Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę

WAM
2021-03-24
2021-03-24
Franciszek Blachnicki

Bywa ciężko, aczkolwiek bardzo intrygujące połączenie biografii z duchowymi wskazówkami oraz rozmyślaniami kościelnych autorytetów, stanowi niezwykle ciekawe połączenie. Widać tutaj, że ksiądz też człowiek i ma swoje wady, ale siedząc w miejscu nic się nie osiągnie. Pozycja naprawdę warta zwrócenia uwagi.

Świetnie opisany życiorys jednej z najważniejszych postaci polskiego Kościoła po II wojnie światowej, twórcy Ruchu Światło-Życie, więźnia Auschwitz, ofiary komunistycznych represji.
Ksiądz Franciszek Blachnicki mógłby wydarzeniami ze swojego życia obdzielić kilka innych osób. Przedwojenny harcerz, skazany przez Niemców na karę śmierci przeżywa nawrócenie w celi śmierci. Po wojnie zostaje księdzem i tworzy (mimo wielu przeciwności) ruch, który ma zmieniać ludzkie serca. Przez Ruch Światło-Życie przewinęło się setki tysięcy Polaków - wiele z nich dzięki tej formacji zmieniło swoje życie i zbliżyło się do żywej i szczerej relacji z Bogiem. Ksiądz Blachnicki przez szereg lat był inwigilowany i prześladowany przez służby komunistyczne. Zmarł, zdradzony (a być może też otruty) przez swoich bliskich współpracowników - małżeństwo Gontarczyków.
Książka Terlikowskiego nie lukruje postaci księdza. Autor pokazuje, że ks. Blachnicki bywał trudny we współpracy, porywczy, wiele rzeczy mu się nie udało. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostawił po sobie wielkie duchowe dziedzictwo.

Uwaga uwaga, nie trzeba być osobą wierzącą, aby przeczytać tę książkę ;) Obawiałam się mocnej indoktrynacji obyczajowo-prawicowej w wykonaniu autora, ale niczego takiego nie było. Biografia ta, poza kolejnymi wydarzeniami z życia księdza, przedstawia też jego przeżycia wewnętrzne (wnioski z jego zapisków), dążenia do coraz większej samoświadomości i zmagania w relacji z Bogiem. Dla mnie jednak najciekawszy jest szeroko obecny w książce wątek socjologiczno-historyczny, przedstawiający rolę Kościoła w budowaniu ducha wolności oraz obaleniu komunizmu w Polsce. A pan Tomasz ma świetne, klasyczne pióro.

To naprawdę grubą książka, z wieloma przypisami i cytatami- i to największy komplement jaki mogę o nie napisać.
To pozycja hagiograficzna, niemiłosiernie zamulona teologiczno-filozoficznymi rozważaniami. Autor, z niezrozumiałych powodów, uznał za stosowne dodać historię jednostki wojskowej, w której Blachnicki krótko służył czy historię zgromadzenia zakonnego, w domu którego jakiś czas mieszkał. Nie uznał za stosowne przedstawić charakteru księdza Blachnickiego, napomykając tylko tu i ówdzie o nim i skazując czytelnika na domysły. Ani nie zacytował listu Blachnickiego i odpowiedzi kard. Wyszyńskiego na list- trudnej i konfliktowej sytuacji.To co to jest za biografia? Jak ktoś ciekawy Blachnickiego można przeczytać, ale na atrakcje nie liczcie.

Ks. Franciszek Blachnicki nie był tylko założycielem Ruchu Światło-Życie, ale był również osobą, która podobnie jak św. Jan Paweł II, zaczął zmieniać Polskę na lepszą ojczyznę, bardziej przyjazną obywatelom i bardziej wolną. Należę do Ruchu Światło-Życie od jakiś 9 lat, jestem już praktycznie na stopniu animatora oazowego więc chciałam bardziej przybliżyć sobie postać księdza Franciszka. Książę pana Tomasza Terlikowskiego dostałam w prezencie od księdza, który prowadził Oazę Nowego Życia III stopnia w której uczestniczyłam. Zaczynając czytać książę poddałam się po paru stronach, jestem osobą, która nie przepada za biografiami. Po jakimś czasie postanowiłam dać drugą szansę tej książce i tym razem udało mi się dotrwać do jej końca. Pan Tomasz Terlikowski bardzo dokładnie analizuje decyzje jak i pomysłu księdza Franciszka, które towarzyszyły mu przez całe życie. Czytając tą pozycję książkową możemy poczuć się jakbyśmy byli duchami kroczącymi krok w krok za księdzem Blachnickim. Osoby znające chociaż troszkę historię życia księdza Franciszka wiedzą, że nie zawsze był osobą wierzącą. Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu koncentracyjnego. Można w sumie zadać pytanie: jakim sposobem, która się nawróciła zdołała tak dużo zmienić w historii Polski oraz w historii Kościoła? Wiadomo, droga do tego celu nie była prosta i usłana różami, wręcz przeciwnie: była kręta i wyłożona kolcami, ale ksiądz Franciszek Blachnicki ani na chwilę się nie poddał, walczył dalej. Jest to lekcja dla nas abyśmy nigdy nie wątpili w swoje ambicje, ale dążyli do nich. Wiadomo, że nie będzie to proste, ale nie wolno nam się poddawać, musimy pamiętam o tym, że mamy u góry przyjaciela i nasze wsparcie....

Książka Tomasza Terlikowskiego nie jest zwyczajną biografią ukazującą poszczególne wydarzenia z życia księdza Blachnickiego. Autor bardzo szczegółowo analizuje życiowe doświadczenia, przemyślenia i decyzje. Opiera się na relacjach świadków, przyjaciół i współpracowników księdza. Tłumaczy nam jego zapiski i pokazuje trudną drogę kształtowania się jego wiary, poświecenia i oddania Bogu. Pokazuje jego wewnętrzną walkę z decyzjami przełożonych. Jest to piękny obraz poddania się woli bożej, która mimo, że przez pryzmat ludzkiej natury kazała się buntować, to zawierzenie Bogu kazało mu podążać tą trudną drogą. Wszystko się opłaciło, a dzięki całkowitemu zawierzeniu Bogu dokonał właśnie tak wielkich dzieł.

Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę to nie tylko biografia. To również piękna opowieść o poświęceniu, tytanicznej pracy, oddaniu, a co najważniejsze o miłości. Miłości do Boga, która kształtowała życie księdza Blachnickiego. Autor ukazuje życie tego wielkiego Polaka wręcz z epickim rozmachem, przywracając należne miejsce w pamięci wszystkich katolików. Jednak najważniejsze jest ukazanie sposobu życia księdza Franciszka, który nie tylko powinien być dla nas interesujący, ale i w pełni naśladowany. Tak jak jego życie zmieniło Polskę, tak powinno zmieniać nasze serca. Świat wtedy byłby dużo lepszy.

"„Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę” to biografia kapłana – założyciela ruchu, „który stał się największym duchowym poruszeniem XX wieku w powojennej Europie”. Już sam tytuł osobom nieznającym Blachnickiego może wydać się kontrowersyjny. Jak zauważa bowiem Tomasz Terlikowski w zakończeniu, a podobnie pisze w posłowiu dr Andrzej Sionek, twórca Ruchu Światło-Życie większości urodzonym już po 1989 roku może nie być znany. W jaki sposób zatem zmienił ten kraj?

Najważniejszym zatem problemem przy pisaniu tej książki była obrona (lub jak kto woli wytłumaczenie) tytułu. Moim zdaniem autorowi to się udało. Terlikowski dokładnie opisuje wkład Blachnickiego w powstanie „Solidarności”, pokazuje jak twórca oaz swoją postawą i życiem wzniecał u swoich podopiecznych tę iskrę wolności oraz jak konsekwentnie przy tych ludziach stał. Tego czego mi w tym aspekcie zabrakło, to podania większej liczby znanych „wychowanków” księdza. Bo jednak wymienienie 3-4 nazwisk, przy prowadzeniu takiej narracji, to trochę mało.

Najmocniejszym punktem tej książki, to sam sposób przedstawienia historii Blachnickiego. W tej biografii mamy głębokie studium kształtowania się charakteru bohatera. A trzeba nadmienić, że mamy do czynienia z synem inteligenckiej rodziny, więźniem Auschwitz cudem uratowanego od śmierci, później więźniem politycznym. Mężczyzną, który całe życie pragnął się rozwijać, a późne powołanie do kapłaństwa w niczym mu nie przeszkodziło".

Na całą recenzję zapraszam TUTAJ -> https://przeczytane.net/franciszek-blachnicki/

24 marca 2021 roku minęła setna rocznica urodzin księdza Franciszka Blachnickiego. Być może niektórzy z Was znają Go, jako założyciela Ruchu-Światło życie, inni łączą Jego postać z Krucjatą Wyzwolenia Człowieka czy Instytutem Niepokalanej Matki Kościoła. Trzeba podkreślić, że to tylko kilka z Jego dzieł, które stworzył i prowadził za swojego życia. Ksiądz Franciszek Blachnicki nie żyje już od ponad trzydziestu lat, jednak pozostał pozostał po nim ogromny dorobek i resza ludzi, których ukształtował ruch oazowy i którzy obecnie dbają, by kolejne pokolenia pamiętały, o tym niezwykłym kapłanie.

Pan Tomasz Terlikowski podjął się bardzo odpowiedzialnego zadania, napisał książkę o człowieku, który zaliczany jest do zaszczytnego grona " trzech muszkieterów" , obok świętego Jana Pawła II i Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jednak do tej pory, trzeba przyznać, nie doczekał się obszernej biografii, która tak wielowymiarowo pokazuje czytelnikowi postać księdza Blachnickiego.
To, że został duchownym nie było od początku takie oczywiste, w młodości nie był związany z Kościołem, pochłaniały Go inne sprawy. Dopiero pobyt w Auschwitz, doświadczenie i czas spędzony w celi śmierci sprawiły, że przyszły założyciel ruchu oazowego nawrócił się. Od tamtej pory związał swoje życie z Bogiem i poświęcił się pracy dla innych. Nie miał talentu kaznodziejskiego, lecz pasją i zaangażowaniem porywał tłumy. Trzeba przyznać, że był sprawnym organizatorem, działał z rozmachem i jednocześnie wszystko powierzał Bogu. Bardzo zależało Mu na trzeźwości swoich rodaków, zdawał sobie sprawę jakim ogromnym nieszczęściem jest uzależnienie od alkoholu, stąd działał, by jak najwięcej osób zdecydowało się na abstynencję. Jego wizytówką i dziełem życia stał się Ruch Światło - Życie, to chyba pierwsze moje skojarzenie, które pojawia się, gdy myślę o księdzu Blachnickim. Jak zatem doszło do jego powstania i w jaki sposób założycielowi tej formacji udało się pociągnąć za sobą tyle osób, czego możemy się od Niego nauczyć?

Na te i wiele innych pytań, na temat księdza Franciszka Blachnickiego, odpowiedź znajdziemy w tej wspaniałej biografii. Jest to pasjonująca i niezwykle wartościowa lektura, dzięki niej postać tego niezwykłego kapłana została w godny sposób upamiętniona. To historia człowieka, który tak wiele dobrego zrobił dla innych, potrafił odpowiedzialnie i mądrze wykorzystać swój czas. Myślę, że z przykładu Jego życia można czerpać garściami, by samemu stawać się codziennie lepszym. To co materialne przemija, lecz duchowe dziedzictwo potrafi przetrwać bardzo długo, tak jest też w przypadku księdza Franciszka Blachnickiego, który swoimi dziełami "wybudował pomnik trwalszy niż ze spiżu".

Dodaj cytat z książki Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę