rozwińzwiń

Oprzyj swoją samotność o moją

Okładka książki Oprzyj swoją samotność o moją Klara Hveberg
Okładka książki Oprzyj swoją samotność o moją
Klara Hveberg Wydawnictwo: Marpress Seria: Bałtyk literatura piękna
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Bałtyk
Tytuł oryginału:
Lene din ensomhet langsomt mot min
Wydawnictwo:
Marpress
Data wydania:
2021-11-05
Data 1. wyd. pol.:
2021-11-05
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375282375
Tłumacz:
Karolina Drozdowska
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fabularie nr 2 (26) 2021 Łukasz Barys, Michał Cichy, Agnieszka Czoska, Piotr Dardziński, Maciej Dobosiewicz, Victor Ficnerski, Konrad Góra, Justyna Hankus, Natasha Helvin, Petra Hůlová, Klara Hveberg, Miljenko Jergović, Karolina Kapusta, Michał P. Lipka, Anna Maślanka, Marcin Mielcarek, Ewa Olejarz, Redakcja magazynu Fabularie, Emilia Walczak, Małgorzata Wątor, Aleksandra Woźniak-Marchewka
Ocena 9,3
Fabularie nr 2... Łukasz Barys, Micha...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
415 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
438
130

Na półkach:

Historia Rakel i Jakoba to opowieść stara jak świat. Młoda studentka i starszy, żonaty wykładowca akademicki. Ale w tej historii nic nie jest banalne, sztampowe i przewidywalne.
Rakel, w dzieciństwie ponadprzeciętnie inteligentna, bystra dziewczynka, posiadająca zdolności muzyczne i matematyczne, w dorosłym życiu nie potrafi nawiązywać relacji z rówieśnikami. Wbrew pozorom, wydaje się, że dziewczyna ma niską samoocenę, i szuka swojej wartości w oczach innych. Szuka też porozumienia z drugim człowiekiem na poziomie inetelektualnym, stąd nic dziwnego, że ogarnęła ją fascynacja profesorem akademickim. Pomagała mu w pisaniu biografii pierwszej w historii profesorki matematyki Sofii Kowalewskiej. Odkrywa relację Sofii z Karlem Weierstrassem i przypisuje im romans, który wyczytuje między wierszami zachowanej korespondencji. Przy okazji buduje swoją własną narrację z Jakobem, która nie może prowadzić ani do niczego dobrego, ani do szczęśliwego finału.
To powieść skomponowana według matematycznego wzoru- fraktala, czyli pierwszoplanowa historia zawiera w sobie inne, niemalże takie same opowieści.
Autorka świetnie pokazuje, jak można łączyć matematykę, muzykę i literaturę. I nadała książce piękny tytuł.
W sumie to podobała mi się opowieść Rakel, ale jednak nie na tyle, żeby ocenić ją na więcej niż 6, bo jest to zaledwie ,,dobra" książka.

Historia Rakel i Jakoba to opowieść stara jak świat. Młoda studentka i starszy, żonaty wykładowca akademicki. Ale w tej historii nic nie jest banalne, sztampowe i przewidywalne.
Rakel, w dzieciństwie ponadprzeciętnie inteligentna, bystra dziewczynka, posiadająca zdolności muzyczne i matematyczne, w dorosłym życiu nie potrafi nawiązywać relacji z rówieśnikami. Wbrew pozorom,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
399
345

Na półkach:

To nie tyle historia o miłości co raczej o jej braku, o tym, że są na tym świecie jednostki, które zawsze będą na ten brak cierpieć. Historia romansu studentki i wykładowcy troche banalna, ale do ukazania istoty ciepienia głównej bohaterki i podobnych jej ludzi bardzo istotna. Koncepcja książki w książce jako ilustracja podobieństw między kobietami zyjącymi w róznych czasach ciekawa, ale sama powieść nie powala. Były momenty, kiedy się zachwycałam ale przez większość czasu byłam tylko delikatnie zainteresowana a zdarzało mi się i przynudzić. Można przeczytać acz nie koniecznie.

To nie tyle historia o miłości co raczej o jej braku, o tym, że są na tym świecie jednostki, które zawsze będą na ten brak cierpieć. Historia romansu studentki i wykładowcy troche banalna, ale do ukazania istoty ciepienia głównej bohaterki i podobnych jej ludzi bardzo istotna. Koncepcja książki w książce jako ilustracja podobieństw między kobietami zyjącymi w róznych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
426
276

Na półkach: ,

Potrzebuję więcej książek z matematyką grającą drugie skrzypce!

Potrzebuję więcej książek z matematyką grającą drugie skrzypce!

Pokaż mimo to

avatar
408
30

Na półkach:

Czule o matematyce. I o samotności. Szukanie siebie w historii, cudzych opowieściach, życiorysach.
A przede wszystkim wspaniała inspiracja do zainteresowania się Sofją Kowalewską.

Czule o matematyce. I o samotności. Szukanie siebie w historii, cudzych opowieściach, życiorysach.
A przede wszystkim wspaniała inspiracja do zainteresowania się Sofją Kowalewską.

Pokaż mimo to

avatar
668
25

Na półkach: , , ,

Niektórzy uważają, że czytanie kolejny raz tej samej książki jest stratą czasu. Co jednak w momencie, w którym po pierwszym czytaniu uznało się ksiażkę za jedną z ulubionych, a po roku pamięta się niewiele? Czy wtedy ponowne czytanie jest stratą czasu? Czy odświeżenie historii jest potrzebne? Czy wnosi cokolwiek? A może tylko przyniesie rozczarowanie, bo już nam się tak nie spodoba, albo już jesteśmy innymi ludźmi niż wtedy.
Czy warto czytać kilka razy to samo mimo, że jest tyle nowych pozycji?
Zawsze.
Uważam, że czytanie ponowne książki nigdy nie jest stratą czasu, bo to nigdy nie jest ta sama książka. Mimo, że treść się nie zmienia, jej odbiór jest zawsze inni, gdyż jesteśmy innymi ludźmi z innymi doświadczeniami.


Książka za pierwszym razem ujęła mnie predstawieniem relacji i nawiązaniami do matematyki.
Za drugim bardziej zwróciłam uwagę na język i na niebanalne porównania, i na zwracanie uwagi na drobnostki, o których nikt na co dzień nie zwraca uwagi, i się nad nimi nie zastanawia.
Obraz relacji mimo, że nie jest w literaturze niczym nowym, to i tak jest przedstawiony w wyjątkowy sposób.
Wyjatkowa. Taka właśnie jest ta książka.

Największym plusem i jednocześnie minusem jest matematyka. Mnie te porównania i nawiązania zachwyciły. Jednak obawiam się, że dla osób, które za nią nie przepadają, te fragmenty mogą być męczące.
Nie uważam, że jest to pozycja dla wszystkich, ale na pewno warto dać jej szansę.

Niektórzy uważają, że czytanie kolejny raz tej samej książki jest stratą czasu. Co jednak w momencie, w którym po pierwszym czytaniu uznało się ksiażkę za jedną z ulubionych, a po roku pamięta się niewiele? Czy wtedy ponowne czytanie jest stratą czasu? Czy odświeżenie historii jest potrzebne? Czy wnosi cokolwiek? A może tylko przyniesie rozczarowanie, bo już nam się tak nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
352
105

Na półkach:

O różnych obliczach samotności. Napisana w sposób, który mnie urzekł i pochłonął. Lubię książki, w których występuje motyw zakazanej miłości. Takiej, która nie powinna mieć miejsca. Choć z drugiej strony... czy możemy tak mówić o miłości? W zasadzie nie było powodu do tego aby polubić tutaj głównych bohaterów i kibicować im w ich kiełkującym uczuciu. Coś jednak było w tej książce co nie pozwalało odłożyć jej chociażby na sekundę. Ciekawa nie tylko ze względu na historię ale i na formę, w jakiej została napisana. Zapamiętam ją na długo i po raz kolejny z książką przeczytaną w styczniu - będę chciała mieć ezgemplarz na swojej półce.

O różnych obliczach samotności. Napisana w sposób, który mnie urzekł i pochłonął. Lubię książki, w których występuje motyw zakazanej miłości. Takiej, która nie powinna mieć miejsca. Choć z drugiej strony... czy możemy tak mówić o miłości? W zasadzie nie było powodu do tego aby polubić tutaj głównych bohaterów i kibicować im w ich kiełkującym uczuciu. Coś jednak było w tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
748
14

Na półkach: , ,

Piękna, mądra, wspaniała <3

Piękna, mądra, wspaniała <3

Pokaż mimo to

avatar
348
329

Na półkach: , , , ,

Znalezione pod: „książki, po które sięgnęłam ze względu na tytuł”.

Nieco bohmanowski wątek „romantyczny” (cudzysłów konieczny) nie wciągnął i wydawał mi się o wiele mniej ważny niż motyw intertekstualności i interdyscyplinarności – wszystkie te przenikające się odosobnienia ukryte pod plakietkami gatunków, ukazujące, jak w rzeczywistości samotność stanowi doświadczenie powszechne i wręcz banalne. Jak konwencjonalny jest cierpiący artysta, nieważne, jak wyjątkowym zdaje mu się własne cierpienie. Trochę dusząca, ale równie intrygująca medytacja nad zastałymi ideami, ujęta w ciekawym eksperymencie formalnym. Brew pracuje.

Znalezione pod: „książki, po które sięgnęłam ze względu na tytuł”.

Nieco bohmanowski wątek „romantyczny” (cudzysłów konieczny) nie wciągnął i wydawał mi się o wiele mniej ważny niż motyw intertekstualności i interdyscyplinarności – wszystkie te przenikające się odosobnienia ukryte pod plakietkami gatunków, ukazujące, jak w rzeczywistości samotność stanowi doświadczenie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
132
40

Na półkach: , , , , ,

Piękna, spójna opowieść o samotności, nie tylko w fizycznym znaczeniu. To też samotność intelektualna, samotność w wyborach, samotność w niezrozumianych potrzebach. Bohaterka od najmłodszych lat, czuje się wyobcowana. Niezwykle wrażliwa, zagłębiona w świecie matematyki, muzyki i poezji poszukuje pokrewnej duszy, która tak jak ona będzie postrzegać świat. Historia, w której bohaterka zamyka świat w matematycznych wzorach, przebiega według wzoru, którego rozwiązanie jest od samego początku do przewidzenia. Rakel poszukując duchowego pokrewieństwa utożsamia się z żyjącą przed 100 laty matematyczką Sofią Kowalewską, w której historii widzi wiele korelacji ze swoją.
Ta powieść to studium samotności, wrażliwości, geniuszu uwięzionego w ciele i schematach. Poruszy do głębi nie tylko wrażliwe dusze.

Piękna, spójna opowieść o samotności, nie tylko w fizycznym znaczeniu. To też samotność intelektualna, samotność w wyborach, samotność w niezrozumianych potrzebach. Bohaterka od najmłodszych lat, czuje się wyobcowana. Niezwykle wrażliwa, zagłębiona w świecie matematyki, muzyki i poezji poszukuje pokrewnej duszy, która tak jak ona będzie postrzegać świat. Historia, w której...

więcej Pokaż mimo to

avatar
212
121

Na półkach:

Studentka Marta poruszająca się w świecie liczb zatraca się w zakazanym uczuciu do starszego żonatego wykładowcy. Jej losy stają się podobne do utalentowanej matematyczki, żyjącej sto lat wcześniej Sofii Kowalewskiej.
Jest to zarazem na nowo opowiedziana stara jak świat historia romansu, który nie może skończyć się szczęśliwie.
Mierzenie się z chorobą, bólem i cierpieniem.
Książka przeciętna.

Studentka Marta poruszająca się w świecie liczb zatraca się w zakazanym uczuciu do starszego żonatego wykładowcy. Jej losy stają się podobne do utalentowanej matematyczki, żyjącej sto lat wcześniej Sofii Kowalewskiej.
Jest to zarazem na nowo opowiedziana stara jak świat historia romansu, który nie może skończyć się szczęśliwie.
Mierzenie się z chorobą, bólem i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    565
  • Przeczytane
    484
  • Posiadam
    53
  • 2023
    39
  • 2022
    37
  • Ulubione
    20
  • Audiobook
    18
  • 2024
    17
  • Legimi
    16
  • Literatura piękna
    8

Cytaty

Więcej
Klara Hveberg Oprzyj swoją samotność o moją Zobacz więcej
Klara Hveberg Oprzyj swoją samotność o moją Zobacz więcej
Klara Hveberg Oprzyj swoją samotność o moją Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także