The Nature of Middle-Earth

J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: HarperCollins fantasy, science fiction
HarperCollins
2021-06-24
2021-06-24

Okładka książki Kształtowanie Śródziemia Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Kształtowanie ... Christopher John Re...
Okładka książki Ballady Beleriandu Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ballady Beleri... Christopher John Re...

Książka nie stanowi prozy fabularnej ale są to notatki Tolkiena z których korzystał tworząc książki o Śródziemiu. Dowiedziałam się Natury Śródziemia wielu nowych i ciekawych rzeczy, ale mimo to dokończyłam czytanie tylko dlatego że mam zamiar przeczytać wszystkie książki tego autora. Zawsze uważałam się za fankę Tolkiena ale mimo to przeczytanie tej pozycji zajęło mi rok. Odradzam osobom, które dopiero zaczynają przygodę z twórczością Tolkiena.

Jest to chyba najbardziej problematyczna książka spośród tych, które wydano pod nazwiskiem Tolkiena. Dlaczego? Jest to jednocześnie bardzo dobra książka, jak i zła. Powodem jest to, że nie jest to dzieło, które czyta się dla przyjemności. To książka naukowa, a przynajmniej tak można ją nazwać. Przedstawia nam bardzo ciekawe informacje o Śródziemiu i mistrzu Tolkienie, jednak jest to raczej pozycja dla miłośników twórczości Tolkiena, a nie dla osób, które tylko lubią jego książki.

Nie znajdziecie tu pięknej prozy przedstawiającej historie ze Śródziemia, lecz opracowane notatki Tolkiena, które mówią nam o elementach jego świata i tabelki z obliczeniami, które dla większości osób nie mają żadnego znaczenia. O ile mnie ta książka się podobała, to nie jest to pozycja, do której bym chciał wracać, chyba że byłbym badaczem twórczości autora.

,,Natura Śródziemia‘’ to zbiór wielu informacji na temat uniwersum, które stworzył J.R.R. Tolkien. Ilość nowych wiadomości potrafiła momentami mnie przytłoczyć. Podzielona została na trzy części: ,,Czas i starzenie się", ,,Ciało, umysł i dusza" i ,, Świat, jego krainy i ich mieszkańcy".

Powiem wam, że nie spodziewałam się, że w tej książce będzie tyle analiz statystycznych. Z jednej strony jest to pewne urozmaicenie i dzięki schematom łatwiej to zrozumieć. Zaciekawił mnie rozdział pt.,, Czas i jego percepcja’’, a zwłaszcza że 12 godzin drzewa = 1 dzień Valarów. Ja w trakcie czytania musiałam robić przerwy i to nie dlatego, że mi się nie podobało, ale żeby to wszystko zrozumieć i zapamiętać, to potrzeba czasu.

Cieszę się, że dzięki tej pozycji moja wiedza na temat śródziemia znacznie się poszerzyła. Niektóre fakty mocno mnie zaskoczyły. Ta książka spowodowała, że czuję się jeszcze bliżej świata stworzonego przez autora. Muszę przyznać, że czasami przypisy były dla mnie zbawieniem. Wydanie jest cudowne i jestem w nim zakochana. #naturaśródziemia

Powiem wam, że nie spodziewałam się, że w tej książce będzie tyle analiz...

Książka dla ludzi którzy głęboko siedzą w uniwersum Tolkiena, dla pozostałych (czyli dla mnie) bardzo trudna ksiązka. Czyta sie ja powoli przez ogrom róznego rodzaju odnośników. Część pierwsza tak naprawde powinno się czytać z...kalkulatorem, buy połapać się w liczbach, choć udało mi się znależć błedy matematyczne, widocznie korekta też się zmęczyła. W ostatniejh części pomieszane przypisy, na całe szczęście da sie połapać. Bardzo dużo informacji o elfach, troszkę mniej o ludziach, kilka o krasnoludach ale nic o orkach, entach itp.

Od czego by tu zacząć? Może od początku. „Natura Śródziemia” to zbiór niepublikowanych dotąd tekstów Johna Ronalda Reuela Tolkiena pod redakcją Carla F. Hostettera. Traf chciał, że w tym roku przypadła akurat pięćdziesiąta rocznica śmierci Tolkiena, więc nie było chyba lepszej okazji, aby sięgnąć po teksty tego wybitnego pisarza. Co tutaj mamy? Krótkie kilkustronicowe wprawki na temat uniwersum w jakim został umiejscowiony „Władca Pierścieni” czy inne dzieła Autora. Teksty posiadają również komentarze redaktora i opisują rozmaite zagadnienia jak choćby czym różnią się elfy i ludzie, skąd się bierze ich moc, jakie zwierzęta zamieszkują Śródziemie, jakie włosy i brody nosili mieszkańcy tej krainy czy też na czym polegała niegodziwość upadłego boga Melkora. Oczywiście nie wszystko jest tu równie ciekawe a fragmenty dotyczące np. słowotwórstwa pomijałem, jak również niektóre komentarze czy przypisy także sobie odpuszczałem. Ale Tolkien stworzył bardzo bogaty świat, toteż nic dziwnego, że wielu ludzi zajmują badania nad nim i mogą mienić się oni prawdziwymi znawcami jego mitologii (jak choćby syn pisarza Christopher). Czy Tolkien rzeczywiście był największym twórcą XX wieku, jak napisano na okładce książki? Być może, ale ja na równi z nim wyróżniłbym jeszcze Ursulę K. LeGuin, która moim skromnym zdaniem w niczym nie ustępowała pisarzowi. Więc palma pierwszeństwa według mnie należałaby się tej dwójce twórców ex aequo.
Podsumowując „Natura Śródziemia” to gratka i ciekawostka dla fanów Autora, ale obawiam się, że tylko dla nich a pozostałe osoby może ona zwyczajnie znużyć bądź rozczarować. To tyle. Siedem gwiazdek (bardzo dobra).

Książka bardziej robi wrażenie pracy naukowej. Polecam raczej jedynie osobą które naprawdę głęboko siedzą w uniwersum Tolkiena

Świetna książka,

Świetna książka,

"Natura Śródziemia" autorstwa Carla F. Hostettera to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat Śródziemia, oferująca czytelnikom możliwość spojrzenia przez ramię profesora J.R.R. Tolkien w chwili, gdy odkrywał on swój świat. Pierwsza w historii publikacja ostatnich pism pisarza na temat Śródziemia, obejmująca szeroki zakres tematów i wątków, skompilowana i zredagowana przez Carla F. Hostettera, jednego z największych znawców twórczości pisarza.
Carl F. Hostetter - amerykański językoznawca i filolog klasyczny, znany przede wszystkim ze swoich badań nad językami sztucznymi, w tym językiem elfów z twórczości J.R.R. Tolkiena. Studiował na Uniwersytecie Stanforda i Uniwersytecie Yale'a, a także przez wiele lat pracował jako wykładowca językoznawstwa na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Carl F. Hostetter był redaktorem periodyku "Vinyar Tengwar" i brał udział w pracy nad pośmiertnymi dziełami J.R.R. Tolkiena. Odpowiadał za opracowanie gramatyki języka sindarin. W ciągu swojej kariery publikował wiele artykułów naukowych i wykładał na konferencjach na całym świecie.

J.R.R. Tolkien - brytyjski pisarz i filolog, znany przede wszystkim jako autor trylogii "Władca Pierścieni" oraz powieści "Hobbit". Urodził się w Bloemfontein w Południowej Afryce, ale większość swojego życia spędził w Anglii. J.R.R. Tolkien studiował na Uniwersytecie w Oksfordzie, gdzie później wykładał języki starożytne i literaturę anglosaską. Pracował również dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych podczas I wojny światowej. Jego pierwsze opowieści o Śródziemiu (świata, który stał się tłem dla "Władcy Pierścieni" i "Hobbita") powstały podczas I wojny światowej. W 1937 roku opublikował "Hobbita", który stał się niezwykle popularny. Jego największym dziełem jest jednak trylogia "Władca Pierścieni", składająca się z książek "Drużyna Pierścienia", "Dwie Wieże" i "Powrót Króla". Książki te stały się klasycznymi dziełami fantastyki i cieszą się ogromną popularnością do dziś. J.R.R. Tolkien zmarł w 1973 roku. Jego dorobek literacki wywarł ogromny wpływ na fantastykę i literaturę w ogóle, a jego twórczość nadal cieszy się wielką popularnością i uznaniem czytelników na całym świecie.

"Natura Śródziemia" to niezbędna lektura dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wspaniałym świecie, nad którym pisarz pracował przez całe życie. Dla autora "Władcy Pierścieni" Śródziemie było częścią nowego fantastycznego uniwersum, które należy wykreować w każdym najdrobniejszym nawet szczególe. Zebrane w niniejszym tomie szkice ujawniają, że wraz z rozrastaniem się tego świata Tolkien starał się lepiej zrozumieć swoje wyjątkowe dzieło, doprecyzowując i zgłębiając przeróżne tematy. Znajdziemy więc w książce zagadnienia tak rozległe i złożone, jak metafizyka elfickiej nieśmiertelności czy pochodzenie mocy Valarów, ale także bardziej przyziemne, jak wygląd mieszkańców różnych krain i opis skrzydlatych bestii Númenoru, geografia rzek i wzgórz Gondoru, a nawet odpowiedź na pytanie, kto i dlaczego w świecie Śródziemia nosi brody!

"Natura Śródziemia" to pozycja dla najzagorzalszych miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena, którzy pragną zgłębić jego świat w najdrobniejszych szczegółach.

Śródziemie to fikcyjny świat stworzony przez J.R.R. Tolkiena, który jest sceną wydarzeń opisanych w jego powieściach takich jak "Hobbit" czy "Władca Pierścieni". Śródziemie składa się z wielu krain, w tym: Shire, Rohan, Gondor, Mordor, Isengard, Moria i wiele innych. W tym świecie są góry, rzeki, lasy, pustynie i wiele innych krajobrazów. Zamieszkują go różne rasy, w tym ludzie, elfy, krasnoludy, hobbici i orki. W Śródziemiu magia jest obecna w różnych formach, od potężnych czarodziejów po magiczne przedmioty, takie jak Pierścień Władzy. Świat ten ma bogatą historię, która obejmuje takie wydarzenia jak wojna o Pierścień czy zjednoczenie ludzi pod rządami króla Elessara. Śródziemie to świat pełen różnych ras, kultur, języków i historii, który został szczegółowo opracowany przez jego autora, jednocześnie stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i kultowych światów literackich w historii.

"Natura Śródziemia" to książka, która pozwala nam zagłębić się w świat J.R.R. Tolkiena i poznać jego twórczość jeszcze lepiej. Pod redakcją Carla F. Hostettera, będącego znawcą i interpretatora dzieł pisarza, została zebrana późna twórczość J.R.R. Tolkiena, rozwijająca i wyjaśniająca wątki przedstawionych w uniwersum krain, ich mieszkańców oraz całej, wielokrotnie złożonej i skomplikowanej metafizyki. Książka została podzielona na trzy części, w ramach których znalazły się rozdziały dotyczące czasu i starzenia się w Śródziemiu, opowieści poruszające zagadnienia ciała, umysłu oraz duszy poszczególnych bohaterów lub społeczności, oraz opisu krain i ich mieszkańców. Każdy rozdział przynosi nowe spojrzenie na świat stworzony przez J.R.R. Tolkiena, pozwalając nam jeszcze lepiej zrozumieć koncepcje autora. Jednakże trzeba pamiętać, że "Natura Śródziemia" to pozycja skierowana tylko dla nielicznych, którzy posiadają już bogatą wiedzę na temat tego uniwersum i pragną poznać je jeszcze dogłębniej. Książka jest pozycją dla prawdziwych fanów twórczości J.R.R. Tolkiena, którzy chcą zagłębić się w świat, którego do końca nie zdołali poznać. Wymaga ona sporego nakładu czasu i koncentracji, ale wynagradza to w pełni możliwością dotknięcia geniuszu pisarza i zrozumienia, dlaczego jego dzieła przetrwały tak wiele lat i zachwycają kolejne pokolenia. Choć niektóre teksty mogą wydawać się niedokończone lub nieuporządkowane, warto pamiętać, że proces tworzenia uniwersum jest zadaniem szalonym, a J.R.R. Tolkien był mistrzem w tym, co robił. Dla pozostałych czytelników może być to zbyt skomplikowana i wymagająca lektura, nie w pełni zrozumiała lub po prostu nudna.

Tak więc ta pozycja to nie tylko kolejne opowieści z krainy Śródziemia, ale prawdziwe arcydzieło dla osób, które chcą odkryć nowe tajemnice i zagłębić się w jego historię oraz metafizykę.

"Natura Śródziemia" to nic innego jak faktyczna kopalnia wiedzy na temat Śródziemia stworzona z ostatnich pism autora "Władcy Pierścieni". Książka została wydana na podstawie zapisków i tekstów Tolkiena, które zostały zredagowane przez Carla F. Hostettera, czyli prawdziwego eksperta od twórczości pisarza. Całość liczy ponad 500 stron i została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich oznaczona jako "Czas i starzenie się" opowiada m.in. o skalach czasowych, schematach pokoleniowych, jednostkach czasu w Valinorze czy starzeniu się i cyklach życia elfów. Druga część nazwana "Ciało, umysł i dusza" skupia się na wyglądzie, wiedzy czy świecie duchowym. Natomiast trzecia nosi nazwę "Świat, jego krainy i ich mieszkańcy" i jak sama nazwa wskazuje opisuje m.in. domostwa w Śródziemiu czy życie Númenorejczyków. Przed każdym rozdziałem mamy wstęp Hostettera, który przedstawia w jaki sposób dany tekst został napisany, ile zajął stron czy nawet jakiego koloru użył Tolkien w swoich zapiskach. Po każdej treści znajdują się również przypisy. Całość jest oczywiście bardzo skomplikowana i wymaga skupienia podczas czytania, jednak dla prawdziwych fanów twórczości Tolkiena przygoda z "Naturą Śródziemia" będzie niewątpliwą przyjemnością. Na koniec dodam, że lektura została wydana w przepiękny sposób i idealnie pasuje do pozostałych książek z ilustrowanego cyklu od wydawnictwa Zysk i S-ka, które są prawdziwą ozdobą książkowych regałów.

Jako fanka Śródziemia i jego bohaterów, każdą pozycję traktującą o tym fantastycznym uniwersum przyjmuję wręcz z wypiekami na twarzy. Dlatego nie mogłam przejść obojętnie obok zredagowanej przez Carla F. Hostettera publikacji pod tytułem Natura Śródziemia, gdzie autor zebrał ostatnie pisma wielkiego J.R.R. Tolkien a na temat Śródziemia.

Późne notatki wraz z komentarzami.
Nie będę Wam dokładnie opisywać rozdziałów, a tylko podrzucę dla ciekawskich, jaki podział na części został zastosowany przez Carl F. Hostettera przy zbieraniu i przedstawianiu materiałów do tej książki:.

CZĘŚĆ PIERWSZA.
Czas i starzenie się;
CZĘŚĆ DRUGA.
Ciało, umysł i dusza;
CZĘŚĆ TRZECIA
Świat, jego krainy i ich mieszkańcy.
Dla wielbicieli.
Pierwsza myśl, jak dopadła mnie podczas czytania Natury Śródziemia, to to, że ta pozycja jest niezwykła i może być doskonałym uzupełnieniem wiedzy o Śródziemiu.

Zaraz po tym bardzo wzniosłym stwierdzeniu, stwierdziłam jednak, że nie jest to pozycja dla każdego, ale jedynie dla wielbicieli autora i całego uniwersum.

Bo trzeba na prawdę kochać Śródziemie, by „zanurzyć się” w tych wszystkich detalach i dywagacjach autora. Trzeba wczuć się w rolę i razem z Tolkienem w Części Pierwszej przyjrzeć się dojrzewaniu, rozmnażaniu i starzeniu się elfów czy pokusić się o przeliczanie elfich lat na ludzkie lub odwrotnie.

Trzeba zaangażować ciało i umysł z Części Drugiej, by filozoficznie spojrzeć na całe Śródziemie i przy okazji dowiedzieć się, że Aragorn nie powinien mieć brody. ;)

I w końcu wraz z mieszkańcami Śródziemia z Części Trzeciej poczytać kilka słów o gospodarce elfów i dowiedzieć się, jak wytwarza się lembasy.

Reasumując. Jeżeli jesteście fanami Tolkiena i jego uniwersum, to Natura Śródziemia Carl F. Hostettera, jest pozycją, której nie możecie przeoczyć.

Późne notatki wraz z...

• Tolkien