rozwińzwiń

Metafory w naszym życiu

Okładka książki Metafory w naszym życiu Mark Johnson, George Lakoff
Okładka książki Metafory w naszym życiu
Mark JohnsonGeorge Lakoff Wydawnictwo: Aletheia językoznawstwo, nauka o literaturze
426 str. 7 godz. 6 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2020-07-14
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
426
Czas czytania
7 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365680709
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
111 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
154
41

Na półkach:

Książka bardzo rewolucyjna jeśli chodzi o podejście do metafor, chyba jedna z pierwszych napisana w duchu językoznawstwa kognitywnego. Napisana dość przystępnie, można bez problemu czytać w oryginale. Autorzy ujmują tutaj metaforę nie tylko jako środek stylistyczny (o metaforach stosowanych w poezji piszą bardzo mało),bardziej jako narzędzie porządkujące ludzkie poznanie i postrzeganie świata. Jest to więc książka trochę językoznawcza, trochę filozoficzna, a trochę socjologiczna i psychologiczna. Te wszystkie perspektywy są połączone bardzo spójnie. Z racji systemowego charakteru rozważań ciężko przedstawić tutaj treść, bardzo gęsto zresztą upakowaną. W każdym razie główna myśl jest taka, że każda kultura wytwarza sobie pewne metafory pojęciowe, które określają to, że pewne obiekty abstrakcyjne postrzegamy w kontekście prostszych przedmiotów fizycznych. Dla przykładu pojmujemy prawo jako obiekt fizyczny, który można łamać, obchodzić, w którym mogą być dziury. W ten sposób te na pozór przypadkowe metafory okazują się być częścią większej metafory pojęciowej. Ten przykład akurat w książce się nie pojawia, ale tego typu związków jest tam wymienionych od groma. Zadziwiające jest też to w jak podobne metafory zaopatrzony jest język angielski i polski, bardzo mnie to zdziwiło. Ogólnie ta pozycja mocno zmieniła to jak sam patrzę na metafory, pod tym kątem otwiera drzwi do wielu dróg

Książka bardzo rewolucyjna jeśli chodzi o podejście do metafor, chyba jedna z pierwszych napisana w duchu językoznawstwa kognitywnego. Napisana dość przystępnie, można bez problemu czytać w oryginale. Autorzy ujmują tutaj metaforę nie tylko jako środek stylistyczny (o metaforach stosowanych w poezji piszą bardzo mało),bardziej jako narzędzie porządkujące ludzkie poznanie i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
120
118

Na półkach:

Klasyk kognitywistyki. Inaczej niż poprzednicy, nie uważam, żeby książka była trudna w odbiorze. Jest napisana w naukowym rejestrze, metodyczna i solidna intelektualnie. Uwaga: to nie poradnik o metaforach, tylko teoria komunikacji językowej. Czytałem w oryginale.

Klasyk kognitywistyki. Inaczej niż poprzednicy, nie uważam, żeby książka była trudna w odbiorze. Jest napisana w naukowym rejestrze, metodyczna i solidna intelektualnie. Uwaga: to nie poradnik o metaforach, tylko teoria komunikacji językowej. Czytałem w oryginale.

Pokaż mimo to

avatar
323
228

Na półkach:

Zapamiętam tę książkę, jako bardzo trudną w odbiorze, szczególnie dla osoby takiej jak ja - niezaznajomionej z książkami naukowymi z dziedziny psychologii. Wiem, że nie każda książka powinna być przyswajalna dla laika, ale miałem wrażenie, że to było jednym z celów podczas jej pisania. Może się mylę.

Bardzo podobał mi się nacisk na przykłady przenośni w naszym życiu codziennym - na to,  jak człowiek buduje struktury pojęciowe, używając metafor by zrozumieć świat, który nie jest tylko zbiorem fizycznych obiektów. Może wydaje się to banalne ale nie jest.
 
Ciekawa koncepcja mitu obiektywizmu i mitu subiektywizmu. Według autorów oby te dwa podejścia są błędne I powinniśmy starać się bazować na micie doświadczeniowym, który stanowi połączenie dwóch powyższych koncepcji.
 
Nie polecam jej na początek przygód z psychologią ( z prawdziwego zdarzenia).
 
Trudne słowa:
 
Miecz damoklesa - w przenośni wyrażenie to oznacza stałą groźbę wisząca nad kimś używającym beztrosko życia i korzystającym z dobrodziejstw swego stanowiska.
sofizmat -  sztuka „wykręcania kota ogonem”, jest to nazwa funkcjonująca w co najmniej trzech znaczeniach: zwodniczy „dowód”matematyczny, pozornie poprawny, lecz faktycznie błędny, zawierający rozmyślnie wprowadzony błąd logiczny, trudny do wykrycia na pierwszy rzut oka
koherencja - spójność
homonim - słowo o wielu znaczeniach np. zamek
Metonimia - przenośne zastąpienie nazwy jakiegoś przedmiotu lub zjawiska nazwą innego

Zapamiętam tę książkę, jako bardzo trudną w odbiorze, szczególnie dla osoby takiej jak ja - niezaznajomionej z książkami naukowymi z dziedziny psychologii. Wiem, że nie każda książka powinna być przyswajalna dla laika, ale miałem wrażenie, że to było jednym z celów podczas jej pisania. Może się mylę.

Bardzo podobał mi się nacisk na przykłady przenośni w naszym życiu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
535
397

Na półkach:

Spodziewałam się innej pozycji, bardziej w "europejskim" stylu, zwartego eseju filozoficznego. Tutaj jest bardzo dużo konkretnych przykładów i ich omówień, przez co tezy autorów stają się wyraźniejsze i lepiej trafiają do czytelników. Świetna pozycja dla wszystkich interesujących się językiem, nie trzeba mieć aparatu filozoficznego żeby ją przeczytać, pasjonująca opowieść o tym jak często używamy metafor, jak budujemy nimi świat, nawet o tym nie wiedząc.

Spodziewałam się innej pozycji, bardziej w "europejskim" stylu, zwartego eseju filozoficznego. Tutaj jest bardzo dużo konkretnych przykładów i ich omówień, przez co tezy autorów stają się wyraźniejsze i lepiej trafiają do czytelników. Świetna pozycja dla wszystkich interesujących się językiem, nie trzeba mieć aparatu filozoficznego żeby ją przeczytać, pasjonująca opowieść o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
47
37

Na półkach:

Książka o umyśle rozumianym jako proces integralnie związany z ciałem i środowiskiem społeczno-kulturowym. Rozumiejąc świat – dowodzą autorzy – posługujemy się metaforą, która nie jest tropem literackim ograniczonym do sfery języka, lecz mechanizmem poznawczym, bez którego bylibyśmy jak dzieci we mgle, próbując poznawczo ogarnąć takie abstrakty, jak umysł, emocje lub czas. Definiując metaforę, Lakoff z Johnsonem podkreślają jej kierunkowość: to, co bardziej abstrakcyjne i mniej jasne rozumiemy w terminach tego, co bardziej konkretne i lepiej zrozumiałe - nie na odwrót. Moim ulubionym przykładem są metafory ontologiczne, czyli takie, które bazują na pojęciu rzeczy i substancji. Projektując je na świat rzeczywisty, potrafimy wyodrębniać zjawiska i procesy, które same w sobie nie posiadają wyraźnych granic i kształtów. Na przykład w metaforze INFLACJA TO RZECZ – stosowanej w wypowiedziach typu: „Inflacja obniża nasz poziom życia” czy „Jeżeli nastąpi wzrost inflacji, nie uda nam się wyżyć” - możemy mówi o inflacji, wskazywać na różne jej aspekty, postrzegać ją jako przyczynę czegoś czy kwantyfikować ją. Do tej samej grupy metafor należy personifikacja - postrzeganie zjawisk i obiektów fizycznych jako osób, dzięki czemu spektrum zdarzeń z udziałem bytów niebędących ludźmi zaczyna być postrzegane w terminach motywacji i aktywności ludzkiej („Rak w końcu go dopadł”; „Jego religia zabrania mu jeść mięsa”, czy - z książki, którą akurat czytam: "Ewolucja wytworzyła nam mózgi" itd.). Dzięki temu rzeczywistość tak złożonych, kompleksowych i, być może, ostatecznie niepojmowalnych zjawisk, jak religia czy - w jeszcze większym stopniu - procesy biologiczne i poznawcze zaczyna nam jawić się jako racjonalna i wyjaśnialna; jak mówi Joker, interpretując plamy Rorschacha w genialnym "Azylu Arkham" Morrisona: "Widzę proces biologiczny poza ludzkim pojmowaniem". Wspaniała, choć trudna książka, niewątpliwie sięgnę po nią jeszcze nie raz.

Książka o umyśle rozumianym jako proces integralnie związany z ciałem i środowiskiem społeczno-kulturowym. Rozumiejąc świat – dowodzą autorzy – posługujemy się metaforą, która nie jest tropem literackim ograniczonym do sfery języka, lecz mechanizmem poznawczym, bez którego bylibyśmy jak dzieci we mgle, próbując poznawczo ogarnąć takie abstrakty, jak umysł, emocje lub czas....

więcej Pokaż mimo to

avatar
137
18

Na półkach:

Bardzo uświadamiajaca

Bardzo uświadamiajaca

Pokaż mimo to

avatar
32
32

Na półkach: ,

Po przeczytaniu książka jest oczywistością, przed przeczytaniem człowiek nie uświadamiał sobie połowy rzeczy zapisanych na jej kartach. Książka jest polecana nie tylko dla językoznawców lecz dla wszystkich, co sami autorzy wspominają w jej wstępie. Książeczka każe nam myśleć o naszych procesach komunikacyjnych, zarówno przeszłych jak i przyszłych. Uważam, że jest to wspaniała pozycja dla każdego, kto w tych procesach chce być coraz skuteczniejszy. Uwaga czytelniku - po przeczytaniu zaczniesz sobie uświadamiać, że metafory są naprawdę wszędzie...

Po przeczytaniu książka jest oczywistością, przed przeczytaniem człowiek nie uświadamiał sobie połowy rzeczy zapisanych na jej kartach. Książka jest polecana nie tylko dla językoznawców lecz dla wszystkich, co sami autorzy wspominają w jej wstępie. Książeczka każe nam myśleć o naszych procesach komunikacyjnych, zarówno przeszłych jak i przyszłych. Uważam, że jest to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
29
24

Na półkach: ,

Książka skierowana jest raczej do osób zainteresowanych językoznawstwem. Autorzy dogłębnie analizują zagadnienia związane z metaforami: zastosowanie, kategoryzację, zakres występowania, rolę w kształtowaniu treści itd. Warto zauważyć, że metafory występują nie tylko w wypowiedziach, ale też czynach i myślach.

Autorzy postrzegają metaforę znacznie szerzej niż w potocznym rozumieniu. Już samo stwierdzenie, że coś jest postrzegane szeroko jest metaforą, w której "szerokość" oznacza "więcej". Innym przykładem są metafory ontologiczne, w których przedmiot fizyczny jest określany jako osoba np. "jego religia zabrania mu pić wino". Po przeczytaniu książki można zauważyć, że żyjemy w świecie przepełnionym metaforami różnego rodzaju.

Zalety:
- Warto przeczytać dla lepszego rozumienia roli jaką metafora odgrywa w sposobie wyrażania się i postrzegania rzeczywistości.

Wady:
Ciężko się czyta ponieważ:
- Książka ma charakter naukowy.
- Autorzy definiują własne pojęcia oraz odwołują się do pojęć już zdefiniowanych w nauce. Żeby dobrze rozumieć treść książki trzeba zrozumieć i zapamiętać występujące w niej pojęcia.
- Duża część przytaczanych przykładów jest oczywistością wyciągniętą z codziennej praktyki życia. Autorzy podają przykłady tych oczywistości, każdą z nich opisują, w opisach dalszych oczywistości przywołują wcześniej opisane oczywistości przez co odnosi się wrażenie, że cały czas czytamy o tym samym.

Książka skierowana jest raczej do osób zainteresowanych językoznawstwem. Autorzy dogłębnie analizują zagadnienia związane z metaforami: zastosowanie, kategoryzację, zakres występowania, rolę w kształtowaniu treści itd. Warto zauważyć, że metafory występują nie tylko w wypowiedziach, ale też czynach i myślach.

Autorzy postrzegają metaforę znacznie szerzej niż w potocznym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
369
118

Na półkach:

Moja biblia ;) To coś, co każda osoba zajmująca się językozwnawstwem powinna chociaż raz przeczytać.

Moja biblia ;) To coś, co każda osoba zajmująca się językozwnawstwem powinna chociaż raz przeczytać.

Pokaż mimo to

avatar
389
218

Na półkach:

Nie umiem oddać sprawiedliwości tej książce - dość powiedzieć, że tak sobie ją zinternalizowałam przez lata, że wydaje mi się teraz pełna oczywistości. Choć pamiętam to uczucie iluminacji, gdy na studiach przeczytałam ją po raz pierwszy...

Nie umiem oddać sprawiedliwości tej książce - dość powiedzieć, że tak sobie ją zinternalizowałam przez lata, że wydaje mi się teraz pełna oczywistości. Choć pamiętam to uczucie iluminacji, gdy na studiach przeczytałam ją po raz pierwszy...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  438
 • Przeczytane
  163
 • Posiadam
  35
 • Teraz czytam
  17
 • Językoznawstwo
  8
 • Filozofia
  6
 • Chcę w prezencie
  5
 • Ulubione
  4
 • Nauka
  3
 • 2020
  3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Metafory w naszym życiu


Podobne książki

Okładka książki Retoryka Marta Bartowska, Agnieszka Budzyńska-Daca, Piotr Wilczek
Ocena 7,0
Retoryka Marta Bartowska, Ag...
Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Ocena 7,8
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Czytanie Grabińskiego Bogusław Bakuła, Dariusz Brzostek, Michał Budak, Krzysztof Grudnik, Wojciech Gutowski, Tomasz Kaliściak, Eliza Krzyńska-Nawrocka, Monika Kulesza, Joanna Majewska, Marcin Mierzejewski, Ewa Mikuła, Jacek Piekiełko, Paweł Pietrzak, Mariusz Polowy, Tadeusz Sławek
Ocena 7,9
Czytanie Grabi... Bogusław Bakuła, Da...

Przeczytaj także