Okładka książki Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy
Bill Gates Wydawnictwo: Agora popularnonaukowa
popularnonaukowa
How to Avoid a Climate Disaster: The Solutions We Have and the Breakthroughs We Need
Agora
2021-02-16
2021-02-16
Data 1. wydania:
2021-01-16
Michał Rogalski
badania naukowe ekologia emisja zanieczyszczeń książka popularnonaukowa literatura popularnonaukowa non-fiction ochrona przyrody ochrona środowiska skażenie środowiska zanieczyszczanie środowiska zarządzanie środowiskiem Ziemia zmiany klimatyczne

Okładka książki The road ahead Bill Gates, Nathan Myhrvold, Peter Rinearson
Ocena 6,7
The road ahead Bill Gates, Nathan ...

Książka napisana bardzo prostym językiem. Jestem zawiedziony treścią. Skupia się na wszystkich elementach na których generujemy co2 i daje kilka rad aby je zmniejszyć. Nic nowego nie odkrywa i nie skupia się na niczym w szczegółach.

Ciekawe plany, ale wydają się utopijne. Autor pisze, że jak zakładał Microsoft ich wizja też była nierealna, ale mimo to udało im się w większym stopniu osiągnąć zakładane cele.

"Tylko racjonalność może nas uratować" - takim zdaniem można podsumować przekaz tej książki. Gates w przejrzysty sposób tłumaczy i uzasadnia co powinno być priorytetem w walce z globalnym ociepleniem.

To nie jest książka nawołująca do zaprzestania używania słomek aby ratować żółwie morskie. Zamiast tego autor postawił na twardą analizę źródeł emisji gazów cieplarnianych (bo warto zaznaczyć że nie należy do nich wyłącznie CO2) i rozwiązań, które mogłyby tą emisję zminimalizować do zera, co jest jedynym sposobem na powstrzymanie zmian klimatycznych.

Bill Gates dobitnie pokazuje, że jest nie tylko miliarderem i filantropem, ale również inżynierem i managerem o ponadprzeciętnej zdolności strukturyzowania informacji. Książkę można traktować jako gotowy framework myślenia o walce z ociepleniem klimatu. Gdybym miał polecić jedną książkę która miałaby być źródłem wiedzy na temat walki ze zmianami klimatu, to byłaby to właśnie ta książka. Powinna być ona lekturą obowiązkową dla każdego polityka i urzędnika.

Ta dobitna "inżynierskość" jest jednak jednocześnie piętą achillesową książki. Czyta się ją trudno, miejscami jest nużąca i zachęca do pomijania dłuższych fragmentów. Czytając ją, miałem wrażenie jakbym zapoznawał się z korporacyjną prezentacją PowerPoint. Szkoda, bo wobec ogromu pracy która została wykonana i ważności tematyki, relatywnie nudne "opakowanie" tych faktów może zniechęcić niektórych czytelników.

Mimo tego mankamentu, książka dobra i warta uwagi.

Bill Gates od kilku lat zajmuje się tematami ochrony naszej planety przed zmianami klimatu i zgłębił wiedzę w takim stopniu, że mógł opisać ją w książce. Dodatkowo analizuje i proponuje rozwiazania, które w ciagu kilkudziesięciu lat powinny wdrożyć kraje całego świata, aby nie dopuścić do katastrofy klimatycznej. Książka Billa w mojej ocenie powinna być przeczytana przez każdego z nas, żebyśmy mogli spojrzeć szerzej na ten gigantyczny problem.

Mocno zaskoczyła mnie ta książka. Spodziewałem się lewackiego kwiku o efekcie cieplarnianym i podnoszeniu się poziomu wód, a dostałem rzetelną analizę problemów z którymi musimy zmierzyć się w najbliższych latach. Dowiedziałem się wielu ciekawych informacji a podział na to ile procent gazów cieplarnianych generują poszczególne branże delikatnie wpłynęły na moje życie. Zdecydowanie polecam przeczytać, nawet jeżeli kwestie Ekologii są dla Ciebie obce.

Ale zbyt amerykańsko optymistycznie

Ale zbyt amerykańsko optymistycznie

Tę pozycję zakupiłam praktycznie w dzień premiery, zaraz po przeczytaniu rozdziału z książki gdzieś online. Już od dawna chciałam przeczytać rzetelne opracowanie dotyczące zmian klimatycznych i cieszę się, że trafiłam właśnie na tę książkę.

Już na pierwszy rzut oka widać, że pracował nad nią sztab ludzi: skład jest niezwykle przejrzysty, redakcja wręcz idealna, a do tego wszystko napisane w sposób prosty i klarowny, dzięki czemu nie czujesz się jakbyś czytał kogoś "zbyt mądrego". Jednak niech nie zmyli was ta prostota! Książka jest napakowana ciekawymi informacjami, które są poukładane według pięciu kategorii, które produkują najwięcej CO2: elektryczność, produkcja (przede wszystkim betonu, stali itd), uprawa i hodowla, transport, ogrzewanie i chłodzenie. Gates oferuje także rozwiązania dla każdej z kategorii i ogólnie... jest całkiem pozytywny. Uważa, że jak najbardziej jesteśmy w stanie poradzić sobie ze zmianami, pod warunkiem że zaczniemy działać szybko. Ja ogólnie nie podzielam jego optymizmu (właśnie przez nacisk na szybkość działania), ale i tak uważam, że tę książkę każdy przeczytać powinien.

Moja pierwsza myśl, gdy zobaczyłam, że Bill Gates napisał książkę o zmianach klimatu była "a on tu czego?" W ostatnim czasie odniosłam wrażenie, że Bill Gates wszędzie chce wepchnąć swoje 3 grosze jako bogaty filantrop, bawiący się w boga. Na szczęście to była tylko pierwsza myśl i szybko rozmyła się podczas czytania książki.
Mimo, że skończyłam studia z dziedziny zmian klimatu i wiele zagadnień poruszonych w książce było mi bliskich, to nie znam lepszej pozycji poruszającej tej tematykę w tak jasny i przejrzysty sposób. Miałam obawy, że ta książka będzie zasypana wykresami, analizami, ciężkim słownictwem tylko dla wtajemniczonych, a jest całkowicie na odwrót!
Jest to idealna pozycja dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o problemie, który obciąża nas wszystkich i dodatkowo poznać logiczne rozwiązania. Osobiście uważam, że problem jest na tyle poważny, że przyda nam się wiele osób z różnych dziedzin, którzy się nim zajmą. Od bogatego nerda z ciekawymi pomysłami, przez krzykaczy po poważnych naukowców. Super, że autor nie podaje rozwiązań tylko i wyłącznie dla przeciętnego Kowalskiego, który nie okłamujmy się, kijem rzeki nie zawróci zakręcając wodę w kranie podczas mycia zębów. Oczywiście nie neguje, że to też ma swój wpływ i konsekwencje, ale rozwiązania jakie podaje Gates dotyczą również gigantów przemysłowych, przywódców państw czy samorządowców, którzy mają realny wpływ na zmiany klimatu i ochronę środowiska.

Mimo, że skończyłam studia z dziedziny zmian...

Publikacją poddawaną recenzji jest książka pt. „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy” autorstwa Billa Gatesa. Została wydana 16 lutego 2021 roku przez wydawnictwo Agora. Liczy 320 stron. Jej tłumaczenia na język polski podjął się Michał Rogalski. Identyfikuje się ją za pomocą numeru ISBN: 978-83-268-4120-0.
Bill Gates jest powszechnie uznawany za eksperta w dziedzinie technologii, to także informatyk, biznesmen i filantrop. Jest współzałożycielem firmy Microsoft (założonej w 1975), prowadzi Fundację Billa&Melindy Gates oraz założył spółkę Breakthrough Energy. Należy do najbardziej znanych przedsiębiorców okresu rewolucji informacyjnej. Parokrotnie znajdował się na szczycie rankingu najbogatszych ludzi świata. Nie jest szeroko rozpoznawany jako pisarz. Oprócz tej książki napisał jeszcze dwie: „Droga ku przyszłości” (1995) i „Biznes szybki [email protected] myśl” (1999). Bill Gates nie ma tytułu naukowego, pozwalającego identyfikować go jako naukowca. Książka nie może być więc uznawana za typową publikację popularnonaukową z racji tegoż statusu. Jednakże jest to publikacja o charakterze edukacyjnym i służy upowszechnieniu wiedzy naukowej. Została też napisana w języku przystępnym dla niespecjalistów, co sprawia, że w pewnym stopniu spełnia kryteria książki popularnonaukowej. Gates zaznacza, że materiał powstawał we współpracy z licznymi specjalistami z różnych dziedzin (część z nich można zidentyfikować w podziękowaniach) po rozszerzonych badaniach w zakresie zmian klimatycznych trwających 10 lat.
Książka jest podzielona na 12 rozdziałów. Pierwsze 3 rozdziały: „Dlaczego zero?”, „Łatwo nie będzie” oraz „Pięć pytań niezbędnych w rozmowach o klimacie” służą przedstawieniu problemu zmian klimatycznych, wyjaśnieniu pojęć i procesów z nimi związanych oraz przedstawieniu podziału charakteryzującego dalsze rozważania nad tematem. Następne 5 rozdziałów jest związane z owym podziałem. Są to: „O podłączeniu do gniazdka”, „O wytwarzaniu rzeczy”, „O uprawie i hodowli”, „O przemieszczaniu się”, „O ogrzewaniu i chłodzeniu”. W tej części książki autor odnosi się do poszczególnych elementów gospodarki powodujących wzmożoną emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, czyli odniesienia do: wytwarzania energii, wytwarzania rzeczy, rolnictwa i hodowli, transportu i ogrzewaniu oraz klimatyzowania. Przedstawia zachodzące w nich procesy oraz metody adekwatne do ograniczenia emisji w danych segmentach. W rozdziale 9. „Adaptacja do cieplejszego świata” Gates zwraca uwagę, jaki wpływ będą miały zmiany klimatyczne na styl życia poszczególnych grup społecznych i wskazuje sposoby przystosowania się ludzkości do występujących i postępujących zmian klimatycznych. Rozdział 10. „Dlaczego strategie rządowe znaczą tak wiele” został poświęcony kwestiom prawnym związanych ze zmianami klimatycznymi. Autor podkreśla, jak wiele zmian w prawie należałoby wprowadzić, by dostosować je do aktualnej sytuacji na świecie oraz zwraca uwagę na duży wpływ państw, rządów, polityków i przedsiębiorców w rozwiązaniu światowego problemu. W przedostatnim rozdziale „Plan na zejście do zera” Gates przedstawia strategię, jaką należałoby według niego zastosować, by plan zatrzymania emisji gazów cieplarnianych się powiódł. Uważa, że zamiast podejmować działania skupiające się na ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych do roku 2030, należałoby podjąć wszelkie środki, by zatrzymać emisję do roku 2050. Opracowuje swój plan w oparciu o zasadę zwiększenia podaży innowacji i wzmocnienia popytu na nie. Ostatni 12. Rozdział „Co mogę zrobić ja?” to odniesienie się do działań, jakie w temacie zmian klimatycznych może podjąć jednostka. Nie skupia się tutaj tylko na działaniach typu segregowania śmieci w domu czy oszczędzanie wody, lecz raczej kładzie nacisk na działania obywatelskie, uczestnictwo w projektach, wsparcie lokalnych rozwiązań czy rozważne podejmowanie decyzji jako konsument. Dodatkowo Gates w posłowiu odnosi się do wpływu pandemii COVID-19 na zmiany klimatyczne.
Publikacja Billa Gatesa jest pozycją dobrą dla osób chcących w syntetyczny sposób poznać ogólny problem związany ze zmianami klimatu, nadmierną emisją gazów cieplarnianych przez człowieka oraz możliwymi rozwiązaniami tego problemu. Zdecydowaną zaletą książki jest to, że powstawała we współpracy z wieloma specjalistami. Oznacza to, że zawarta w niej perspektywa jest szeroka i nie faworyzuje jednego rozwiązania. Dodatkowy atut to prostota języka a w szczególności metafor i analogii, które Bill Gates zastosował. Pozwala to w łatwy sposób wyobrazić sobie skalę problemu czy zachodzące zjawiska np. do problemu emisji gazów cieplarnianych Gates użył prostej metafory wanny, która ciągle napełnia się wodą. Autor używa danych z autoryzowanych źródeł tj. dane Banku Światowego, Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), raporty Światowego Budżetu Węglowego, raporty IPCC (Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu), dane agencji U.S. Energy Information Administration, raporty ONZ, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), ale też korzysta z badań firm komercyjnych, co urozmaica źródła wiedzy. W odniesieniu do struktury książka ma formę, która podąża za nowymi stylami pisarskimi i dzieli treść na krótkie rozdziały. Pozwala to na zachowanie zainteresowania czytelnika i zwięzłe przedstawienie tematów. Co więcej można zauważyć pewien wzór postepowania przy każdym rozdziale. Biznesmen najpierw wyjaśnia istotę problemu zmian klimatycznych, proces zachodzenia tych zmian oraz ich wpływ na standard życia, co zdecydowanie ułatwia pojęcie tak szerokiego zagadnienia. Tym samym dzieli zespół ludzkich działań wywołujących emisję gazów cieplarnianych na 5 kategorii: wytwarzanie rzeczy (31% wszystkich emisji), wytwarzanie i zużycie energii - prąd (27%), uprawa i hodowla (19%), transport (16%), ogrzewanie i chłodzenie (7%). W kolejnych rozdziałach przedstawia sposób działania i problemy związane z określonymi sektorami, a następnie rozwiązania, jakich można użyć, by ograniczyć emisję w danym sektorze. Ciekawym spojrzeniem jest to, że nie tylko relacjonuje istniejące rozwiązania, ale też przedstawia możliwości, w których należałoby rozpocząć badania. Optymizm, z jakim autor podchodzi do tematu może mieć zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ na czytelnika oraz na ocenę książki. Autor pokazuje, że droga nie jest łatwa, jednak możliwa do osiągnięcia. Chociaż daje to motywację, to także może spowodować u czytelnika bagatelizację problemu. Co więcej niektóre rozwiązania są dosyć nierealistyczne do zastosowania np. propozycja Gatesa o wprowadzeniu podwyżek w każdym sektorze życia z racji ekologii – nazwał to podatkiem zerowęglowym. Jest to inicjatywa jak najbardziej słuszna i logiczna, jednak nie wydaje się być możliwa do zaimplementowania wśród klasy niskiej i średniej. Tym bardziej, że trzeba byłoby to wprowadzić na całym świecie. Z racji tego, że książka jest subiektywną opinią Gatesa, nie odnajdzie się w niej przytoczonych opinii specjalistów, co zmniejsza wiarygodność informacji. To także prowadzi do kolejnego wniosku, że Gates nie posiada udokumentowanej wiedzy dziedzinowej w zakresie klimatu, ekologii, biologii, chemii czy wiedzy technicznej.
Podsumowując książka spełnia swoją rolę, a więc jest dobrym przedstawieniem problemu zmian klimatycznych dla pospolitego – niewyspecjalizowanego czytelnika, co też było jej zamysłem. Treść można uznać za syntetyczne przedstawienie problemu i dostępnych rozwiązań oraz możliwych kierunkach badań i rozwoju w tym zakresie. Nie można z kolei uznać książki za dobre źródło wiedzy szczegółowej i nie należy uznawać jej za publikację naukową. Niektóre z przedstawionych rozwiązań chociaż teoretycznie są możliwe do wprowadzenia należy traktować jako zbyt idealistyczne, z uwagi na funkcjonowanie państw i społeczeństw oraz poziom skomplikowania tych struktur.

Natalia Kaczmarek

Choć kwestią zmian klimatycznych interesuję się już długo, to jest to moja pierwsza książka w tej tematyce. Bill Gates pisze o tym, co należy zmienić, by zejść do zerowej emisji ekwiwalentu dwutlenku węgla do 2050 roku. Jakie rozwiązania musimy spopularyzować, które z branż odpowiadają za największą emisję, a na jakim polu musimy liczyć na największy przełom, by móc realnie zdekarbonizować ten sektor.

Książkę czyta się lekko, a próg wejścia jest zerowy. Ogromnym plusem jest ton, w jakim Gates pisze. Choć na każdym kroku widać, jak dużo jest przed nami do zrobienia i z jak poważnym zagrożeniem się mierzymy, to daleki jest od tego, by śladem popularnego ostatnio Jasia Kapeli zachęcać do mieszkania na 15m2 i mycia się zimną wodą. Nie wybrzmiewa również emocjonalny przekaz w stylu "How dare you" Grety Thunberg - i słusznie, bo uważam, że wpędzanie ludzi w poczucie winy jest w przypadku klimatu zwyczajnie kontrskuteczne.

Za najważniejsze, co zapamiętałem z książki uważam 5 pytań, które powinniśmy zadać sobie za każdym razem, jeśli mówimy o rozwiązaniach, które pomogą walczyć ze zmianami klimatycznymi. Nie podam ich tutaj, bo byłby to spoiler :)

Książka ma też swoje wady, według mnie 2 główne:
- Książka miejscami amerykocentryczna. Zdecydowana większość informacji jest ogólnych, ale zdarza się, że czytamy o przestarzałej legislacji z USA, a wiedza ta nie jest polskiemu czytelnikowi do niczego potrzebna.
- Choć Gates spośród miliarderów jest liderem w kwestii filantropii, inwestowania w ekologiczne rozwiązania oraz wspólnie z Warrenem Buffetem rozpoczął kampanię o nazwie „Giving Pledge” - ma ona zachęcić innych miliarderów do przekazania co najmniej połowy swojego majątku na cele charytatywne - to mimo wszystko za mało mówi o odpowiedzialności bogatych.

Ciekawostka: domyślną formą zwrotu do czytelnika w polskim wydaniu jest forma żeńska, np. "Co możesz zrobić jako konsumentka?". Za pierwszym przeczytanym razem było to dziwne, ale bardzo szybko przestałem to w ogóle zauważać. Dla spójności wypada trzymać się jednej z form, ale nie mam nic przeciwko, by czasem książka była pisana do mężczyzny, a czasem do kobiety.

Bill Gates Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne

Co zabijało na południu Francji w XVIII wieku?
Paweł Czarnecki
Średniowiecze | 2022-05-16
Jan Hus. Heretyk i bohater
6 lipca 1415 roku w czasie soboru w Konstancji spalono na stosie Jana Husa. Jego śmierć pchnęła Czechów do wzniecenia rewolucji...
Michał Procner
XIX wiek | 2022-05-15
Historia wozu Drzymały
Za sprawą cyrkowego wozu Michał Drzymała zapisał się w historii jako symbol narodowego sprytu i uporu. Kim był? I o co właściwie...
Gabriela Bortacka
Nowożytność | 2022-05-14
Czemu Aztekowie zjadali wrogów?
Aztekowie składali ofiary z ludzi na naprawdę ogromną skalę. Co roku ku czci bóstw zabijali tysiące swoich wrogów. Ale dlaczego ich...
Michał Piorun
Historia najnowsza | 2022-05-13
Czym są trupie farmy?
W tych miejscach rozkładające się ciała leżą na ziemi pod okiem uczonych kryminalistyków. Oto najbardziej makabryczne placówki...
Michał Procner
Czytaj więcej
W roku 1974 na Sardynii miejscowi rolnicy przypadkowo odkryli coś, co później zostało nazwane stanowiskiem Mont’e Prama.
Herbert Gnaś
Druga wojna światowa | 2022-05-12
Śmierć Ottona Wächtera
Otto Wächter był zastępcą Hansa Franka, gubernatorem dystryktu krakowskiego i Galicji. Ścigano go za zbrodnie na 100 tys. Polaków,...
Philippe Sands
Czytaj więcej
9 maja 1960 roku Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła pierwszą na świecie, komercyjnie produkowaną pigułkę...
Paweł Czarnecki
Nowożytność | 2022-05-11
Kim był Peter Niers?
Z ręki Petera Niersa miało zginąć ponad 500 osób. Parał się czarną magią, mordował niemowlęta i zjadał ich serca. Ale ile w tej...
Paweł Filipiak