Oprzyj swoją samotność o moją

Okładka książki Oprzyj swoją samotność o moją Klara Hveberg
Okładka książki Oprzyj swoją samotność o moją
Klara Hveberg Wydawnictwo: Marpress Seria: Bałtyk literatura piękna
Bałtyk
Lene din ensomhet langsomt mot min
Marpress
2021-11-05
2021-11-05
Karolina Drozdowska

Okładka książki Fabularie nr 2 (26) 2021 Łukasz Barys, Michał Cichy, Agnieszka Czoska, Piotr Dardziński, Maciej Dobosiewicz, Victor Ficnerski, Konrad Góra, Justyna Hankus, Natasha Helvin, Petra Hůlová, Klara Hveberg, Miljenko Jergović, Karolina Kapusta, Michał P. Lipka, Anna Maślanka, Marcin Mielcarek, Ewa Olejarz, Redakcja magazynu Fabularie, Emilia Walczak, Małgorzata Wątor, Aleksandra Woźniak-Marchewka
Fabularie nr 2... Łukasz Barys, Micha...

Historia Rakel i Jakoba to opowieść stara jak świat. Młoda studentka i starszy, żonaty wykładowca akademicki. Ale w tej historii nic nie jest banalne, sztampowe i przewidywalne.
Rakel, w dzieciństwie ponadprzeciętnie inteligentna, bystra dziewczynka, posiadająca zdolności muzyczne i matematyczne, w dorosłym życiu nie potrafi nawiązywać relacji z rówieśnikami. Wbrew pozorom, wydaje się, że dziewczyna ma niską samoocenę, i szuka swojej wartości w oczach innych. Szuka też porozumienia z drugim człowiekiem na poziomie inetelektualnym, stąd nic dziwnego, że ogarnęła ją fascynacja profesorem akademickim. Pomagała mu w pisaniu biografii pierwszej w historii profesorki matematyki Sofii Kowalewskiej. Odkrywa relację Sofii z Karlem Weierstrassem i przypisuje im romans, który wyczytuje między wierszami zachowanej korespondencji. Przy okazji buduje swoją własną narrację z Jakobem, która nie może prowadzić ani do niczego dobrego, ani do szczęśliwego finału.
To powieść skomponowana według matematycznego wzoru- fraktala, czyli pierwszoplanowa historia zawiera w sobie inne, niemalże takie same opowieści.
Autorka świetnie pokazuje, jak można łączyć matematykę, muzykę i literaturę. I nadała książce piękny tytuł.
W sumie to podobała mi się opowieść Rakel, ale jednak nie na tyle, żeby ocenić ją na więcej niż 6, bo jest to zaledwie ,,dobra" książka.

To nie tyle historia o miłości co raczej o jej braku, o tym, że są na tym świecie jednostki, które zawsze będą na ten brak cierpieć. Historia romansu studentki i wykładowcy troche banalna, ale do ukazania istoty ciepienia głównej bohaterki i podobnych jej ludzi bardzo istotna. Koncepcja książki w książce jako ilustracja podobieństw między kobietami zyjącymi w róznych czasach ciekawa, ale sama powieść nie powala. Były momenty, kiedy się zachwycałam ale przez większość czasu byłam tylko delikatnie zainteresowana a zdarzało mi się i przynudzić. Można przeczytać acz nie koniecznie.

Potrzebuję więcej książek z matematyką grającą drugie skrzypce!

Potrzebuję więcej książek z matematyką grającą drugie skrzypce!

Czule o matematyce. I o samotności. Szukanie siebie w historii, cudzych opowieściach, życiorysach.
A przede wszystkim wspaniała inspiracja do zainteresowania się Sofją Kowalewską.

Niektórzy uważają, że czytanie kolejny raz tej samej książki jest stratą czasu. Co jednak w momencie, w którym po pierwszym czytaniu uznało się ksiażkę za jedną z ulubionych, a po roku pamięta się niewiele? Czy wtedy ponowne czytanie jest stratą czasu? Czy odświeżenie historii jest potrzebne? Czy wnosi cokolwiek? A może tylko przyniesie rozczarowanie, bo już nam się tak nie spodoba, albo już jesteśmy innymi ludźmi niż wtedy.
Czy warto czytać kilka razy to samo mimo, że jest tyle nowych pozycji?
Zawsze.
Uważam, że czytanie ponowne książki nigdy nie jest stratą czasu, bo to nigdy nie jest ta sama książka. Mimo, że treść się nie zmienia, jej odbiór jest zawsze inni, gdyż jesteśmy innymi ludźmi z innymi doświadczeniami.

Książka za pierwszym razem ujęła mnie predstawieniem relacji i nawiązaniami do matematyki.
Za drugim bardziej zwróciłam uwagę na język i na niebanalne porównania, i na zwracanie uwagi na drobnostki, o których nikt na co dzień nie zwraca uwagi, i się nad nimi nie zastanawia.
Obraz relacji mimo, że nie jest w literaturze niczym nowym, to i tak jest przedstawiony w wyjątkowy sposób.
Wyjatkowa. Taka właśnie jest ta książka.

Największym plusem i jednocześnie minusem jest matematyka. Mnie te porównania i nawiązania zachwyciły. Jednak obawiam się, że dla osób, które za nią nie przepadają, te fragmenty mogą być męczące.
Nie uważam, że jest to pozycja dla wszystkich, ale na pewno warto dać jej szansę.

O różnych obliczach samotności. Napisana w sposób, który mnie urzekł i pochłonął. Lubię książki, w których występuje motyw zakazanej miłości. Takiej, która nie powinna mieć miejsca. Choć z drugiej strony... czy możemy tak mówić o miłości? W zasadzie nie było powodu do tego aby polubić tutaj głównych bohaterów i kibicować im w ich kiełkującym uczuciu. Coś jednak było w tej książce co nie pozwalało odłożyć jej chociażby na sekundę. Ciekawa nie tylko ze względu na historię ale i na formę, w jakiej została napisana. Zapamiętam ją na długo i po raz kolejny z książką przeczytaną w styczniu - będę chciała mieć ezgemplarz na swojej półce.

Piękna, mądra, wspaniała <3

Piękna, mądra, wspaniała <3

Znalezione pod: „książki, po które sięgnęłam ze względu na tytuł”.

Nieco bohmanowski wątek „romantyczny” (cudzysłów konieczny) nie wciągnął i wydawał mi się o wiele mniej ważny niż motyw intertekstualności i interdyscyplinarności – wszystkie te przenikające się odosobnienia ukryte pod plakietkami gatunków, ukazujące, jak w rzeczywistości samotność stanowi doświadczenie powszechne i wręcz banalne. Jak konwencjonalny jest cierpiący artysta, nieważne, jak wyjątkowym zdaje mu się własne cierpienie. Trochę dusząca, ale równie intrygująca medytacja nad zastałymi ideami, ujęta w ciekawym eksperymencie formalnym. Brew pracuje.

Znalezione pod: „książki, po które sięgnęłam ze względu na tytuł”.

Piękna, spójna opowieść o samotności, nie tylko w fizycznym znaczeniu. To też samotność intelektualna, samotność w wyborach, samotność w niezrozumianych potrzebach. Bohaterka od najmłodszych lat, czuje się wyobcowana. Niezwykle wrażliwa, zagłębiona w świecie matematyki, muzyki i poezji poszukuje pokrewnej duszy, która tak jak ona będzie postrzegać świat. Historia, w której bohaterka zamyka świat w matematycznych wzorach, przebiega według wzoru, którego rozwiązanie jest od samego początku do przewidzenia. Rakel poszukując duchowego pokrewieństwa utożsamia się z żyjącą przed 100 laty matematyczką Sofią Kowalewską, w której historii widzi wiele korelacji ze swoją.
Ta powieść to studium samotności, wrażliwości, geniuszu uwięzionego w ciele i schematach. Poruszy do głębi nie tylko wrażliwe dusze.

Studentka Marta poruszająca się w świecie liczb zatraca się w zakazanym uczuciu do starszego żonatego wykładowcy. Jej losy stają się podobne do utalentowanej matematyczki, żyjącej sto lat wcześniej Sofii Kowalewskiej.
Jest to zarazem na nowo opowiedziana stara jak świat historia romansu, który nie może skończyć się szczęśliwie.
Mierzenie się z chorobą, bólem i cierpieniem.
Książka przeciętna.

Mierzenie się z chorobą, bólem i...

• Literatura piękna