Życie seksualne rodziców. Jak budować długoterminowe związki partnerskie

Okładka książki Życie seksualne rodziców. Jak budować długoterminowe związki partnerskie Natalia Fiedorczuk, Zofia Rzepecka, Dawid Rzepecki
Natalia FiedorczukZofia Rzepecka Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Wydawnictwo Natuli
2021-06-21
2021-06-21
seksualność rodzicielstwo bliskość intymność komunikacja

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (43) / lipiec 2021 Oliver Balch, Patrycja Bukalska, Jacek Dehnel, Natalia Fiedorczuk, Tomasz Gorazdowski, Magdalena Kicińska, Tomasz Kontny, Zuzanna Kowalczyk, Ania Morawiec, Paweł Pieniążek, Mikołaj Ratka, Mateusz Roesler, Michał Szczęch, Miłosz Szymański, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Oliver Balch, Patry...
Okładka książki Rosół Natalia Fiedorczuk, Aleksandra Gołębiewska, Alicja Szwinta-Dyrda
Rosół Natalia Fiedorczuk,...
Okładka książki Smok Natalia Fiedorczuk, Aleksandra Gołębiewska, Alicja Szwinta-Dyrda
Smok Natalia Fiedorczuk,...

To naprawdę bardzo dobra i wartościowa książka, napisana przez parę dla par. Bez udziwnień, z czułością I szacunkiem do partnera. Mnie na wiele spraw otworzyła oczy i pozwoliła inaczej spojrzeć na męża i nasz związek (jesteśmy rodzicami półtorarocznego szkraba). Wbrew nazwie o seksie tam niewiele, a raczej o drodze do niego - komunikacji, bliskości i intymności. Forma może nie każdemu przypaść do gustu - dialog autorów moderowany przez dziennikarkę Natalię Rzepecką, ale ma to swój urok i pewną świeżość, dzięki czemu książka nie jest typowym poradnikiem. Na pewno warto poświęcić na nią czas. Polecam, nie tylko przyszłym i świeżo upieczonym rodzicom!

Bardzo dobra pozycja, miałam okazję czytać będąc w ciąży i rozwiała ona sporo moich obecnych wątpliwości. Także cenne wskazówki dotyczące przyszłości, czyli porodu oraz życia seksualnego świeżo upieczonych rodziców. Praktyczne podejście oraz pozytywne nastawienie na długoterminowe relacje.

Zostając rodzicami, całe nasze dotychczasowe życie staje na głowie. Od tej pory w centrum uwagi jest dziecko. Warto jednak pamiętać również o swojej relacji partnerskiej, seksualnej, aby w tym macierzyństwie i tacierzyństwie zupełnie nie zatracić siebie. Dodatkowo, pojawienie się na świecie własnych dzieci często wyciąga na wierzch to, co przez lata było poupychane w ciemnej piwnicy - własne dziecięce emocje. Książka napisana jest w formie wywiadu - mi utrudniało to przyjemność z czytania. Ale temat jest tak ważny i powszechny, że warto przebrnąć przez całą treść. Temat ważny, dotyczy znaczącego elementu życia. Warto zgłębić wiedzę, aby nasz związek był jeszcze lepszy.

Całkiem wartościowy poradnik dla młodych ludzi wchodzących w dorosłe życie i budujących relacje. Tytuł jednak jest mylący bo o seksualności i rodzicielstwie jest tu bardzo niewiele, a w dodatku tylko o okresie niemowlęcym dziecka. Tytuł sugerował jednak mocne skupienie się na aspekcie wpływu rodzicielstwa na związek. Spodziewałam się raczej czegoś dla dojrzalszych ludzi i pokazującego zmiany oraz wyzwania na różnych etapach wychowania. Dlatego tylko 4.

Nie rozczarowałam się. Wiedziałam, że to będzie poradnik relacji, nie techniczny, jednak forma w jakiej został napisany nie do końca moja.

Życie z drugim człowiekiem to ciągły rozwój. Rozwój osobisty, rozwój związku, relacji, ale także naszych potrzeb i tego co jesteśmy gotowi ofiarować. Brzmi to ładnie i ... prosto. Co się jednak stanie kiedy związek dwojga ludzi zmieni się w rodzinę, w której pojawiają się dzieci, owoce miłości? Cóż. Wtedy wszystko staje na głowie 😉

Książka "Życie seksualne rodziców" to pozycja dla tych, którzy dążą do rozwoju swojej relacji partnerskiej, do wzajemnego poczucia spełnienia, zrozumienia i bliskości. To nie tylko przewodnik dla par, który pomoże przyjrzeć się naszej relacji w różnych aspektach, ale także bardzo intymny pamiętnik autorów, w którym opowiadają oni o własnych doświadczeniach i spostrzeżeniach. Gdzie dzielą się swoją drogą do stabilnego związku.

W kolejnych rozdziałach znajdziemy tam takie zagadnienia jak:
👉 Etapy miłości - czyli skąd się bierze zakochanie, jakie hormony temu towarzyszą,jak łączy się to z naszym życiowym doświadczeniem.
👉 Trzy filary związku - czyli komunikacja, bliskość i intymność jako podstawa i obszary, które muszą ze sobą współgrać i współpracować.
👉 Życie seksualne młodych rodziców - czyli właśnie ten etap kiedy wszystko staje do góry nogami i życie zmienia się bezpowrotnie 😉
👉 Manowce i meandry.

To ciekawa i wartościowa pozycja, która naprawdę skłania do refleksji i przyjrzeniu się związkom, które tworzymy. Podoba mi się, że jest pełna naturalności, odcina się od wymuszonych zachowań, wymagań, jednocześnie skłaniając do dążenia do dialogu i troski. W dodatku to chyba jedyna taka książka, która wspiera wzajemną relację par, które zostały rodzicami. I które próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Zdecydowanie godna uwagi.

Książka "Życie seksualne rodziców" to...

Zaskakująco dobra rzecz. Mądrze poprowadzona, pełna wartościowych treści na temat tego, o czym nie wszyscy chcemy mowić, a jednak każdego z nas to dotyczy.

Uwielbiam książki utkane ze zręcznością autorów, którzy mają pojęcie o tym o czym piszą.
Nie tylko zdawkowe ale holistyczne.
Z tego prostego powodu tytuły które pojawiają się wśród nowości @natulidziecisąwazne są dla mnie wyznacznikiem wartościowej literatury.
I tym razem się nie zawiodłam. 🙂

Tytuł, który dotyka wciąż jeszcze "tematu tabu" okazal się czymś zdecydowanie więcej, niż przychodzi na myśl.
"Życie seksualne rodziców. Jak budować długoterminowe związki partnerskie" to książka autorstwa Natalii Fiedorczuk i małżeństwa terapeutów, Zofii i Dawida Rzepeckich, napisana w niestandardowej formie, jaką jest dialog.

Czy udało się Wam kiedyś znaleźć książkę, która sprostała waszym oczekiwaniom dopiero w momencie przeczytania jej od deski do deski?

Dla mnie to była jedna z takich publikacji.

Wydawać by się mogło,że książka skierowana jest do rodziców zmęczonych, pełnych oczekiwań i jednoczesnie znużonych, aby dodać im wsparcia i chęci do wspólnego odkrywania siebie nawzajem. Okazuje się jednak, że pełni ona role prawdziwej instrukcji postępowania nie tylko na gruncie małżeństwa czy rodzicielstwa, ale również w ogólnym życiu towarzyskim.

Podzielona na jasno skonkretyzowane rozdziały sprawia wrażenie przejrzystej i taka właśnie jest.
Związek dwojga ludzi to nie przykry obowiazek. Świat który znamy funkcjonuje już na nieco innych zasadach, niż ciągle wpajanie, że coś należy .
Budując świadomość autorzy tłumacza proste zależności na podstawie których funkcjonuje nasz mozg i jednocześnie wskazują co może dać nam wartościową relację.

Co ważne, dla wszystkich tych którzy czują skrępowanie na tematy seksualnosci- nie są one tutaj pomijane, ale muśnięte delikatnym obejściem.

Nacisk położony jest na to, co czujemy, mówimy, widzimy.
W końcu dostrzegamy świat za pomocą zmysłów i dzięki takim książkom mamy szansę również za ich pomocą dać siebie poznać światu.
A szczególnie tej drugiej osobie, z którą spędzamy życie. 🤍

Nie tylko zdawkowe ale holistyczne.
I tym razem się nie zawiodłam. 🙂

Ta książka NIE jest skierowana wyłącznie do rodziców i NIE dotyczy jedynie seksualności. To lektura o komunikacji i bliskości, napisana przez doświadczonych terapeutów, dla osób będących w długoterminowych związkach, które się czasem zastanawiają, czy wszystko w porządku z ich relacją :) Autorzy dzielą się wieloma wskazówkami odnośnie tego, jak budować i utrzymać dobry związek, opisują zagadnienia okołoporodowe, rozwiewają wiele wątpliwości na temat rodzicielstwa oraz poruszają takie tematy, jak zdrada, pornografia, czy brak ochoty na zbliżenia. Książka nad wyraz prawdziwa, interesująca, tak odmienna od przekazów medialnych z „idealnymi” ludźmi w roli głównej. Sprowadza czytelnika do korzeni i pomaga na nowo odkrywać naszą ludzką, intymną naturę.
Gorąco polecam!

Rozpoczynając lekturę książki "Życie seksualne rodziców" Zosi i Dawida Rzepeckich od wydawnictwa @natuli_dziecisawazne byłam mocno zaintrygowana. Temat ten, choć większości z nas bardzo bliski, w dalszym ciągu pozostaje w sferze tabu, jako jedna z rzeczy o których po prostu się nie mówi, pomija i spycha na dalszy plan. Zastanawiałam się zatem czym będzie ta książka, do jakich refleksji zainspiruje, które kwestie, poruszą autorzy. Czy będzie to forma poradnika, a może filozoficznej rozprawki?

Okazało się, że książka ta to podróż, a w zasadzie zaproszenie do podróży w głąb siebie i swoich relacji z samym sobą i partnerem. Lektura porusza czułe struny, pobudza zapomniane lub ignorowane sprawy w naszym wnętrzu, które czekają na nigdy nie nadchodzące "później". Autorzy przyjaźnie i z pełną akceptacją, bez ocen, zapraszają do przyjrzenia się swoim potrzebom oraz potrzebom partnera. Rozkładają związek dwojga ludzi na czynniki pierwsze, zarówno na biologicznym jak i emocjonalnym poziomie. Tłumaczą skąd biorą się pewne mechanizmy zachowań, które pojawiają się na wspólnej drodze wielu par, wymagając przy tym
przepracowania. Pokazują, jak efektywnie komunikować się w atmosferze pełnego szacunku, budować bliskość i intymność. Nie boją się przyznać do błędów, które uważają za konstruktywny element drogi do wzniesienia relacji na wyższy poziom. Nie demonizują kryzysu, a pokazują jak przekształcić go w początek czegoś piękniejszego i głębszego. Każda strona, każda wypowiedź emanuje szczerością i autentycznością, wzbudzając w czytelniku poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia.

Forma wywiadu i dialogów między autorami i Natalią Fiedorczuk sprawia, że książkę mimo poruszanych w niej tematów czyta się lekko i przyjemnie. Tytuł może okazać się jednak nieco mylący. Choć prawdą jest, że autorzy zwracają uwagę na przełomowy moment w związku, jakim jest pojawienie się dziecka i poświęcają mu sporą część materiału, to książka ta jest lekturą dla każdego, komu zależy na budowaniu głębokich relacji opartych na solidnych filarach.

• Psychologia

Dawid Rzepecki Życie seksualne rodziców. Jak budować długoterminowe związki partnerskie Zobacz więcej
Zofia Rzepecka Życie seksualne rodziców. Jak budować długoterminowe związki partnerskie Zobacz więcej