Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej

Okładka książki Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej Radek Kotarski
Okładka książki Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej
Radek Kotarski Wydawnictwo: Altenberg popularnonaukowa
popularnonaukowa
Altenberg
2020-10-20
2020-10-20
radek kotarski altenberg praca

Książka podsumowuje sporo różnych metod usprawniania zarządzaniem czasem, momentami miałem odczucie na siłę rozwijanie tematu, szczególnie na początku książki, dalej już czytało się lepiej. Na plus odwołania do prac naukowych i momentami humor w nawiązaniu do aktualnej sytuacji panującej w kraju.

Książka daje do myślenia i namawia do działania, szkoda by było nie skorzystać z wiedzy zawartej w książce. Sam nie wprowadziłem wszystkich możliwych rzeczy, ale część z nich wdrożyłem i naprawdę się sprawdzają.
Polecam!

Polecam!

Przeciętny poradnik

Przeciętny poradnik

Najpierw zastanawiałem się nad oceną 8/10, lecz po chwili refleksji stwierdziłem, że dawno nie czytało mi się książki tak przyjemnie. Wysoka merytoryka poparta badaniami, świetna szata graficzna, papier z jakiego została wykonana, okładka, żarty prowadzącego i wiele innych czynników spowodowały, że uważam 9/10 jako sprawiedliwą ocenę.

Rozpoczynając przygodę z "Inaczej", byłam nieco zdołowana, bo każda strona wołała do mnie "Basiek, zmień robotę". To mi zrobił wstęp i pierwszy rozdział. Później było nieco lepiej, bardziej w stronę "OK, może jednak nie będzie trzeba i wystarczą tylko pewne zmiany".
Jakie jest nasze środowisko pracy? Czy pozwala nam się rozwijać? Co nas motywuje do pracy? Jakie są nasze cele? Co nas rozprasza? Czy oddajemy się prokrastynacji? Czy wyznaczamy sobie czas na odpoczynek? Ta książka stawia przed nami takie oraz inne pytania, podsumowanie każdego rozdziału jest ich pełne. Nie jest to więc taki zwykły poradnik, pozwala on na zastanowienie się nad samym sobą i tym, co robimy w życiu.
Jeśli chodzi o samą treść, to gawędziarski styl Radka albo się kocha, albo nienawidzi. Ja osobiście go uwielbiam i podczas lektury mogłam sobie wyobrazić, że autor siedzi obok i opowiada mi te wszystkie rzeczy.
Bardzo podoba mi się wydanie - twarda oprawa, ilustracje i zdjęcia, rozmieszczenie tekstu. Jako wzrokowiec doceniam to, że nie muszę latać wzrokiem przez całą stronę, by przeczytać przypis, tylko mam go na bocznym marginesie.

Co do samej formy: strasznie lubię ten luźny styl pisania. Żarty co jakiś czas czynią relację autora z pisarzem znacznie luźniejszą, wręczy koleżeńską (co moim zdaniem jest bardzo pozytywne) a jednocześnie nie odbiera powagi przekazywanych treści. Czyta się bardzo szybko i przyjemnie, jak dla mnie książka była niemęcząca.
Co do samej treści: zbiór porad wydaję się jak dla mnie być bardzo trafiony. Oczywiście tematyka nie jest dla mnie zupełnie nowa, ale mimo wszystko kilka nowości znalazłem i dla siebie. Przykłady i objaśnienia dobranego bardzo celnie, dzięki czemu każdy rozpozna i będzie potrafił zastosować podane wskazówki, albo zorientuje się, że już w tej czy innej formie stosuje je od dawna. Zdecydowanie polecam lekturę. Jak dla mnie definicja frazy "przyjemne z pożytecznym".

Co do samej treści: zbiór porad wydaję się jak dla...

Ależ się cieszę, że trafiła w moje ręce ta książka. Taki trochę to niestandardowy poradnik. Przypadł mi do gustu i trochę z niej „wyciągnęłam”. Mam teraz wiele praktyk to przetestowania.
Inne spojrzenie na efektywność i produktywność.
Polecam! Olbrzymi plus za mnóstwo teorii lub ich obalenie popartych badaniami.

Inne spojrzenie na efektywność i produktywność.
Polecam! Olbrzymi plus za mnóstwo teorii lub ich obalenie popartych badaniami.

Metody zawarte w książce pokazują jak lepiej radzić sobie podczas pracy i jak zwiększyć swoją efektywność w pracy. Natomiast mam zastrzeżenia takie, że bardzo duża część porad/metod z książki może być w wielu przypadkach utrudniona do wprowadzenia w wielu miejscach pracy ze względu na panujące atmosfer w pracy, prowadzoną przez pracodawców z narzuconymi przez nich "Zasadami". Ale w przypadku pracy w której to my jesteśmy dla siebie "szefem", porady faktycznie mogą poprawić nasz komfort w pracę.

Mam mieszane uczucia, jeśli chodzi o poradniki. Ale to nie jest zwykły poradnik. Raczej podróż, podczas której analizujesz swoje przyzwyczajenia, rutynę pracowniczą, czy ogólne środowisko pracy. Książka przepełniona jest nie tylko analizą co jest nie tak, dlaczego tak jest i co można poprawić, ale też W JAKI SPOSÓB MOŻNA TO ZROBIĆ. Chciałabym wierzyć, że mam w sobie tyle samozaparcia, a mój szef tyle cierpliwości, żebym mogła robić spacery w ciągu dnia czy odpowiadać na maile raz w tygodniu. Obawiam się jednakowoż, że przysłowiowy Kowalski (czy przysłowiowa Wiśniewska <wink, wink>) siedzący na etacie, nie będzie miał wiele możliwości, żeby wdrożyć powyższe. Tak czy inaczej, książka na pewno warta przeczytania. Otwiera oczy.

Naprawdę niegłupi poradnik. Zwykle jestem zdystansowana do takich książek, ale tu zostałam mile zaskoczona. Czy skorzystam z porad autora? He, chyba nie, ale na pewno mam dzięki nim trochę poszerzone horyzonty. Tak mi się przynajmniej wydaje :)

• Rozwój osobisty

Dodaj cytat z książki Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej