Krzyżowcy

2020-09-30
2020-09-30
Jan Dzierzgowski
Krucjaty Ziemia Święta wojna religia

Kolejna znakomita publikacja i synteza wszelkich działań zbrojnych podejmowanych w imieniu Chrystusa, nieskupiająca się wyłącznie - wbrew podtytułowi - na konfliktach rozgrywających się na, jak się okazuje wyjątkowo szeroko pojmowanej przez ich inicjatorów, Ziemi Świętej.

Obejmuje też pełną przemocy i okrucieństwa historię wszelkich wypraw i ekspedycji przeciwko, wskazanym przez papieży, biskupów i możnych - dążących do osiągnięcia celów i rzeczy przyziemnych (mimo górnolotnie brzmiących wezwań i uduchowionych deklaracji), bogactw, włości i władzy - heretykom i poganom, niemal we wszystkich zakątkach średniowiecznego świata.

Książka zadziwiająco (choć w przypadku tego autora dziwić to już nie powinno) przystępna, ogromnie wciągająca i o tyleż wstrząsająca! Polecam!

Epoka krucjat już się zakończyła. Niemniej nie wszyscy podzielają stanowisko historyków i w dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami pojawiania się i wśród chrześcijan i wśród muzułmanów ekstremistów – ludzi, którzy twierdzą, że krucjaty nadal kształtują relacje między tymi dwoma religiami.

Niniejsza książka w zamyśle autora ma przedstawiać historie średniowiecznych wojen toczonych przez chrześcijańskie armie pod egidą papiestwa przeciwko wrogom Chrystusa. Zdecydowana większość książki opowiada o potyczkach toczonych na Bliskim Wschodzie. Chrystianizacja ogniem i mieczem, niesiona przez zachodnie rycerstwo, dotykała jednak wielu innych rejonów Europy – mroźnych lasów nad Bałtykiem czy spalonego słońcem południa półwyspu Iberyjskiego. O szczegółach tych drugoplanowych teatrów przymusowej ewangelizacji raczej się z tej książki nie dowiemy. W tym sensie nie jest to pełna historia wypraw krzyżowych.

O jakości książki historycznej świadczy zarówno obszerność bibliografii i przypisów jak również umiejętność wyciągania nowych wniosków, patrzenia na utarte schematy z innej perspektywy. Na pewno tego pierwszego nie można tej książce odmówić. Autor wykonał duża pracę.

Nie uważam się za wielkiego znawcę tematu, ale jeśli chodzi o jakieś nowatorskie spojrzenie na problematykę wojen krzyżowych, zakonów rycerskich i ich wpływu na średniowieczne losy Europy, to takowego nie znalazłem.

Dan Jones oddaje w ręce czytelnika książkę, która stanowi bardzo dobre kompendium głównych wydarzeń rozgrywających się na przestrzeni dwóch wieków w Lewancie. Pozycja ta będzie dobrym punktem wyjścia dla kogoś, kto zaczyna swoją przygodę z chęcią zrozumienia rozwoju ruchu krucjatowego oraz zarysu jego przebiegu. Dla bardziej doświadczonych w tej tematyce pozostanie sięgnięcie po pozycje, które uszczegóławiają poszczególne wydarzenia składające się na dwieście lat historii „eposu pisanego krwią”.

Trochę zbyt "frywolne" podejście, do tego co jest podawane w źródłach (nie w każdym momencie, ale daje się to zauważyć). Cel książki jasny - spopularyzowanie wśród "laików", tamtego okresu i próba zainteresowania tematem. Pióro na pewno niezłe, oczywiście jak na pracę popularnonaukową. Do Runcimana brakuje sporo (kiedy w końcu doczekam się wznowienia, jego trzytomowej pozycji o krucjatach?). Na minus również pojawiające się w tekście - pojęcia (nowoczesno-lewicowe) - bigoteria i mizoginizm. Pan autor chyba zapomniał (albo nie chce pamiętać), że jeżeli opisujemy wydarzenia historyczne, to trzymamy się raczej zwyczajów i praw wówczas obowiązujących, a nie oceniamy z dzisiejszego punktu widzenia (jako zarzut w stosunku do nich).

"Krzyżowcy. Epicka historia wojen o Ziemię Świętą" Dana Jonesa to książka zdecydowanie warta uwagi. 27 rozdziałów, z których każdy przedstawia okres krucjat z innej perspektywy, przeprowadzając czytelnika przez ten bardzo kontrowersyjny i niejednoznaczny (zwłaszcza biorąc pod uwagę chrześcijaństwo) okres dziejów. Każda osoba zainteresowana tematem wypraw krzyżowych powinna sięgnąć po tę pozycję, nie tylko ze względu na jej merytorykę, ale i język czy barwne opisy. Co istotne, autor nie oszczędza żadnej ze stron, nie opowiada się ani za chrześcijanami, ani muzułmanami, neutralnie i obiektywnie przedstawia jeden z mroczniejszych etapów tzw. mrocznych wieków. Do tego dochodzą mapy - bardzo istotny element w tego typu książkach. Polecam

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dość ciekawe opracowanie poświęcone historii wypraw krzyżowych. Co prawda uważam, że określenie "epicka" użyte w tytule, jest nieco na wyrost, ale i tak jest to dobra książka.

Dan Jones nie opisuje w ciągu chronologicznym (jak Runciman w "Dziejach wypraw krzyżowych") wydarzeń związanych z krucjatami, choć chronologia jest tu zasadniczo zachowana. Jones opisuje raczej postaci historyczne, które wywarły największy wpływ na powstanie, przebieg oraz upadek zarówno samej idei krucjat, jak i konkretnych zdarzeń (bitew, traktatów itp.). Robi to w ogólnie dość ciekawy sposób, choć - jak już napisałem - o jakiejkolwiek epickości nie może być tu mowy. Ot, po prostu w miarę ciekawa książka dla zainteresowanych tą tematyką.

Z książki dowiemy się też, skąd w ogóle wzięła się idea wypraw krzyżowych, kto i dlaczego w różnych okresach ją wspierał i podsycał. Jakie naprawdę pobudki przyświecały niektórym z ważniejszych uczestników tamtych wydarzeń. Dla czytelnika bardziej obeznanego z tematem - raczej nic odkrywczego. Ciekawostką może być fakt, że autor pobocznie wspomina także o "krucjatach" prowadzonych w Europie przeciwko chrześcijańskim heretykom (np. albigensom) oraz o krzyżackich rejzach, które przez uczestników tamtych wydarzeń były podciągane pod miano krucjat, choć zarówno oni wtedy, jak i my obecnie doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że w tym przypadku "nawracanie pogan" było jedynie pretekstem do wypraw łupieżczych oraz do powiększania stanu posiadania.

Dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o tamtych wydarzeniach, lektura godna polecenia, zwłaszcza że jeden z końcowych rozdziałów nosi tytuł "Krzyżowcy 2.0" i może on stanowić przyczynek do zrozumienia obecnych zadrażnień pomiędzy - właśnie - jak to dobrze określić? Pomiędzy Wschodem a Zachodem? Pomiędzy Islamem a Chrześcijaństwem? Może pomiędzy różnymi koncepcjami kulturowymi i społecznymi? Jak zwał, tak zwał. Chodzi o to, że to, czego świadkami jesteśmy współcześnie, nie wzięło się z niczego, a wbrew pozorom, dzieje wypraw krzyżowych, mogą być bardzo pomocne w pojęciu, o co tu chodzi, oraz w wyciągnięciu własnych wniosków dotyczących obecnych nieporozumień i napięć.

Dan Jones to znakomity pisarz. Pisałem to już przy okazji lektury poprzednich jego prac, ale zauważania tego faktu nigdy dosyć. Styl, którym się posługuje, jest tak zbliżony do powieści, że czytanie jego książki o krucjatach to prawdziwa przyjemność. Jego narracja jest bardzo logiczna, choć mogłoby się wydawać, że w przypadku opisywania ruchów krucjatowych w wielu miejscach świata mogłoby się zakraść w nią nieco chaosu. Na pewno jest to dobra lektura dla chcących poznać temat wypraw krzyżowych. Bardziej obeznani raczej nie znajdą tutaj wielu nowości, ale jedni i drudzy będą się dobrze bawić, sięgając po książkę Jonesa.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

No cóż, zacznę od podtytułu o "epickiej historii wojen o Ziemię Świętą", bo książka nie dotyczy tylko walk w Syrii, Palestynie czy Egipcie, ale Jones porusza także tematykę krucjat w Hiszpanii czy nad Bałtykiem. Autor nie ukrywa, że kieruje swoją pracę do laików, niestety podobnie jak w przypadku "Templariuszy" jestem trochę rozczarowany. We wprowadzeniu można przeczytać, że Jones miał ukazać serię epizodów i skupić się na konkretnych uczestnikach krucjat, co razem miało dać historyczny obraz wypraw krzyżowych. No i właśnie, niby wszystko jest w porządku, ale książka jest do bólu sztampowa i w ostateczności czytelnik dostaje skróconą historię krucjat. Miał Jones inklinacje, żeby spojrzeć na temat oczami mniej znanych postaci, podobały mi się fragmenty dotyczące króla Norwegii Sigurda I, królowej Melisandy, Małgorzaty z Beverley, Marino Sanudo czy Boucicauta. Dobrze też, że Jones wychodził poza Ziemie Świętą i pokazywał krucjaty także w innych rejonach, ale generalnie robił to zbyt rzadko i trzymał się utartych już szlaków. Co do narracji, trudno się do czegoś przyczepić, są anegdoty, ciekawostki, czyli wszystko to, co zgodnie z życzeniem autora ma zachęcić do sięgnięcia po poważniejsze lektury. Książka jest ładnie wydana, zawiera 10 map oraz kolorową wkładkę ilustracyjną oraz indeks. Ponadto, tekst uzupełniają załączniki - biogramy najważniejszych postaci, spisy władców Królestwa Jerozolimskiego, papieży oraz cesarzy. Jako pozycja dla laików, książka jest znakomita, jednak bardziej oczytany czytelnik raczej nie znajdzie tu nic nowego, czego by nie przeczytał w innych lekturach dotyczących tematyki wypraw krzyżowych.

Zderzenie światów.

Krucjaty to rozpalający wyobraźnię, rozciągający się na przestrzeni ponad czterech stuleci okres (przynajmniej jeśli chodzi o właściwy ruch krucjat), w którym w szczególnie intensywny oraz konfrontacyjny sposób zderzyły się ze sobą dwa światy: wschodu i zachodu. Autor niniejszej książki, Dan Jones, ma do tego konfliktu dość specyficzne i oryginalne podejście: zamiast spisywać dzieje krucjat w sposób kronikarski, przywołuje niezwykłe wydarzenia i tworzy z nich epicką opowieść, która skonstruowana i zbudowana jest wokół konkretnych bohaterów. Zabieg jest bardzo ciekawy i muszę przyznać, że niesamowicie trafiony, otrzymujemy bowiem w efekcie coś na kształt opowieści o historycznych faktach w formie do złudzenia przypominającej dobrą powieść sensacyjną. Stwierdzenie, że historia ożywa na naszych oczach jest w przypadku "Krzyżowców" adekwatne jak rzadko kiedy. Dla takich właśnie książek warto poznawać historię!

Narracja w wykonaniu Jonesa skupia się na bohaterach ze świata chrześcijańskiego wschodu i zachodu, ale jego bohaterami będą także wyznawcy sunnickiego i szyickiego islamu, Arabowie, Żydzi, Turkowie, Egipcjanie, Berberowie i Mongołowie – a nawet gromada Wikingów. Z niniejszej książki czyni to w efekcie opracowanie niesamowicie różnorodne, które ukazuje zdecydowanie więcej niż jedną perspektywę. Jones stara się przybliżyć czytelnikowi punkt widzenia chrześcijańskiego krzyżowca, Bizantyjczyka, muzułmanina, a nawet północnoeuropejskiego łupieżcy i nikogo przy tym ani nie faworyzuje, ani nie stara się owych odmiennych perspektyw różnicować.

Co ważne, w przyjętym sposobie narracji w najmniejszym stopniu nie gubi się sedno sprawy, a więc fakty i wydarzenia historyczne. Dan Jones łączy je z fabularyzowaną opowieścią, która nie ma w sobie nic z fikcji. Taki sposób opowiadania o historii jest niezwykle zajmujący i ciekawy - idę o zakład, że gdyby w taki właśnie sposób opowiadano o przeszłości na lekcjach historii, to miałyby one w szkołach o wiele więcej zwolenników :)

Siłą tej lektury jest także bez wątpienia skala jej profesjonalizmu. Za to ogromny plus. Do tego nie sposób nie wspomnieć - co bardzo zawsze cenię w takich opracowaniach - o całościowym spojrzeniu na problem i związane z nim zagadnienia w sposób, który przedstawia sedno wydarzeń wraz z oddaniem ich tła z kilku perspektyw.

Jeśli chcielibyśmy doszukiwać się minusów niniejszego opracowania, to takim może być niestety pewna bezkrytyczność, z jaką Jones odnosi się do cytowanych źródeł. Jones nie polemizuje w zasadzie z niczym, co do tej pory opublikowano na temat krucjat. Można odnieść wrażenie, że cytuje wszystko jak leci i żadnych twierdzeń nie zamierza ani podważać, ani weryfikować. Jak na pasjonata oraz badacza historii jest to podejście dość zaskakujące - wszak stawianie w wątpliwość dotychczasowych prawd i ich weryfikacja to poniekąd jedne z najważniejszych elementów pracy każdego, kto bada historię i o niej opowiada...

Na szczęście Jonesowi nie zdarza się rozmijać z prawdą. Książka jest rzetelną i merytoryczną pozycją, którą z całą pewnością można polecić miłośnikom historii. Decydując się na tę lekturę dostajemy pasjonującą opowieść o religii, o polityce oraz o walce o wpływy. Opowieść ta znakomicie opisuje konflikt cywilizacji, którego podłoże i przyczyny wyewoluowały od stricte religijnych w kierunku czystej polityki, która uprawiana jest po dziś dzień (swoistym epilogiem książki jest nawiązanie do XXI wieku, a mianowicie do zamachów terrorystycznych oraz do rozpoczętej w 2003 roku interwencji w Iraku).

Reasumując: wielkie brawa dla autora!

Jeszcze kilka uwag o samym wydaniu. Przy całym pięknie szaty graficznej (twarda okładka z obwolutą, piękne ilustracje, dobrej jakości papier) rzuca się tutaj także w oczy bardzo uboga jak na rozmiary książki ilość map, rycin oraz ilustracji. Tym ostatnim poświęcono tak naprawdę tylko jedną wklejkę w środku książki. Bardzo tego żałuję, wszak ilustracji można tutaj było zamieścić dużo więcej - szalenie wzbogaciłyby one książkę.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl

#Krzyżowcy #EpickaHistoriaWojenoZiemięŚwiętą #DanJones #TaniaKsiążka #bloggujezTK

Zderzenie światów.

Dan Jones w swojej historii krucjat jest, niestety, raczej bezkrytyczny wobec cytowanych źródeł. Podaje wprawdzie, że autor pisał jakiś czas po opisywanych wydarzeniach lub jego związek (przyjazny lub wrogi) z opisywanymi postaciami, ale to niekoniecznie kompetentnemu (niebędącemu historykiem) czytelnikowi pozostawia ocenę wiarygodności poszczególnych przedstawionych w cytacie informacji. Ponadto cuda wymienia niczym fakty historyczne. Zbędny jest epilog, w którym pisze o zamachach terrorystycznych i wojnie w Iraku.

Dodaj cytat z książki Krzyżowcy

Ciekawostki historyczne

Zimna wojna | 2022-07-02
Historia Świetlistego Szlaku
Wywołali wojnę domową, w której zginęło 70 000 ludzi. Zabijali, torturowali i podkładali bomby w imię rewolucji. Mowa partyzantach...
Michał Piorun
Zimna wojna | 2022-07-01
Tove Jansson i jej Muminki
Muminki są dziś ikoną popkultury. Książki Tove Jansson o ich przygodach zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i sprzedane w...
Joanna Wycisło
Czytaj więcej
Tak wielka bryła musiała powstawać naprawdę długo. Światowy Dzień Bursztynu, czyli 28 czerwca, był w tym roku wyjątkowy dla jednego...
Druga wojna światowa | 2022-06-30
Przypadkowy zamach na Rommla
To był prawdziwy „efekt motyla”. Do tej pory nie znamy jednak odpowiedzi na najważniejsze pytanie: kto ostrzelał tamtego dnia...
Średniowiecze | 2022-06-29
Benedykt IX – papież dewiant
Papież Benedykt IX był prawdziwym dewiantem. Organizował orgie z udziałem dzieci, a jego ulubioną rozrywką było polowanie na ludzi...
Piotr Dróżdż
Dwudziestolecie międzywojenne | 2022-06-28
Heinrich Hoffmann – nadworny fotograf Hitlera
Był nie tylko oficjalnym fotografem Führera, ale też jego bliskim przyjacielem. To on stworzył charakterystyczny wizerunek, który...
Maria Procner
Starożytność | 2022-06-27
Znaleźli mamuta włochatego
We wtorek, 21 czerwca, na polach złota w Klondike na Tradycyjnym Terytorium Trʼondëk Hwëchʼin w Kanadzie znaleziono niemal...
Druga wojna światowa | 2022-06-27
Ofiary zbrodniarzy z Gross-Rosen
Kapo i blokowymi w KL Gross-Rosen zostawali przede wszystkim niemieccy recydywiści: gwałciciele, złodzieje i mordercy. To oni...
Tomasz Bonek
Czytaj więcej
Prowadzone w różnych momentach naszej historii działania wojenne pozostawiły na dnie mórz i oceanów wiele wraków statków. Do...