Misa Mocy 2. Dieta eliminacyjna i dla alergików

Okładka książki Misa Mocy 2. Dieta eliminacyjna i dla alergików Ewa Ługowska
Okładka książki Misa Mocy 2. Dieta eliminacyjna i dla alergików
Ewa Ługowska Wydawnictwo: Znak Literanova kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Znak Literanova
2021-04-26
2021-04-26

Kocham książki kulinarne i chociaż niezbyt często z nich gotuję to uwielbiam je przeglądać i się nimi inspirować.
Książka

🍲Misa Mocy 2. Dieta eliminacyjna i dla alergików 📖 Ewa Ługowska

stwarza nam wiele nowych możliwości, szczególnie dla osób z różnymi wykluczeniami. Bo to głównie osoby z nietolerancjami pokarmowymi, mają wielki problem z urozmaicaniem diety.
Mnie tu szczególnie kuszą wegańskie przepisy, bo i kotlety i skwarki w roślinnym wydaniu są zawsze na czasie.
Ogrom przepisów, wskazówek i pomysłów. Będę z niej korzystać i może mój mały nie jadek znajdzie coś nowego dla siebie.
Gorąco polecam 🥯🍅🍍

Książka

🍲Misa Mocy 2. Dieta eliminacyjna i dla alergików 📖 Ewa Ługowska

Mnie tu...

Czy da się żyć na diecie "bezowej"? Czyli BEZ glutenu, BEZ nabiału, BEZ cukru, BEZ mięsa, BEZ jaj? Nie ma co ukrywać, że jest to niełatwe wyzwanie, ale do zrobienia! Na pewno zupełnie inaczej podchodzi się do sprawy, kiedy rezygnujemy z jakiś produktów z własnej woli. Kiedy natomiast okazuje się, że nasz organizm woła o pomoc, reaguje nietolerancją pokarmową o różnych złożonych dolegliwościach, to jest szok. Bo mimo tego, że ciało krzyczy "To mi szkodzi!", umysł próbuje się przebić ze swoim "Na to mam ochotę!". I kogo posłuchać? Posłuchaj ciała i tego co ono ma do powiedzenia...

Kilka tygodni temu, tuż po premierze, otrzymałam książkę "Misa Mocy 2". Bardzo mi na niej zależało, gdyż pierwsza część okazała się ciekawym urozmaiceniem diety, ale też i nauczyła mnie kuchni zero waste (recenzję przypominam tutaj). Tym razem Ewa Ługowska skupia się na diecie eliminacyjnej i dla alergików. Temat jest blisko autorce, ponieważ sama od lat zmaga się z tym problemem. To dzięki właśnie dolegliwościom zdrowotnym została zmuszona eksperymentować w kuchni, później założyła bloga misamocy.pl, obecnie prowadzi również warsztaty kulinarne, no i jest autorką książek! Jak widać, nietolerancja pokarmowa może wyjść człowiekowi na dobre 😉

"Misa Mocy 2" to skarbnica zarówno porad, jak żyć na diecie "bezowej", jak i skarbnica przepisów- prostych i przepysznych! Słuchajcie, od tygodnia gotuję według tego, co podpowiada mi książka i jest moc! Boszeee, jakie pyszne są pierogi ala ruskie 😋! No genialne!!! Oryginalnych na twarogu nigdy nie lubiłam (a pamiętajcie, że ser ubóstwiałam),a te są wyśmienite i z zaledwie kilku składników. Boski jest też sernik królewski- nigdy w życiu nie wyszedł mi tak pyszny tofurnik!

Bardzo smaczny wyszedł też budyń na kaszy jaglanej, bezglutenowe naleśniki, gofry z fermentowanej kaszy, kotlety mielone z nasion słonecznika, sos bolognese (ekspresowy! Gotuje się szybciej, niż makaron 😉). Świetnie smakują też kanapki z pastą warzywną z pieczarkami! W najbliższym czasie mam w planach przygotować sos pieczarkowy (może zrobię do tego kopytka?),tartę cytrynową, pulchne ciasto drożdżowe z marchewką, kusi mnie też chleb kukurydziany (na zdjęciu wygląda pięknie!),sałatka brokułowa, a Mój Mąż czeka na kotlety schabowe 😆, Syn na omlet z pieczarkami, a Córka na sernik z fermetowanego "sera". Najbardziej zadziwiające są jednak jaja na twardo- wyglądają łudząco identycznie jak te kurze, a są z mleka migdałowego i kilku dodatków, a także trików, których Wam nie zdradzę 😉.

Właściwie każdy przepis w tej książce chciałabym spróbować, a rzadko się zdarza, by wszystkie przepisy z jednego źródła mi odpowiadały, co czyni "Misę Mocy 2" publikacją wyjątkową! To zdecydowanie must have dla alergików i/ lub vegan, a także kusząca propozycja, dla wszystkożernych, ale ciekawych nowych smaków. I co jeszcze rzadko bywa- "Misa Mocy" dwójka jest lepsza od jedynki! 🙉

Kto lubi dobrze zjeść? Ale co zrobić jeśli alergia lub nietolerancja pokarmowa zmusza nas do diety eliminacyjnej? Z pomocą przychodzi Ewa Ługowska @misa_mocy autorka książki "Misa Mocy 2 Dieta eliminacyjna i dla alergików" @wydawnictwoznakpl To nie jest zwykła książka kucharska, to przewodnik po nowych smakach i zamiennikach tradycyjnych dań. Każdy rozdział poprzedza historia z życia autorki, ciekawostki i porady. Zaskoczył mnie fakt, że mnie i Ewę łączą identyczne wspomnienia dotyczące dzieciństwa na wsi i zabijania zwierząt na mięso...

Przepisy zawarte w książce są raczej łatwe. Na pierwszy ogień zrobiłam twarożek z nerkowców (o mamo, jaki on pyszny!) i mój pierwszy chleb na zakwasie 😱 w dodatku bezglutenowy. Ewa potrafi poprowadzić czytelnika przez cały proces tworzenia chleba niczym za rękę. Mimo, że nie jestem na diecie bezglutenowej, to chętnie próbuje nowych przepisów. To zdecydowanie nie jest książka wyłącznie dla alergików. Polecam ją każdemu, kto chce uzormaicić swoją dietę i odżywiać się zdrowiej. Książka jest bardzo ładnie wydana. Przepisy są dobrze opisane a całości dopełniają piękne zdjęcia.

Autorkę książki niektórzy na pewno znają. Ewa Ługowska prowadzi bloga misamocy.pl, jest też trenerką zdrowej kuchni. W jej najnowszej książce znajdziemy przepisy diety eliminacyjnej i takiej dla alergików. Nie ma tu nabiału, mięsa, jaj czy glutenu.

Osób czy dzieci z alergiami pokarmowymi jest coraz więcej. Sama ma w domu dwójkę, a i ja i mąż wydaje mi się, że też alergię mamy, tylko jeszcze nie udało nam się dotrzeć na testy. Nietolerancje pokarmowe i alergie wymuszają w nas dbanie o to co jemy. Dla niektórych jest to na pewno ciężki temat, bo niestety nie każdy może sobie wtedy pozwolić na smakołyki, które kiedyś uwielbiał, ale wcale nie musi to być wyrok. Jest wiele publikacji z przepisami i podpowiedziami jak w takich sytuacjach sobie radzić. Taką jest "Misa mocy 2".

Autorka pokazuje nam, że dieta eliminacyjna to zaskakująca obfitość połączeń, przepisów i produktów. W książce znajdziemy też wiele porad, jak radzić sobie, jeśli twoje dziecko ma alergię, na co zwracać uwagę podczas zakupów czy planując urlop. Oprócz tego jest tu ponad 80 przepisów na dania pełne mocy, bez jaj, nabiału, mięsa, białego cukru i glutenu.

Przepisy jakie tutaj znajdziemy, są bardzo ciekawe i proste w wykonaniu. Każdy przepis opatrzony zdjęciem gotowej potrawy. Mamy też przepisy podstawowe na np. domowe mleko roślinne, twarogi i serki wegańskie, dowiemy się jakie są zamienniki jaj. W książce znajdziemy też bardzo fajne przepisy na chleb. Oczywiście na zakwas też. Nie zabrakło też i słodkich propozycji. Są kruche babeczki z budyniem, rogala z domową nutellą czy tort czekoladowy. Jest na pewno z czego wybierać. Jeśli szukacie więc ciekawej propozycji dla alergików czy osób, które są na diecie eliminacyjnej, to tak taka jest.

O wiele bardziej przypadła mi do gustu niż pierwsza pozycja. Przepisy ciekawe, część na pewno wykorzystam. Oprócz przepisów przydatne rady i informacje, nie tylko dla alergików.

• Serie
  • Żywność, diety i przepisy
  • Odżywianie | Kulinarne | Zioła
  • Ekologia
  • Kulinaria
  • Kulinarne

Dodaj cytat z książki Misa Mocy 2. Dieta eliminacyjna i dla alergików