Metafory w naszym życiu

Okładka książki Metafory w naszym życiu Mark Johnson, George Lakoff
Okładka książki Metafory w naszym życiu
Mark JohnsonGeorge Lakoff Wydawnictwo: Aletheia językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Aletheia
2020-07-14
1988-01-01

Fenomenalnie pokazuje, że metafory występują nie tylko w literaturze, ale też w języku, którym się posługujemy na co dzień. Z czystym sumieniem polecam każdemu, kto chce poznać zagadnienie, nomen omen, metafor obecnych w naszym życiu z punktu widzenia językoznawstwa kognitywnego.

Książka bardzo rewolucyjna jeśli chodzi o podejście do metafor, jednocześnie zapoczątkowując podejście kognitywne w językoznawstwie. Napisana przy tym dość przystępnie, można bez problemu czytać w oryginale. Autorzy ujmują tutaj metaforę nie tylko jako środek stylistyczny (o metaforach stosowanych w poezji piszą bardzo mało),bardziej jako narzędzie porządkujące ludzkie poznanie i postrzeganie świata. Jest to więc książka trochę językoznawcza, trochę filozoficzna, a trochę socjologiczna i psychologiczna. Te wszystkie perspektywy są połączone bardzo spójnie. Główna myśl jest taka, że każda kultura wytwarza sobie pewne metafory pojęciowe, które określają to, że pewne obiekty abstrakcyjne postrzegamy w kontekście prostszych przedmiotów fizycznych. Dla przykładu pojmujemy prawo jako obiekt fizyczny, który można łamać, obchodzić, w którym mogą być dziury. W ten sposób te na pozór przypadkowe metafory okazują się być częścią większej metafory pojęciowej. Ten przykład akurat w książce się nie pojawia, ale tego typu związków jest tam wymienionych od groma. Zadziwiające jest też to w jak podobne metafory zaopatrzony jest język angielski i polski, bardzo mnie to zdziwiło. Ogólnie ta pozycja mocno zmieniła to jak sam patrzę na metafory. Otwiera drzwi do wielu dróg

Klasyk kognitywistyki. Inaczej niż poprzednicy, nie uważam, żeby książka była trudna w odbiorze. Jest napisana w naukowym rejestrze, metodyczna i solidna intelektualnie. Uwaga: to nie poradnik o metaforach, tylko teoria komunikacji językowej. Czytałem w oryginale.

Zapamiętam tę książkę, jako bardzo trudną w odbiorze, szczególnie dla osoby takiej jak ja - niezaznajomionej z książkami naukowymi z dziedziny psychologii. Wiem, że nie każda książka powinna być przyswajalna dla laika, ale miałem wrażenie, że to było jednym z celów podczas jej pisania. Może się mylę.

Bardzo podobał mi się nacisk na przykłady przenośni w naszym życiu codziennym - na to,  jak człowiek buduje struktury pojęciowe, używając metafor by zrozumieć świat, który nie jest tylko zbiorem fizycznych obiektów. Może wydaje się to banalne ale nie jest.

Ciekawa koncepcja mitu obiektywizmu i mitu subiektywizmu. Według autorów oby te dwa podejścia są błędne I powinniśmy starać się bazować na micie doświadczeniowym, który stanowi połączenie dwóch powyższych koncepcji.

Nie polecam jej na początek przygód z psychologią ( z prawdziwego zdarzenia).

Trudne słowa:

Miecz damoklesa - w przenośni wyrażenie to oznacza stałą groźbę wisząca nad kimś używającym beztrosko życia i korzystającym z dobrodziejstw swego stanowiska.
sofizmat -  sztuka „wykręcania kota ogonem”, jest to nazwa funkcjonująca w co najmniej trzech znaczeniach: zwodniczy „dowód”matematyczny, pozornie poprawny, lecz faktycznie błędny, zawierający rozmyślnie wprowadzony błąd logiczny, trudny do wykrycia na pierwszy rzut oka
koherencja - spójność
homonim - słowo o wielu znaczeniach np. zamek
Metonimia - przenośne zastąpienie nazwy jakiegoś przedmiotu lub zjawiska nazwą innego

Bardzo podobał mi się nacisk na przykłady przenośni w naszym życiu...

Spodziewałam się innej pozycji, bardziej w "europejskim" stylu, zwartego eseju filozoficznego. Tutaj jest bardzo dużo konkretnych przykładów i ich omówień, przez co tezy autorów stają się wyraźniejsze i lepiej trafiają do czytelników. Świetna pozycja dla wszystkich interesujących się językiem, nie trzeba mieć aparatu filozoficznego żeby ją przeczytać, pasjonująca opowieść o tym jak często używamy metafor, jak budujemy nimi świat, nawet o tym nie wiedząc.

Książka o umyśle rozumianym jako proces integralnie związany z ciałem i środowiskiem społeczno-kulturowym. Rozumiejąc świat – dowodzą autorzy – posługujemy się metaforą, która nie jest tropem literackim ograniczonym do sfery języka, lecz mechanizmem poznawczym, bez którego bylibyśmy jak dzieci we mgle, próbując poznawczo ogarnąć takie abstrakty, jak umysł, emocje lub czas. Definiując metaforę, Lakoff z Johnsonem podkreślają jej kierunkowość: to, co bardziej abstrakcyjne i mniej jasne rozumiemy w terminach tego, co bardziej konkretne i lepiej zrozumiałe - nie na odwrót. Moim ulubionym przykładem są metafory ontologiczne, czyli takie, które bazują na pojęciu rzeczy i substancji. Projektując je na świat rzeczywisty, potrafimy wyodrębniać zjawiska i procesy, które same w sobie nie posiadają wyraźnych granic i kształtów. Na przykład w metaforze INFLACJA TO RZECZ – stosowanej w wypowiedziach typu: „Inflacja obniża nasz poziom życia” czy „Jeżeli nastąpi wzrost inflacji, nie uda nam się wyżyć” - możemy mówi o inflacji, wskazywać na różne jej aspekty, postrzegać ją jako przyczynę czegoś czy kwantyfikować ją. Do tej samej grupy metafor należy personifikacja - postrzeganie zjawisk i obiektów fizycznych jako osób, dzięki czemu spektrum zdarzeń z udziałem bytów niebędących ludźmi zaczyna być postrzegane w terminach motywacji i aktywności ludzkiej („Rak w końcu go dopadł”; „Jego religia zabrania mu jeść mięsa”, czy - z książki, którą akurat czytam: "Ewolucja wytworzyła nam mózgi" itd.). Dzięki temu rzeczywistość tak złożonych, kompleksowych i, być może, ostatecznie niepojmowalnych zjawisk, jak religia czy - w jeszcze większym stopniu - procesy biologiczne i poznawcze zaczyna nam jawić się jako racjonalna i wyjaśnialna; jak mówi Joker, interpretując plamy Rorschacha w genialnym "Azylu Arkham" Morrisona: "Widzę proces biologiczny poza ludzkim pojmowaniem". Wspaniała, choć trudna książka, niewątpliwie sięgnę po nią jeszcze nie raz.

Bardzo uświadamiajaca

Bardzo uświadamiajaca

Po przeczytaniu książka jest oczywistością, przed przeczytaniem człowiek nie uświadamiał sobie połowy rzeczy zapisanych na jej kartach. Książka jest polecana nie tylko dla językoznawców lecz dla wszystkich, co sami autorzy wspominają w jej wstępie. Książeczka każe nam myśleć o naszych procesach komunikacyjnych, zarówno przeszłych jak i przyszłych. Uważam, że jest to wspaniała pozycja dla każdego, kto w tych procesach chce być coraz skuteczniejszy. Uwaga czytelniku - po przeczytaniu zaczniesz sobie uświadamiać, że metafory są naprawdę wszędzie...

Książka skierowana jest raczej do osób zainteresowanych językoznawstwem. Autorzy dogłębnie analizują zagadnienia związane z metaforami: zastosowanie, kategoryzację, zakres występowania, rolę w kształtowaniu treści itd. Warto zauważyć, że metafory występują nie tylko w wypowiedziach, ale też czynach i myślach.

Autorzy postrzegają metaforę znacznie szerzej niż w potocznym rozumieniu. Już samo stwierdzenie, że coś jest postrzegane szeroko jest metaforą, w której "szerokość" oznacza "więcej". Innym przykładem są metafory ontologiczne, w których przedmiot fizyczny jest określany jako osoba np. "jego religia zabrania mu pić wino". Po przeczytaniu książki można zauważyć, że żyjemy w świecie przepełnionym metaforami różnego rodzaju.

Zalety:
- Warto przeczytać dla lepszego rozumienia roli jaką metafora odgrywa w sposobie wyrażania się i postrzegania rzeczywistości.

Wady:
Ciężko się czyta ponieważ:
- Książka ma charakter naukowy.
- Autorzy definiują własne pojęcia oraz odwołują się do pojęć już zdefiniowanych w nauce. Żeby dobrze rozumieć treść książki trzeba zrozumieć i zapamiętać występujące w niej pojęcia.
- Duża część przytaczanych przykładów jest oczywistością wyciągniętą z codziennej praktyki życia. Autorzy podają przykłady tych oczywistości, każdą z nich opisują, w opisach dalszych oczywistości przywołują wcześniej opisane oczywistości przez co odnosi się wrażenie, że cały czas czytamy o tym samym.

Autorzy postrzegają metaforę znacznie szerzej niż w potocznym...

Moja biblia ;) To coś, co każda osoba zajmująca się językozwnawstwem powinna chociaż raz przeczytać.

• Językoznawstwo
  • Filozofia
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Metafory w naszym życiu

Okładka książki Zeszyty komiksowe #36: Tłumacząc komiksy Mar Bogdanis, Michał Borodo, Michał Czajkowski, Marta Falkowska, Dominika Gracz-Moskwa, Jakub Jankowski, Karol Jesiołkiewicz, Damian Kaja, Kasia Kamieniarz, Julia Korczyńska, Hubert Kowalewski, Paweł Łapiński, Eśka Możejko, Bartłomiej Nahajski, Tomasz Niewiadomski, Michał Olech, Carol Pimentel, Marcin Ponomarew, Francisco RodrÍguez, Anna Maria Sutkowska, Rafał Otoczak Tomczak, Vanitachi, Ada Wapniarska, Grzegorz Wawrzyńczak, Patryk Wójcik, Dennis Wojda, Federico Zanettin, Przemysław Zawrotny
Zeszyty komiks... Mar Bogdanis, Micha...
Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Zeszyty Komiksowe #35 Papcio Chmiel Dawid Bordewicz, Michał Czajkowski, Jarosław Ejsymont, Michał Gasewicz, Dominika Gracz-Moskwa, Wojciech Jama, Jakub Jankowski, Karol Jesiołkiewicz, Marek Jeziński, Leszek Kaczanowski, Damian Kaja, Rafał Kołsut, Marcin Lisiecki, Grzegorz Niemiec, Tomasz Niewiadomski, Piotr Nowacki, Paweł Piechnik, Tomáš Prokůpek, Michał Romański, Adam Rusek, Tomasz Soroka, Anna Maria Sutkowska, Rafał Otoczak Tomczak, Michał Traczyk, Vanitachi, Artur Wabik, Grzegorz Wawrzyńczak, Patryk Wójcik, Dennis Wojda, Jarosław Wojtasiński, Przemysław Zawrotny
Zeszyty Komiks... Dawid Bordewicz, Mi...