Nuka. Owczarek węgierski na polskich nizinach

Okładka książki Nuka. Owczarek węgierski na polskich nizinach Maciej Dobosiewicz
Okładka książki Nuka. Owczarek węgierski na polskich nizinach
Maciej Dobosiewicz Wydawnictwo: Heraclon International Cykl: Nuka (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nuka (tom 1)
Heraclon International
2020-10-06
2020-10-06
9788381948777

Okładka książki Fabularie nr 2 (26) 2021 Łukasz Barys, Michał Cichy, Agnieszka Czoska, Piotr Dardziński, Maciej Dobosiewicz, Victor Ficnerski, Konrad Góra, Justyna Hankus, Natasha Helvin, Petra Hůlová, Klara Hveberg, Miljenko Jergović, Karolina Kapusta, Michał P. Lipka, Anna Maślanka, Marcin Mielcarek, Ewa Olejarz, Redakcja magazynu Fabularie, Emilia Walczak, Małgorzata Wątor, Aleksandra Woźniak-Marchewka
Fabularie nr 2... Łukasz Barys, Micha...
Okładka książki ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski, Wojciech Bonowicz, Nicholas Carr, Maciej Dobosiewicz, Andrzej Franaszek, Olga Gitkiewicz, Michał Heller, Tomek Kaczor, Dominika Kozłowska, Zbigniew Mikołejko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Filip Springer, Antonina Tosiek, Redakcja Miesięcznika ZNAK
ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski,...

Maleńka perełka literacka dla dzieci. Książeczka jest pamiętnikiem małego pieska, który z górskich hal trafia do wielkiego miasta i musi nauczyć się wielu nowych rzeczy. A czasami tak trudno zrozumieć ludzi. Większość z nich jest miłych i dobrych, ale niektórzy są niedobrzy, nawet dla małych słodkich szczeniaczków.

„Nuka” to naprawdę urocza książka, której głównym bohaterem jest szczeniak. Mały owczarek węgierski, który pierwsze tygodnie życia spędził z mamą ganiając owce, został zabrany do wielkiego miasta. Teraz musi nauczyć się być grzecznym psem domowym.

Książka pisana jest z perspektywy Nuki i w naprawdę sympatyczny sposób przedstawia młodemu czytelnikowi (ale temu starszemu też!),co też dzieje się w głowie takiego szczeniaka. Tłumaczy, że piesek z początku nie rozumie, czego te dwunożne istoty od niego chcą. Pomaga zrozumieć potrzeby malucha i pomaga uświadomić sobie, jak prawidłowo opiekować się małym psiakiem.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich małych i dużych miłośników psów – szczególnie tych, w których życiu niedługo pojawi się mały, czworonożny przyjaciel!

Lubicie książki o zwierzętach? Bo ja patrząc obiektywnie na literackie gusta mojej dziewięciolatki zauważam, że jednak literaturę, w której głównymi bohaterami są zwierzęta omija szerokim łukiem. Oczywiście zwierzaki są super i miło na nie patrzeć, jednak zawsze najlepiej robić to z bezpiecznej odległości. Ten dystans przeniósł się i na literaturę, więc rzadko sięgamy po „zwierzakowe” przygody.
Kiedy więc „Nuka” Wydawnictwa Tandem trafiła w nasze ręce, musiała swoje odczekać, zanim po nią sięgnęłyśmy. Wielki błąd z naszej strony, ponieważ zapewniła nam kilka godzin świetnej, wzruszającej (owszem, popłakałyśmy się) zabawy. Książka ma charakter pamiętnika, którego narratorem jest owczarek węgierski. To bardzo charakterystyczna rasa; pieski zazwyczaj są czarne, białe lub szare, a ich sierść jest jak dredy – długa i przypomina sznury. Ponieważ kiedyś były psami pasterskimi, do dziś zachowały instynkt pasterski. Bardzo przywiązują się do właściciela i są wyczulone na jego nastroje. To wrażliwe zwierzaki, których zadziorne szczekanie słychać w całej okolicy.
Kiedy poznajemy Nukę jest ona małym, zabawnym szczeniaczkiem przyczepionym do swojej psiej mamy i przyzwyczajonym do wiejskiego, górzystego otoczenia. Nuka dorasta na świeżym powietrzu, uczy się jak pilnować owce, a w wolnych chwilach jeździ ze swoim panem do miasta.
Niestety pewnego dnia pojawia się ktoś, kto zabiera naszą bohaterkę od znanego, kochanego otoczenia i wywozi do miasta. To szok dla malutkiego, wrażliwego pieska. Zmienia się dosłownie wszystko – inne środki transportu, inne mieszkanie, zwyczaje, przygody, wymagania, którym musi sprostać i umiejętności, które musi opanować. Trudno jest ogarnąć nową, blokową rzeczywistość zwierzakowi wychowanemu na wsi wśród owiec i przestrzeni. W mieście trzeba załatwiać się na dworze, nie bałaganić w mieszkaniu i zostawić w spokoju buty właścicieli. Na szczęście Piotr i Joanna są wspaniali, cierpliwi i wyrozumiali, więc Nuka powoli, powoli uczy się ich kochać i spełniać ich prośby. To miłość z wzajemnością od pierwszego wejrzenia. Wszystko byłoby prawie idealnie, gdyby nie przedziwne zrządzenie losu. Albo zwyczajny pech. Nuka nagle zostaje całkiem sama. Czy sobie poradzi? I jak odnajdzie się w kolejnej obcej rzeczywistości?
Piękna, ciepła lektura przeznaczona dla początkujących czytelników, w której spotykamy się z miłością i szacunkiem do zwierząt, uczymy wrażliwości, empatii i odpowiedzialności. Śledząc losy książkowej bohaterki dziecko niejednokrotnie głośno się roześmieje, ale także uroni łezkę wzruszenia i współczucia. Bardzo szybko się czyta, ponieważ czcionka jest większa, opisów niewiele, a język jest przystosowany do młodszego odbiorcy. Książka podzielona na dziesięć niedługich rozdziałów; niewielkiej grubości, ale pięknie wydana. W środku śmieszne czarno-białe ilustracje. Na twardej okładce, zabawny rysunek głównej bohaterki, która od pierwszego wejrzenia (szczeknięcia?) budzi sympatię. Jest nadzieja na kontynuację przygód naszej ulubienicy, więc zapowiada się świetna zabawa. Polecamy dzieciakom 5+ i starszym, do samodzielnego czytania. Polecamy szczególnie rodzicom dzieci, które marzą o posiadaniu własnego zwierzaka. Wspaniała lektura pobudzająca do rozmów o odpowiedzialności, cierpliwości do zwierzęcia i wyrozumiałości.

Książki o zwierzętach cieszą się wielką popularnością wśród młodych czytelników. Wielu z nich marzy o własnym psie lub kocie… Dzięki takim opowieściom mogą poznać jak wygląda życie pod jednym dachem z czworonogiem. Tę historię opowiada suczka Nuka, która urodziła się w górach, ale po jakimś czasie zamieszkała na nizinach.
Więcej na blogu:

Więcej na...

"...wyobraźcie sobie psa, który ma na sobie wełnę taką samą jak owca. Wówczas będziecie wiedzieć, jak wyglądam..."

Ciepła i sympatyczna opowieść o owczarku węgierskim napisana z perspektywy psa. Fabuła wdzięcznie prowadzona, wyważony humor, przekonujące opisy i wspaniałe przygody. Maciej Dobosiewicz zaprosił do świata czworonoga, pokazał psie doświadczenia, przyzwyczajenia, osobowość, uczucia, potrzeby, język. Propozycja do wspólnego lub samodzielnego czytania, duża czcionka, przejrzysty tekst, mnóstwo cennych przesłań i materiału na dobrą zabawę. Skierowana do małych i dużych miłośników psów, tych, którzy już cieszą się ich obecnością w domu, a także tych, którzy dopiero marzą o przyjaźni z nimi. Znalezienie wspólnego porozumienia z psem, zgodnego funkcjonowania w dzielonej rzeczywistości, nie zawsze jest łatwe, trzeba wypracować właściwe wzorce zachowań, wziąć odpowiedzialność za zwierzę, zapewnić mu bezpieczeństwo i nie żałować miłości. Psia wierność i oddanie nie mają sobie równych.

Nuka, czarna psinka z białą krawatką, dumna z poskręcanej sierści, wiodła beztroskie życie na wsi. Mieszkała z rodzicami, goniła owce i zachęcała kury do zabawy. Pewnego dnia przyjechał Piotr i zabrał ją do przeraźliwie hałaśliwego miasta, źródła tysięcy bodźców niebezpiecznie rozpraszających uwagę. Nuka uczyła się życia w bloku, jazdy środkami komunikacji, niegryzienia butów, wizyt u weterynarza, załatwianie się podczas spacerów. Psinka dzielnie podchodziła do obowiązków, pilnowania stada i domu. Autor pokazał, że także właściciele psa, Joanna i Piotr, musieli się wiele nauczyć, właściwej opieki, przewidywania niebezpieczeństw, organizowania wycieczek. Sporo działo się u Nuki, niektóre przygody były zabawne i wesołe, inne poważne i smutne. Książeczka spodobała się dziewczynce, z którą czytałam, polubiła główną bohaterkę, zadawała dużo pytań, szukała odpowiedzi. Zastanawiała mnie scena w parku, przyjęłam ją jako ostrzeżenie, a młodziutka czytelniczka bardzo ją przeżyła, empatycznie podeszła do incydentu, nie zrozumiała intencji rowerzysty, dobrze, że byłam przy niej podczas czytania tego fragmentu i mogłam podać wyjaśnienia. Za to wiele uśmiechów wzbudziło wspólne wędkowanie z Nuką, powinnam napisać, że tak naprawdę ogromne fiasko, ale oczywiście więcej zdradzę.

bookendorfina.pl

Dla małych, dużych i spragnionych kilku chwil z zabawną, lekką opowieścią o psim życiu. Uwaga! Po wszystkim zachciewa się swojej własnej Nuki.

Narratorem w książce jest Nuka, owczarek węgierski, który posiada długą sierść jak owca. Niektórzy nawet śmieją się z niego, że wygląda jak mop. Poznajemy Nukę w ważnym momencie jego życia, kiedy z małej wsi trafia do wielkiego miasta do nowych właścicieli. Jesteśmy świadkami jak Nuka widzi pierwszy raz jedzie pociągiem i widzi wysokie budynki w nowym miejscu. Czeka go wiele nauki nowych zasad, takich jak chodzenie na smyczy, sikanie na spacerach, nie pożeranie butów. Nie ominie go także wizyta u weterynarza, a także wycieczka za miasto.

Książka napisana jest przystępnym językiem, idealnym dla dzieci. Mogą się dowiedzieć, że pies też ma uczucia i należy jego traktować z szacunkiem. Dzięki takiej historii dzieci mają szansę "wejść w skórę" zwierzaka, poczuć jego strach, emocje przed czymś nieznanym. Nuka ma różne przygody, nawet takie które dla niego mogą skończyć się źle.

Podsumowując - Nuka to dobra książka i dla przedszkola i dla młodszego szkolniaka.

Maciej Dobosiewicz „Nuka. Owczarek węgierski na polskich nizinach”
Dziś kilka słów o książce, której głównym bohaterem jest radosny pies rasy pulli. Swoją charakterystyczną, długą i zaplecioną w sznury sierść zawdzięcza naturze. Wiecie, że tych psów się praktycznie nie kąpie, bo ich suszenie trwa kilka dni?

Nuka do żywiołowy szczeniak, który opuszcza rodzinne gniazdo i zaczyna swoje życie u boku nowej rodziny, Piotra i Joanny.
Jak każdy młody psiak, musi poznać zasady panujące w mieszkaniu. Nuka nauczy się, że nie należy gryźć butów swoich właścicieli, a jedynym słusznym miejscem do załatwiania swoich potrzeb jest dwór.
Młody psiak szybko przekona się, ile niebezpieczeństw czyha na niego każdego dnia i jak łatwo w ułamku chwili stracić wszystko co się kocha.

Książka o Nuce to lektura dla młodszych czytelników, którzy posiadają swojego pieska albo marzą o czworonożnym przyjacielu.
Akcja nie jest może jakaś wyszukana, ale dwa wydarzenia z życia Nuki mogą zmrozić niejednego młodego czytelnika.
Nuka jako prawdziwy członek rodziny przeżywa wszystkie rozstania z opiekunami, dając się poznać sąsiadom z nie najlepszej strony. Suczka uczestniczy również w weekendowych wyprawach za miasto i wakacyjnych wojażach.
Polecamy miłośnikom czworonogów.

Maciej Dobosiewicz „Nuka. Owczarek węgierski na polskich nizinach”

Nuka do żywiołowy szczeniak, który opuszcza rodzinne gniazdo i...

Jest humor, jest akcja. Ta książka spodoba się dzieciom, dorosłym krzywdy też nie zrobi. Szkoda, że tylko audiobook, poczytałbym na spokojnie. Po swojemu

Zapraszamy na naszą rozmowę o książce w podcaście CoolCórki Kulturki!

Zapraszamy na naszą rozmowę o książce w podcaście CoolCórki Kulturki!

• Literatura dziecięca
  • Audiobooki