka książki Norwegia. Przewodnik nieturystyczny Alexander Aarvik, Kamil Antosiewicz, Thomas Hylland Eriksen, Ali Esbati, Hanna Gill-Piątek, Johan Harstad, Roy Jacobsen, Jaś Kapela, Nina Lykke, Kristian Meisingset, Christer Mjåset, Marius Fossøy Mohaugen, Simen Sætre, Jan Smoleński, Dag Solstad, Michał Syska, Nina Witoszek, praca zbiorowa
Norwegia. Prze... Alexander Aarvik, K...

Wieczne niezadowolenie

bardzo ciekawa!
mysle ze kazdy powien posluchac, dobry audiobook, wciaga

bardzo ciekawa!
mysle ze kazdy powien posluchac, dobry audiobook, wciaga

„Odkąd pamiętam, towarzyszy mi w życiu głębokie przekonanie, że jestem coś winna światu, czy to uwagę, pieniądze, czy też czas, że istnieje gdzieś jakiś rachunek za to wszystko i ja w tych księgach jestem na wiecznym minusie.”

Książka „Ostatnie stadium” jest słodko-gorzkim podsumowaniem nas i naszych zachować. Często nawet bardziej gorzkim. Chociaż momentami mnie bawiła. Główna bohaterka wydaje się szczera, bezlitosna wokół wszystkich wokół i samej siebie. Momentami złośliwa i ironiczna. Wydaje się zwykłą obyczajową książką, jedną z wielu, jednak podczas jej czytania naszło mnie kilka refleksji. A szczególnie jedna: rozmawiajmy. Brak wzajemnej komunikacji często jest początkiem wielu problemów i źle podjętych decyzji. Czy gdyby główna bohaterka była szczęśliwa, czuła się potrzebna to zrobiłaby to co zrobiła? Nie sądzę.
W książce bardzo fajnie jest przedstawione skandynawskie społeczeństwo i ogólnie współczesny świat i jego problemy. Czasem je zauważamy, a czasem niestety nie…
Polecam przeczytać, jest szczera aż do bólu.

To zależy od miejsca, w którym stoisz. Nastolatka, pełna obietnic, zaczarowana ideałem albo zepsuciem. Młodzieniec, wąsem sypnął, ma wiarę. Super i miło. Całe życie mają przed sobą, aby się rozczarować. A ja? Staruszek? A kobieta, w tak zwanym "kwiecie"? Ktoś w drodze na "wieczność"? Gdzie oni mają czas na sprawdzenie ideałów? Wiadomo, wszystkie wcześniejsze poległy. Jak zdążyć?
Bohaterka książki. Wykształcona kobieta. Żadne tam "zadufanie". Zapatrzenie w siebie. Krytyczna, uczciwa, pogubiona. Ostatni rozdział udaje, że ona wygrywa. Dla mnie nie wygrywa. Pytanie, czy poległa w końcówce? TYM wyborem? Czy poległa na starcie. Przyjęciem schematu, który jej narzucono. Który mi narzucono. Który raczej i Tobie też narzucono. Mówisz, że nie? Serio? Nie grasz?

AUĆ!! BOLI!!

W tym gabinecie lekarskim wbija się szpilki sarkazmu w napompowane dobrobytem pośladki pacjentów.

Siedem grzechów głównych wypełza porami skóry
w kolejce po recepty na zaniedbanie.

Lekarka rodzinna niczym biegła w swoim fachu krawcowa łata nimi egzystencjalne dziury, fastryguje bolesne niedoskonałości, uruchamia maszynę do szycia ran.

Nie oszczędza również siebie. Bada stetoskopem zmurszały szkielet życiowych wyborów, by wydać diagnozę ostateczną: Trzeba żyć.

...

Siedem grzechów głównych wypełza porami skóry
w kolejce po recepty na zaniedbanie.

Nie oszczędza...

Nie tak dobra , moim zdaniem, jak "Nie, po prostu nie", ale warta przeczytania. Brak tu zabiegu oddania głosu komuś spoza głównej bohaterki, jak to miało miejsce w w/w książce. Poza tym uważam, że książka najbardziej trafi do rówieśniczek autorki. Bez dojrzałości psychicznej pięćdziesięciolatki raczej można się tu nie odnaleźć. Specyficzna narracja tez nie każdemu przypadnie do gustu. Można, nie trzeba.

8 godzin niezbyt cierpliwego wysłuchiwania i wyczekiwania puenty tych wszystkich monologów i nic. Tyle przegadana. I nic. Nawet zakończenie jakieś takie z dupy. Jedyne co norweskie to różnice pomiędzy naszymi lekarzami rodzinnymi a tamtejszymi. Reszta jak nic bardzo swojska, taka życiowa, momentami odzwierciedlająca myśli wielu ludzi. Nic nowatorskiego.

KATHARSIS

KATHARSIS

Rewelacyjna pozycja. Przesłuchane na audiobooku. Pełna humoru i dystansu powieść. norweskiej pisarki. Warto sięgnąć po tą lekturę

Trochę smutna, trochę beznadziejna, tchnąca brakiem widoków na przyszłość. Wszystko już było, wszystko się wypaliło, nic nie cieszy, nawet nowy romans.

Powieść o wypaleniu i rutynie w związku, i przypadkowym powrocie do relacji sprzed lat.
Nie rozumiem wyborów bohaterki, ale gdy weźmie się pod uwagę jej dzieciństwo, można doszukać się ich sensu.

• Audiobooki